Jump to content

Vesti iz sveta automobilizma


VELIKI KURAC

Recommended Posts

1 hour ago, togFU said:

Pa da... ne zovu oni to zvanično "obilaznica" više, mada sam siguran da na početku cele priče jesam negde baš tako pročitao.

 

evo par linkova:
https://rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/gradnja-novog-mosta-u-novom-sadu-pocinje-krajem-godine-predstavljen-prvi-projekat_1219948.html
https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/271261/Novosadske-arhitekte-o-planu-novog-mosta-Trazi-se-prevelika-zrtva-stanovnika-duz-Bulevara-Evrope.html
https://dans.org.rs/primedbe-na-plan-za-most-preko-sodrosa-i-dunava/

TLDR:
Plan je da se napravi most u produžetku bulevara Evrope, koji je sa jedne strane već spojen sa autoputem, a novi most bi povezao sa drugog kraja, pa bi se išlo dalje ka Rumi... što u faktički znači da bul. Evrope postaje autoput, a taj novi most kao gazela u BG-u... problem i to što se novi most gradi preko ribarskog ostrva, pa se bune i razne ekološke organizacije, slogani tipa "nećemo NS na vodi" i slično...

pa ovo je baš glupa ideja ako se samo nastavi most jer imaš ulicu u urbanoj zoni. Gazela je u tom smislu "bolja" jer je valjda od starta pravljeno kao autoput pa je ograđeno pa nema baš direktno zgrade na samom autoputu kako bi ovde ispadalo kada bi samo zveknuli most i rekli ok sad vozite ovuda. Ceo onaj deo sad pogledah na mapi bi postao "autoput" ali ne znam na koji fazon bi to izveli ako ostave postojeće ulice, semafore itd. A ako to ukinu zarad protoka saobraćaja tek će to da poremeti saobraćaj.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 5.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

18 minutes ago, dovlagsi said:

srećom pa je samo za Ameriku ovo vako!

kad već pominjemo VW i ameriku, neverovatno je koliko su oni dalje samo nastavili da rade i sve im kul nakon onolike afere

baš briga amere, ako imaju povoljan auto i dobar dil samo teraj.

jedno je šta pišu mediji a drugo šta zapravo ljudi rade "na terenu".

kapiram i da BP normalno radi bez obzira što su pobili pola okeana onomad pre x godina sa onom bušotinom.

Link to comment
Share on other sites

Pod dosta kriptičnim naslovom Država ponovo deli pare se zapravo krije vest da su ponovo našli pare za subvencije za električna i hibridna vozila, kapiram da je zato što je stigla nova e-Škoda u Srbiju [jupi]

Quote

Ministarstvo zaštite životne sredine ponovo je omogućilo prijem zahteva za subvencionisanje kupovine električnih i hibridnih vozila.

Kako se navodi na sajtu ove institucije, za te svrhe obezbeđena su dodatna sredstva.

"Vlada Srbije je prepoznala veliko interesovanja građana za podršku države za kupovinu ekološki prihvatljivih vozila, i na zahtev resornog ministarstva, obezbedila je dodatna sredstva. Građani ili kompanije koji su zainteresovani za ovaj vid podrške, mogu da konkurišu. Ukoliko predaju urednu dokumentaciju, ostvariće pravo na subvenciju države", rekla je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.

Vujović je istakla da veliko interesovanje za kupovinu električnih i vozila na hibridni pogon govori u prilog tome da raste svest građana o značaju zaštite životne sredine.

"Borba protiv aerozagađenja je jedan od strateških ciljeva ministarstva koje vodim. Budući da subvencionisanje eko vozila očigledno daje dobar rezultat, opredelićemo sredstva za tu namenu i za narednu godinu. Za nas je važna svaka mera kojom možemo da smanjimo zagađenje. Nastavićemo da radimo još intenzivnije, za čistiju budućnost generacija koje dolaze", poručila je Vujovićeva.

Nesvakidašnji slučaj: U jednom gradu jeftinije je voziti električni automobil nego Ladu

Ministarstvo zaštite životne sredine je za ovu godinu prvobitno opredelilo 120 miliona dinara za subvencionisanje električnih vozila i hibrida. Prijem zahteva nedavno je prekinut, jer je iskorišćen prethodno predviđen budžet po zahtevima za kupovinu ukupno oko 370 vozila.

Podrška države iznosi, u zavisnosti od vrste vozila, od 250 do 5.000 evra po vozilu. Do sada je najveće interesovanje bilo za hibridna putnička vozila, za koja je predviđena podrška od 2.500 evra.

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Zwerko said:

Pod dosta kriptičnim naslovom Država ponovo deli pare se zapravo krije vest da su ponovo našli pare za subvencije za električna i hibridna vozila, kapiram da je zato što je stigla nova e-Škoda u Srbiju [jupi]

 

haha, čudi me da Vučić sam nije izašao i rekao da je uspeo da pronađe pare u budžetu!

kakva li je eškoda živo me zanima 🙂

Link to comment
Share on other sites

Nikada ti zvanično nisi imao slova, uvek je model bio samo Astra, kao što je VW Golf model, nema dvojka i sedmica. Mislim da su kod Astre ta slova kao oznake generacije preuzeta iz nekih proizvođačkih specifikacija ali svakako nijednu nisu najavljivali kao npr Astra K.

