Jump to content

Sta ste Citali u poslednje vreme?


Crno-Sunce

Recommended Posts

Pitanje za one koji su čitali Asimovljevu Foundation trilogiju:

Vidim da postoje prequeli i forwardi Foundationa. Da počnem od samog Foundationa ili prvo da se okrenem seriji prequela?

to je i moja dilema bila...secam se da sam kao klinac prvo procitao 3 originalne zaduzbine, pa posle sve prequele i sequele ukljucujuci i knjige o robotima i castrvu...u principu neces se zajebati bilo kako da citas, ima par smor knjiga pre same zaduzbine, ali sve ostale sabijaju...jedino nisam procitao poslednji iz serijala koju je napisao benford-strah zaduzbine...evo ti sa polarisovaog diska c/p...ne secam se svih knjiga, al znam da su mi 6. 7. i 8. bile nista spec, prve 3 sabijaju, i naravno 11. 12. i 13.

Roboti-Carstvo-Zadužbina

1. SABRANI ROBOTI, Asimov Isak

2. ČELIČNE PEĆINE, Asimov Isak

3. GOLO SUNCE, Asimov Isak

4. ROBOTI ZORE, Asimov Isak

5. ROBOTI I CARSTVO, Asimov Isak

6. SVEMIRSKE STRUJE, Asimov Isak

7. ZVEZDE PRAH NEBESKI, Asimov Isak

8. KAMIČAK NA NEBU, Asimov Isak

9. U SUSRET ZADUŽBINI, Asimov Isak

10. PRELUDIJUM ZA ZADUŽBINU, Asimov Isak

11. ZADUŽBINA, Asimov Isak

12. ZADUŽBINA I CARSTVO, Asimov Isak

13. DRUGA ZADUŽBINA, Asimov Isak

14. NA RUBU ZADUŽBINE, Asimov Isak

15. ZADUŽBINA I ZEMLJA, Asimov Isak

16. STRAH ZADUŽBINE, Benford Gregori

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za one koji su čitali Asimovljevu Foundation trilogiju:

Vidim da postoje prequeli i forwardi Foundationa. Da počnem od samog Foundationa ili prvo da se okrenem seriji prequela?

slobodno prochitaj osnovno, pa onda ostale 'fillere' [:D] imam 2 ruska izdanja foundationa + englesko (osnovne 3 knjige) :D

Link to comment
Share on other sites

Kao što sam već u nekoliko navrata rekao. Napravite dovoljno tema u ovom podforumu pa ćemo napraviti podforum za knjige, nije nikakav problem.

@Mis

Čitao sam Metamorfozu relativno skoro. Sjajna priča. Najviše su me fascinirale te njegove naizgled običane rečenice koje stvaraju jezivu atmosferu. Kada bih svaku rečenicu izvukao van konteksta, verovatno bi delovale obično, ali zajedno sve... Niko tako ne piše. Interesantno je da svi uticaji na glavnog lika dolaze spolja i u tom smislu on nema nikakve šanse da bilo šta promeni. To je zanimljivo pre svega zbog toga što je u to vreme došlo do ekplozije psihologije i uopšte sve je bilo okrenuto ka "unutrašnjem" čoveku, odnosno životu čoveka iz njegove perspektive. Ko nije pročitao Metamorfozu, neophodno je da to uradi, daje novu perspektivu.

@Topik

"U miso supi" - Rju Murakami

U pitanju je "horor" priča. Pod znacima navoda jer je horor deo samo katalizator u priči glavnog junaka. Opisi Tokia i samih Japanaca su vrlo zanimljivi, naročito ako imate nekog u Japanu da o tome prodiskutujete, međutim knjiga nije ništa posebno. Prevod koji se kod nas može naći je sa engleskog jezika i iako je dopar i pismen (što je postao raritet kod nas), oseća se kao da je knjiga pisana na engleskom, što nije.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Ae ovde...jos kao klinac sam citao prvu knjigu iz serijala Dina...ona je u Polarisovom izdanju podeljena na 3 dela, Dina, Muad'Dib i Prorok...u tom istom izdanju serijal se nastavlja ovim redom: Deca Dine, Mesija Dine, Bozanski car Dine, Jeretici Dine i Kapitol Dina. Ali redosled izdavanja knjiga je drugaciji. Jel to znaci da serijal ne ide hronoloski vec ima retrospektive. Drugim recima, koju knjigu sad da uzmem da citam:).

