Jump to content

Sta ste Citali u poslednje vreme?


Crno-Sunce

Recommended Posts

THE ANUBIS GATES (Anubisove kapije)

 

slikaAnubisova-vrata-Tim-Pauers-AKCIJA-S

 

Apsolutno briljantno. Spoj fantastike, misterije, SF-a, magije i egipatskog misticizma, pa preko svega toga viktorijanski London, vukodlaci, cigani, mutanti, putavnje kroz vreme i trista nekih čuda (odličan u duetu sa Drudom Dena Simonsa). Daleko bolja i superiornija od Stranger Tidesa ili Gozbe kod Devijanta istog autra. Takođe bih preporučio i izdanje u prevodu Predraga Raosa, toliko carskih konstrukcija i bravura, čoveku definitivno ide polovina zasluga za utisak o kompletnoj knjizi

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Хе, хе, хе, добродошла :) И мени се јако допада. Завршавам трећу књигу.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mislila da su svi do sada pročitali sem mene! Al bilo mi je teško da se nakanim jer ima toliko delova a znala sam odavno da je dobro, rekoh kad toliko ljudi može da tetovira simbol iz točka vremena... i da, nabavila sam sve sem poslednje u elektronskom formatu tako da i zato.

 

Inače, kupila sam Nook, to vam je sprava kao Kindle čak kao po nekima bolja od Kindla, i zadovoljna sam za sada!!

 

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mislila da su svi do sada pročitali sem mene! Al bilo mi je teško da se nakanim jer ima toliko delova a znala sam odavno da je dobro, rekoh kad toliko ljudi može da tetovira simbol iz točka vremena... i da, nabavila sam sve sem poslednje u elektronskom formatu tako da i zato.

 

Inače, kupila sam Nook, to vam je sprava kao Kindle čak kao po nekima bolja od Kindla, i zadovoljna sam za sada!!

 

 

Bolji je od kindla dok ne prestane da radi bez ikakvog razloga :'(

 

Mislim da cu cak i ja tocak da uzmem i to samo zato sto ga je Sanderson zavrsio, inace me bas odbija kad se setim proslog puta kad sam ga citao.

  • Downvote (-1) 1

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Nije bas tako...

 

Poslednje 3 knjige koje je Sanderson napisao su slabije od Dzordanovih. Jeste pisao po Dzordanovim beleskama i materijalu, ali i dalje se oseca razlika (primer radi, najbolje napisan lik je lik koga je Sanderson ubacio), sto je i razumljivo. Jednostavno nema tu, kako bih rekao... shirinu koju treba da ima knjiga. Pri tom ima nekoliko urnebesno stupidnih raspleta nekih likova.

 

Vredi procitati u svakom slucaju, posebno ako je neko fan celog serijala... naravno da ne treba da stane na 12. knjizi, ali ne treba se nadati necemu spektakularnom.

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Pa pazi, imao sam nook simple touch i posle godinu dana ga poklonio sveci, ona se drndala sa njim jos godinu dana i nedavno joj je crkao jer ga je nagazila slucajno ili nesto.

Drugi koji sam uzeo je simple touch with glowlight i on mi je crkao posle cirka 5-6 meseci... kako? have no idea. Uvece citao knjigu, ujtru da je nastavim i nece, probao soft reset, hard reset, instalirao ponovo software, i nista.

 

Ne znam, secam se kad sam citao tocak ranije i secam se da me je neverovatno smorio posle neke 3-4te knjige tako da sam potpuno odustao od njega.

Sa druge strane, Sanderson dominira kako pise, daleko dinamicnije, brze i likovi su mu zanimljiviji i fino evoluiraju. Procitao sam bukvalno sve sto je napisao u par meseci od kad sam ga otkrio, ne racunajuci ono decije smece.

 

Sto se Jordana tice, jedino sto se secam je da mi je bio strahovito dosadan, ne secam se ni radnje, ni price, ni likova,a ja se inace secam celokupne radnje xyz drugih knjiga koje sam citao u to vreme. Tako da ne znam, ostavio je na mene izuzetno negativan utisak, pokusavam da se nateram da ga citam ponovo ali tesko mi uspeva..

 

 

Opet moguce da je upravo zbog prevoda, sandersona sam citao na engleskom, a jordana na srpskom.

 

Sto se citanja tice, u poslednje vreme krenuo neku kao satro tezu literaturu, tako da sam zavrsio The Prince od Makijavelija, a sad trenutno citam Pisma prijatelju od Seneke.

