Jump to content

Vesti iz sveta automobilizma


VELIKI KURAC

Recommended Posts

  • Replies 5.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kakav divan PR potez:

Quote

 

Globalni nedostatak poluprovodnika izazvan pandemijom koronavirusa i dalje uzrokuje probleme u globalnoj proizvodnji vozila. Proizvodnja je sve manje u stanju da drži korak sa rastućom tražnjom kupaca za novim modelima koji imaju sve sofisticiraniju elektroniku u kojoj su čipovi ključni. Zbog šoka u proizvodnji, ove je godine iz svetskih fabrika izašlo je znatno manje novih automobila, a trend nestašice vozila nastaviće se i 2022.

Uz manjak ponude predviđa se astronomski rast cena od 20 do 30%, a dodatni pritisak na cene predstavlja i očekivana inflacija. To znači da je pravo vreme za kupovinu novog automobila upravo sada, kada su vozila sa zaliha na nekim mestima još uvek dostupna.

Ako razmišljate o kupovini novog automobila, isplati se požuriti. Verovatno ste već čuli da u svetu vlada opšta i akutna nestašica poluprovodnika, što snažno utiče na ponudu automobila. Naime, poluprovodnici su nezamenjiv deo modernih vozila kojima je zbog svoje složenosti potrebno sve više elektronike – čak 80 do 130 komponenti vozila sadrži poluprovodnike. Upravo zbog njihovog nedostatka, mnogi svetski brendovi su već usporili ili čak zaustavili proizvodnju, što znači manji izbor i veće cene za kupce.

Iskoristite vreme kada još uvek možete birati - i preduhitriti inflaciju

Iako se očekuje nastavak nestašice poluprovodnika i sledeće godine, na tržištu je trenutno velika potražnja za vozilima - narudžbine kupaca se gomilaju, a dobavljači na njih ne mogu odgovoriti. Smanjene i zakasnele isporuke iz fabrika otežavaju naručivanje vozila, zalihe su male kod većine dobavljača, a rokovi isporuke se produžavaju.

Prirodna posledica stanja nedovoljne ponude ili kašnjenja u isporuci je - uz nezadovoljstvo potencijalnih kupaca - naravno i poskupljenje vozila, što se već događa, a prognozira se da će situacija u 2022. biti još gora. Izbor vozila na automobilskim tržištima sigurno će biti slab, a predviđa se i poskupljenje novih vozila od čak 20 do 30 posto, do čega će doći i zbog očekivane inflacije.

Sada je pravo vreme za kupovinu vozila

Obzirom na situaciju, jasno je da je pravo vreme za kupovinu vozila sada kada su vozila još uvek dostupna. A gde vam je na srpskom tržištu trenutno najbolja ponuda? Za razliku od većine automobilskih kompanija koje gotovo da nemaju automobila za trenutnu isporuku, Kia nudi daleko najviše – u svojim salonima širom Srbije nudi zavidnu zalihu od preko 1200 novih vozila.

Ovo je izuzetno bogata ponuda za ove prilike, ali donosi i mnogo više od same količine: široka paleta Kia modela koje možete odvesti po najpovoljnijim akcijskim cenama, a pri kupovini u aktuelnoj ponudi, takođe, omogućavaju i kupovinu seta kvalitetnih zimskih pneumatika za samo 1 evro.

Kia pomera granice u kvalitetu vozila

Veliki izbor nikako nije jedini razlog za kupovinu Kije – tu je i nenadmašni kvalitet kojim Kia vozila već duže vreme osvajaju svet. Dokaz za to je, na primer, potpuno nova električna „Kia EV6“, koja je upravo ovih dana dobila prestižnu nagradu „Nemački premijum automobil 2022. godine“, a drugi Kijini modeli već dugi niz godina osvajaju značajne svetske nagrade. To nije slučajno, budući da je Kia jedna od tehnološki najnaprednijih marki automobila sa originalnim dizajnom, prvoklasnom izradom koja postavlja nove standarde, najnaprednijom opremom za bezbednost i udobnost, kao i već legendarnom nenadmašnim sedmogodišnjom fabričkom garancijom koje važi za kompletno vozilo i još uvek je najduža u Evropi. Osim toga, Kia vozila osiguravaju vrlo visoku vrednost u smislu cene koju savršeno drže tokom godina korišćenja zahvaljujući neupitnom kvalitetu, dugotrajnoj garanciji i razgranatoj servisnoj mreži.

