Jump to content

Sta ste Citali u poslednje vreme?


Crno-Sunce

Recommended Posts

Sto volim to razbacivanje sa tim izrazima... 'To je cinjenica'. Ko to kaze? :D

Ja imam bogatiji recnik na engleskom, nego na srpskom. Jedino sto me koci da znam engleski kao srpski je izgovor. Kapiram kad bih ziveo par godina u Americi, da malo isploliram izgovor, da ta razlika ne bi postojala.

Link to comment
Share on other sites

Је, ајмо опет о томе, али овога пута са осветом, узећемо појам ''знати'' и згодно га искористити у причи која се заправо не заснива на знању већ на енкултурацији. Ал добро, иц а фри канчри што би рекли амери.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Činjenica je bila da je ta reč navlakuša!

U teoriji prevođenja postoji samo jedan A jezik, odnosno ono šta mi zovemo maternji. Maternji jezik je onaj na kome si se školovao ili bolje reći jezik na osnovu koga formiraš svoje misli. Svi ostali jezici su B, odnosno, jezici koje ti možeš fantastično da poznaješ, da na njima razmišljaš dok govoriš, ali su oni sekundardni u krajnjim granicama u odnosu na osnovni jezik. Na primer, jedna od krajnjih granica je kada je čovek ekstremno umoran. U tim trenucima on se, njegov mozak, vraća na maternji jezik, jer je to jezik kojim najlakše komunicira. Ovo je samo primer da ilustujem "činjenicu".

Konkretno to šta ti kažeš za svoj engleski, ja iako te uopšte ne poznajem, mogu da tvrdim odgovorno da nisi u pravu. Ti samo misliš da bolje razumeš, ali zaista to nije tako. Jezik ne zavisi samo od prostih reči, pa čak ni od sintakse, nego i od kulture, okruženja i svega ostalog, u kojima si odrastao. Tačno je da tvoj srpski verovatno pati jer forsiraš engleski, ali je fundamentalni problem u tome što bi ti trebao enorman napor da bi tvoj mozak prešao na rad na engleskom, što je nemoguće ako sada odmah ne odeš na englesko govorno podrućije i u narednih 40 godina govoriš samo na engleskom (lupam vremenski okvir, ali je poenta u vremenu i predanosti).

Postavlja se pitanje šta ti zaista dobijaš čitanjem u orginalu i šta ćemo da radimo sa ostalih 300 jezika koje ne znaš? Da li to znači da treba čitati samo literaturu na jezicima koje poznajemo? Da li se u prevodu gubi toliko da me to sprečava da razumem suštinu? O kojim tekstovima govorimo, beletristika, fizika, filozofija? Da li si samo prosti čitač ili razmišljaš o onome šta si pročitao ili ti je to šta si pročitao potrebno za nešto dalje? Na kom jeziku razmišljaš o pročitanom?

Ovo nema veze sa time da ne treba znati druge jezike, već da je rečenica:

"Ja imam bogatiji recnik na engleskom, nego na srpskom."

fundamentalno pogrešna. Nemoguće je da znaš neki jezik bolje od svog maternjeg. Takođe, ako svoj maternji jezik ne znaš vrhunski, ne možeš ni druge jezike da poznaješ vrhunski. I nećemo sada da relativizujemo pojam "maternji", gore sam ga dovoljno objasnio.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Хвала Боле

Мрзело ме да пишем исто. Ако данас ниси устао у својој енглеској гајби, поздравио своју енглеску жену на енглеском, испрдео се на енглеском у вецеу, изашао по хлеб, проћаскао са својим комшијом енглезом на енглеском, онако фино идиомски, у проџи тражио хлеб на енглеском и мало се енглески нашалио са енглеском продавачицом, ишао на енглески посао енглеским аутобусом и причао са енглеским колегама тамо, после посла мало играо енглески фудбал, па после вечерао енглеску вечеру, срчући супу на енглеском, онда пољубио своју енглеску дечицу и лего у свој енглески кревет и сањао енглеске снове - ако ниси то данас урадио, онда не знаш енглески боље од српског.