Edited by JoeKerr

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

HILJADU JESENI JAKOBA DE ZUTA

 

hiljadu_jeseni_jakoba_de_zuta-dejvid_mic

 

Fantazija od romana, od strane Dejvida Mičela autora Cloud Atlasa. Priča je smeštena u kasni feudalni Japan u vreme najrigoroznijeg Sakokua (samonametnute izolacije od strane Šogunata, iz straha od otvaranja Japana prema svetu, odnosno ulaska nevernika na sveto tlo) i predstavlja pre svega priču o odnosu japanskog društva prema ženama, kao i strancima (sve je ispričano iz perspektive holandske trgovačke ekspedicije zaglavljene na čuvenom veštačkom ostrvu Dežimi, koje je predstavljalo jedinu vezu Japana sa ostatkom sveta). 

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Ursula Le Guin - The Word for the World is Forest 

Midnight Tides - Erikson, zaglavio sam pred kraj pa stoji

Miss Peregrine`s Home for Peculiar Children - Riggs, lako stivo, ne ostavlja utisak

 

Mislim da cu opet da uhvatim nesto od Le Guin, ali bi zapravo bilo kul dokopati se biografije njenih roditelja u kojoj se spominje indijanac Ishi. 

Link to comment
Share on other sites

josh jednom cu reci, malazan je must read. (lektira epske fantastike)

ponovo sam prochitao sve do desete knjige i nikako da je zavrshim... zhao mi je:)  (ko da chekam neki pravi trenutak kad je ok da je prochitam ceo serijal)

al je kul shto su izbacili dosta "fillera" jedno deseta knjiga koje su povezane sa malazan svetom.

 

 

[;)] )...

Napunish biblioteku knjigama ili izgradish policu samo za Malashko carstvo. Kad pomislish da ces da se smorish Erikson ubaci nekog ko je lud i ko iznese knjigu (samostalno) na svojim plecima. Kao Karsa :D. 

Svaka cast na (skoro) zavrsenom serijalu. Bash me zanima kako ce da ih sve poveze do kraja. To be seen. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SALEMOVO-00000310175.jpg

 

Salem's Lot Stivena Kinga, klasično (iz današnje perspektive) vampirsko štivo, sa užasno puno referenci iz kasnijih filmova, knjiga, stripova i igara koji su inspirisani ovime. Ovo Alnarijevo izdanje, osim predgovora i pogovora autora, ima i dve spin off epizode, hronološki smeštene nakon i mnogo pre događaja iz osnovne priče (ova druga sa očiglednim omažiranjem Lavkraftu), plus gomilu izostavljenih ili alternativnih delova i scena koje su izbačene iz konačne verzije.

Inače, mogli su da ubace neku mapu grada čisto radi lakše orijentacije gde je šta, a naročito listing likova i njihovih međusobnih odnosa, opet radi lakšeg praćenja radnje (nije da je kompleksno kao Pesma Leda i Vatre po tom pitanju, ali ima baš dosta likova i valjda bi ovo trebalo da bude obavezni deo svake knjige).

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

gentlemanbastard.jpg

 

 

Fantazijica o ekipi high end lopova. U sustini "italian job" / "oceans 11" u fantazy svetu.

Worldbuilding je odlican, zapleti u knjigama OK (nikako ne brilijantni), ali izuzetno drzi paznju, stil pisanja je gotivan takodje. 
Prva knjiga je najbolja, druga i treca drasticno slabije ali takodje podnosljive.

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

OK, evo me. Zaveo me gilti pležr i pročitao sam prve tri knjige iz "The Expanse" serijala http://expanse.wikia.com/wiki/The_Expanse_Wiki

 

Pip je pre dve strane opisao prvu knjigu "Buđenje nemani" i bio je u pravu za sve, čak i za to da će se ovo pretvoriti u nepregledni serijal. Prva knjiga je izašla 2012. a ove godine je izašla četvrta. Knjiga je napisana kao da je i pravljena za film ili igru. SyFy će praviti seriju na osnovu knjige.

 

Knjige su odlično napisane u smislu dinamike. Ali od svega je najbolji sam lore, odnosno gde se sve dešava. Sve se dešava u Sunčevom sistemu u kome su ljudi naselili mars, mesec i mnoge druge satelite/asteroide. U tom smislu sve je podređeno fizici koju poznajemo uz naučnofantastične elemente koji deluju apsolutno realno. Taj detalj je dosta važan jer sve šta se dešava deluje dosta realno i u tom smislu veoma ograničeno, što je po meni sjajno. Likovi su onako, objektivno jednodimenzionalni, ali savršeno uklopljeni u priču. Segmenti politike i ekonomije su isto sjajno urađeni. Uopšte gledano knjiga je, bar meni tako deluje, napisana sa dosta velikom posvećenošću detaljima. Naravno da pati od deus-ex momenata i tada najviše liči na igru.

