Jump to content

Sta ste Citali u poslednje vreme?


Crno-Sunce

Recommended Posts

Nije to sad neophodno u potpunosti, ali jedine tri knjige koje je napsao (tj. objavio) su povezane, prva je Tunel i kapiram da je bolje pročitati nju prvo, osim što je na to sve i vrhunska knjiga, pa tek onda tu drugu. Čisto zato ti kažem.

Mislis na Sabatov Tunel? Meni to jedna od omiljenih knjiga! Citala sam je bar tri puta. 

Link to comment
Share on other sites

Juce ujutru kada su zapoceli akciju i objavili spisak, bilo je bas dobrih knjiga, imalo je da se odabere, za svakoga po nesto, taman 10 knjiga da se nadje. Ali se sve rasprodalo u toku dana, pa su promenili spisak i ubacili dosta nekih bezveznih knjiga. Kao na primer ova sa naslovom  "Ja <3 KAKU"   wtf who buys that shit

Link to comment
Share on other sites

Nemoj Vude da citas na srskom, prevod je katastrofa.

De si Dule kralju. Nisam ja kriv sto je sf literatura puna jednodimenzioalnih likova. Hiperion je sf, ali se sastoji iz prica glavnih junaka i njihovih motivacija. On je izabrao taj seting, a nije morao. Iz te perspektive mogao bih da ga smestim rame uz rame sa Pol Osterom na primer (na njega ke je najvise podsetio), a ovaj je vrlo solidan pisac. Hocu da kazem, ono sta sam vec rekao, a to je da je Simons posvecen pisac, a meni licno je to najvaznije.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

То је зато што немате консензус да ли говорите о ''сф жанру'' или о ''сф сетингу''!

 

Другим речима, да ли је Раскољников који лудује по свемирском броду сф? Ако јесте зашто јесте, ако није зашто није... Да ли је рецимо ''психолошки роман'' категорија испод ''сф литературе'', изнад или лево/десно или је то бабе/жабе подела...

Морате то да измозгате ако хоћете да љубав влада међу вама, што би реко Боле!

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ljubav vlada!

Medjutim ispostavilo se da tzv. zanrovska literatura osim zanrovskog setinga i zapleta/radnje koji/koja najcesce imaju neke obrte, ne nudi nista vise od toga.

Nije to ni ispod ni iznad, nego se neko pali na zackoljice ili originalne ideje, a neko se pali na psihologiju/filozofiju, na primer. Ili, najjednostavnije, ne postoji Raskoljnikov koji luduje po svemirskom brodu, niti Raskoljnikova interesuje da li su sekiru iskovali patuljci ili vilenjaci.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Ili, najjednostavnije, ne postoji Raskoljnikov koji luduje po svemirskom brodu, niti Raskoljnikova interesuje da li su sekiru iskovali patuljci ili vilenjaci. 

хм...

 

Ниси ме скапирао, под испод/изнад и /лево/десно, мислио сам на родитељ/дете класификацију, не квалитативну.

 

Са овим што сам квоутово се жестоко не слажем, јер испада да је псиџство/геџетство нешто што се не може наћи ''у једном човеку'', него ће један да се ложи на псиџу, а други на свемирски брод. Што је лол, нису то супротни трипови, односе се на сасвим друге аспекте привлачности. Па тако је рецимо океј рећи да се ја, као хетеросексуалац, нећу ложити на ликове, али ако се ложим на тенкове, то не значи да се нећу ложити и на цвеће, игрице, цртање, ванземаљце, псиџу или вожњу скејта - и онда написати роман о пензионисаном тенкисти са доста хобија који се нашао усред инвазије ванземаљаца и то све искористити за бетатестинг психолошких образаца (како би се такав човек понашао у таквој ситуацији).

Заправо, рекао бих да специфичан сетинг отвара више могућности за псиџофиџо једење гована.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ja za sada nisam susreo "sf raskoljnikova". Ovo govorim samo iz licnog iskustva i cini mi se da su potrebe literatura drugacije.

"Tunel" nikad nece biti sf, niti fantazi, niti horor, itd. u zanrovskom smislu. Osim ako ne priznajemo postojanje zanrovske literature.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Зато и причам о односу жанра и сетинга и о томе дал је нешто горе, доле, лево или десно - ако ставимо Раскољникова у свемирски брод, то ни на који начин не ограничава цео трип, напротив, може само да дода још иживљавачких гимнастика за писца. Једино је питање да ли је то сф као такав или психолошки роман, одатле мој трип са скуповима и појмовима.

