Jump to content

PayPal iskustva


Guest

Recommended Posts

Mislim da treba pogledati sta je zvanicni stav NBS o celoj prici http://www.nbs.rs/internet/cirilica/scripts/showContent.html?id=7642&konverzija=no

 

 

Препреке за пријем новца преко PayPal-a нису у домаћим прописима

 
Поводом информације која се јутрос појавила на појединим веб-сајтовима, а коју су пренели и други електронски медији, да је наводно PayPal повукао опцију пријема новца због сукоба са законима у Србији, Народна банка Србије обавештава јавност о следећем:
 
Након објављивања поменуте информације, Народна банка Србије је непосредно ступила у контакт с представницима PayPal-a, који су изјавили да та информација није тачна и да се евентуалне  препреке увођењу несметаног сервиса пријема новца не могу довести у везу с  наводним ограничењима која намећу домаћи прописи.
 
Народна банка Србије је, иначе, више пута до сада указивала јавности на то да је увођење опције пријема новца преко страних институција електронског новца ради наплате из иностранства у складу с домаћим законодавством и да није потребно додатно мењати домаће прописе (Законом о девизном пословању), а тај став је износила и у непосредним званичним контактима с PayPal-ом.
 
Исто тако, потпуну неистину представља и тврдња да је Народна банка Србије „прикрила кроз саопштење да не постоје никакве законске регулативе које би спречиле рад овог сервиса у земљи”. Централна банка Републике Србије је од самог усвајања измена и допуна Закона о девизном пословању у 2012. години увек јасно истицала да су плаћања и наплате преко PayPal-a дозвољене ради наплате из иностранства и плаћања према иностранству, али не и између резидената у земљи. Такође, указивано је и на то да одговорност за евентуалну наплату у девизама између резидената коришћењем сервиса институције електронског новца неће сносити PayPal, већ резиденти који учествују у таквој трансакцији.
 
Кабинет гувернера

 

Dakle gledano iz perspektive rukovodstva NBS ovo sto Drasko tvrdi NIJE prepreka, tj oni tvrde da je tu zakonski sve ok. Sto znaci da ja kao korisnik PP mogu da primim kes od bilo koga u svetu, osim jedne zemlje - Srbije. 

 

Naime tu je problem ako meni neko plati u evrima (sto je bio default za placanje PP u Srbiji). Ono sto je interesantno jeste da oni navode takodje da to onda nije problem PayPal-a, nego onih koriste taj servis. I naravno da je onda PayPal kao ozbiljna frima povukla placanje jer ne zele da neko zavrsi tvorza ili s kaznom zasto sto je koristio njihov servis a naravno nije upoznat s zakonskim ogranicenjima da ne sme da salje pare nekome iz Srbije (kad je pusteno placanje sam na FB video nekoliko ljudi koji su okacili printscreen "eto Pera mi poslao evro preko PP"). 

 

Sustina price je da je ove iz NBS bolelo dupe da provere sve aspekte poslovanja PP, takoreci da testiraju sistem, nego su rekli "sve je ok" (sto je interesantno i dan danas tvrde), a to sto ce neko da bude u prekrsaju ako to koristi to je njegov problem. 

 

I Drale nije mi jasno sta si hteo da kazes s onim saopstenjem gde se navodi koliko su gradjani potrosili na netu u inostranstvu? Mislim ne znam sta nam taj podatak govori? Jel imamo koliko su karticama inace potrosili u inostranstvu? I zar to ne bi bio argument u prilog uvodjenja placanja preko PP jer bi onda pare lakse mogle i da stizu u Srbiju a ne samo da se odlivaju?

