Jump to content

PayPal iskustva


Guest

Recommended Posts

Pa nisu najbolji izabrani, najboljim se mnogo više isplati da rade za drugu stranu. Ili si na to i ciljao?

 

Delimično - dokaz je da Drale i NBS drugari i nisu kompetentni da određuju kurs države jer pravi talenat izmiče u privatni sektor. Nesposobnost državnog aparata da isprati tržišne promene je odličan pokazatelj, i nije neophodna diploma da bi bio svestan toga.

 

Zato je pravo pitanje zašto se oni koji su dorasli zadatku ne upliću aktivnije u upravljanje zemljom?

Link to comment
Share on other sites

ма не, наравно, Драле и компанија су дакако некомпетентни да одређују курс државе у финансијама... разни којоти, калимани, торбице, истоци и остали су далеко компетентнији да се баве финансијама. или можда они који су у приватном сектору, у ових транзиционих четврт века "успели својим радом и залагањем" да постану мултимилионери и чак милијардери. они су најкомпетентнији, онда, погледајте само емафор, они броје нуле, а не евре...

 

НБС је, по компетентности, далеко изнад 99% српских фирми, у било чијем власништву.

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ма не, наравно, Драле и компанија су дакако некомпетентни да одређују курс државе у финансијама... разни којоти, калимани, торбице, истоци и остали су далеко компетентнији да се баве финансијама. или можда они који су у приватном сектору, у ових транзиционих четврт века "успели својим радом и залагањем" да постану мултимилионери и чак милијардери. они су најкомпетентнији, онда, погледајте само емафор, они броје нуле, а не евре...

 

НБС је, по компетентности, далеко изнад 99% српских фирми, у било чијем власништву.

 

Sa odokativno 120.000 firmi samo u Beogradu dolazimo do zaključka da postoji preko hiljadu poslovnih entiteta u komšiluku koji su bolje kvalifikovani, što je katastrofa za nas :)

 

Ali nemoj stavljati odmah Kalimero kapu, pomozi mi da zaista razumem obim problema. To što je neko uspešan u tranziciji ne znači da je to postigao pošteno, tako da nema potrebe spinovati u tom smeru. Ono što me posebno interesuje je mišljenje insajdera koliko su paneli, forumi i nevladine organizacije upletena u dalji razvoj ekonomije?

 

Ovako sa strane mi deluje da je sva komunikacija isključivo radi marketinga (poput velikog Vučićevog poziva tajkunima).

Edited by cali
Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo, oduvek sam bio misljenja da je nedostatak morala conditio sine qua non kada se radi o nekom mid-level, high-level pozicioniranju u javnom sektoru, dok kod ljudi koji optiraju za privatni sektor to moze, ali ne mora biti nuzan uslov.

 

Reci velikana Mese Selimovica o vlasti:

Postoje tri velike strasti, alkohol, kocka i vlast. Od prve dvije se nekako može izliječiti, od treće nikako. Vlast je i najteži porok. Zbog nje se ubija, zbog nje se gine, zbog nje se gubi ljudski lik. Neodoljiva je kao čarobni kamen, jer pribavlja moć. Ona je duh iz Aladinove lampe, koji služi svakoj budali koja ga drži. Odvojeni, ne predstavljaju ništa; zajedno, kob su ovog svijeta. Poštene i mudre vlasti nema, jer je želja za moći bezgranična.

Edited by prime_abuse
Link to comment
Share on other sites

код нас је власт гувернер, вицегувернери, директор Управе, донекле и генерални директори, али у мањој мери. остало је сурова струка. има, наравно политичких намештеника у неким левим секторима "за четке и метле", али никоме од лелемуда се не седа у столицу где се захтева озбиљно знање. и то је срећа у мојој фирми. хоћу да кажем да се код нас итеакко може напредовати на знању и искуству.

 

што се тиче финансијског сектора уопште, не могу да причам о другим областима, у врх стижу углавном људи спремни на све, а знање о конкретној материји је све мање битно како се иде ка врху. неки други "квалитети" су далеко битнији: да "преузмеш одговорност" (спремност да потпишеш неку тешку свињарију), умешност да се "позиционираш" (газиш по мртвима), да "нетворкујеш" (да се чепиш битнима и тероришеш потенцијалне претње), да се "самоостварујеш" (бескрупулозно сплеткарење и бесрамне комбинације)... дакле, причам о банкама.

 

о мом искуству са домаћим "малим привредницима" боље да не почињем. уз минорне изузетке (они који су на суво знање и суров рад стекли паре и они који имају неке економске школе), остали су Богу за плакати што се тиче менаџмента. раднике посматрају као робље, повериоце као будале, партнере као непријатеље, зналце као претњу...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Debeli malo mi je glupo opravdanje da je PP premali da bi se sistem korenito menjao.

