Jump to content

Teretana topik!


nikita_

Recommended Posts

Na kraju dolazimo do toga šta čovek želi da napravi od svog tela.

U principu, za prosečnu osobu, dovoljno je da se dobro hrani i redovno vežba i odmara. Dok sam živeo u Loli posećivao nas je jedan cimerov kolega sa faksa koji je baš ozbiljno radio teretanu i išao je na takmičenja. Čini mi se da je jedanput osvojio i neku nagradu na prvenstvu Srbije. Kada sam tražio savet o preparatima Arsa mi je samo reakao da nikada u životu nije uzeo nikakav preparat i da samo treba malo da pazim šta jedem.

Svi ovi suplementi imaju minimalan efekat koji prosečnom gym-dwelleru ne znači puno, ali tih par procenata razlike može puno značiti nekom sportisti pošto je tih par procenata razlika između prvog i poslednjeg na takmičenju.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Pa sad, moj brat se profi bavio bodi bildingom osam godina ako se ne varam i čuo sam milion priča o bodibilderima i bodibildingu. Tako da ne bih o tome jer pretpostavljam da ovde nema ljudi koji bi da budu bilderi.

Po meni teretana treba da bude samo dodatak sportu, a ne glavna fizička aktivnost, pošto suština dizanja tegova i jeste u tome. Mislim da najveći broj ljudi ide u teretanu da bi oblikovao svoje telo a ne da bi dobio na snazi (iako snaga manje ili više prati razvoj tela, kao što je Tomke objasnio). To je isto legitimno, ali treba toga biti svestan.

Što se suplemenata tiče, po meni su oni sranje, ali uvek postoji onaj faktor da kad si već dao masu para onda hoćeš te pare da iskoristiš - odatle sledi da ćeš da vežbaš - odatle sledi da ćeš fizički napredovati. To naravno nije direktna posledica suplemenata (ili je minmalna), nego je direktna posledica redovnog i disciplinovanog rada, a indirektna suplemenata (što bi se reklo placebo), jer je jasno kao dan da suplement sam po sebi nije ništa.

Ako bih nekog mogao da savetujem to bi bilo da u teretanu ide kao ispomoć fizičkom stanju (dobra je za pravilno držanje tela, pošto je sebe teže naterati za rad u kući nego u teretani i za brži oporavak od povreda) i da radi pravilno vežbe. Sve ostalo je kerov kurac (ako nisi profi sportista).

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

U principu ne bi smeo da budeš bez 30min kardio vežbe dnevno. To je mnogo važnije nego teretana.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

U principu treba ti oko 150g mesečno. Ne znam sada koliko to košta. Uglavnom se prodaju kapsule, a nisam siguran koliko kreatina one sadrže.

Ne znam gde ti zivis ali se "ovde" uglavnom prodaje prah : ) To bi bilo ~350-400din. na mesecnom nivou, give or take.

@bolkonski, kako ti se zove brat? : )

Link to comment
Share on other sites

ima i kod nas kreatin u pilulama :) i taj kreatin ne povlaci vodu kao kreatin u prahu :) ima takodje kreatin u vidu sumecih tableta :)

svaki profi bodi bilder koji kaze nista ne uzimam samo se hranim zdravo laze :D

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

ima i kod nas kreatin u pilulama :) i taj kreatin ne povlaci vodu kao kreatin u prahu :) ima takodje kreatin u vidu sumecih tableta :)

Dobro bre ja nisam rekao da nema nego sam rekao uglavnom. : ) I pricamo o monohidratu, znaci ne citrat, malat, ethyl ester i druge vrste, koja je logika da ako je u kapsuli navlaci manje vode nego u prahu, de se zapitaj? : D

Link to comment
Share on other sites

To bi bilo ~350-400din. na mesecnom nivou, give or take.

To mi nešto mnogo jeftino zvuči. Kakvog je to uopšte kvaliteta? Solidan kreatin je ovde u Nemačkoj 20-30€ za mesec.

Edited by tomkeus

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Dobro bre ja nisam rekao da nema nego sam rekao uglavnom. : ) I pricamo o monohidratu, znaci ne citrat, malat, ethyl ester i druge vrste, koja je logika da ako je u kapsuli navlaci manje vode nego u prahu, de se zapitaj? : D

hehe :D mislio sam na ovaj :)

http://www.google.com/products/catalog?hl=en&sugexp=ldymls&xhr=t&q=kre+alkalyn&cp=4&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&biw=1152&bih=629&um=1&ie=UTF-8&tbm=shop&cid=5695986320063495568&sa=X&ei=b9T4TffmI4bFtAbVz9WKCQ&sqi=2&ved=0CCQQ8gIwAQ

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

@Tomkeus,Heh, monohidrat je monohidrat od kog god da je proizvodjaca, nije to whey pa da ne znas sta su trpali unutra : ), jedina razlika je da moze da bude mikronizovan ili ne, sto i ne verujem da ce znaciti ikome puno. Kako more 20-30€ za mesecak dana? : D