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa da, ali genijalci iz NBS to nisu postavili kao uslov u prvobitnoj prici, zato nije ni ubaceno a pusteno je placanje. Nego su oni u fazonu "sa nase strane je sve ok, samo ako posaljete pare nekome iz Srbije onda ste u prekrsaju, ali sigurno svi znaju da to ne sme, nije za to PayPal kriv nego rezidenti". 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Normalno ako vrse placanje u stranoj valuti. Ali ako se uvede dinar ti svakako primas dinar jer pej pal konvertuje. Znaci nisi u mogucnosti nikako da primas stranu valutu. I kapiram da je NBS na to mislila i da se podrazumeva ako nas uvode u sistem da uvode i dinar u sistem. Mislim da ce pejpal to da ispravi u narednom periodu. 


Samo je problem do pejpala

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1
Link to comment
Share on other sites

Nisi dobro razumeo, bas nije problem do PayPala. Na osnovu tvrdnje NBS ti opusteno mozes da primis stranu valutu, tj da dobijes uplatu u evrima i pretpostavljam da kasnije podignes pare u evrima s svog deviznog racuna. I NBS ni u jednom momentu svog saopstenja ne pominje dinar kao sredstvo placanja na PayPalu niti to kao bilo kakav uslov. Iz njihove perspektive sve to funkcionise kako treba nikakvih problema. 

 

Jedini problem nastaje ako ja tebi uplatim 5 evra, onda nije kriv ni NBS ni PayPal nego ja koji sam tebi to uplatio a nisam znao da ne smem. I zato je PayPal do danjeg iskljucio uslugu jer ne zeli da bude odgovoran za to sto bi se ljudi neznanjem nasli u prekrsaju. Iz perspektive NBS, na osnovu njihovog saopstenja, to nije problem. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ok onda sam lud,bas su glupi onda pa kako misle da sprece pranje i slanje novca kad mogu da se salju pare u inostrasnstvo haha komedija,msm najbitnije je da ti mozes da platis nesto a ne da saljes tj bitnije je bar meni,jbes primanje novca 

pa ako si pun love onda te boli kurac... ostali bi da zarade, a ne da kupuju SS tabakeru iz ww2... :D

Link to comment
Share on other sites

Чекајте, збуњен сам. Драле тврди да је проблем, НБС тврди да није проблем.

 

Да ли је Драле измислио да ради у НБС? Или тај бастион поштења, стабилности и просперитета у коме Драле ради нема времена да се озбиљно позабави својим послом, јер сто му громова њихов став о Леванту и другим горућим форумским темама се мора чути, и то између 10 и 15 сати!

 

:)

Link to comment
Share on other sites

nemojte vise draleta, povukao se sa topika, ispostujmo to.

 

ako je zaista problem to sto platni promet mora da se obavlja u nacionalnoj valuti, sto je i logicno, i omoguce primanje kinte u dinarima onda ok (mada je u tom slucaju narodna banka napravila ogroman previd i pokazala da je krajnje neozbiljno pristupila problemu).

 

ali i dalje mi je nelogicno sve to. kao fizicko lice mogu da kupujem devize i da stedim u devizama, kao pravno lice mogu da primam devize (zamislite samo da izdajem inofakture u DINARIMA, ili da mi kinezi fakturisu u JUANIMA) i da ih drzim na racunu firme, ali kao fizicko lice ne smem da primam devize. wtf, zar nije drzavi u interesu da omoguci priliv deviza sistemom placanja koji nece osetno uticati na odliv deviza iz zemlje?

 

nazalost, logika u ovoj zemlji izgleda nema sta da trazi, da ima ne bi bilo potrebno ni diskutovati o svemu ovome jer bi stvari bile drugacije. posto je iluzorno misliti da ne znaju sta rade i zasto rade sve ovo, odbijam da poverujem u to da se stiti interes gradjana i posrnula ekonomija, jer to nema veze sa mozgom. nesto drugo je u pitanju, a sta - ne znam.

 

@ vicy

 

razmisljao sam i ja o uvoznickom lobiju i to mi deluje kao najvalidnija pretpostavka, ali budimo realni, primanje novca nema veze sa uvoznickim lobijem, samo slanje. vec mozes da placas paypal-om, ali ne mozes sve sto ti treba da cekas mesec dana i da porucujes sa neta. uvoznicki lobi je tu i ostace, mogli mi da placamo paypalom ili ne.

