Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

VIdeh i ja ovaj post danas negde na netu, mislim da je neko na Twitteru stavio. I verovatno su te statistike tu negde s obzirom na slične situacije u drugim zemljama i ovo što Dule kaže iskustveno od strane kolega. 

Međutim ja smatram da su statistike koje se pojavljuju sa nekih Facebook grupa, koliko god da one u nekom smislu bile ili ne bile relevantne, prosto pogrešne za šerovanje dalje, praktično kontra-produktivne. U smislu ako smo već protiv onih koji se informišu sa Facebooka protiv vakcina i slično, onda načelno ne bi trebalo ni mi neke postove sa Facebooka da uzimamo kao relevantan izvor. Ovakva statistika (ili drugačija, kakva god bila) bi morala da se pojavi od zvaničnih kanala - Vlade, Kriznog štaba, Ministartstva Zdravlja ili ko god da je već relevantan za to. Nažalost deluje dosta izvesno da to nećemo videti, da li je da bi se sakrila slabija efikasnost Sinofarma, da li zato što se za imunizaciju zalažu samo deklarativno a u praksi šalju Nestorovića po medijima da naprave još veću konfuziju kod ljudi stvarno ne znam, ali je očigledno da oni to ne žele da objave. A mislim da bilo bi to bilo dosta bitno za ceo dalji tok epidemije kod nas. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2021 at 8:00 AM, Dule_smor said:

mislim da se nismo najbolje razumeli...nisam ja rekao da je apsolutno sve povezano, tipa da su retardirane odluke naseg kriznog staba da penzioneri kupuju samo nedeljom u 4 ujutro ili to sto su Svedska i Lux drzali skoro sve otvoreno deo globalne svetske zavere...ali neke opste odluke koje idu u slicnom pravcu, tipa uvodjenje kovid propusnica i ogranicavanje nekih ljudskih osnovnih prava i sloboda ili ekonomski aspekti cele price ne mogu da se ignorisu i pravdaju samo gluposcu vlada ili necim drugim, ima tu vise od toga...i naravno treba covek da se cuva bez obzira dal je virus prirodni ili je deo neke druge price, niko nije rekao sad da treba ici i lizati kvake ili kasljati ljudima u facu

Naravno da ima više od toga, a to je čista korist svih aktera koji covid samim tim upotrebljavaju kao izgovor. 

Moramo da povećamo cene zbog covida, period rada na vašem projektu je produžen zbog covida, čekin u hotel je 5 sati kasnije zbog covida, moramo da vas trekujemo zbog covida, customer support će biti još sporiji zbog covida ... 🙂 covid je super izgovor da provučeš sve živo uključujući i covid propusnice ili dodatni treking ljudi. Da nema covida kad bi ti poslali upitnik da popuniš gde ulaziš u zemlju sa kim ćeš da se družiš, u kom si hotelu i da imaš app koji prati 24/7 dal si napustio perimetar hotela verovatno bi se neko pobunio. Ovako i da se pobune samo kažu "pa to je zbog covida, eto šta ćemo, čuvamo zdravlje, jbg, ako ti ne odgovara ti nemoj da putuješ".

On 10/3/2021 at 8:00 AM, Dule_smor said:

btw, apropo price o retardiranim odlukama evo jedna friska od jutros...drugar laborant odavde ide za BG iz Lux i na aerodromu na ulazu u avion nisu hteli da mu priznaju vakcinu primljenu u Nemackoj, ali posto ima srpski pasos pustili su ga bez testa...znaci udario Vucko kontru Merkelovoj heh, uzajamno nepriznavanje vakcina, much science, such logic...a o tome se nesto ne prica u medijima kod nas, zar nije receno da mi kao priznajemo sve vakcine?

