Jump to content

Istok Pavlović - Kako zaraditi na tom internetu


nickwood

Recommended Posts

брате Лале, околина Каленића изгледа као турска касаба. има и лепих делова на Крсту и по центру уопште, не кажем, али су реткост, још са овом подивљалом изградњом, постаје нехумано.

једно време сам живео у центру, и то има својих предности, али и много недостатака.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

у осталим вестима, друже Зверко, мало сам гледао шта се дешавало на НБгду у последњих годину дана, занимљиво је да НИШТА није изашло у јавност. но то је причица за неку кахвану, Боже здравља, има да седиш до мене.

Ja za kafanu uvek, nije problem. Samo ako veruješ svemu što pročitaš na netu možda ti nije baš pametno da sedim do tebe ;)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

hahaha kako bese milos furuna?

samo vi napravite 11 april. mislim, naravno da necu glasati za vas, ali bar cu lepo pricqti o vama a i to je nesto

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

па, будући да је Нбгд највећа (најмногољуднија) и најбогатија општина у земљи, наши проблеми би требало да буду зашто немамо телепорт већ.

I sto imamo Kineze!

Link to comment
Share on other sites

Ja za kafanu uvek, nije problem. Samo ako veruješ svemu što pročitaš na netu možda ti nije baš pametno da sedim do tebe ;)

мој увид иде далеко даље од интернета, а све што видим или прочитам узмем са два грама соли. интересујем ме права прича и твоја верзија онога што није изашло у медије, кад већ морам да ти цртам.

;)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav drugari gejmeri (nadam se ne i gaymarry),

Ovo mi je prvi post ovde -- generalno odolevam srpskim internet zajednicama, pre svega zbog nepresušne inteligencije koja krasi naše onlajn redove -- ali evo napravio sam izuzetak, nadam se da neće biti mnogo suvo, te da će neko actually pročitati.

Osim toga, nisam potpuno (l)imun na forume, urednik sam na onom drugom (relativno) pristojnom forumu već neko duže vreme (ili to, ili je relativno pristojan jer ga ja delimično uređujem), međutim nije mi problem da iz glave nabrojim sve ljude do čijih postova mi je stalo, što je veoma obeshrabrujuće za ovaj lokal i retko bistre pojedince u njemu. Uz to, imam 32 godine, IGRAM se, i svi misle da se IGRAM čak i kada RADIM. Možda baš iz inata ovom okruženju, želim toliko i da RADIM IGRE. Ali to je druga tema.

Back to topic:

Nakrcali ste nemoguću količinu teksta na temu Istoka i Torbice, a ja imam neutaživu želju da dodam nešto na sve to, jer sam mnogo dugo nemi svedok i žrtva plasmana raznoraznih govana. Kapiram da su gejmeri jedino okruženje gde će se moje pisanije resorbovati na način koji nalazim za prihvatljiv, i.e. nije nedotupavan.

Istoka znam lično, i nismo nikada bili mnogo bliski, ali smo veoma redovno bili upućeni jedan na drugog -- nazovimo to sudbinom -- ali, posle njegove Spiritualne Renesanse, spontano smo proredili te susrete. Mada, verujte mi, to što ga znam nista ne znači, jer on zna previše ljudi, ali ljudi baš i ne znaju njega. If you catch my drift..

Istokova Spiritualna Renesansa (poznata i kao Public Awareness Test, iliti kolokvijalno Attention Whoring Manifestation) je objavljena ovde negde, i dogodila se pre skoro tačno 5 godina. Na istom forumu je prethodio i njegov pređašnji preokret, a tada je shvatio da se genpop mediokritetom može manipulisati, odnosno u njemu se javila ta potreba za estradno-političkim delovanjem. Ali još tad, taj socijalni fenomen, koji je ostao upamćen kao "Istokovo predavanje" je verovatno najbolji pokazatelj masovnih intelektualnih napora ove nacije, odnosno potpunog nedostatka istih.

