Jump to content

Sta ste Citali u poslednje vreme?


Crno-Sunce

Recommended Posts

Grešiš sinko grešiš :D

Mis'im jeste istina sve to sto ti kazes, al sam stil pisanja Sandersona je sjajan, svaka knjiga je celina za sebe kao i svaka "trilogija"

Ni u jednoj ne ostavi onako gadan mastan cliffhanger da ti dodje da mu dodjes na kucu i da mu jebes milu mater (kao sto svima omiljeni Martin radi)

Prve tri mistborn knjige su kao trilogija odlicne, bez i jedne zamerke (osim sto i want moar!), ali nastavci ce biti vise u fazonu "isti univerzum" i to je to, to je kao kad bi nazvao silmalirion, hobita i gospodare jednim serijalom. I jos to sto Sanderson prilagodjava/menja univerzum i pravila univerzuma od serijala do serijala (prve tri akcenat na mistbornima i prica oko njih, alloy of law - mistborni vise ne postoje al su tu sada twinborni i sl., sta ce u futuristickoj varijanti da uradi boga pitaj)

Za stormlight archive si me sad smorio kao pecurku... ne znam ni sam zasto sam ja mislio da ce biti jos jedna knjiga i to je to... no sa druge strane to je i razumljivo s'obzirom da je tu bas napravio papazjaniju sto se tice "mehanike sveta"

U svakom slucaju toplo preporucujem da procitas sve od njega i to ovim redosledom

Elentris > Warbreaker > Mistborn > Alloy of law > Stormlight archive

Tacno da se vidi njegova evolucija kao pisca i kao stvaraoca univerzuma i magije (sto mislim da mu je najveci adut u odnosu na druge pisce)

Edited by JoeKerr

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

"Духless" - Sergej Minajev

Najlepše je pročitati neku knjigu do koje ste došli slučajno a s namerom. Tako smo Stija i ja pre neku nedelju pričali o ruskom jeziku i kako to biva zaključili vanvremenski status ruske literature. I šta sad? Svako ko je čitao ruske klasike, zlatno doba, srebrno doba, zna da je ta književnost bez premca. Ne mislim da je sa bilo kojom drugom poredim, već jednostavno, ogroman je nedostatak ne čitati Ruse. Evo jedan veoma objektivan razlog zašto ih treba čitati, zato što su nam bliski po jeziku i prevod, koliko god da se prevodilac trudi, ne može mnogo da odstupa od duha srpskog jezika. To je jako važno, jer smo prepravljeni uglavnom anglosaksonskom literaturom ili prevodima "egzotičnih" jezika sa engleskog.

Vidim da sam skrenuo sa teme. "Духless" je odlična knjiga, ne bih mogao da kažem vrhunska, ali ona posle koje ćete razmišljati o mnoštvu tema koje su dotaknute. Ima nešto kod tih ruskih pisaca što nema nigde drugo, a to je da čim upoznate glavnog junaka znate da on nema nikakve šanse. Nikakav zaplet ne postoji, radnja se odigrava u nekoliko dana, možda desetak i prati mladića od trideset godina kroz Moskovski i Petrogradski život. Naravno, ne bilo kog mladića, jednog u masi koji zna samo da misli. On je bogat, kreće se po klubovima, pije, drogira se i jebe. Sve je to sekundarno.

Ima čak jedan zanimljivi deo koji sam hteo da prepišem na UPT koji je kao sa njega preslikan, a govori o Rusiji koja se nalazi u istom stanju kao i Srbija. Rečenice su kao prepisane. Jedino što se radnja dešava 2006. i što se u Rusiji obrće neograničeno više novca nego ovde, ali tu razliku briše perspektiva koja je potpuno jednaka.

Knjiga je intenzivna u razmišljanjima, nema gotovo nikakvih opisa i sve vreme radnja služi samo kao vezivo između tema koje opsedaju glavnog junaka.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Како би Боле радо сплитовао ове фантастичаре! :tf:

Елем, хвала на препоруци, заиста си лепо дочарао наслов. Чим исплатим неке рачуне набављам је!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da si imao malo prevelika ocekivanja sto se tice dubine likova i radnje u pulp fantasy knjizi. Sve te knjige koje se desavaju u postojecim svetovima (Faerun, Star Wats, Warhammer itd), moraju se posmatrati na sopstvenoj skali, jer cim krenes da ih uporedjujes sa ostalom fantastikom, ispadnu losije.

Slažem se. Mislio sam da je Salvatore zaslužio taj kultni status među gikovima, kad ono međutim.

Ali ko sam ja da se pitam, dajem pare Lukasu na plastične Milenium Falkone :D

Link to comment
Share on other sites

Duhless je odlichna knjiga (chitao original pre 5-6 godina).. Stijo ako naletish na rusku verziju, obavezno nju chitaj :) Sve knjige Minaeva su do jaja, a ja bih josh dodao i Viktora Peljevina ko hoce da chita novije ruske pop pisce :)

Link to comment
Share on other sites

Формуле љубави је супер књига, и Киза је велики цар. Није само за емотивне олупине,

већ за сваког пунолетног кога иоле интересује проблематика партнерских несугласица.

Upravo je cituckam po malo svakoga dana, pro is a pro...

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

Како би Боле радо сплитовао ове фантастичаре! :tf:

Елем, хвала на препоруци, заиста си лепо дочарао наслов. Чим исплатим неке рачуне набављам је!