Ovde piše da ima reciprocitet sa njemačku - https://www.mfa.gov.rs/en/citizens/travel-serbia/covid-19-entry-requirements e sad ne znam šta to tačno znači u ovom slučaju, po ovome napisanom trebalo bi da su ga primili. mada je lista, sad kad je pogledam, dosta skromna :))

Link to comment
Share on other sites

zato sto nemaju logike nikakve

Ako vakcine ne stite od blagog oblika, i ne sprecavaju sirenje (pod tim mislim potpuno sprecavaju) onda nikakav pasos nema poente. Kao ni PCR, ja mou biti negativna danas, i onda se zaraziti na aeroportu.
Da vakcine stite 100% ili da 100% ko je prelezao ne moze da opet dobije/prenese, tad bi imali logike (verovatno ne i opravdanosti sa moralne strane)

Tako da su kovid pasosi vrhunac marmenijade

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Plus, ako se ne budu zasnivali na nekom svetski umreženom sistemu kao pravi pasoši, realno zavisi od nekog tamo pandura/carinika kako će da reaguje, da li će hteti da ga očita, da li neće, da li gleda potvrdu ili ne. Mene sad random uopšte i pitaju za potvrde a kad pitaju pogledaju samo letimično crno beli ištampani papir. Tako nešto mogu da fejkujem i ja koji znam dve i po funkcije u fotošopu a kamoli neko iskusan. Čak i sam QR ako skeniraju da ih odvede na neki sajt može da se lako isfejkuje što ceo sistem čini mega bušnim.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Зато што глобална криза, пандемија или како се већ зове, оправдава било какву политичку акцију и дискриминацију. Ковид пасош је један вид тога. Дискриминација и ограничавање кретања од стране државе. Аусвајс. Тако нешто је или, колико сам ја схватио, у супротности за законодавством сваке државе коју бисмо назвали развијеном, или је прогуран закон напречац који то легализује. Као што Патриотски акт, или неки делови истог, и даље активан иако није било предвиђено да траје оволико дуго.
 

  • Like +1 1
...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, f4ts0 said:

zato sto nemaju logike nikakve

Ako vakcine ne stite od blagog oblika, i ne sprecavaju sirenje (pod tim mislim potpuno sprecavaju) onda nikakav pasos nema poente. Kao ni PCR, ja mou biti negativna danas, i onda se zaraziti na aeroportu.
Da vakcine stite 100% ili da 100% ko je prelezao ne moze da opet dobije/prenese, tad bi imali logike (verovatno ne i opravdanosti sa moralne strane)

Tako da su kovid pasosi vrhunac marmenijade

 

1 hour ago, Lucky said:

Plus, ako se ne budu zasnivali na nekom svetski umreženom sistemu kao pravi pasoši, realno zavisi od nekog tamo pandura/carinika kako će da reaguje, da li će hteti da ga očita, da li neće, da li gleda potvrdu ili ne. Mene sad random uopšte i pitaju za potvrde a kad pitaju pogledaju samo letimično crno beli ištampani papir. Tako nešto mogu da fejkujem i ja koji znam dve i po funkcije u fotošopu a kamoli neko iskusan. Čak i sam QR ako skeniraju da ih odvede na neki sajt može da se lako isfejkuje što ceo sistem čini mega bušnim.

Mislim da se tu ide na verovatnocu, sigurno je bolje nego da puste slobodan promet. Ovo sada sto postoji, ti QR kodovi/zeleni sertifikati su lol zbog ovoga sto Laki kaze, a nisam bas siguran koliko zavisi od carinika kovid pasos, mada nisam ni istrazivao nesto. Uglavnom, sto se privacy strane tice, sam pasos te mnogo vise "otkriva" i prati, a ako se veruje u neku globalnu zaveru, pa onda svakako znaju ko se vakcinisao i samim tim i ko nije.

 

 

1 hour ago, overkind said:

Зато што глобална криза, пандемија или како се већ зове, оправдава било какву политичку акцију и дискриминацију. Ковид пасош је један вид тога. Дискриминација и ограничавање кретања од стране државе. Аусвајс. Тако нешто је или, колико сам ја схватио, у супротности за законодавством сваке државе коју бисмо назвали развијеном, или је прогуран закон напречац који то легализује. Као што Патриотски акт, или неки делови истог, и даље активан иако није било предвиђено да траје оволико дуго.
 

 

A cek, kovid pasosi se nece koristiti samo za putovanja u drugu zemlju?

Um caruje, Dundo Maroje!

 

click me

Link to comment
Share on other sites

ma niko jos nije definisao sta je kovid pasos. rade sve sto rade da ne izazovu nervozu javnosti (kod nas i u svetu).
Neki kazu da je samo za putovanja, negde traze isti da bi usao na koncert ili kafic. Ukinuce sva ta sranja kad se smiri kovid (jun 2021 :tf:)

  • Haha (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

https://rs.sputniknews.com/20211004/direktor-bajonteka-za-sledecu-generaciju-sojeva-virusa-bice-potrebne-nove-vakcine-1130400368.html

Стандардни Антиваксер: тригерд!

