Jump to content

Saobraćajna nesreća - Novi Sad


Bahamut

Recommended Posts

Ако сам добро схватио, није се десио судар због лоше видљивости, клизавог коловоза или нечег трећег. Десио се удес јер ме мајмун пијани јурио и претицао преко дупле. Колико месеци затвора? Доживотно без дозволе? Њет.
 

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, killYg0r said:

Najbolji lek za svako sranje je preventiva.

Cemu sluze sve one kamere ili sve patrole po ulicama

Naravno da je alkohol broj 1 krivac ovde tj taj retard ali ako se na identicnom mestu dogodi vise od 3+ bilo kakva nezgoda nesto mora drasticno da se menja

ja se slazem sa kilijem ovde. naravno da je kriv pijani lik koji vozi 100 tamo gde moze 30 zbog kontranagiba ili cega, ali ako mogu da se odvoje smerovi da ne bi ginuli neduzni ljudi, onda to nije tesko uraditi valjda 😄 tj ljudska glupost treba da se podrazumeva, pa se saobracaj uredi prema tome valjda.

Link to comment
Share on other sites

Pomenuo sam u nekoj drugoj temi, pomenuću i ovde:

Nije nama zakon o saobraćaju loš. Problem je što se ne primenjuje.

Staviš kamere, automatski procesuiraš one što krše zakon, i postaraš se da se proces ne razvuče 5 godina.

Da ti znaš sa izvesnošću da ćeš ostati bez dozvole i platiti 100k preticanje preko duple pune, tretirao bi trake kao betonski zid.

Ovako se saobraćajni propisi prate na malom procentu saobraćajnica, panduri se okite da pišu pojas vozačima bez dozvole, i sa dobrim advokatom se obaraju ubistva.

Poređenja radi, Norvežani su ista stoka kao mi, ali se saobraćajni propisi strogo poštuju jer su kamere svuda i samo ti pošalju kaznu na adresu. Povrh toga, u manjim mestima sam doživeo da me policija zaustavi piše upozorenje jer me je drugi vozač prijavio da sam 10km ranije preticao preko pune.

  • Thanks (+1) 1
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Jose Jimenez said:

Povrh toga, u manjim mestima sam doživeo da me policija zaustavi piše upozorenje jer me je drugi vozač prijavio da sam 10km ranije preticao preko pune.

cek, kako se tacno ovo odvije?

on te slika, dok pretices preko pune, sta?:D

ili mu veruju na rec!

Link to comment
Share on other sites

U dosta zemalja imaš tu varijantu gde možeš samo da prijaviš, znam na primer u Švajcarskoj da možeš da prijaviš ako te neko isekao na auto-putu ili bukvalno da se samo prestrojio bez migavca. Naravno podrazumeva se da moraš da ostaviš svoje podatke da te policija konktaktira kao svedoka u slučaju da vozač negira prekršaj. E sad ne znam kako bi se to završilo ukoliko bi baš došli na primer do nekakvog suda ili tako nečega, tj da li to svedočenje može da prođe tamo. Ali je cela poenta da te zaustavi i u najmanju ruku opomene, manja je verovatnoća da ćeš ponovo praviti sranja. Postoje i one kazne koje imaju edukativni efekat - tipa  ti priznaš prekršaj on ti da samo opomenu, ali je ona notirana tamo negde u registru, ukoliko u narednih 6 meseci nemaš nikakav prekršaj ona se briše, ako napraviš ponovo prekršaj onda plaćaš i prethodnu i tu novu kaznu. 

Hoću reći problem ovde nije samo sa kaznenom politikom koja se potpuno ne primenjuje. Problem je dodatno i što većina vozača shvata policiju koja naplaćuje kazne da oni to rade samo da bi "popunili budžet" jer se tako doživljava, a ne kao preventivno delovanje. Edit: A tome naravno doprinosi i sama policija koja redovno stoji na mestima gde se uzima "laki keš". Recimo najbolji primer mi je bio ono veče nedavno kad su bile poplave, ja se vraćam iz grada, bukvalno je pola grada poplavljeno, kiša pljušti, javna rasveta se nije upalila još, katastrofa uslovi za vožnju a panduri sede u Jurija Gagarina ispod mosta na Adi i love za prekoračenje brzine 🙂 Naravno kod nas su stvari otišle tako daleko da bi se neke moglo kažnjavati samo sa višecevnim lanserom raketa, ali se paradoksalno oni najmanje i kažnjavaju. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

On 7/20/2022 at 9:14 PM, killYg0r said:

Naravno.