 

Treba da cekamo da radimo te stvari tek kada skroz zagusti a do tada opustencija? 

Edited by StormScion

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

матори, ова земља је усред финансијског колапса. Запад је заврнуо славину, и да се није накрпило нешто милијарди од Арапа, Кинеза и Руса, сада бисмо се убијали за кило 'леба. такво је стање. систем је бушан и трошан, неопходно је све уредити на један здрав начин, огроман је то посао. мислим да се уопште не схвата међу "младим кул људима" колики је амбис у који смо упали, па се онда згражавају над минорним појавним облицима тог амбиса који стигну да их тангирају. као што је овде ПП.

 

невезано за ПП, овде влада терор полуинформисаних и неинформисаних. ето, видимо, овде неке СДК асоцира на колхозе и гулаге и тачкице, на једном чисто симболичком нивоу... па шта је требало Немци да ураде, да разрују аутобанове да их не сећају на нацистичку прошлост... Боже има ли те?!?!

 

дакле, систем ТРЕБА да се мења, и ПП ТРЕБА да постоји, мали бизнис ТРЕБА да се развија... само, проблеми треба да се решавају темељно. хоћу да кажем нека ПП буде повод за измену система, али корениту. но, то је мало вероватно. пошто је ПП мали проблем, пре ће се прибећи некој буџевини и пачворку, који ће да донесе опет више штете него користи, а ПП нема капацитет да покрене корениту реформу. уз то, ПП има врло реалног непријатеља - банке, које ће своју моћ и утицај искористити против њега. и то је то. понављам ове ставове месецима, не разумем како то није јасно. јесте мало комплексан мој став, али га зато не поједностављујте, пробајте, мајкуму, да ме једном правилно разумете, без страсти и фрустрација.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

НБС не сме да се меша у тржишне односе. тако је систем постављен. поједностављено: "ако те банке јебу, а ти немој да идеш у банку". но то није чак ни највећи проблем и највећи губитак утицаја НБС. саме те банке (читај: странци, међународни финансијски предатори и њима подређене структуре) су од НБС направиле мењачницу Владе и страних банака, те је нбс изгубила своју основну монетарну функцију. можда то звучи као нека флоскула, али, ради се о основном прерогативу суверене државе - да одлучује о својој монетарној политици. то што НБС не брани мале грађане од злих банака у случају ПП је, признаћеш, неупоредиво ефемеран случај у поређењу са тим да Банка не врши своју основну функцију.

 

ПП неће да уведе динар као средство плаћања, тако да није баш, Ћави, да је све до нас. што се тиче приступа да само препишемо нека решења из суседства, са тим ЈА ЛИЧНО, имам језив професионалан проблем. преписивање туђег законодавства је проблем у најави и иначе и нагледао сам се толиких кретенизама по том рецепту, да ми се желудац уврне сваки пут кад ми неко спомене аргумент "а како могу Хрвати". зато Хрвати имају >4х већи дуг по глави становника од нас, јер су преписали све од развијених (инб4 али Хрвати имају и мало бољи стандард). но то је нека академска расправа...

 

јеси ли био некад код мајстора за кола који ти је поштено рекао да ће да ти скрпи нешто, али да хитно мораш да мењаш све по пе-есу, јер другачије не може зато што не може? или више волиш мајстора који ће да ти хотфиксује нешто и да ти каже како је све сад бомбона, а кад ти врисне 10 повезаних ствари крив ће да буде хороскоп?


разумем ја вас: ви кажете ПОШТО је држава у курцу, шта нам фали да мало још растуримо и урушимо систем, овог пута "У КОРИСТ МАЛОГ ЧОВЕКА". ја то не могу да прихватим. надам се да има разумевања за тај мој став. ако се залажем за зауздавање банака и монетарни суверенизам, против сам било каквог даљег урушавања система, било за чији грош.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

НБС не сме да се меша у тржишне односе. тако је систем постављен. поједностављено: "ако те банке јебу, а ти немој да идеш у банку". но то није чак ни највећи проблем и највећи губитак утицаја НБС. саме те банке (читај: странци, међународни финансијски предатори и њима подређене структуре) су од НБС направиле мењачницу Владе и страних банака, те је нбс изгубила своју основну монетарну функцију. можда то звучи као нека флоскула, али, ради се о основном прерогативу суверене државе - да одлучује о својој монетарној политици. то што НБС не брани мале грађане од злих банака у случају ПП је, признаћеш, неупоредиво ефемеран случај у поређењу са тим да Банка не врши своју основну функцију.

 

A kako tačno čovek ima izbor da ne ide u banku ako bi da legalno posluje u srbiji ili sa druge strane da bude legalno zaposlen u srbiji? :)

Link to comment
Share on other sites

Znači da već postoje goruća pitanja toga da NBS kurcu ne služi? Sam si naveo da je NBS menjačnica Vlade i stranih banaka i da drugi odlučuju u NBS i da se, skoro, samo njihov interes i gleda?

