Jump to content

Teretana topik!


nikita_

Recommended Posts

@Johnn1e

Ne bi, sve je individualno, vi ste totalno dve razlicite osobe, razlicite gradje u startu, i samim tim ne mozete da imate "grudi iste velicine".

Opet da krenete obojica od nule da radite recimo izdrzljivost, i radite zajedno identichno, razlike bi bile minimalne u krajnjoj liniji (ovo govorim u sportu generalno, ne body building)

Link to comment
Share on other sites

Evo imam ja jednu nedoumicu. Da li bi, ako bi trenirali isto, recimo nikita i ja, znaci delujemo na istu vrstu hipertrofije, citoplazma, miofibrili, dza bu, isto se hranili, odmarali, jednom recju radili sve u istim uslovima, izgledali isto odnosno u ovom slucaju "imali grudi iste velicine"? I ako te ne mrzi da mi bacis neki link o glikozomima, moram da priznam da prvi put cujem [V]

Lepo ti je Exile odgovorio. Ako imate sličnu građu i sličan metabolizam, verovatno biste slično i napredovali ako identično vežbate. Međutim, to verovatno nije slučaj, tako da se to verovatno neće desiti.

Glikozomi su jednostavno granule glikogena. Glikogen je šećer, polimer glukoze koja je primarni izvor energije za ćelije. Glikogen se koristi kao izvor kada je mišiću potrebna velika količina energije u kratkom vremenu. Kada mišiću ne treba toliko energije, koriste se i masne naslage - proces dobijanja energije iz masti je znatno sporiji pa se zato ne koristi za velike napore - ovo je razlog zbog kojeg se za skidanje kilaže preporučuju lagane aktivnosti tipa hodanja ili brzog hodanja umesto trčanja ili teretane.

Što se linkova tiče, potraži malo neku fiziologiju po netu. Naći ćeš dosta ovih opštih stvari. Za fiziološke i anatomske stvari konkretno vezane za vežbu pogledaj neke od onih knjiga koje sam postavio u prošlom postu. Mogu se naći na netu.

I još jedna napomena oko ovog gainera:

Svojevremeno sam hteo da počnem da koristim neke preparate pa sam hteo da saznam šta najbolje radi pre nego što dam pare. Pošto zbog prirode svog posla imam pristup svim velikim akademskim bazama, krenuo sam da tražim istraživanja (dakle prava nauka, ne marketinški BS) koja su ispitivala efekat raznoraznih preparata. Pregledao sam gomilu studija i jednostavno, indicija da ovi preparati imaju neki efekat je vrlo malo, a i u studijama gde su efekti uočeni, ti efekti su bili minimalni - reda par procenata.

Moj savet vam je zato da ne bacate pare na ove preparate. Inače, ceo taj posao sa suplementima za ishranu, wellness, bodybuilding i sl. je običan BS koji se zasniva na 1% nauke i 99% marketinga, zato bolje pričuvajte svoj novac i samo počnite da jedete manje smeća, malo više zdrave hrane i to je to.

Edited by tomkeus
  • Upvote (+1) 2

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

mislim da nije samo to tomke, vec i genetika :) recimo biceps radim sa 20kg bucicama (naizmenichno) shto je poprilichno a opet su mi po mom mishljenju ruke manje nego shto bi trebale da budu.. nogama na leg pressu dizhem 500kg itd. jebem li ga, placam trenera da misli za mene a i ne tripujem se da budem perfect tako da sam kul :) jedino shto mi bilo chudno shto ima dosta likova koji dizhu 100+ kg a imaju manje grudi.. mada evo, bash danas sam probio barijeru i digao 100kg na benchu jedanput :D

Link to comment
Share on other sites

mislim da nije samo to tomke, vec i genetika :) recimo biceps radim sa 20kg bucicama (naizmenichno) shto je poprilichno a opet su mi po mom mishljenju ruke manje nego shto bi trebale da budu.. nogama na leg pressu dizhem 500kg itd. jebem li ga, placam trenera da misli za mene a i ne tripujem se da budem perfect tako da sam kul :) jedino shto mi bilo chudno shto ima dosta likova koji dizhu 100+ kg a imaju manje grudi.. mada evo, bash danas sam probio barijeru i digao 100kg na benchu jedanput :D

Naravno, postoji gomila faktora koji utiču na snagu: dužina udova, mesto veze mišića sa skeletom, godine itd, ali ako vidiš nabildovanog tipa sa disproporcionalno malom snagom, onda je u pitanju neko sa velikim disbalansom sarkoplazmične i miofibrilne hipertrofije.

