Jump to content

Sta ste Citali u poslednje vreme?


Crno-Sunce

Recommended Posts

Alber Kami - Kuga

 

Velika razlika u odnosu na "Stranca". Sokrat je još uvek duboko uronjen u Kamija, ali tu su teme koje je započeo u Strancu i koje posle razvija kroz eseje i "Pad". Moderno, napeto ne toliko na nivou pojedinca (kao u Strancu) nego na opštem nivou, razvijeno do kraja i u potpunosti. Glupo je da kaže kako je ovo prava literatura, ali moram, ovo je prava književnost. I dobro je čitati i one knjige gore koje sam pomenuo, jer i u njima dobrih stvari, ali razlika u dubini je neograničena. Nije poenta u dubini, nego dok čitaš osećaš kako si tamo, da živiš sa tim ljudima, ali ne zato što te tera neki sumanuto interesantni zaplet, nego zato što je to život. Ili što bi rekao jedan od likova iz romana:

 

"Ali šta je to kuga? To je život, eto, to je sve."

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

maze-runner-trilogy.jpeg

 

 

U sustini smece. Sto se vise prica razvija to postaje bizarnija, bizarnija i nelogicnija. Ne bih se bas usudio nekome da preporucim..

 

leviathan-trilogy.jpg

 

Sa druge strane Leviathan trilogija je sasvim kul koncept, steampunk, radnja se odvija u zoru prvog svetskog rata. Sa jedne strane darvinisti sa svojim genetski modifikovanim stvorenjima, sa druge strane clankeri sa svojim masinama. Ono sto mi je bilo izuzetno interesantno jeste sto se knjiga naslanja na istorijske cinjenice u odredjenoj meri. Takodje Nikola Tesla je jedan od karaktera u trecoj knjizi. :D 

Edited by JoeKerr

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

KOPLJE SUDBINE

 

koplje_sudbine-trevor_rejvenskroft_s.jpg

 

Studija o okulntoj pozadini Hitlerovog uspona, fokusirana pre svega oko naslovne relikvije (koplja kojim je ubijen Hrist na krstu). Sa jedne strane obilje istorijskog materijala i povlačenja paralela vrhovnih oficira i vođa Rajha (sa Hitlerom na čelu) sa slavnim istorijskim ličnostima nemačke i njihovoj ulozi u uspotavljanju nacionalnog identiteta. Sa druge nekako previše pro-religijski odrađeno sa nekoliko tendenzioznih momenata u tumačenju određenih rituala i događaja. Ono što mi je još smetalo je i previše površno i crno-belo viđenje pojedinih likova ili njihove istorijske uloge, uz pomenuti religijski okvir gde su Hitler i par drugih top tier nacista predstavljeni isključivo kao đavolske tvorevine i izrodi, uz grubu eliminaciju bilo kakve mogućnosti da su u pitanju bila ljudska bića koja su zastranila zahvaljujući svojoj fanatičnoj volji, umesto religijskih konstrukta koji su im namenjeni (kako bi se dodatno pojačala ta "dobra" hrišćanska dimenzija i ton kojim odiše cela knjiga).

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Procitao Andjele i Demone, procitao Poslednjeg dona od Marija Puza.

Ako ima neko da preporuci knjigu neku na fazon zavera, nesto poput Andjela i Demona. Procitao sam Grimpou, ako to i moze da se poredi sa AiD. Slicna je prica, sveti gral, krstaski ratovi, u principu mi je drzalo paznju.

Hvala unapred

  • Downvote (-1) 5
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Smilovao sam se najzad da pocnem Tocak Vremena :)

Fino mi ide, dosta je citljivo, makar ove prve knjige, nemam pojma kako ce biti kasnije, ali posto mislim da je Dzordan odlican, a Sanders najmanje rame uz rame sto se pisanje tice, mislim da se necu preterano izbedaciti kada zavrsim sve :D

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Sanderson je za tri koplja ispred Dzordana.

 

in other news

mug7.jpg

The Broken Empire Trilogy

 

Dark fantasy, glavni karakter je izuzetni govnar, setting je interesantan, prvi put kad sam uzeo da je citam nije mi se svidela, drugi put sam pustio audio knjigu u kojoj je voice acting fantastican i toplo ga preporucujem.

