Jump to content

Sta ste Citali u poslednje vreme?


Crno-Sunce

Recommended Posts

Procitao knjigu "Pod orlovom zastavom". Sjajan istorijski triler ! Ko voli istoriju i Rimljane definitivno treba da procita. Ostale delove Laguna nije prevela ali sam nasao pdf-ove na netu pa cu polako da krenem da bistrim :)

Rider on the storm...

Link to comment
Share on other sites

elem, kako ide film ender's game, ja bih voleo da procitam knjigu/knjige.

Ima li to kod nas? koji prevod traziti, da li citati original ili je prevod ok?

procitao sam knjigu za dan :D

kud se ranije nisam dohvatio ovoga :)

Forum neprikladan za signaturu!

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ден Браун, Инферно. Браунова вратоломија са проф. Лангдоном овај пут базирана на Дантеовој Божанској комедији. Како се и гро радње дешава у Фиренци, јелте, књига је пуна описа историјских локациј и уметнина и занимљивости с њима у вези. Занмљив заплет, још бољи, неочекиван расплет, са све благим наговештајима раније, па ко схвати. Скроз занимљиво.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Saramago - Smrt i njeni hirovi ... Njaah, mislim Saramago je na glasu, ko voli njegov stil, ali knjiga je napisana bez likova, bez dijaloga, nekako njegova ideja stanja koje bi nastalo u Drzavi u kojoj bi smrt iznenada odlucila da prestane da sljaka. U principu 150 strana smaranja ( s tim da su mu prilicno interesantne ideje kako bi sa tim izasli na kraj Pogrebna preduzeca, Osiguravajuce kuce, Bolnice, Penzioni fondovi..) i 30 strana neke kao radnje, gde nam se pojavljuje Smrt kao lik koji prica i preduzima neke akcije... Eto tako, nije lose ako imate dosta strpljenja

I posto mi je ponestalo epske fantastike za citanje uzela sam nesto tipa - svet posle armagedona - Metro 2033 i Metro 2034 - Dmitrij Gluhovski - RUS CAR (uprkos tome sto su rusi ignorant bastards, bar u doti :/!) Anyhow radnja je smestena u Moskvi, tacnije u moskovskom metrou jelte, gde je osim glavne price (koju je suludo da spojujem) prikazan i nacin na koji su se ljudi adaptirali na taj novi nacin zivota, jer je Povrsina rezervisana za nove mutante nastale usled radijacije... Usput, procitala sam da je pisao ovu knjigu u saradnji  sa citaocima - tj izbacivao je poglavlja na netu, i onda su mu citaoci sugerisali sta da menja sta da ubacuje (tipa - neke puske u koje se on nije razumeo, bivsi vojnik mu je detaljno opisao, i tako to) :D u svakom slucaju , ja bih ovo preporucila!

Gde god krocim tu topik ne raste (ubivam s komentari topike) :D

Link to comment
Share on other sites

Pročitala sam "Avanture nevaljale devojčice" od Ljose.

Što se tiče stila pisanja, vokabulara, opisa, mašte....  u odnosu na "Pohvalu pomajci" i pogotovo "Don Rigobertove beležnice" (koje toplo preporučujem svima, kao što sam i ranije na ovom topiku) knjiga je nula. Kao da nije pisao isti čovek. Osim što imaju istu temu... lika koji mazohistički obožava ženu koja mu pravi sranja :D

 

E sad sa subjektivne strane - knjiga mi je frustrirajuća i tužna. 
Nervira me pogotovo momenat neke jeftine patetike sa onim "čudo" prizvukom - vezano za klinca prijatelja glavnog lika - nisam ništa spojlovala ko nije pročitao a ko jeste skapiraće.
Mada, opet je ostavila izvestan utisak tj. i dalje razmišljam o knjizi iako sam pročitala pre oko nedelju dana, znači nije ni od onih za koje kažem "meh" ili "sranje" i zaboravim u roku od pola sata. 

oO

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Poz drugari preporucite neku dobru knjigu vezanu za psihologiju(znam da je to opsiran deo i da sam trebao da navedem sta me konkretno zanima ali to jos ne znam :) ),zeleo bih nesto vise da saznam uopsteno,pa da sam zakljucim sta mi se svidja,a sledece godine mozda i upisem ko zna :D