Inače, ako ti nisi zadovoljan veličinom bicepsa, savetujem ti da probaš da svaki drugi trening povećaš serije i smanjiš težine ili već neku drugu kombinaciju. Vidi sa trenerom, postoji gomila načina i ni za jedan ne može da se kaže da je najbolji.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da se Marina ne bi slozila sa time

Dragane probaj da promenish rutinu rada, menjaj ceo trening, menjaj vezhbe, ako mislis da ne napredujesh onako kako bi trebao

Probaj da kazes treneru da ti uradi trening tzv "supersetting" odnosno dve vezane vezhbe pa 2 minuta pauze, pa dve vezane vezhbe pa dva minuta pauze i tako ceo trening, po 3 serije recimo. Prilikom svake sledece serije povecas broj ponavljanja za dva (recimo radish 6 ponavljanja bencha, sledeci put OSAM, pa onda 10 trecu seriju).

Link to comment
Share on other sites

Ako imate sličnu građu i sličan metabolizam, verovatno biste slično i napredovali ako identično vežbate. Međutim, to verovatno nije slučaj

Detaljan odgovor, hvala : ) Upravo sam i ciljao na to da je razlika izmedju nikite i sa1nta verovatno genetika i gomila drugih faktora pre nego bas razlika u treningu, no nebitno : ) Ako nije tajna reci mi sta studiras, posto mi je izraz glikozom jako "karakteristican", nema ga bas po "knjigama fiziolgije", zato sam i pitao, bez namere da provociram : )

Link to comment
Share on other sites

Ako nije tajna reci mi sta studiras, posto mi je izraz glikozom jako "karakteristican", nema ga bas po "knjigama fiziolgije", zato sam i pitao, bez namere da provociram : )

Završio sam ja moje studije, nažalost :(. Završio sam fiziku. Sada radim phD.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Respect o/

Meh... Odlaganje preuzimanja odgovornosti za svoj život bavljenjem relativno neobavezujućim poslom u atmosferi popunjenoj izuzetno nezanimljivim ljudima (da znate samo kakvog frika imam u susednoj kancelariji). Svetla tačka u celoj priči je što mi jedanput nedeljno mlade švabice dolaze na vežbe :tf:

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Tomke mozes li da postujes neke informacije o dejstvima preparata i suplemenata, tacno na koje suplemente su se istrazivanja odnosila i koji je njihov konkretan efekat, etc...

much appreciated :)

Uf, trebaće mi malo vremena da iskopam ponovo one radove. Inače, gledao sam za proteinske suplemente, aminokiseline i kreatin.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

kreatin ima vrlo malo efekta ?:) ko je radio ta istrazivanja ?:)

Glavni efekat kreatina je retencija vode, ali efekti u vežbanju visokog intenziteta su mali.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

to je nuspojava kreatina :) smanjuje grceve uklanjanjem mlecne kiseline povecava izdrzljivost snagu :) to je ono sto ja znam a nisam nesto istrazivao :) video sam kako deluje na ljude koji uzimaju. nije to bio placebo efekat :) pitajte alfu eto on zna koliko pomaze :)

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

Glavna funkcija kreatina, po p.s.-u jelte : ), "bi trebala da bude" fosforilisanje ADP-a koji nastaje kod potrosnje energije cepanjem visokoenergetske fosfatne veze sa ATP-a, i time "navodno" dajuci dodatnu energiju, ili ti dodatno-ih par ponavljanja pri izvodjenju serije. Stavio sam pod navodnike zato sto u praksi to ne deluje bas na sve ljude tako : ) Neko dobije odlicne rezultate od kreatina, u vidu povecanja maximalnih tezina itd., kao placebo ili mozda pravi efekat ne znam, a neko ne dobije nista : ) Navlacenje vode je nuspojava, koja se isto ne desava kod svakoga, ali je to ok jer stvara "anabolicki" pogodnu sredinu za izgradnju misicne mase kao i bolje podmazivanje zglobova samim tim sto ce neko sa visegodisnjim stazom znati da ceni : ) @Kal1mero, ne znam kojim mehanizmom moze kreatin da uklanja mlecnu kiselinu iz misica? Ono sto se koristi u tu svrhu u sportovima izdrzljivosti je soda bikarbona koliko sam upucen.