To je pravi primer lika koji se snima kako divlja kroz BG ali posto smo govno od drzave nema veze nista

čekaj brate kojih 140k prati ovog lika? ajd' razumem ribe kad se prate jasno je, ali šta ovaj kači pa je to zanimljivo za 140k ljudi.

ako je ludovanje u kolima onda jbg.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky said:

čekaj brate kojih 140k prati ovog lika? ajd' razumem ribe kad se prate jasno je, ali šta ovaj kači pa je to zanimljivo za 140k ljudi.

ako je ludovanje u kolima onda jbg.

https://www.instagram.com/uros__panic__/?hl=en

Ima i ovaj preko 100k a ista prica. Caletove pare, snima se i divlja po gradu.

To su ljudi koji su pravili one snimke koji su zavrsavali po novinama i televizijama.

Ali je poenta da posto su i dalje nisu u zatvoru i verovatno im nije oduzeta vozacka (mada sto bi ih to sprecilo) onda kao rezultat dobijemo klince pratioce koji se snimaju kako idu u suprotnoom smeru na brankovom mostu ili kroz knez mihajilovu sa probnim dozvolama.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, killYg0r said:

https://www.instagram.com/uros__panic__/?hl=en

Ima i ovaj preko 100k a ista prica. Caletove pare, snima se i divlja po gradu.

To su ljudi koji su pravili one snimke koji su zavrsavali po novinama i televizijama.

Ali je poenta da posto su i dalje nisu u zatvoru i verovatno im nije oduzeta vozacka (mada sto bi ih to sprecilo) onda kao rezultat dobijemo klince pratioce koji se snimaju kako idu u suprotnoom smeru na brankovom mostu ili kroz knez mihajilovu sa probnim dozvolama.

aha, ok, ovaj je private pa ne mogu da vidim, ali kapiram o čemu se radi.

Apsolutno se slažem, imaš likove koji na kameri prave prekršaj što je na keca za kaznu bez ikakvog razmatranja "suđenja" ali ništa se ne dešava i nastavlja se dalje i nastavljaće se dok ne bude baš neko veliko njesra i onda će par meseci da se kao smire i možda će nekoga da osude.

btw, ne znam jel bilo večeras neko ludilo negde, ali na slaviji je jedno 10 pandurskih motora i 2-3 marice, onda panduri pod rotacijom kod trga republike i još na 2-3 mesta ovako po ulicama bleje u zasedi, ne znam dal nekog jure, nije delovalo kao standardno stanje. tu na slaviji su zaustavili jedno 15 skuteraša.

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2022 at 1:04 PM, Jose Jimenez said:

Nije nama zakon o saobraćaju loš. Problem je što se ne primenjuje.

Staviš kamere, automatski procesuiraš one što krše zakon, i postaraš se da se proces ne razvuče 5 godina.

Da ti znaš sa izvesnošću da ćeš ostati bez dozvole i platiti 100k preticanje preko duple pune, tretirao bi trake kao betonski zid.

Ovako se saobraćajni propisi prate na malom procentu saobraćajnica, panduri se okite da pišu pojas vozačima bez dozvole, i sa dobrim advokatom se obaraju ubistva.

Ovo je suština problema kod nas. Naravno da znaju ti koji prave najopasnije prekršaje da neće odgovarati, imaju čoveka da sredi, mirni su dok ne naprave gadnu saobraćajku, pa čak se i onda dobro izvuku, ako prežive, naravno.

 

On 7/22/2022 at 12:52 PM, reki said:

ja se slazem sa kilijem ovde. naravno da je kriv pijani lik koji vozi 100 tamo gde moze 30 zbog kontranagiba ili cega, ali ako mogu da se odvoje smerovi da ne bi ginuli neduzni ljudi, onda to nije tesko uraditi valjda 😄 tj ljudska glupost treba da se podrazumeva, pa se saobracaj uredi prema tome valjda.

Slažem se sa tobom, u teoriji... U teoriji i komunzam funkcioniše... U teoriji :D U realnosti, smatram da nikad ne možeš nešto u potpunosti učiniti da bude idiot-proof, bez obzira šta je to nešto, da li program koji pišeš, ili tekst oglasa za nešto što prodaješ, ili neka alatka, ili vozilo, ili raskrsnica... Uvek će naići neki idiot . Jedino je pitanje koliko resursa u vidu vremena, novca, materijala ima smisla uložiti da smanjiš šansu za probleme. A pored ovih resursa imaš i faktor koliko ima smisla zagušiti i usporiti protok saobraćaja radi idiot-proofinga neke raskrsnice ili pravca.

