Jump to content

Letnje gume


Dule_smor

Recommended Posts

Nema, uzmi koje hoćeš, samo da su ti iste na istoj osovini, i da su sve 4 iste po dimenzijama.

 

zanm da treba iste dimenzije, nisam bas tolka rupa :)

 

Što da su iste po dimenzijama? :)

Ja sam danas promenio 2 gume u Planeti guma. Još preko telefona sam pitao da li je uračunato balansiranje i rekli su mi da nije, tako da sam znao cenu koja me čeka. Uzeo sam Goodyear Eagle F1 Assymetric, zanimljivo deluju, treba se navići na njih sad posle zimskih, jer su šire od njih po 3cm.

Video sam da su išle kao prva ugradnja na 911, Quattroporte, CLS itd, što bi trebalo da je neka garancija kvaliteta, pa ako se pokažu kao dobre, uzeću još dve. Video sam uživo i Dunlop Sport maxx, lepu šaru imaju

Edited by Boyka

Znaš me, znam te

Link to comment
Share on other sites

Što da su iste po dimenzijama? :)

Ja sam danas promenio 2 gume u Planeti guma. Još preko telefona sam pitao da li je uračunato balansiranje i rekli su mi da nije, tako da sam znao cenu koja me čeka. Uzeo sam Goodyear Eagle F1 Assymetric, zanimljivo deluju, treba se navići na njih sad posle zimskih, jer su šire od njih po 3cm.

Video sam da su išle kao prva ugradnja na 911, Quattroporte, CLS itd, što bi trebalo da je neka garancija kvaliteta, pa ako se pokažu kao dobre, uzeću još dve. Video sam uživo i Dunlop Sport maxx, lepu šaru imaju

 

Pa sad kad me ovako pitaš, jedini razlog što mi pada na pamet je da bi se okretale istom brzinom, deluje mi da bi u skretanju to moglo dodatno da optereti delove-mehaniku. Mislim deluje, nisam crtao auto i sile koje deluju na isti :)

pade mi na pamet da bi se možda i moderni fičri u kolima tipa abs, enc mogli zbuniti različitim veličinama prednjih i zadnjih.

 

Elem, ispred zgrade je stajao isti gec ko moj, i imao je napred neke jako male gume, na njima je pisalo žuto MAX 80 km. Verovatno neke privremene rezervne stagod.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Elem, ispred zgrade je stajao isti gec ko moj, i imao je napred neke jako male gume, na njima je pisalo žuto MAX 80 km. Verovatno neke privremene rezervne stagod.

 

To je onaj rezervni tocak manjih dimenzija, takozvani copavac :) Mada mi je cudno da je neko imao na autu dve takve gume, kako je uspeo da sjebe obe gume istovremeno? Imam i ja to na kolima i izgleda mnogo smesno kad se stavi (iako je njegov precnik zapravo potpuno isti kao standardnog tocka, samo je tanji da bi zauzeo manje mesta u gepeku). Mada ono, to je bukvalno da stignes do vulkanizera s probusenom gumom, ne da se nesto vozikas. Kapiram da sve zavisi i od kola da li mogu da se uzmu razlicite dimenzije, tipa znam da na Smarta idu razlicite, a mozda i na neke sportske automobile, ali se ja ne bih zajebavao s ovim standardnim, bolje sve 4 iste. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

uglavom mora obim da bude isti, sirina moze da bude razlicita napred-pozadi , sem ako proizvodjac eksplicitno ne napise da ne sme (uglavom awd kola)

kod kola sa zadnjom vucom bi rekao da je i pozeljno da su sire pozadi, kod kola sa prednjom obrnuto..

 

obim moze da bude razlicit ako je i fabricki razlicit.. mada kapiram da vecina nas nece takva auta voziti ikad, tako da je irelevantno.. tipa 21" napred, 23" pozadi na ferrariju ili nesto sl.

 

na istoj osovini moraju da budu iste gume kako god da okrenes, izuzetak je copavac ako ides ka majstoru.

Link to comment
Share on other sites

U sustini, bitno je ovo sto je Junkie napisao, na istoj osovini da su iste gume. Ja sam npr zimi furao napred R14, a nazad R16, nikakav problem. Takodje i leti sam pre imao gume razlicitih sirina i visina, ali u okviru dozvoljenih granica.

Sto se 4x4 tice, tu mislim da mora da budu identicne gume na sva 4 tocka.