Link to comment
Share on other sites

Узми онда уџбеник за средњу или неки с факса, па читај:)

 

Не знам на шта мислиш под ''везану за психологију''... али уџбеник ти је везан за психологију и најопштије је могуће све тамо:)

  • Upvote (+1) 1

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Osim ako te interesuje ljudska psihologija, jer se psihologija kao nauka ne bavi samo ljudima. Ali je interesantno pitanje i mene bi zanimalo da li postoji neka "Istorija psihologije" kao što postoji filozofije i verovatno postoji, ali ja ne znam za istu.

 

U svakom slučaju, ako te zanima ljudska psihologija, onda nije bitno šta ćeš uzeti, važno je da uzmeš nešto i da kreneš, pa ako te interesuje onda ćeš lagano sam. Sve zavisi šta ti je cilj. Ako je da upišeš faks, onda pogledaj program, pa vidi na netu detaljnije o tim predmetima, a ako je samo za tebe da se uzdižeš, onda samo kreneš i kao u svemu u jednom trenutku ćeš stići do kvaliteta + onoga šta tebi leži.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Тео сам рећи да ако га интересује ''упознавање са психологијом'', онда је стварно најбоље да се узме неки уџбеник, а можда и историја нека итд. Али ако зна шта га интересује (или зна да опише шта би га интересовало), онда ту већ има конкретнијих ствари. Нпр. за психологију личности (која је мени цар) је добро читати Берна, Фројда, Јунга, Роџерса, ДОСТОЈЕВСКОГ, ЕВАНГЕЛИОН (ово само за Болета!).

  • Upvote (+1) 1

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Yukio Mishima - Rodoljublje, Zudnja za ljubavlju - odlicno naravno Mishima je mega car. Btw junake rodoljublja ceka ista sudbina kao i pisca kasnije u stvarnosti.

Haruki Murakami - Okorela zemlja cuda i kraj sveta - prilicno se razlikuje od drugih Murakamijevih romana, suluda jedna knjiga o kojoj mi je mishljenje variralo u toku citanja. Na nekoliko momenata komicna medjutim i sa nezaobilaznom Murakamijevom melanholijom koja boji svaki roman. Cudna prica, mogla bi vam biti zanimljiva.

oO

 

Link to comment
Share on other sites

U sklopu akcije "Obraženije Kalijevo" sam pročitao Gibsonovog Neuromancera.

 

Jako dobra knjiga, ali mi je zasmetalo tehno brbljanje koje se suviše zasniva na nepostojećem slengu - par puta me je nasmejao sa izjavama tipa "On nije ROM, on je potpuno funkcionalni RAM!" :D

 

Sledeći na listi je Hemingvej. Šta preporučujete od njega?

Link to comment
Share on other sites

Bolje pročitaj Count Zero sad kad si u fazonu!

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

Pošto si "pravi projektant", +1 za Stiju i Sunce...

 

Kako si napravio redosled pisaca? Gibson pa Hemingvej zvuči carski :))

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

glup sam. :(

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

U proteklih godinu dana sam počeo gomilu fantasy/scifi serijala koji su se pokazali kao razočarenje (Andersonov Destroyermen, Del Torov Strain, itd.) pa sam rešio umesto toga da se okrenem proslavljenim klasicima koje sam propustio, poput Šekspira, jer sam bio suviše mali kad je on pevao. Gibson i Hemingvej su igrom slučaja jedan pored drugog, jer su na spisku sa Dostojevskim, Rodenberijem,  braćom Strugatski, itd.

Link to comment
Share on other sites

 od hemingveja - sve. osim starac i more, to možeš i ne moraš

Али Старац и море је непроцењив ако га анализираш са комунишчком професорицом - ''јасно се види да је риба капитализам...'' :)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ne znam gde da stavim, a da popunim vreme dok mi ne bude poklonjena nova knjiga Nila Gejmena "The Ocean at the End of the Lane":

 

296142_471319422962426_6014256_n.jpg

 

Piščev rodni Porsmut u njegovu čast menja ime jedne ulice koja vodi do mora.

Edited by shw.

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...