To na stranu meni se zapravo sviđa novi Opel pravac, Mokka mi i nije nešto uživo, ali mi je Corsa super, ovo isto izgleda vrlo lepo. Električni Megan isto deluje vrlo lepo.

Ovu električnu Škodu sam video ispred zgrade pre nedelju dana i bukvalno mi je jedina reakcija bila da nema reakcije :) bukvalno bezlicno...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, dovlagsi said:

Ovo je bolje svakako 

 

dopada  mi se količina ekrana 🙂

3 hours ago, manson said:

Nova Astra https://www.b92.net/automobili/vesti.php?yyyy=2021&mm=09&nav_id=1916677

Nisam neki ljubitelj Opela ali mi je skroz OK ova.

A prestali su sa slovima? 🙂 ova bi trebalo da je L? 🙂

 

Mokka samo nije izdignuta.

A inače ako te ne mrzi otiđi u neki Opel salon, uđi u Mokku i odma' ćeš da izađeš :)))

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, dovlagsi said:

Nažalost i Astra deluje vrlo slično 😞

nije iznenađenje!

56 minutes ago, dovlagsi said:

prvi smart SUV 😑

 

kakva glupost. 

umesto da se vrate na posao i osmisle novi smart koji ne izgleda kao dečija igračka od balona, oni prave neke SUV-ove.

mada ok, imali su roadster i tako te neke zezancije tokom godina, pa kapiram da im je i ovo jedna od tih.

Link to comment
Share on other sites

meni je roadster precarski auto, samo šteta da nema manual opcija 😞

ja sam se kao raspitivao malo oko familymobila, pitah lika u citroenu za ove spacetourer.. kaže to je zadnji, od sledeće godine nema uopšte monovolumena, svi prave samo faking SUVe. 😞

živo me zanima šta će da se dogodi kada svu pređu na suv varijantu auta i više neće biti iznad drugih da zadovolje komplekse. napraviće lifted suv segment?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Junkie said:

meni je roadster precarski auto, samo šteta da nema manual opcija 😞

ja sam se kao raspitivao malo oko familymobila, pitah lika u citroenu za ove spacetourer.. kaže to je zadnji, od sledeće godine nema uopšte monovolumena, svi prave samo faking SUVe. 😞

živo me zanima šta će da se dogodi kada svu pređu na suv varijantu auta i više neće biti iznad drugih da zadovolje komplekse. napraviće lifted suv segment?

postajemo amerikanci! samo još veći SUV-ijevi!

šalim se, mislim da je to sve trend, da nije baš toliko u smislu da budeš iznad drugih nego prosto je to sad trend kao što su jedno vreme bili karavani mega popularni sećate se, kao da su nekome pa potrebni ali eto, pravili se i prodavali i svako drugi kupovao karavan. Tako i sad su SUV u fokusu, monovolumeni nisu, pa će se promeniti i otići na ne znam, sedane za koju godinu pa će opet oni biti popularni. 

i rekao bih da je glavni razlog za SUV jer su "sigurni" a ne toliko da si kao "iznad drugih".

Link to comment
Share on other sites

Monovolumeni su krenuli početkom-sredinom 2000ih i bili su mnogo popularni (setimo se samo da su i Mercedes i BMW pravili monovolumene u nekom momentu), sada bukvalno ne znam da li će sledeće godine 5 proizvođača imati model u tom segmentu. Pritom deluje da ni limuzine van premium segmenta više neće postojati, ono neke cifre prodaje za prošlu i ovu godinu govore od tipa par desetina hiljada Insignia na primer prodatih u celoj Francuskoj. Ali isto tako i Talismana, 508, Mondea, bukvalno će i njih da krenu da ukidaju polako.

S druge strane SUV ekspanzija je neverovatna, mislim da je tu pre svega pitanje imidža - imao si monovolumen koji je praktičniji od limuzine ali je realno ono "soccer mom" fazon, niko nije baš oduševljen što vozi auto koji se vodi kao izrazito porodični. Slična je čak priča i sa karavanima. S druge strane SUV zadržava dozu praktičnosti monovolumena/karavana (ne u potpunosti, ali jednim delom), a opet je imidž kao da voziš "džipa" i onda si kul kada se voziš u njemu (a opet nije toliko realno nepraktičan kao pravi džip/pikap za po gradu i po autoputu). Mislim i ja serem s obzirom da vozim SUV, ali objektivno gledano je meni bila dilema na relaciji hatchback/SUV i uzeo bih i jedan i drugi samo je ovaj drugi bio bolja ponuda opreme i svega. A objektivno na primer ima manji gepek od hatcha koji sam vozio pre toga, ali s druge strane nije problem za penjanje po ivičnjacima u BG. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...