Znaš me, znam te

Link to comment
Share on other sites

ja sam danas provozao onaj moj kleber malo po raznim putevima i mogu da prijavim sledeće: koliko para, toliko muzike

 

auto je za nijansu upravljiviji nego na zimskim gumama, ali nije ništa spektakularno. uspeo sam čak i malo da zanesem auto (tj. da se aktivira ESP) prilikom kočenja na izlizanom asfaltu, što nije bilo preterano prijatno, ali ne znam koliko je do guma a koliko do offroad stanja beogradskih ulica.

 

na 80-100 su prilično tihe, moram da ugasim muziku i kažem saputnicima da ćute da bih čuo šum guma, ali na 120-140 bruje kao avion sa propelerom :D

 

videćemo kakve su po kiši, ali za sada je utisak da u toj srednjoj klasi nema neke razlike u realnom svetu, a za osetno bolje gume je trebalo da dam 50% više para tako da sam u suštini zadovoljan.

Link to comment
Share on other sites

cale i ja smo stavili i zimske i letnje kleber, upravo iz razloga jer nisu tigar .. a nisu ni michelin

 

kvalitet = srednji ; cena = srednja

 

drugu sezonu se voze ok su potpuno

 

AE BRE AE

 

Ivke drug po gumama

 

sto se kise tice, ja sam se na proslim gumama klizao (Firestone) ali to je zato sto su bile stare dosta godina

 

na kleberu nisam imao prilike da to dozivim ali valjda se to i ocekuje od novih guma

Link to comment
Share on other sites

http://www.autogume.rs/content/search/PKW/wi

 

ispostavlja se da ima dosta sajtova na ovu foru ali ovaj je domaci...

 

u svakom slucaju moze da se radi pretraga po modelu kola gde su rezultati fabricki preodredjene velicine guma

 

i postoje 3 polja kojih nema na drugim sajtovima: buka, kotrljanje tj potrosnja i ponasanje na vlaznom/blatnjavom terenu

 

za buku kapiram da nisu slagali ali npr sto se potrosnje tice zaista Michelin energy saver nema najbolje ocene na tom polju

Link to comment
Share on other sites

Deluje da kupe podatke odnekud sa strane posto se pojavljuju neki cudni proizvodjaci, tipa Rotalla, Luccini, Tristar, Linglong itd, do prvog poznatog brenda sam stigao na drugoj strani. Ok ti podaci za buku i sl, mada je pitanje koliko je to bas objektivno s obzirom da ih daju sami proizvodjaci, ali cene vuku odnekud ludacke, tipa guma koja je kod njih 10.800 je u drugim prodavnicama 6.000 :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ajmo momci, letnje 195/65/R15 do 200e sa ugradnjom. mislio sam da uzmem nove letnje na početku sledeće sezone ali momci sa građevine do i njihovi zalutali šraf su me ubedili da moram da ih uzmem sad :D

najviše bi mi odgovarala planeta guma jer mi je bukvalno kod gajbe, evo njihove ponude: http://www.planetaguma.rs/konfigurator.php?sirina=195&visina=65&profil=R15&proizvodjac=Sve&vrsta=ag&sezona=Letnja&konfigurator=%A0%A0%A0Pronadi%A0%A0%A0

edit: ivke, kakve su te kleber posle par meseci vožnje?

 

Edited by Doca

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

ajmo momci, letnje 195/65/R15 do 200e sa ugradnjom. mislio sam da uzmem nove letnje na početku sledeće sezone ali momci sa građevine do i njihovi zalutali šraf su me ubedili da moram da ih uzmem sad :D

Cek a jel ih menjas na zimu zimskim ili planiras sve vreme da vozis njih? Ako ih menjas nema potrebe sada da kupujes, sacekaj prolece pa kupi ~6 meseci mladju gumu. Ako ih vozis sve vreme onda ima smisla sada kupovati. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

imam zimske gume, ove godine planiram da uzmem i čelične felne da ih ne bih drkao pri zameni.

ipak ću morati sad da ih uzmem jer mi je jedna guma krpljena (kao što već napisah gore) i od pre neki dan moram da je pumpam svaka 2 dana, pritom su sve 4 gume generalno bile zrele za menjanje, tako da me mrzi da vozim još 2 meseca u tom režimu :)

Edited by Doca

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

Jebogati, pa stavi odma prednje zimske, pa ih posle premesti na zadnju osovinu. A letnje kupi na proleće. Imam ja Kleber napred, ok su. 

To ga savetuješ tako zato što osiguravajuće kuće lakše odbiju naplatu štete zbog neadekvtnih guma u datim okolnostima ili se tripujem? :tf:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...