Sem toga ako vam ne smeta deus ex momenti koji se non stop pojavljuju i koji zestoko smaraju, sasvim je gotivno stivo o antiheroju.

Edited by JoeKerr

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Pročitah ovu poslednju knjigu (poslednju koja je izašla, u originalu 2013.) o vešcu ili veštcu, ne znam kako se piše, Oluje nešto nešto i razočaran sam. Knjiga se dešava pre petologije i pre najmanje jedne od priča iz zbirki priča. E sad zašto sam razočaran je na oko jednostavno, ali pak komplikovano da objasnim!

 

U suštini, video Sapke da je popularan pa ko veli duzmem malo keša. E sad, pošto je on sjajan pisac, nije napisao 100 glupih strana, nego je napisao ful knjigu, ali... Ali jebiga. Mislim, ja ću uvek da pročitam šta god izbaci o veštcu, ali kad pogledam šta sam pročitao, bukvalno ništa nisam dobio osim zabave. Nijedna nova tema, ništa novo o veštcu ili bilo kom drugom poznatom liku. Mnjah...

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Smilovao sam se najzad da pocnem Tocak Vremena :)

Fino mi ide, dosta je citljivo, makar ove prve knjige, nemam pojma kako ce biti kasnije, ali posto mislim da je Dzordan odlican, a Sanders najmanje rame uz rame sto se pisanje tice, mislim da se necu preterano izbedaciti kada zavrsim sve :D

 

Dzordan je planirao da zavrsi serijal sa trecom knjigom *i tacno ces videti momenat gde je trebalo da bude kraj, pa se predomislio*. Serijal je ok, nista posebno - tj bio bi odlican da nije odlucio da razvodni radnju toliko da ti bude muka, a Tolstoja pocnes da smatras epitomom konciznosti :D

Link to comment
Share on other sites

Moj prethodni komentar za Sandersona je vise bio u kontekstu da je uvek malo teze nastaviti knjizevni rad nekoga drugog :) Zaista imam veoma veoma visoko misljenje o njemu :)

Inace, skroz mi je citljivo za sada, ne zalim se preterano na otezanje, zaista mi ne smeta :D Imam strpljenja na pretek :D

Hajde kada sam vec ovde, daj da pohvalim kao i u temi o Pesmi, Vitez Sedam kraljevstava - skroz ok za procitati, ako vec pratite Pesmu, daje skroz ok uvid u neke dogadjaje za vreme Targarjena, a verujem i da ce u knjigama koje dolaze, istorijat, narocito kada su Crne Vatre u pitanju, mozda znaciti :)

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Trenutno citam cetvrtu knjigu iz Expanse serije, Cibola Burn. Slazem se sa boletom da su likovi veoma jednodimenzionalni i prosti, ali je knjiga dosta zanimljiva uprkos tamo.

Svima kojima se svidja ovaj serijal, preporucujem da procitaju serijal Grand Tour od Bena Bove, koji je po mom misljenju bolji od Expanse serijala.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

E da ja sam Točak vremena prestala da čitam, mislim kod sedme knjge otprilike.

 

Krenuo je vrhunski da smara i to na, po meni, najgadniji mogući način. Radnja ide neviđeno sporo, ništa se ne dešava a 90% knjige je prepucavanje i merenje kare između likova, a to mi je baš odvratno. A recimo u početku mi je knjiga bila super, tj prve knjige.

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Andrzej Sapkowski - The Swallow's Tower

Klasican filler. Zabavno ali nikakvo otkrovljenje.

 

Andrzej Sapkowski - Lady of the Lake

 

Shit just got real. Kraj Ciri sage. Barem tako deluje. Nisam jos zavrsio, ostalo mi je jos nesto malo do kraja.

 

Ponekad mi ide na kurac njegovo skakanje izmedju likova, a ponekad mi je odlicno.. nzn.

Edited by JoeKerr

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Jbt, i ja sam isto skoro zakasnio 10 godina i procitao autostoperski vodic, prosto me je bilo sramota kako sam to propustio :)

I nikada nije kasno da pocnes sa Pratchetom!

Edited by gruja

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...