Jebiga, znači bila nekad verovatno negde jedna puna, prelaze i lupaju se, ok, docrtamo duplu punu da bude veća kazna i opasnije, opet obilaze i lupaju se. Ok, ajde da razdvajamo trake, ograda neka  između, sad već ulažemo ogromne resurse i istovremeno gušimo saobraćaj, zbog čega? - zbog idiota koji obilaze preko duple pune. A kako bi bilo da samo prosto poštujemo jebeno pravilo da se preko pune i duple pune ne pretiče? I da zaista, ali zaista žestoko ozbiljno kažnjavamo one koji to rade? 

Šta hoćuda kažem je da "ljudska glupost treba da se podrazumeva, pa se saobracaj uredi prema tome valjda", jest, ali do nekog određenog limita se može u tome ići, ne može se ići "full-retard". Mora se naći neka zlatna sredina do koje ima smisla uložiti resursa i zagušiti/usporiti saobraćaja, preko koje se dalje ulaganje ne isplati, tj. ide se previše u "diminishing returns" zonu. Dokaz? Pa evo, razdvoji u jednosmerne taj problematični potez gde pretiču preko pune, izgradi granicu između, eto ti sutra ovog jednog bolida koji tuda cepa u kontra smeru da postavi na tiktok, ili ovog drugog sa autoputa koji bog te pita zašto ide u kontra smeru :) Dakle, šta si uradio - ulošio si milione i "pojeo" deo trake da pregradiš put u dva jednosmerna, zaštitio si se od debila koji obilaze preko pune i jure, sad će oni da jure više jer je jendosmerna, i veća je šansa da se skucaju u tu pregradu, odlete nebu pod oblake i poginu garant, a da je spojeno, i uz malo sreće da niko ne naiđe u susret is suprotnog smera tad kad izgube kontolu, možda se i izvuku.

A na sve ovo koliko sam hvalio Berlin i taj koncept minimuma primene usporivača i gušitelja saobraćaja (semafora i stopova), i kako sve to divno funkcioniše kad se poštuju pravila i ograničenja, sveropet savršeno nije nikad i i nigde, evo, recimo, jednom sam se isključivao sa autoputa, vrlo "zavijeno" isključenje koje "grli" visoko brdo, tako da ne vidiš ništa napred dok "motaš" udesno, i lik mrtav ladan iskače mi iz brda vozeći U RIKVERC U JEDNOSMERNOM NEPREGLEDNOM  ISKLJUČENJU sa autoputa, sam ne znam kako sam usporio i obišao ga, i kako bih nekom dokazao da nisam ja kriv, ako bi on prećutao rikverc i tvrdio da sam ga ja skucao. Uvek ima bolida :(

Unrelated image

unt.thumb.jpg.52901ad8c30f3cdf1e69c70038928821.jpg

Edited by millanče
  • Like +1 1

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, millanče said:

A na sve ovo koliko sam hvalio Berlin i taj koncept minimuma primene usporivača i gušitelja saobraćaja (semafora i stopova), i kako sve to divno funkcioniše kad se poštuju pravila i ograničenja, sveropet savršeno nije nikad i i nigde, evo, recimo, jednom sam se isključivao sa autoputa, vrlo "zavijeno" isključenje koje "grli" visoko brdo, tako da ne vidiš ništa napred dok "motaš" udesno, i lik mrtav ladan iskače mi iz brda vozeći U RIKVERC U JEDNOSMERNOM NEPREGLEDNOM  ISKLJUČENJU sa autoputa, sam ne znam kako sam usporio i obišao ga, i kako bih nekom dokazao da nisam ja kriv, ako bi on prećutao rikverc i tvrdio da sam ga ja skucao. Uvek ima bolida 😞

dash cam!