 

Dolazimo dakle do toga da je sistem odavno u kurcu i da lobistima ne odgovara bilo kakva promena, why, because fuck you.

 

Istini za volju Draško ovo drobi već godinama :))

Link to comment
Share on other sites

A kako tačno čovek ima izbor da ne ide u banku ako bi da legalno posluje u srbiji ili sa druge strane da bude legalno zaposlen u srbiji? :)

па у томе и јесте трик. могао бих о томе данима да причам.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

матори, ова земља је усред финансијског колапса. Запад је заврнуо славину, и да се није накрпило нешто милијарди од Арапа, Кинеза и Руса, сада бисмо се убијали за кило 'леба. такво је стање. систем је бушан и трошан, неопходно је све уредити на један здрав начин, огроман је то посао. мислим да се уопште не схвата међу "младим кул људима" колики је амбис у који смо упали, па се онда згражавају над минорним појавним облицима тог амбиса који стигну да их тангирају. као што је овде ПП.

 

невезано за ПП, овде влада терор полуинформисаних и неинформисаних. ето, видимо, овде неке СДК асоцира на колхозе и гулаге и тачкице, на једном чисто симболичком нивоу... па шта је требало Немци да ураде, да разрују аутобанове да их не сећају на нацистичку прошлост... Боже има ли те?!?!

 

дакле, систем ТРЕБА да се мења, и ПП ТРЕБА да постоји, мали бизнис ТРЕБА да се развија... само, проблеми треба да се решавају темељно. хоћу да кажем нека ПП буде повод за измену система, али корениту. но, то је мало вероватно. пошто је ПП мали проблем, пре ће се прибећи некој буџевини и пачворку, који ће да донесе опет више штете него користи, а ПП нема капацитет да покрене корениту реформу. уз то, ПП има врло реалног непријатеља - банке, које ће своју моћ и утицај искористити против њега. и то је то. понављам ове ставове месецима, не разумем како то није јасно. јесте мало комплексан мој став, али га зато не поједностављујте, пробајте, мајкуму, да ме једном правилно разумете, без страсти и фрустрација.

Ok ok zato i pitam... 

 

TLDR

nema nam spasa

Edited by StormScion

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

Sa odokativno 120.000 firmi samo u Beogradu dolazimo do zaključka da postoji preko hiljadu poslovnih entiteta u komšiluku koji su bolje kvalifikovani, što je katastrofa za nas :)

 

Ali nemoj stavljati odmah Kalimero kapu, pomozi mi da zaista razumem obim problema. To što je neko uspešan u tranziciji ne znači da je to postigao pošteno, tako da nema potrebe spinovati u tom smeru. Ono što me posebno interesuje je mišljenje insajdera koliko su paneli, forumi i nevladine organizacije upletena u dalji razvoj ekonomije?

 

Ovako sa strane mi deluje da je sva komunikacija isključivo radi marketinga (poput velikog Vučićevog poziva tajkunima).

даљи развој економије, односно, правилније је рећи, курс деловања у економији Србије, одређује ММФ и западне амбасаде. ба рје тако последњих 15так година... надам се да ће се нешто мењати. панели, форуми НВО и остали су само обични циркузанти, који треба да представе народу како наводно постоји некакав утицај "малог човека" и "стручне јавности" на битна дешавања. не разликују се много од наше Скупштине на пример или чак министара... још је најгоре кад пајаци помисле да су стварно битни, онда тек настаје хистерично смешна и тужна шизофрена ситуација...

 

не бих од овога да правим УПТ, али нама је намењена улога робља, дужника и потрошача, и сво то адверзивно деловање, које је у почетку финансирано споља, сад финансира буџет Србије. тако се постигло да грађани сами плаћају за креирање сопствене пропасти и поробљавања. и то је један процес, то се одвија и планира на дуге стазе.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

даљи развој економије, односно, правилније је рећи, курс деловања у економији Србије, одређује ММФ и западне амбасаде. ба рје тако последњих 15так година... надам се да ће се нешто мењати. панели, форуми НВО и остали су само обични циркузанти, који треба да представе народу како наводно постоји некакав утицај "малог човека" и "стручне јавности" на битна дешавања. не разликују се много од наше Скупштине на пример или чак министара... још је најгоре кад пајаци помисле да су стварно битни, онда тек настаје хистерично смешна и тужна шизофрена ситуација...

 

не бих од овога да правим УПТ, али нама је намењена улога робља, дужника и потрошача, и сво то адверзивно деловање, које је у почетку финансирано споља, сад финансира буџет Србије. тако се постигло да грађани сами плаћају за креирање сопствене пропасти и поробљавања. и то је један процес, то се одвија и планира на дуге стазе.