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

drzava te ne tuca jer je ona tamo neki fiktivni entitet koji ima sadisticki karakter, nego da bi uzela kintu, nista drugo. ali jebo te, na primanju deviza iz zemlje moze da omoguci priliv preko potrebnih deviza u zemlju i da uzme kinta na porez. a to sto ce tamo neki pera da valja robu preko kupujem prodajem nema nikakav uticaj na uvoznicki lobi, isuvise je to malog obima, zna se na cemu se uzima para - hrana, odeca, akcizna roba.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Ama, sistem je bušan ko sito. Racunaju da nece moci da kontrolisu promet i pranje novca jer su im kontrolni sistemi u kurcu. Ne brine njih mikrostalja ili neki tamo lik sa kupujemprodajem, vec neke njihove baba roge. To sto ce mikrostalja da bude kolateral u tim njihovim igrama - ko ga jebe. Poenta je upravo u tome da nam paypal uvek lepo ukazuje koliko je drzava slaba i nesposobna, a ne obrnuto.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

pranje novca putem ovakvog servisa je neizbezno na celom svetu, a verujem da je srbija vise nego sposobna da kontrolise tako nesto (u razumnoj meri, naravno, kao i ostali sistemi na svetu), nemoj se zavaravati.

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Pranje novca preko PP je ono LOL kategorija, bas zbog ogranicenja koje su uveli u pogledu kesa koji mozes na mesecnom/godisnjem nivou da podignes s racuna, tipa u englesko je nesto 1.700 funti mesecno, sto je za bilo kakvo pranje novca toliko mala suma da je to smesno. Ti koji peru pare bez 100k evra/dolara na mesecnom nivou ni ne razmisljaju, jer u suprotnom imas mnogo malo para da bi morao da ih operes. Tipa u Srbiji na proveru zbog pranja novca podleze tek svaka transakcija preko 15.000 evra, a mi smo realno jad i beda :) Plus sto to naravno ne proveravaju Miskovica, nego tipa nekoga ko oce da kupi kola :)

 

Ali cak bi i to opravdanje za pranje para donekle imalo smisla da oni sami iz NBS ne tvrde da apsolutno ne postoji nikakva prepreka da se prima novac preko PP. Sustinski gledano jedini je sad problem sto oni nisu razmotrili opciju da gradjani Srbije jedni drugima medjusobno salju evre, a da ovi iz PayPala prosto nisu znali da je to u Srbiji nelegalno (sto bi bilo logicno da im je rekao neko iz NBS kad su imali te sastanke i sta vec ne) i zato je obustavljeno placanje. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

to je vec validno, omoguce srbija <-> srbija placanje samo u dinarima i problem resen. doduse, ipak mislim da paypal treba da se upozna sa nasim zakonima ako vec dolazi na nase trziste, sta tu ima nbs da im govori, jebe im se. sa druge strane, ako ti neko dolazi na noge sa predlogom koji moze da omoguci makar i taj mizeran priliv deviza, treba da te malo bude briga, tu sam vec ljut na drzavu.

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Slazem se da je moguce da je i PayPal tu napravio previd, ali s druge strane ako ti zvanicna drzavna institucija kaze da nema nikakvih zakonskih prepreka (vest od pre tri godine tacno) da to pustis onda im verovatno poverujes. Oni i dan danas tvrde da nema nikakvih zakonskih prepreka, sad sto ce neki rezident da zavrsi tvorza jbg, nije to njihov problem. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

pa lepo su napisali da "gradjani srbije slobodno mogu da preko paypala placaju robu i usluge kupljene u inostranstvu ili naplacuju robu i usluge prodate u inostranstvu".