19 minutes ago, millanče said:

Jebiga, znači bila nekad verovatno negde jedna puna, prelaze i lupaju se, ok, docrtamo duplu punu da bude veća kazna i opasnije, opet obilaze i lupaju se. Ok, ajde da razdvajamo trake, ograda neka  između, sad već ulažemo ogromne resurse i istovremeno gušimo saobraćaj, zbog čega? - zbog idiota koji obilaze preko duple pune. A kako bi bilo da samo prosto poštujemo jebeno pravilo da se preko pune i duple pune ne pretiče? I da zaista, ali zaista žestoko ozbiljno kažnjavamo one koji to rade? 

mislim da je svet došao dotle da mora oba 🙂

maksimalno pravljenje retard friendly a'la amerika + kažnjavanje.

i kamere na lokacijama koje automatski šalju, kao što kod nas ima za žutu liniju tako za sve.

Link to comment
Share on other sites

Cela ideja dash cam-a je da treba samo ako se desi neko sranje 🙂 mislim ne znam šta bi inače bila ideja - sedneš uveče pa gledaš na kompu kuda si vozio?

Nikada ti ne možeš imati 100% bezbedan saobraćaj, tj možda ćeš ga imati kada eliminišeš u potpunosti ljudski faktor iz jednačine, ali to je drugo pitanje. Poenta je da imaš relativno normalan saobraćaj gde se ljudi uglavnom pridržavaju pravila što minimizuje mogućnosti većih sranja. A kod nas idemo bukvalno u suprotnom smeru. 

Inače evo jedan interesantan video, mislim da je radio FB live pa je zato malo čudniji video, ali prosto primer kako možeš ni kriv ni dužan baš ozbiljno da najebeš zbog mentola, i to ni manje ni više nego iz Ukrajine! 🙂

https://fb.watch/evA3XgaVN-/

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky said:

dash cam!

mislim da je svet došao dotle da mora oba 🙂

maksimalno pravljenje retard friendly a'la amerika + kažnjavanje.

i kamere na lokacijama koje automatski šalju, kao što kod nas ima za žutu liniju tako za sve.

Nisam imao dash cam :(

Nije ni amerika toliko retard-friendly, mislim ima primera toga sigurno, al imaš i te široke, brze i prohodne puteve, plus ono što sam čuo da je tamo valjda svako desno uslovno, znači treba da ideš na crveno desno slobodno ako nema pešaka.

E, sad, što KOD NAS mora sve, i ležeći, i stop, i semafor, i ograda posred uzana puta, i opet sranja :D Neko je ovde baš dao primer, izgrađena ograda neka da se spreči opasno obilaženje, i time raskrnice postala opasna i nepregledna, i počele samo drugačije nesreće da se dešavaju. Evo i ova moja raskrsnica kojom često prolazim, nažalost, sad je sa sve četiri strane po dva ležeća, i stavili su komično trostruko uvećana stopove, znači ja sad kuda god da proalzim tu moram da lomim auto po 4 ležeća, da na stopovima kočim i trošim gorivo i malo više zagađujem taj deo grada, jer RETARDI zonom 30 gde su dve škole piče 60 i proleću kroz stopove i lupaju se, žure, voze dinamično, i jbg ne vide :D

Samo neki automatizovan sistem kažnjavanja bez povlašćenih bi bio dobro rešenje. koliko je izvodljivo kod nas - nisam neki optimista.

 

1 hour ago, Zwerko said:

A kod nas idemo bukvalno u suprotnom smeru. 

https://fb.watch/evA3XgaVN-/

Bukvalno, još ulažemo u dodatne ležeće, semafore, stopove, pregrade, bacamo pare, gušimo saobraćaj, i time samo maskiramo jedan, a otvaramo vrata drugim problemima.

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, millanče said:

Nije ni amerika toliko retard-friendly, mislim ima primera toga sigurno, al imaš i te široke, brze i prohodne puteve, plus ono što sam čuo da je tamo valjda svako desno uslovno, znači treba da ideš na crveno desno slobodno ako nema pešaka.

Da, tamo je uslovno desno default, a na pešake bi trebalo i kod nas da obraćaš pažnju 🙂 Doduše postoje raskrsnice na kojima to nije dozvoljeno, ali oni imaju one znakove gde tekstom piše ispod sve, pa bi u tom slučaju ispod semafora stajalo "must stop on red light" ili tako neka fora, u svakom slučaju je vrlo jasno da se tada ne primenjuje uvek uslovno desno pravilo. 

40 minutes ago, millanče said:

Samo neki automatizovan sistem kažnjavanja bez povlašćenih bi bio dobro rešenje. koliko je izvodljivo kod nas - nisam neki optimista.

100% je izvodljivo tehnički. Nije izvodljivo jer nema volje da se to radi. 