 

To me je zanimalo, hvala :*

Link to comment
Share on other sites

ПП неће да уведе динар као средство плаћања, тако да није баш, Ћави, да је све до нас. 

 

Ovde nisi u pravu, oni ni u jednom momentu nisu rekli da nece da uvedu dinar. Jedini je bio problem sto je, ko god da je ispred drzave pricao s njima, dal NBS, dal Ministarstvo finansija, dal bilo ko, rekao u jednom momentu, pre otprilike 3 godine "svi su nasi zakoni u redu, sve kul". Posto mi kao ne bas ogromno trziste svakako nismo top prioritet PP, onda je trebalo nekog vremena da se to sprovede. I sprovelo se, dobili smo placanje na PP. Samo se onda tvoja NBS oglasila kako je eto protivzakonito da jedan nas drzavljanin preko PP posalje pare drugom drzavljaninu, ali to nije problem ni NBS ni PP, nego tih retardiranih gradjana. I naravno onda PP ukine placanje da ne bi doveo svoje musterije u idiotsku situaciju da krse zakon. A sasvim sam siguran da bilo ko da je ikada iz drzave Srbije pricao sa predstavnicima PP jer moralo u nekom momentu da se spomene valuta u kojoj ce se vrsiti placanja i svi rekli da, da, to je sve kul a nije po nasim zakonima. 

 

I na posletku ti i dalje tupis o tome kako ne treba omoguciti placanje PP kod nas, dok vrh tvoje institucije tvrdi upravo suprotno, da treba i da je do nas sve vec reseno. Tako da je rasprava "da li PP treba da dodje ili ne" vec zavrsena. Sad je pitanje tehnike koja zbog tih nesporazuma traje duze nego sto bi bilo logicno. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

e pa dobro, Zverko, ako ti je "vrh moje institucije" rekao da nemaš razloga za brigu, ko sam ja da tvrdim suprotno. jednom totalitarni žutać - zauvek totalitarni žutać.

 

ja nisam rekao da PP ne treba da dođe, isto kao i "vrh moje institucije". treba da dođe, ali pod našim uslovima. i ako je nešto nelegalno kod nas, kao što je plaćanje u domaćem prometu stranom valutom, na PPu je da obezbedi da se to ne dešava. šta je jebeni problem?

 

PP je neka nadinstitucija, koja ne treba da poštuje naše zakone?!?! nego da mi menjamo zakone da se prilagodimo PP. ili za PP rade IMBECILI pa mora "vrh moje institucije" da im tumači zakone, napisane i dostupne najširoj javnosti. i onda je problem što im neko nije rekao da će to da bude kršenje zakona?!?!?! koji si ti podanički i slugeranjski um postao tokom obolevanja od žutice, daj Bože da se za života vratiš među Ljude...

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Nisam ja podanicki um nego je problem sto je taj isti vrh te tvoje institucije dogovarao neki posao s tim PayPalom i nije izneo (sve) uslove. Ja ne bih imao problem da su oni rekli "ok, moze PayPal pod uslovom tim i tim, medju kojima je i dinar kao sredstvo placanje". Pa jebiga, onda bi uvodjenje trajalo duze, pizdeli bismo mi ovde, ali makar bi se reklo "to je nas cvrst stav zbog toga i toga". Ali se ne bi reklo "sve je ok, samo je problem do PP". 

 

Problem je sto vrh tvoje institucije, a ni ti, ne vidite problem u tome da se omoguci gradjanima ove zemlje da krse zakon a da toga (vrlo verovatno) nisu ni svesni, tj medjusobnim placanjima u evrima. Po recima tvojih to je sve savrseno u skladu sa zakonom. Zapravo se tu PP postavio kao faktor koji ce to onemoguciti za dobrobit istih tih gradjana ove zemlje, tj onemoguciti im placanje da ne bi doslo do krsenja zakona. Stav NBS je da je trenutno to sve ok. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ama ti moraš da shvatiš da smo mi regulatorno telo, a ne poslovni partner. i da nismo u obavezi NIKOME da radimo pravnu analizu zakonodavstva. ne sklapamo nikakav dil sa PP, nego je PP strana firma koja bi da posluje kod nas i naše je samo da kažemo da li je ili nije TAČNO TO I TO u skladu sa zakonom. i ništa više i ništa manje. razumi da je nelegitimno pitanje za jednu regulatornu instituciju pitanje "je li sve u redu kod mene?" to je pitanje za konsultanta, jebote...

 

ne može da bude stav NBS da je okej da se plaća među rezidentima u evrima i to 101% nije tačno.

 

kako samo okrećeš priču... pa nije na NBS da obezbedi zakonitost rada PP, nego je na PP da obezbedi zakonitost svog poslovanja.


uf... vidim ja da ova rasprava ne vodi nikuda...

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...