Na kraju, ali ništa manje važan razlog za kupovinu Kije može biti i sve veća popularnost među domaćim vozačima, za što je zaslužna sve očiglednija izvrsnost vozila ove marke koja je prepoznata i u našoj zemlji. Naime, Kia je u prvih 9 meseci ove godine bila četvrta najprodavanija marka automobila u Srbiji, dok je njen model Sportage ubedljivo najprodavaniji SUV u Srbiji. 

Odvezite svoju novu Kiju po starim cenama već danas

Zaključimo rečima da toliko dobrog trenutka za kupovinu vozila odavno nije bilo – zato nemojte čekati 2022. godinu! Takva prilika se neće ponoviti još dugo vremena. Odaberite Kiju sa zaliha i preduhitrite poskupljenja sledeće godine!

 

tl:dr - ide inflacija će izginemo u vodu, ali kupite nov auto sad dok nije poskupeo 30 posto :))

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Lucky said:

tl:dr - ide inflacija će izginemo u vodu, ali kupite nov auto sad dok nije poskupeo 30 posto :))

fixed

 

Negde sam pročitao da će čak neki proizvođači da isporučuju modele sa osakaćenom opremom lol,i to kupcima koji su već poručili auto. Primer: poručio si BMW sa najboljim NAV ekranom koji nude, ali zbog nestašice oni će ti isporučiti auto BEZ EKRANA (LOLČINA) i umanjiti cenu za 500 eur 😄

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, togFU said:

fixed

 

Negde sam pročitao da će čak neki proizvođači da isporučuju modele sa osakaćenom opremom lol,i to kupcima koji su već poručili auto. Primer: poručio si BMW sa najboljim NAV ekranom koji nude, ali zbog nestašice oni će ti isporučiti auto BEZ EKRANA (LOLČINA) i umanjiti cenu za 500 eur 😄

kačio sam ja ovde, da je BMW objavio da će zbog nestašice čipova isporučivati ekrane bez touchscreena u novim x3, x5, z4 itd i da će ti dati 500$ manju cenuy zbog toga 🙂

18 minutes ago, togFU said:

fixed

fala!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, togFU said:

 

Negde sam pročitao da će čak neki proizvođači da isporučuju modele sa osakaćenom opremom lol,i to kupcima koji su već poručili auto. Primer: poručio si BMW sa najboljim NAV ekranom koji nude, ali zbog nestašice oni će ti isporučiti auto BEZ EKRANA (LOLČINA) i umanjiti cenu za 500 eur 😄

Nije bez ekrana nego se vraćaju na iDrive za neke modele, sto znaci da neće imati touch screen.

Što se tiče poskupljenja, preterali su naravno sa tih 20-30% samo zato što su kola već poskupela bar nekih 20% u prošle 2, 3 god 🙂 a isti mail sa onakvim pr tekstom sam dobio od volvoa, izgleda da se više njih snašlo za lager modela. 

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dovlagsi said:

Nije bez ekrana nego se vraćaju na iDrive za neke modele, sto znaci da neće imati touch screen.

Što se tiče poskupljenja, preterali su naravno sa tih 20-30% samo zato što su kola već poskupela bar nekih 20% u prošle 2, 3 god 🙂 a isti mail sa onakvim pr tekstom sam dobio od volvoa, izgleda da se više njih snašlo za lager modela. 

Volvo ima taj isti lager vozila već dve godine, koji nikako ne mogu da prodaju ... svako malo imaju "akciju" za vozila na lageru, ono identična lista tih 50 automobila samo vrte u krug.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, killYg0r said:

Jednostavno su cene previsoke za priozvod, za koji svi znamo da vise nije to "taj volvo" od pre kineza, i kad dodamo na to cenu servisiranja, koja je na nivou premium brendova, dobijemo da kod nas nema puno poente voziti tako nesto.

Ali ih ipak viđaš svuda, myself porodično vozimo xc90 posl 4 godine, i rekao bih da baš ništa od ovoga što si rekao nije tačno. 

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dovlagsi said:

Ali ih ipak viđaš svuda, myself porodično vozimo xc90 posl 4 godine, i rekao bih da baš ništa od ovoga što si rekao nije tačno. 

upravo, znam par ljudi koji imaju volvo, i veoma su zadovoljni overall

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2021 at 10:30 AM, togFU said:

da da, prs'o sam skroz, sve mi se izmešalo, čak sam eto napisao "negde sam pročitao" a ustvari @Lucky okačio ovde 😄

mislim, pazi, da je tvoja verzija tačna i da isporuče komplet bez ekrana a onda neko i dalje kupi taj auto, bukvalno odmah da mu daju sertifikat da je moron godine :))

23 hours ago, dovlagsi said:

Ali ih ipak viđaš svuda, myself porodično vozimo xc90 posl 4 godine, i rekao bih da baš ništa od ovoga što si rekao nije tačno. 