  • Like +1 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, killYg0r said:

Sem ako ne zatreba za neko sranje daleko bilo, hype traje dve nedelje.

Tako da sad posle nekog vremena mogu da kazem da su bacene pare

ja sam to uvek doživljavao "fire and forget" princip tj "setup and forget" i onda ako zlu ne trebalo zatreba, pogledaš snimak. ili ako si snimio neki meme kad lik udari u banderu jer je gledao u mobilni i tako to 🙂

1 hour ago, millanče said:

Nije ni amerika toliko retard-friendly, mislim ima primera toga sigurno, al imaš i te široke, brze i prohodne puteve, plus ono što sam čuo da je tamo valjda svako desno uslovno, znači treba da ideš na crveno desno slobodno ako nema pešaka.

naravno da nije, ali dosta ima tih stvari. tipa, zwerko je već pomenuo dupli stop. iako je za nas konfuzan, znači da obe strane staju, toga nema po evropi.

onda uključenja na autoput imaju semafor koji pušta vozila tako da ne može da se napravi kolona

pa onda imaš sve stvarno tekstom napisano plus ono manji sudari na autoputu odmah se sklanjaš u stranu ne ostaješ na autoputu i praviš haos

i tako, ima tu još štošta.

Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2022 at 4:17 PM, Zwerko said:

100% je izvodljivo tehnički. Nije izvodljivo jer nema volje da se to radi. 

Pa i da se uradi, našli bismo način da zloupotrebimo i da opet skidamo kazne drugarski. Možda bi se IT-jevci u MUP obogatili :D

@Lucky jeste, kontam da su različita pravila prilagođena  različitim ljudima, neki "kakav narod, takva vlast  takav saobraćaj princip" :) Zato, računam, negde može da se pusti svako desno uslovno, raskrsnica bez semafora i prvenstva, gašenje semafora noću itd. Kad bi nešto od toga uveli kod nas, bilo bi kao da je ratno stanje na ulicama :D

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Juče se vraćao sa Kopaonika i aj kao da promenim malo, da u povratku idem pravac Jošanička banja, Kraljevo, autoput Miloš Veliki, što podrazumeva deo vožnje Ibarskom magistralom od Raške do Kraljeva. I put je stvarno u odličnom stanju, širok, sve ok. Ono što mene čudi kako oni ljudi voze da se više ne gine po putevima Srbije 😆 Dakle preticanje preko pune linije je na dobar dan, čak i autobusa recimo, preticanje kolone isto tako, nekoliko puta sam bukvalno morao da legnem na kočnicu da se ne zakucaju u mene, a nezgodno je što je sa jedne strane uglavnom brdo a sa druge Ibar, dakle nema njive da "pobegneš" u stranu. Pritom ono što smo pričali i ovde - predominantno su u pitanju vozila stranih registarskih tablica (i da se ne lažemo bolja i jača vozila uglavnom nemačkih proizvođača), mada ruku na srce ima i genija sa domaćim tablama, mada najmanje lokalaca (KV, NP i slično). I onda se vraćamo na to da li tako voze i u Nemačkoj, Luksemburgu, Holandiji, Francuskoj neko pretiče preko pune na magistrali?

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Zwerko said:

Ono što mene čudi kako oni ljudi voze da se više ne gine po putevima Srbije 😆 

Upravo se i ja pitam to svaki dan :D I to što kažeš za sklanjanje, ovamo Mačva, Pocerina i Srem kuda najviše vozim uvek ima gde da se prikoči i siđe sa puta zbog budale koja pretiče kolone i/ili po punoj. Možda jednom, možda dva puta mesečno moram to da uradim, a još i ne vozim mnogo :D 

Elem, prikačio sam neki 70mai Midrive D01 dashcam, po KP svi pišu da je to Xiaomi, a nigde na kutiji nema oznake Xiaomi :D Još kad je počela da priča na kineskom :D Ali srećom nađem engleski firmver i uputstvo za flešovanje, još za divno čudo auto sarađivao maksimalno u montaži, u smislu da sam sve plastike i tapacire mogao bez alata da otkačim da lepo i kulturno sakrijem kabl u celosti ispod kasete, A-stuba i "neba", baš je super ispalo.

Šta znam, šljaka, snima, slika je ok, aplikacija ima i radi sve, daj bože da ne zatreba nikad :D

 

On 7/29/2022 at 12:07 PM, Jose Jimenez said:

Neki ćete i da plaćate kazne, a neki ćemo i da nećemo :D

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...