Иако сам достојевскаст и мешаст, ја не би сплитово фантастичаре ако су готивни књижевници, ал брате, Салваторе јеботе:)

Мислим, није ми намера да пецкам, али ја стварно дајем десну руку да свако ко је на овом топику оставио један пост, пише боље од њега:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Bezveze mi je da splitujem fantastičare jer je ovo topik u kome nema mesta za raspravu o ukusu ili čak ozbiljniju kritiku, već jednostavno ljudi kažu šta su čitali.

Salvatore (koga sam i ja čitao, prve dve knjige o Drizitu, treću nisam mogao) jeste bezvezan pisac (bar što se Drizita tiče) ali knjigu nije lako napisati, a još je teže objaviti, tako da ne bih se Duki sa tobom ovde složio, iako sam dostojevkast, ali nikad mešast!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Брате, не улазим у не знам ни ја какву анализу, није лако урадити много ствари али то уопште није поента, ја имам неку творевину пред собом и то је то. Сад дал је тешко писати књиге или је писац геј или је писао крвљу, то ме не занима... И Весна Радусиновић пише књиге (вероватно боље од Салватореа :tf: )

А Меша је боготац, немаш појма!

А наравно да се сви зајебавамо за сплитове лол

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

AA+stormfront.jpg

The Dresden Files Storm front

Prica o carobnjaku koji zivi u Cikagu i radi kao neka varijanta detektiva. Cela knjiga je u nekom noar tripu. I u sustini je krs. Gledao sam seriju jos odavno tako da nisam ocekivao nista previse, al ovaj batica stvarno ne zna da pise, jebem li ga... :/ Sama ideja i okruzenje je podnosljivo, stavise ok, ali ceo stil pisanja... :(

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Grešiš sinko grešiš :D

Mis'im jeste istina sve to sto ti kazes, al sam stil pisanja Sandersona je sjajan, svaka knjiga je celina za sebe kao i svaka "trilogija"

Ni u jednoj ne ostavi onako gadan mastan cliffhanger da ti dodje da mu dodjes na kucu i da mu jebes milu mater (kao sto svima omiljeni Martin radi)

Prve tri mistborn knjige su kao trilogija odlicne, bez i jedne zamerke (osim sto i want moar!), ali nastavci ce biti vise u fazonu "isti univerzum" i to je to, to je kao kad bi nazvao silmalirion, hobita i gospodare jednim serijalom. I jos to sto Sanderson prilagodjava/menja univerzum i pravila univerzuma od serijala do serijala (prve tri akcenat na mistbornima i prica oko njih, alloy of law - mistborni vise ne postoje al su tu sada twinborni i sl., sta ce u futuristickoj varijanti da uradi boga pitaj)

Za stormlight archive si me sad smorio kao pecurku... ne znam ni sam zasto sam ja mislio da ce biti jos jedna knjiga i to je to... no sa druge strane to je i razumljivo s'obzirom da je tu bas napravio papazjaniju sto se tice "mehanike sveta"

U svakom slucaju toplo preporucujem da procitas sve od njega i to ovim redosledom

Elentris > Warbreaker > Mistborn > Alloy of law > Stormlight archive

Tacno da se vidi njegova evolucija kao pisca i kao stvaraoca univerzuma i magije (sto mislim da mu je najveci adut u odnosu na druge pisce)

Ne sumnjam ja da je Sanderson super pisac i da su to super knjige. Bruje po internetima o njemu dosta vremena i nista nisam cuo lose ni od koga, nego mi se jednostavno ne svidja to kolicinski, niti zelim da ulazim u obavezu da moram da kupim/procitam 20 knjiga (150e/8 meseci citanja). Ionako imam ~100 neprocitanih knjiga koje treba da procitam, jos sad ovo... Mislim, standardan je trip kod fantastike da je sve u serijalima, ali vecina je 3-6 knjiga, ovaj ga bas peretera...

Sto se Dresdena tice, vidim da ima cult following, mozda se poboljsa u kasnijim knjigama...

Link to comment
Share on other sites

The_Agony_and_the_Ecstasy.JPG

odlicna, veoma dobar stil pisanja i neverovatna kolicina informacija koje je stoun koristio su na najbolji moguci nacin docarali to vreme i zivot jednog od najvecih umetnika svih vremena

procitao sam ovu knjigu pre nekoliko godina, ali sam ponovo ''prelistao'' cisto da se podsetim nekih stvari koje su me zanimale

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Corey

Vrlo je solidan prevod, čisto da se ubacim i potvrdim, jer sam pročitao nekoliko glava pretprošlo leto. Ima interesantnih stvari.

@Topik

Sunset Park - Paul Auster

Njegova poslednja knjiga. Nisam čitao ranije Ostera, a ovo sam pročitao na engleskom. Sjajan stil, i iako sam još ivek pod utiskom od prethodne knjige, uspeo je na kraju da me privoli načinom kojim piše. Stvarno sjajan pisac od koga se može mnogo toga naučiti o slobodi pisanja a da se ne skrene u kompleksne rečenice i teško čitanje. Knjiga je napisana u nekoj vrsti narativne forme i govori o nekoliko likova i njihovim prošlostima i kako se sve to zajedno skuplja u sadašnjost. Kada bih morao da u jednoj reči kažem kakvaje knjiga, rekao bih - lepa.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...