Znam da odgovaram na post iz oktobra al jbg tek sad videh a tu sam stao sa citanjem topika pa me tu bacio.

dina1.jpg

dina2.jpg

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ove knjige spadaju u osnovni Dune serijal (tj. da ih je pisao samo Herbert), takozvani Dune 7 serijal. Poslednje dve knjige su napisane od strane Herbertovog sina, na osnovu njegovih belezaka (ili je Herbert napisao deo, a on zavrsio), ali to je trebalo da bude jedna knjiga, pa otuda Dune 7 naziv:

Dune Series:

o Dune

o Dune Messiah

o Children of Dune

o God Emperor of Dune

o Heretics of Dune

o Chapterhouse: Dune

o Hunters of Dune

o Sandworms of Dune

Link to comment
Share on other sites

Ako cemo realno, treba chitati ovakvim redosledom:

Dune: Butlerian Jihad

Dune: Machine Crusade

Dune: The Battle of Corrin

Dune: House Atreides

Dune: House Harkonnen

Dune: House Corrino

o Dune

o Dune Messiah

o Children of Dune

o God Emperor of Dune

o Heretics of Dune

o Chapterhouse: Dune

o Hunters of Dune

o Sandworms of Dune

Ovih prvih 6 knjiga su prequeli, koje su napisali Brian Herbert (sin Franka) i Kevin J. Anderson. Ako se prochita sve zajedno, ovakvim redosledom, efekat ce biti [:0]

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Cituckam nesto slabo u poslednje vreme...

Ali procitah Forever free od Joe Haldeman-a...druga knjiga serijala...idemo dalje...

Onako, klasican sci fi...sa naznakom na klasican :)

Krenuo sinoc 11/22/63 od Steve Kralja..videcemo na sta ce da izadje....King je uvek umeo da me iznenadi :)

Edited by absolute

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice Franca Kafke, od njega sam do sad samo procitala Proces i Metamorfozu, i mogu vam reci da su prilicno uznemirujuce knjige, kasnije sam nasla i neke kritike za njegova dela, i tek tad shvatila zasto on sebe toliko kaznjava kroz svaku knjigu - u stvarnom zivotu se osecao nize vredno i potcinjeno licnosti svog oca. Bas tako [@bolkonski] - sve krece iz "unutrasnjeg" coveka - a njegov je bio sitan i nebitan - insekt

Gde god krocim tu topik ne raste (ubivam s komentari topike) :D

Link to comment
Share on other sites

Ovih prvih 6 knjiga su prequeli, koje su napisali Brian Herbert (sin Franka) i Kevin J. Anderson. Ako se prochita sve zajedno, ovakvim redosledom, efekat ce biti [:0]

Pa ja licno ne bih citao te prequele od Herbertovog sina. Em sto nisam cuo ista mnogo dobrog o njima, em sto mi nekako nije to to. Dune 7 je njegov (ili makar 98% njegov), za mene je to cela Dina, ali to each his own.

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice Franca Kafke, od njega sam do sad samo procitala Proces i Metamorfozu, i mogu vam reci da su prilicno uznemirujuce knjige, kasnije sam nasla i neke kritike za njegova dela, i tek tad shvatila zasto on sebe toliko kaznjava kroz svaku knjigu - u stvarnom zivotu se osecao nize vredno i potcinjeno licnosti svog oca. Bas tako [@bolkonski] - sve krece iz "unutrasnjeg" coveka - a njegov je bio sitan i nebitan - insekt

Sto se Procesa tice ako se dobro secam, knjigu je napisao zbog toga sto se razboleo i sto je to doziveo kao da je nepravedno osudjen...