п.с.
Због овог сам узео Руса. Ево вам од чика Сатана пуса:

😘

  • Like +1 1

Олимпијске игре на РУРу

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, overkind said:

Зато што глобална криза, пандемија или како се већ зове, оправдава било какву политичку акцију и дискриминацију. Ковид пасош је један вид тога. Дискриминација и ограничавање кретања од стране државе. Аусвајс. Тако нешто је или, колико сам ја схватио, у супротности за законодавством сваке државе коју бисмо назвали развијеном, или је прогуран закон напречац који то легализује. Као што Патриотски акт, или неки делови истог, и даље активан иако није било предвиђено да траје оволико дуго.
 

Zamisli jbt. Sta je sledece? Trebace ti dozvola da vozis auto, ne smes da pijes i ne smes da prelazis crveno? Moje pivo, moja kola, mogu da radim sta hocu, zar ne bratac?

  • Haha (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, absolute said:

Premijer Viktorije Đokoviću: Bez vakcine ne može na Australijan open - Društvo - Dnevni list Danas

Aj da ne bude da nema diskriminacije i da smo svi isti...vazno da je dobrovoljno...

gledam sad pravila za ovaj turnir u izraelu gde treba da igraju reprezentativci, pravila su:

  • a. Vakcina WHO-a (znači nema sputnika) ali POSLE 31.maja - ako si vakcinisan pre toga, nema ulaska, možeš samo sa busterom
  • b. Preležan Covid ali POSLE 31. maja sa potvrdom da si ga preležao posle toga. Ako si preležao pre 31. maja opet ništa, ne važi se.
  • c. Svakako i pored te obe stvari mora a) pre puta PCR 72h b) pri sletanju drugi PCR + pri sletanju Antigenski zajedno i onda si u karantinu do rezultata :))

A onaj drugi događaj u Singapuru što sam vam pričao, zapravo sva ona pravila važe ali samo i isključivo ako ideš na događaj koji je zvanično prijavljen ministarstvu i koji su oni odobrili onda dobijaš specijalnu dozvolu u suprotnom je ulazak u Singapur zabranjen celom svetu osim tipa 5-6 zemalja okolne oko Singapura + Nemačka i tako još 2-3 🙂

I onda posle putuj!

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, alfa said:

A cek, kovid pasosi se nece koristiti samo za putovanja u drugu zemlju?

Ја сам мислио на ковид пропуснице/документа уопште. На пример у Француској где те цимају у кафани да је покашеш. Ковид паоши ми спадају у тај кош. Ко што Фетсо рече и даље је магловито.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa jeste kada bi vacc 100 posto stitlie od prenosenja. Ovako, drzi vodu dok majstori odu.
Mada, ne znam sta uvesti da sv budu srecni 😄

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

ma sve je ok, ali recimo smanjuje verovatnocu, to znaci (na ogroman broj vacc) da ce sigurno neki dobiti virus i curkace im nosic, i oni ce da odu u kafanu pokazu pass (validan jer su vacc) i da sjebu pola kafane.
Ofc, ako su svi u kafani vacc, imace ili nista ili smrkavicu.

Ali to je vec osnovna ljudska logika, nisam znao da ce morati da se uvode passovi i objasnjava ljudima da imamo neki novi virus i da bi bilo kul eto malo pripaziti.

Test jeste dzaba, al kad mi nabiju ono sranje do balcaka, cure suze same 2 sata 😄

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2021 at 9:45 AM, Johnn1e said:

Nisam ja nikad rekao da lupas, ja vodim civilizovanu diskusiju. 😘

O vecini stvari je vec pisano ali mislim da se nismo do sada pozabavili sa umro "od korone" i "sa koronom". Koja je razlika izmedju ta dva pacijenta, od cega umre jedan a od cega drugi, pa se budze brojevi?