Link to comment
Share on other sites

Evo nekih studija koje nalaze statistički značajno dejstvo (ne značajno u smislu mnogo, nego značajno u smislu da se rezultat ne može pripisati slučajnim uzrocima).

M. A. Tarnopolsky, Ann Nutr Metab 2010;57(suppl 2):1

Creatine monohydrate supplementation at higher (approx. 20 g/day x 3–5 days) or lower (approx. 5 g/day x 30 days) doses increases skeletal muscle total and phosphocreatine by 10–20%. Creatine supplementation appears to minimally but significantly enhance high-intensity sport performance and the mass and possibly strength gains made during resistance exercise training over the first few months.

S. W. Stevenson, G. A. Dudley, Med. Sci. Sports Exerc., Vol. 33, No. 8, 2001, pp. 1304

This study examined the influence of dietary creatine (CR) supplementation upon mechanical and hypertrophic responses to a well-defined conditioning stimulus provided by electrostymulation (EMS). EMS was applied to the left m. quadriceps femoris (QF) of resistance-trained subjects for 8 wk as they continued their regular programs unsupervised. EMS induced a remarkable increase in loading, in part due to greater fatigue resistance, and cross sectional area (CSA) (about 11%) of the left QF. These adaptations were not augmented by CR supplementation. We conclude that CR supplementation did not augment the mechanical and hypertrophic responses to an accurately measured conditioning stimulus that significantly attenuated, but did not ameliorate, fatigue. The CR group displayed a 5% increase in CSA of the right QF, whereas the placebo group showed no change. We suggest that enhanced fatigue resistance may not explain the apparent ergogenic effect of CR during voluntary training because neither muscle growth nor improved fatigue resistance after EMS train ing was augmented by CR supplementation.

M. D. Becque, J. D. Lochmann, D. R. Melrose, Med. Sci. Sports Exerc., Vol. 32, No. 3, pp. 654, 2000.

1 RM ( One Repetion Maximum) for Cr (Creatine test group) increased (P < 0.01) from (mean ± SD) 42.8 ±17.7 kg to 54.7 ± 14.1 kg, while 1RM for Placebo increased (P < 0.01) from 42.5± 15.9 kg to 49.3 ± 15.7 kg. At post-test 1RM was significantly (P < 0.01) greater for Cr than for Placebo. Body mass for Cr increased (P < 0.01) from 86.7 ± 14.7 kg to 88.7 ± 13.8 kg. Fat-free mass for Cr increased (P < 0.01) from 71.2± 10.0 kg to 72.8 ± 10.1 kg. No changes in body mass or fat-free mass were found for Placebo. There were no changes in fat mass and percent body fat for either group. upper arm muscle area increased (P < 0.01) 7.9 cm2 for Cr and did not change for Placebo.

Generalno, od studija koje nalaze dejstvo kreatina, učinak na vežbe je uvećanje maksimalne snage i rada tokom maskimalne mišićne kontrakcije od 5-15%, kao i uvećanje fat-free mase, mada najveći deo ovog uvećanja otpada na vodu, pri čemu više studija naginje ka nižem procentu. Naravno, uz sve ovo postoji i gomila studija koje ne nalaze statistički značajno dejstvo kreatina.

Ako misliš da povećanje serije za jedno ponavljanje u najboljem slučaju vredi para, onda izvoli. Naravno, ako će ti psihološki pomoći, onda samo navali.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Kreatin je verovatno najjeftiniji od svih suplemenata i najduze traje.

U principu treba ti oko 150g mesečno. Ne znam sada koliko to košta. Uglavnom se prodaju kapsule, a nisam siguran koliko kreatina one sadrže.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...