Ја сам исто спреман да будем ригорознији од Болета и да кажем да ни тих четрдесет година не значе ништа, осим ако се не надовезују на твојих пет, а не на твојих дваес. Који језик си слушао кад си имао годину дана, на ком језику си проговорио, на ком језику су ти се свађали ћале и кева итд.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Lovac na zmajeve&Hiljadu čudesnih sunaca - Afganistan, kraj 20tog veka, vrlo interesantno štivo i dirljiva priča o zemlji koja 30godina neprekidno ratuje i ljudima koji su se tu našli.

Islamista - mnogo informacija o islamu, frakcijama unutar islama, vehabijama, sufistima, Siriji, Saudijskoj Arabiji, islamistima..

Generacija P - kao da mi je traktor pregazio mozak.Boli me glava i ništa ne razumem.Možda ako pročitam još par puta.

Kada je Niče plakao - dirljivo.Nekima:)

Put između dva dvorca - Mahfuz, prvi deo trilogije.Meni je skroz kul knjiga.Kairo, početak 20tog veka, konzervativna muslimanska porodica, odnosi u njoj, politika, starenje i propadanje, promene..Ne mogu da se dočepam ostale dve knjige, nigde ih nema.

I jos neke druge koje nisu vredne pominjanja..

Link to comment
Share on other sites

Kada je Niče plakao - dirljivo.Nekima:)

Хм... У тој књизи је дирљивост најмање битна, ствар је у умећу писања (полу)историјских романа и инкорпорирања реалних ствари и догађаја у наративну форму, а, поред осталог, и у циљу упознавања читаоца са реалним личностима/догађајима, њиховим триповима итд.

То би можда био обичан дирљив роман да су Пера и Мика главни ликови.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Jasno.I ja sam stekao takav utisak iako mi je to prva Jalom-ova knjiga.

Kasnije sam skontao da je pisao i o Šopenhaueru pa sam napravio paralelu.

Ali ako knjigu čitaš prvi put, pisca srećeš takođe prvi put - moraš se osvrnuti na priču kao takvu.A ona jeste dirljiva:) Na tom nekom levelu meni bliskom.

Edited by HitCrit
Link to comment
Share on other sites

Ја сам истрипово да ти кудиш књигу зато што није достојевски карактеризација, па сам крено да скрећем пажњу на то да је у књизи главна фора то што нон стоп дискутују Ниче и Бројер који личе на Ничеа и Бројера кад би дискутовали, а не воздигнуто романописање (које узгред уопште није лоше) па сам кренуо да је браним:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Procitao poslednji, 14ti, deo sage Wheel of Time.

Robert Jordan je umro pre nego sto je mogao licno da zavrsi sagu (napisao je 11 knjiga). Poslednje 3 knjige je dovrsio Brandon Sanderson, iako sam bio skeptican, mogu da kazem da 12. i 13. knjiga su prilicno dobre, a ova 14. nekako... meh.. ne mogu ni sam da odlucim, najslabija je od 3. Mada nisam ni ocekivao da moze da zavrsi sa 100% kvaliteta serijal koji je pre njega imao 9000 strana i 2000 likova u sebi (:

Ako nista drugo, docekao sam kraj, a cekao sam ga 12 godina (:

  • Upvote (+1) 1

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja necitam puno zato sto sam razmazen i zato sto su mi prioriteti deformisani tako da nisam sposoban da kritikujem knjige kao sto bi mogao filmove ili muziku. Knjigu sam citao u pdf formatu na englskom i ne znam dal ima prevedena kopija na srpskom (hvala Corey za bookos.org).

Man's Search for Meaning

Viktor Frankl

Pa eto ne znam sta da napisem sem da mi je mnogo drago sto sam je procitao i da je fantasticna. Svidja mi se sto u prvim delovima knjige posle dosta slikovitog opisivanja uzasnog zivota u logoru presece sa nekim prelepim opisom ljubavi i nadi, itd itd. Najbolje ja da okacim ovde link sa wikipedije pa ko voli nek izvoli :)

http://en.wikipedia....rch_for_Meaning

Edited by nikita_

sine nikita, postao si nik kejv
 
Vagine 90 posto zena sveta su ti otvorene 
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...