21 hours ago, Highl1 said:

upravo, znam par ljudi koji imaju volvo, i veoma su zadovoljni overall

ne'am pojma, u saglasju sam ovde sa kilijem, preskupo mi deluje taj auto za to što nudi, jednostavno kad gledam nivoe opreme i ono što daju, npr XC40 koji "počinje od" tipa 25k u tom nivou opreme jedva da ima volan. Ako bi nešto normalnije to je već 35k a onda je širok spektar toga šta se u tom cenovnom rangu nudi.

btw, zar nije se tebi vlajko raspao daljinski na xc90 posle dve godine ili tako nešto? :)) i beše bio i onaj neki zabag sa elektronikom da ti ne rade brisači ili farovi ili šta već?

po mom mišljenju to ne bi smelo da se dešava volvou iz premijum segmenta. Ne bi smelo da se dešava ni meni na Renegadeu da se blokira ekran ili da pište senzori za sudar jer ih tripuje tablica (?!) i slično, ali ajde to se malo lakše svari na tri puta jeftinijem automobilu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

 

ne'am pojma, u saglasju sam ovde sa kilijem, preskupo mi deluje taj auto za to što nudi, jednostavno kad gledam nivoe opreme i ono što daju, npr XC40 koji "počinje od" tipa 25k u tom nivou opreme jedva da ima volan. Ako bi nešto normalnije to je već 35k a onda je širok spektar toga šta se u tom cenovnom rangu nudi.

btw, zar nije se tebi vlajko raspao daljinski na xc90 posle dve godine ili tako nešto? :)) i beše bio i onaj neki zabag sa elektronikom da ti ne rade brisači ili farovi ili šta već

Jeste, raspao se ključ i njemu smo menjali kućište i nisu hteli brisači da rade jedan dan, softver flešovan il šta već i otad ok sve. Sad imamo aktuelno reklamaciju za staklo fara koji treba da otklone ovih dana. To je sve. Meni to nije mnogo problema koji god da je auto, na drugima koje smo imali nove je bilo svugde gadnija priča, sećaš sve dve tojote i dva motora nova? 😁 

Ako pričamo konkretno o xc90, pazi, ja ne volim suv, ne bi xc90 nikad bio moj lični izbor ali imamo ljude kao moj matori koji hoće to, te ako gledamo tu kategoriju vozila, evo: 2,0 bi-turbo dizel nam troši 8,5 lit lifetime i registracija je zanemarljiva, servis TRODUPLO jeftiniji od 3,0 V6 Audi/Bmw/Merc; nije zanimljiv za krađu, ostavlja se otključan prečesto (matori je mator 🙂) te je i jeftin kasko; enterijer i kvalitet je sjajan, generalno auto lepo izgleda većini pa i meni. Ako gledamo cenovnike novih danas - košta za dobrih 30 HILJADA EVRA manje od Audi Q7/Bmw X5/Merc GLE direktnih konkurenata, gde je xc90 u top Inscription opremi uvek u srbiji dostupan u ceni od 65-70k eur. Ima ih dosta na ulicama, pogledajte lajsne sa strane, uglavnom na svima piše Inscription. Ako neki nemaju, to su mahom iz uvoza 🙂

Imajte u vidu da danas nov Audi Q7 3,0 V6 sa dobrom opremom (a uglavnom se takvi prodaju) ne može da se nađe ispod 90k eur NA AKCIJI

Svi drugi modeli su kod Volvoa diskutabilni po pitanju cene, posebno S60/V60. Izgleda da je domaći uvoznik pikirao već godinama samo xc90 i za njega stvarno imaju uvek nižu cenu. Ali opet, iako je kinez vlasnik (koji je slučajno Geely koji vrv može da fazon kupi VW), iako je garancija realno kratka, proizvod je odličan i svakako je premijum. Treba provesti vreme sa autom i onda uvidiš sve to šta čini taj premijum, od sveukupnog kvaliteta i posvećenosti detaljima u dizajnu, do zvuka zatvaranja vrata, zvučne izolacije, komfora itd. itd. itd. 