 

Prva knjiga je uvod i najlošije je napisana u svakom pogledu, iako je i dalje dobra. Druga knjiga je dosta bolja sa dosta razvijenom političkom pričom i sporedni glavni likovi su mnogo bolji od glavnih likova što inače prati ceo serijal po mom mišljenju. Treća knjiga je mnogo sporija od prve dve sa dobrim razlogom jer se dosta bavi psihom ljudi i to je tačka u kojoj, po meni, autori (dva su autora u pitanju pod jednim pseudonimom) ne umeju da se baš najbolje izbore. E sad, to je solidno urađeno, ali je previše kao u igri - imamo recimo njena razmišljanja i onda posle nekoliko poglavlja ispostavi se je to doprinelo da reši neki problem... Svakako najbolji i najjači segment knjiga su različite perspektive istog problema.

 

Na kraju mi se smučilo. Neću nastaviti da čitam dalje, ali me interesuje kakva će biti serija. Dosta toga obećavaju što se budžeta tiče pa se nadam najboljem!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Procitao sam Budjenje nemani i Kalibanov rat pre dve tri nedelje i sumnjam da cu nastavljati dalje.

 

Dinamika price je odrzana uglavnom clifhangerima, citao sam glave vise da bih otkrio o setingu, koji je zanimljivo odradjen, nego o likovima i prici. 
Likovi su kao sto ti kazes jednodimenzioni a i dosta glupi tbh. Glavni lik Holden se ponasa kao dete od 10 godina i to kroz obe knjige bez nekih naznaka da ce se promeniti.  Ostali likovi na brodu mi izgledaju nerazradjeni (a i njihovi motivi), mogli su umesto njih da ubace tri drona i za mene bi knjiga bila ista(stim sto bi donekle objasnilo Holdenovo, po meni poremeceno ponasanje i njegovo random lutanje svemirom). Miler, Bobi i Avasarala su standardni klisei od likova(matori noir detektiv, random zena marinac i iskusna matora politicarka). Mislim da svako ko cita knjigu, moze da pogodi sto narednih koraka svakog od likova sto cini "pricu" dosta predvidivom. 

Sa druge strane, seting je dosta dobar i "glavna prica" oko virusa mi je zanimljiva i nadam se da ce u kasnijim delovima vise staviti akcenat na nju( a manje na lutanje Holdena i vesele druzine). Takodje imam utisak kao da odlazu iz nekog razloga rasplitanje stvari oko te druge "rase" i protomolekula a stavljaju vise akcenat na trenutnu radnju, koju rastezu na nepotreban broj strana.

 

Slazem se skroz sa ovim delom gde si rekao da je knjiga pisana kao da je za film ili igru, objasnjava dosta stvari.

Edited by Thunderstorm

It’s better to burn out than to fade away

Link to comment
Share on other sites

Uuuu kul, sad cu da procitam i cetvrtu ako ni zbog ceg drugog jer sam procitao prve tri pa eto da vidim sta ce se zbi.

 

 

Poslednje sto sam procitao je 

sandman_slim+series.png

 

Ne znam koji kurac sam uzeo ovo da citam, Dresden Files me navukao malo na taj urban fantasy fazon, pa trazim nesto slicno ali ovo nije to.

Procitao sam trecu knjigu pre par nedelja i nemam pojma kako se zavrsava, 'nuff said..

 

 

 

 

agents+of+light+and+darkness.jpg

 

Sad sam uzeo da citam drugu knjigu Nightside serijala, izuzetno interesantna prica, ok koncept, zivopisni i neobicni likovi. Ali opet nije za svakoga..

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Sad sam stigla do čini mi se osme knjige iz serijala Točak vremena, mada moram reći kako se ređa knjiga za knjigom malo sam splasla, nije mi toliko zanimljivo kao u početku.

Pročitala sam 1Q84 i mnogo mi se dopala, po meni jedna od najboljih Murakamijevih

Vladeta Jerotić - Uzgredna razmišljanja - knjiga sa puno raznih tekstova o svemu i svačemu (kao što naslov i kaže) 

Mišima - Smrt usred leta - caruje Mišima kao i uvek. Ovo je zbirka priča koje je, koliko se sećam, Mišima sam izdvojio kao svoje najbolje

 

E sad se ne sećam da li sam postovala al mislim da nisam a svakako moram da spomenem tj preporučim Raj na drugom ćošku od Ljose. Knjiga naizmenično po poglavljima piše o slikaru Polu Gogenu i njegovoj babi Flori Tristan, ženi koja se borila za prava radnika i žena, i njihovoj večitoj potrazi za boljim svetom.

Da mi je danas bilo ne susresti sebe - Herta Miler - maalo mi je bolja Ljuljaška daha ali i ova knjiga je jako dobra, generalno vidim da mi se jako dopada kako Herta Miler piše i sve ću od nje pročitati odlučila sam

Dobra pitanja dobri odgovori / ili na engleskom Good questions Buddhism - koga budizam interesuje mislim da je ovo jedna od startnih knjiga

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...