@Kal1, aha kre-alkalyn, to je onaj sto mu je povecan ph radi bolje iskoristljivosti pa sad jedes malu decu kad njega pijes! Salu na stranu, nisam licno probao, ne mogu da palamudim o tome. : )

@De1, napravi sam studiju, treniraj mesec dana i jedi samo pasulj i unosi 20 grama proteina na dan iz suvih rebara i slaninice koju ces da metjes u taj pasulj jelte, pa sledeci mesec predjes na kilo belog (mesa : D) na dan, pa vidis razliku! Najbolje je verovati samo sebi. : )Opet salu na stranu, pretpostavljam da mislis na suplemente u vidu proteina, mozes da ocekujes malu razliku u odnosu na ono kao da ih i ne uzimas : D

Edited by Johnn1e
Link to comment
Share on other sites

Protein u vidu suplementa zna se cemu sluzi i u cemu je superioran, a to je da posle treninga, i iskljucivo tada (ovde pricamo dakle o proteinima koji se brzo vare, znaci, whey koncentrat, izolat, mesavine koncentrata i izolata, hidrolizat) dodje sto pre do "ostecenih" misica (cak i tada to nije nesto preterano brzo, recimo da koncentratu treba sat ipo cini mi se da se nadje u krvotoku), e sad koliko je bitno da to bude sto pre u celoj toj prici je znak pitanja.

Ono u cemu je inferioran u odnosu na hranu je da se, da tako kazem "odjednom" svari, pa je pitanje koliko ce tu on biti iskoriscen, ako znamo i to da dosta toga oksidise na putu do jetre itd.

Tu je prednost hrane ta da se ona sporo vari i postepeno otpustaju amino kiseline u krv pa ce telo duze vreme imati hranljive materije. Ovim naravno nisu obuhvaceni proteinski blendovi, ili kazein koji su odlicni za tokom dana i ne treba ih tretirati nesto posebno drugacije nego kao i ostalu hranu.

Bilo bi fino da tomkeus ako ima ubaci neke studije koliko dugo se zapravo misic "oporavlja" od treninga i koli je takozvani "prozor" za brzo delovanje proteina posle treninga jer su to teme o kojima se i dalje spekulise. : )

A direktno na tvoje pitanje "kolika je tacno razlika i u cemu" ne znam dal iko moze da ti da tacan odgovor jer zavisi od gomile stvari, recimo da ces dobiti NESTO vise misicne mase ako koristis proteine u vidu suplemenata posle treninga :)

edit: typo

Edited by Johnn1e
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam mogao da prostudiram proteine treba piti u prvih pola sata odmah posle treninga. Misici se oporavljaju od 24 pa navishe sati, u zavisnosti od obima i inteziteta treninga. Najcesca greshka je kada momci u teretani krenu dan za danom da rade velikim intezitenom, sa skokovitim povecanjem opterecenja (ne postepenim). Ovime dolaze do momentalnih rezultata na pocetku, time misleci da rade super i sve ostalo, i naravno onda dolazi do kumulativnog zamora, pretreniranosti, gde kad vide da vise ne napreduju dovoljnom brzinom koji su hteli prestaju da rade u teretani pod nekim drugim izgovorom kako ne stizu ili tako to. Tipicne scene u vecini nashih fitness-a.

Link to comment
Share on other sites

evo da se javim i ja da sam poceo da treniram

poceo sam pre 2 nedelje, sa privatnim trenerom

regulisao sam ishranu skroz, izbacio sve nepotrebne stvari (jedem sto puta dnevno piletinu i ribu, pirinac, salate, pijem samo vodu) i kupio suplemente:

kreatin, glutamin, bcaa, protein, dekstrozu, omega3, vitamin c i kofein

imam 3 treninga nedeljno u teretani uz lagani kardio posle, a u danima kada nemam teretanu idem na trcanje ujutru na prazan stomak po pola sata laganim tempom

nedeljom odmaram

slikao sam se kada sam poceo da treniram, pa cu postovati stare i nove slike za koji mesec

Edited by shecky
Link to comment
Share on other sites

evo da se javim i ja da sam poceo da treniram

poceo sam pre 2 nedelje, sa privatnim trenerom

regulisao sam ishranu skroz, izbacio sve nepotrebne stvari (jedem sto puta dnevno piletinu i ribu, pirinac, salate, pijem samo vodu) i kupio suplemente:

kreatin, glutamin, bcaa, protein, dekstrozu, omega3, vitamin c i kofein

imam 3 treninga nedeljno u teretani uz lagani kardio posle, a u danima kada nemam teretanu idem na trcanje ujutru na prazan stomak po pola sata laganim tempom

nedeljom odmaram

slikao sam se kada sam poceo da treniram, pa cu postovati stare i nove slike za koji mesec

ne treba ti privatni trener da ti uzima pare ako si vec odlucio da regulises ishranu

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...