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, dovlagsi said:

Jeste, raspao se ključ i njemu smo menjali kućište i nisu hteli brisači da rade jedan dan, softver flešovan il šta već i otad ok sve. Sad imamo aktuelno reklamaciju za staklo fara koji treba da otklone ovih dana. To je sve. Meni to nije mnogo problema koji god da je auto, na drugima koje smo imali nove je bilo svugde gadnija priča, sećaš sve dve tojote i dva motora nova? 😁 

nije mnogo u odnosu na motore koji se raspadaju na tojoti ofc :)) ali opet, nekako, očekujem od premium segmenta premium kvalitet.

očigledno očekujem puno, ali ako auto pređe cenovno 30-35k (na primer) onda stvarno hoću da mi daju daljinski koji neće da se raspadne. ne očekujem to na daciji ili na reno kapturu ili fiatu 500l, ali ako sam calnuo 70k onda jbg.

10 minutes ago, dovlagsi said:

Inscription opremi uvek u srbiji dostupan u ceni od 65-70k eur. Ima ih dosta na ulicama, pogledajte lajsne sa strane, uglavnom na svima piše Inscription. Ako neki nemaju, to su mahom iz uvoza 🙂

lepo izgleda, to stoji, a i nekako uz volvo ne ide taj epitet da si seljak kad ga voziš kao uz Q7 insert_onaj_debeli.jpg

Al' zato Alfa Stelvio Veloce na akciji za 53k! - http://www.stojanov.rs/ar-stelvio-veloce-2-0-280ks-at8-q4-dostupan-odmah/

Link to comment
Share on other sites

Glede Volvoa, ne znam ja se slažem sa Dovlom - da su loši ne bih ih toliko bilo jer realno nisu statusni simbol kao nemačka trojka a koštaju skoro pa toliko. Recimo ovde kod mene u naselju gde ima dosta tih fensi "IT tipova" ima bar jedno 3-4 XC90 što mi deluje baš mnogo za tako veliki SUV. Čak i XC40 ima znatno više po ulicama nego što bih očekivao za auto te veličine i tog cenovnog ranga. S druge strane limuzina praktično i da nema... 

Opet taj Stelvio, imam neki love/hejt prema Stelviu, čas mi je mnogo lep, čas ga vidim na ulici pa mi deluje nekako "buckast", pre svega zadnji deo. A skoro sam nešto gledao i bio u fazonu to je 30ak hiljada, pa videh cenu pa shvatih da nisam bio u pravu :))) 

Inače sad videh na HRT-u reklamu za Cupra Formentor, nisam video auto uživo, ali sam video online u nekim review-ovima i deluje mi da je baš macan! Edit: Uf, osnovna verzija 35k eur, ide do 50, nije baš jeftin macan 😞

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zwerko said:

Opet taj Stelvio, imam neki love/hejt prema Stelviu, čas mi je mnogo lep, čas ga vidim na ulici pa mi deluje nekako "buckast", pre svega zadnji deo. A skoro sam nešto gledao i bio u fazonu to je 30ak hiljada, pa videh cenu pa shvatih da nisam bio u pravu :))) 

aha, tačno znam na šta ciljaš oko toga da je "buckast" pozadi.

uslikao sam neki letos jer mi je boja bila zanimljiva:

IMG_6143.JPG

vidi se taj momenat 🙂

Inače da je 30k mislim da bi to lagano bio best baj.

1 hour ago, manson said:

Btw, kada je Volvo postao premium? 🙂 isto i Mazda? 🙂 

pa ima tome ... još ono kad su bili s40, c70 i s60 i slično modeli, što će reći pre 20ak godina, volvo je imao premium cene. 

ne znam da li i pre toga, ali od tad sigurno.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Lucky said:

aha, tačno znam na šta ciljaš oko toga da je "buckast" pozadi.

uslikao sam neki letos jer mi je boja bila zanimljiva:

IMG_6143.JPG

vidi se taj momenat 🙂

Inače da je 30k mislim da bi to lagano bio best baj.

pa ima tome ... još ono kad su bili s40, c70 i s60 i slično modeli, što će reći pre 20ak godina, volvo je imao premium cene. 

ne znam da li i pre toga, ali od tad sigurno.

laku buraz, koji SUV srednjeg segmenta je danas 30k? Pa jebeni a3 / bmw1 / a klasa su sad 30k
Slažem se sa dovlom skroz, XC90 je oko 60-70k, dok su ekvivalentni 90k plus, i to je glavna prednost Volvoa. Da ne ulazimo u raspravu koliko su koštali automobili pre 10 godina, i da li ijedan automobil danas vredi preko 50k i sl

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...