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Pa ja licno ne bih citao te prequele od Herbertovog sina. Em sto nisam cuo ista mnogo dobrog o njima, em sto mi nekako nije to to. Dune 7 je njegov (ili makar 98% njegov), za mene je to cela Dina, ali to each his own.

Knjige koje je napisao Brian mozda nisu toliko dobre kao originalne, ali se idealno uklapaju u ceo ep o Dini + objashnjavaju mnogo stvari oko toga kako je nastao univerzum Dine.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice Franca Kafke, od njega sam do sad samo procitala Proces i Metamorfozu, i mogu vam reci da su prilicno uznemirujuce knjige, kasnije sam nasla i neke kritike za njegova dela, i tek tad shvatila zasto on sebe toliko kaznjava kroz svaku knjigu - u stvarnom zivotu se osecao nize vredno i potcinjeno licnosti svog oca. Bas tako [@bolkonski] - sve krece iz "unutrasnjeg" coveka - a njegov je bio sitan i nebitan - insekt

ja sam mesecima posle chitanja procesa imao nocne more, kao lutam nekim uskim mrachnim hodnicima u nekom potkrovlju i trazhim neshto a ne znam shta oO i sve vreme taj uzhasni osecaj kako se stvari deshavaju mimo tvoje kontrole.

da se vratim na topic, zadnje shto sam prochitao su snovi moga oca od baraka obame (hejt inc) i bila mi je zanimljiva knjiga.

a sad sam uzeo sam da chitam bracu karamazove.

Link to comment
Share on other sites

Hvala Boletu na Oryx and Crake, zanimljiva dystopian/apoc vizija. Lako svarljiv stil, inteligentan i detaljan pristup temi.

Kad smo već kod apokalipse, pročitao i World War Z, takođe preporuka. Jednostavna i dinamična knjiga o zombi apokalipsi ispričana kroz seriju intervjua preživelih.

I za kraj Fuzzy Nation - scifi knjiga o prospektoru koji istovremeno otkrije neverovatno bogatu žilu unobtaniuma i mala krznena stvorenja, zbog kojih će se stopirati sva iskopavanja na planeti ako se ispostavi da imaju razvijenu svest. Knjiga je rimejk, ili bolje reći reboot knjige Little Fuzzy. Preporuka ako tražite lakše štivo sa pravnim nadmudrivanjem.

Link to comment
Share on other sites

Knjige koje je napisao Brian mozda nisu toliko dobre kao originalne, ali se idealno uklapaju u ceo ep o Dini + objashnjavaju mnogo stvari oko toga kako je nastao univerzum Dine.

Verujem, ali presporo citam, a previse ima drugih, kvalitetnijih, knjiga/serijala koje bih hteo da procitam, tako da cu ipak preskociti jbg.

Ovo ce mozda zvucati kao /fwp nekima, ali takodje me i nervira sto nema jednog izdavaca koji je izdao sve knjige iz serijala (cak ni iz tog Dune 7), vec sve nesto zbrda zdola, jedan izdavac izbaci dve knjige pa se promeni. To me smara jer se sa izdavacem menja onda i ceo dizajn/dimenzije knjige, a volim da serijal stvarno i izgleda kao celina. Jbg, ja sam kolekcionar, razumite me. :D

Link to comment
Share on other sites

Ja sam komercijalan, pročitao sam Hunger Games, sad mogu na miru da čekam film! :) Odnosno da pročitam i druge dve knjige.

Laka je knjiga za čitanje, zanimljiva je, kapiram da vi što čitate knjige baš puno možete ovu za dva dana da "odradite".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...