 

Ја не могу сад да БРЕЈНСТОРМУЈЕМ, тако да не знам дал сам заправо срео сф Раскољникова - морали бисмо да дефинишемо колико нешто мора да буде раскољниковасто да би могло да се углави у раскољников категорију, ако ме капираш:)

 

Потребе литература можда јесу другачије, али рекао бих да је то просто један статус кво фазон (а не неки ''природни закон'') и нешто што, по мени, не ваља. То ми је онај синдром ''оћу да звучим ко тај и тај бенд''. И онда добијамо нише које су примамљиве пер се одређеној популацији, без неког квалитативног (или прогресивног) трипа, само је довољно да се испоштује мемеост. И океј, нормално је да онда има мало надцарева, али мислим да је нелогично рећи да не постоје, или да је природно што не постоје. А то што их је мало, то је, ако мене питаш, просто зато што је свега доброг мало:)

Ако ја нпр. волим сф, а ти волиш епску фантастику, нормално је да ћемо имати ниже стандарде и повремена уживања у слатком греху лолкњига, свако у својој ниши - али то не значи да нећемо желети сф раскољникова и елф раскољникова, а ако смо писци, желећемо и да пишемо о њима, јелте.

 

Ако мало размислим, заправо, не могу ни да видим нпр. сф као жанр већ искључиво као сетинг у коме се ''дешавају романи'' који жанровски могу бити какви год оће. Док нпр. из те твоје листе, хорор не видим тако, већ га баш видим жанровски, као што видим и психолошки роман. Другим речима, хорор је жанр који може да се одвија у разним сетинзима, док су сф, фантази, па и ''нови београд 2000.'' сетинзи. Мислим, шта би био ''жанровски заплет'' сф романа?

 

Ако узмемо да је тунел психолошки роман или шта већ и ставимо га у фантази окружење - он остаје психолошки роман, само што је у фантази окружењу. Мени то само говори да он може да се нађе и на полици ''психо романи'' и на полици ''сф'' у књижари. Јер и ''најесефнији'' сф је заправо само општи жанр у сф сетингу - осим ако не пропуштам нешто зајебано:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Niko nije ni rekao da je nemoguce mesati zanrove. Ali podela na zanrove postoji a mi mozemo da je prihvatimo ili ne. Da li je prirodno ne znam, ali uvek dominira neki zanr i onda tako svrstamo knjigu. Dostojevski i Sabato ne pripadaju zanrovskoj knjizevnosti (onako kako je zanrovska knjiz definisana). Simons pripada i to sf-u, kao Tolkin fantaziju. To su vrhunski pisci i to je to. Po meni tu nema sta dalje da se analizira, samo da se prica o ukusu.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Ja ne razumem ozbiljno šta je to batičarskiji vajb.

 

Meni Tunel nije bio tipičan roman nekog Južnoamerikanca i verovatno bih, da ne znam ko je pisac (i naravno da su nazivi i imena svega neutralni) pomislio ili da je neki Francuz ili da je neki Rus. Mislim, ko god je čitao recimo Kamija, to je prva asocijacija, ali Kami je više apsurda i manje emocija, pa zato ima i taj ruski filing!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Ја да знам другачије да опишем, ја бих описао:)

 

Немам појма, некако ми је стил превише ''модерно урбано безобразан'' да ми личи на русе, чак и модерно безобразни руси опет имају неку рускост у том модерном безобразлуку (не знам, ваљда је то нека словенска меланхолија, упарена са адидас трешама, која је мени, чак и кад нема ту намеру, увек доста поетична) коју ја овде не видим. Ја сам прилично попустио са читањем у животу, тако да је мој АСЕСМЕНТ вероватно објективно гори од вашег, али овако генерално да ме неко пита, чисто по емотивном осећају, кад бисмо ишли географско-културолошки, пре бих рекао америка (можда чак и јапан, они имају те трипове са лаконским батичарењем - није да сам читао јапанске писце, али могу да их замислим како пишу овако нешто:) ), русија ми баш није пала на памет. Али рецимо, Француска, то већ може, сви французи су батичасти ако мене неко пита:) Заправо, сад ми највише вуче на французе, што више вртим у глави роман.

 

Можда би неки мање блоковски термин био ''рокерски'':)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...