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Pa da, ali prva recenica saopstenja glasi "Narodna banka Srbije saopštila je danas da više nema prepreka da PayPal servis koristi i u Srbiji", a PayPal kao servis ne poznaje ogranicenje da ne mogu da trguju ljudi medjusobno iz iste zemlje, takoreci to mu je bio inicijalni cilj :)

 

Mislim samo hocu da ukazem na cinjenicu da NBS prosto nije razmisljala o tom aspektu i to mogu da razumem i da se onda obrate sad sa saopstenjem "jbg i mi i PayPal smo se zeznuli, nismo skontali da to moze da dovede do zakonskih problema za gradjane Srbije koji medjusobno trguju i radimo na resenju problema". Takvo saopstenje mi je skroz ok, saopstenje kakvo su oni dali je prosto retardirano. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

17.10.2014.

Prepreke za prijem novca preko PayPal-a nisu u domaćim propisima

 

Povodom informacije koja se jutros pojavila na pojedinim veb-sajtovima, a koju su preneli i drugi elektronski mediji, da je navodno PayPal povukao opciju prijema novca zbog sukoba sa zakonima u Srbiji, Narodna banka Srbije obaveštava javnost o sledećem:

Nakon objavljivanja pomenute informacije, Narodna banka Srbije je neposredno stupila u kontakt s predstavnicimaPayPal-a, koji su izjavili da ta informacija nije tačna i da se eventualne  prepreke uvođenju nesmetanog servisa prijema novca ne mogu dovesti u vezu s  navodnim ograničenjima koja nameću domaći propisi.

Narodna banka Srbije je, inače, više puta do sada ukazivala javnosti na to da je uvođenje opcije prijema novca preko stranih institucija elektronskog novca radi naplate iz inostranstva u skladu s domaćim zakonodavstvom i da nije potrebno dodatno menjati domaće propise (Zakonom o deviznom poslovanju), a taj stav je iznosila i u neposrednim zvaničnim kontaktima s PayPal-om.

Isto tako, potpunu neistinu predstavlja i tvrdnja da je Narodna banka Srbije „prikrila kroz saopštenje da ne postoje nikakve zakonske regulative koje bi sprečile rad ovog servisa u zemlji”. Centralna banka Republike Srbije je od samog usvajanja izmena i dopuna Zakona o deviznom poslovanju u 2012. godini uvek jasno isticala da su plaćanja i naplate preko PayPal-a dozvoljene radi naplate iz inostranstva i plaćanja prema inostranstvu, ali ne i između rezidenata u zemlji. Takođe, ukazivano je i na to da odgovornost za eventualnu naplatu u devizama između rezidenata korišćenjem servisa institucije elektronskog novca neće snositi PayPal, već rezidenti koji učestvuju u takvoj transakciji.

 

Kabinet guvernera

 

ko god da je kriv ili u pravu, bezveze je ispalo i veliko je pitanje hoce li uvrstiti dinar ili ne, jer se zakon sigurno nece menjati.

Edited by Kung Lao

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Ovo saopštenje je, u najmanju ruku, neozbiljno napisano, pošto nije rečeno ništa osim da postoje zakonski uslovi za PP.

 

Ovaj deo da građani ne mogu da međusobno diluju preko PPa je onda kontradiktoran ili verovatnije nije dobro objašnjen. Pretpostavljam da se misli na to da građani ne mogu da razmenjuju stranu valutu preko PPa, što je ok, ali ne znam kako je to rešeno u ostalim zemljama što me navodi na to da je u suprotnosti sa našim zakonima, a gore piše da ne postoje zakonske prepreke.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Captain Subtext:

Pa transfer dinara među građanima bi zaobišao platni promet koji obavljaju banke. A interes banaka je u Srbiji zakon :tf:

 

Било јуче у Дому Омладине занимљиво предавање на ову тему. Између осталог сазнао сам да су Босна и Хрватска целу заврзламу решили тако што су рекли следеће:

 

ПП није ентитет који послује у тој земљи. Ако грађанин А грађанину Б да новац, то ради преко ПП и не рачуна се као унутрашњи промет новца, и ПП не подлеже прописима који важе за домаће банке.

 

Овако им функционише годинама, државе им на нашу велику жалост нису имплодирале :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...