Drugar moram da primetim da ne vodis diskusiju vec da pises sta ti se svidja... Sam si rekao u jednom od postova da nismo na istom nivou pa ne mozes da diskutujes sa mnom/nama jer ne razumemo. 😄 

I dalje sam otvoren da napises nesto vise o tome sta ti mislis da se desava svojim recima bez nekih generickih odgovora/pejstova ka nekim referencama i studijama jer me iste ne zanimaju (pogleda video sa razumevanjem ispod ako te zanima zasto)

Ako je sve transparentno i nevino kako tvrdis, voleo bih da prokomentarises par stvari poput:

1. Zasto se ne rade obdukcije? (ispravljeno , hvala Cali 😉
2. Koliki je procenat uspesnosti PCR testova (da li je ovo sto pominje Cali i ko je stelovao)? Vracao sam se iz Ruande u Julu i trojici odbojkasa je stigao pozitivan PCR pa su ih strpali u karantin gde su omasili let, a ubrzo zatim posle ponovnog testiranja bili negativni pa me bas zanima.
3. Po zvanicnoj statistici u Srbiji je od 2010-2019 godisnje umiralo 100-104k ljudi da bi ta statistika u 2020 i 2021 bila 115-117k pa me zanima sa obzirom da je to 10% uvecanje odnosno ozbiljna prica, zasto joj se tako nije i pristupilo? Je li smrtnost od virusa 1% pa su ga preterali sa budzenjem ili je smrtnost 10% pa lazu da 1% kako ne bi digli paniku? Ako je 10% zasto je sve otvoreno a vakcine nisu obavezne?
4, Zasto se vakcinisu deca 12-18g?

 

  • Downvote (-1) 2

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, f4ts0 said:

ma sve je ok, ali recimo smanjuje verovatnocu, to znaci (na ogroman broj vacc) da ce sigurno neki dobiti virus i curkace im nosic, i oni ce da odu u kafanu pokazu pass (validan jer su vacc) i da sjebu pola kafane.
 Ofc, ako su svi u kafani vacc, imace ili nista ili smrkavicu.

Pa fali ti onaj deo verovatnoće gde neće svi vakcinisani oboleti, tj neki će oboleti od blažeg oblika a neke će vakcina zaštititi u potpunosti. Slično kao sa maskama - em će ovaj vakcinisani imati slabije simptome pa će manje širiti virus, em ako su oko njega svi vakcinisani su manje šanse da se oni zaraze. 

Na stranu priča o covid pasošima i sl (pogotovu kod nas gde je to nesprovodivo potpuno, mnogo jednostavnije mere ne možemo da primenimo), mislim da neke zemlje tipa Australija, Hong Kong, Kina, Singapur zaista preteruju sa ludačkim merama i s idejom da će na taj način uspeti da potpuno zaustave širenje virusa. Moje mišljenje je da je to prosto i nemoguće, plus da je realno nepotrebno. Ja cenim da ćemo se svi u nekom momentu zaraziti, ako imamo bolji imuni odgovor ta slika će biti blaža i to je to, posle nekoliko zaražavanja ili vakcinacije tebi taj virus neće biti nešto značajno opasniji od prehlade ili gripa. Problem je što treba sprečiti preopterećenje zdravstvenog sistema (kao što je kod nas, opet) jer nema mesta za druge pacijente i minimizovati broj umrlih, što je opet u direktnoj korelaciji s ovim prvim. I u tom smislu posmatram i to "samo vakcinisan može u kafanu", to je prosto jedna od mera ka tom cilju, ima ih naravno mnogo i različitih i neće svaka funkcionisati dobro u svakom društvu. Evo sad mi neko reče da u Delta City tržni centar u Podgorici možeš da uđeš samo sa potvrdom da si vakcinisan, oni ljudi što su zakupili lokale po paprenim cenama tamo kose čupaju... A tipa svaki treći Crnogorac je vakcinisan. 

Isto kao što su Šveđani odmah prihvatili pristup "neki će da umru, jebiga" i to je to, kad se pojavila vakcina to su sproveli i oni polako završavaju priču s Koronom. A kod nas sve priče idu od "neće biti groblja dovoljna" do "boli nas kurac" u rasponu od mesec dana, od "šampiona u vakcinaciji" do "ne znam ko širi te antivakserske stavove" u isto par meseci, ne postoji nikakva strategija ni od strane vlasti a još manje od naroda koji bi da se ne vakciniše ali bi takođe da pravi svadbe i utakmice i naravno da luduje po klubovima pa se posle pita a zašto je neko umro... Nažalost u toj celoj situaciji najčešće najviše najebu baš oni pacijenti koji zapravo zbog drugih stvari ne smeju da se vakcinišu a zbog tih istih stvari su najviše podložni da nastradaju od Korone. 

 

  • Like +1 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...