I ovde moram odmah da naglasim sledeće: NEMAM NIŠTA PROTIV ISTOKA (I ĐOKOVIĆA) LIČNO. Naprotiv, mislim da je u pitanju nesumnjiv talenat, u odnosu na koji ne bih znao kako da se merim niti poredim. Dakle, ovde nema mesta ličnoj sujeti, niti se radi o mojim neostvarenim snovima (možda delimično, ali vrlo objektivno i indirektno), niti mrzim bilo koga zbog stava ili načina na koji taj stav prezentuju, niti zaista mrzim bilo koga pojedinačno, previše sam idealista i smatram da svet ne bio dovoljno bogat da u njemu nema zdrave doze ekstrema. U ovom slučaju, radi se isključivo o nemom svedočenju stvarima za koje smatram da su ključ svih problema na ovim prostorima, a to je VLADAVINA MEDIOKRITETA koja: slavi ove ličnosti, kuje ih u zvezde, prostire im crvene tepihe, dopušta im da i nama ostalima truju realnost svojim demagoškim maglama, verbalnim bljuvotinama, i lažnim skromnostima. To je najobičnije idolopoklonstvo, gde je idol neko ko se obukao u meso, ili se jebao tako da svi to slučajno vide, ili je eto neopevano skromni teniser-rodoljub bez ama baš ikakvog interesa u tome da bude dočekan ispred skupštine uz festival i pompu.

I Dragan Varagić sa njegovim esejima o čarobnim putovanjima u svet digitalnog. Kao da smo u XVIII veku, a to je Egipat, I ON JE BIO TAMO, i VIDEO PIRAMIDE SVOJIM OČIMA.

PIŠAM SE BRE PO SVEMU TOME.

Iz tog ugla, to Istokovo podilaženje ovom soju ljudi -- koji, da se ne lažemo, postoji svuda u svetu, ali obično ne predstavlja optimalan uzorak napredne i moderne civilizacije -- je nešto što bi se moglo okarakterisati kao potpuni deficit etike i morala, snažnih i svih ostalih principa, ali i pravih vrednosti u životu, čime je na jedan oduran makijavelistički način sebe smestio u kategoriju estradnih VIP ličnosti, koja uredno daje intervjue, prima poklone, zaslužuje medijsku pažnju. Uskoro idu i feljtoni. A biće i obrazovni program za decu i odrasle. Torbicu, nažalost, ne mogu da komentarišem u ovom svetlu, on je čini mi se, nešto drugačija vrsta. A mi ostali, delujemo prilišno zaostalo i neuspešno u takvom džet setu. Odajemo utisak čemernih bednika, koji pucaju od zavisti, krivo nam je što ne posedujemo Istokovu mudrost, Torbičin vokabular, i Varagićevu preduzetljivost.

Ali zadržaću se na Istoku. To kultno Predavanje, koje možda možete i pogledati ako kopate dovoljno duboko, recimo ovde ili možda ovde, je fantastična (i podugačka, premda veoma loše sinhronizovana) ilustracija svega što mi smeta. Tragično je što mi na ova dva linka najmanje smeta Istok. Možda čak nije ni bitan.

Predavanje je, kasnije se pokazalo, bilo dobar poligon za ono što je potom usledilo, a to je njegovo zvanje za predavača na tzv. fakultetu za medije, savremenoj piljarnici za papire koji sertifikuju posedovanje bogatog tate. Ta kvaziakademska titula mu je omogućila da se probija i dalje, i da se češe o ljude kao mačka u teranju, jer će ovi, u ne tako dalekoj budućnosti, napraviti od njega Ministra za Internet. I medije. Praktično rečeno, predavanje kao vežba, a zatim stremljenje ka toj tituli, je vrlo inteligentan način da se njegova ekstrovertna ličnost izrazi do kraja. Jer čovek je uvek bitan samo onoliko koliko mu ljudi dođe na sahranu.

U mom slučaju, recimo, doći će njih 20-tak. Sve ukupno. A ta će sahrana, ako me sve ovo i dalje bude doticalo kao sada, možda biti preuranjena. Pušim, pijem, programiram, IGRAM se. Moji achievementi prolaze neopaženo, u igrama i šire, moram svakome da dokažem i pokažem svoje znanje i vrednosti, najmanje poslednjih 15 godina. Dešavalo se da nemam posla. Uopšte. Evo, ovih dana sam dobio mejl sa ponudom za posao Actionscript developera.

"Uh", pomislio sam, "Eto neko da me nađe na LinkedInu, i da me ne zajebava". Sledeći mejl je glasio Test, a unutra "Napraviti banner i HTML email"...

I kad smo već kod mene, eto i ja sam pravio predavanje odmah posle Istoka. Bio sam mlađi, i povodljiv. Izgledalo je kao plemenita, altruistička ideja. Posvetio sam zivot učenju i proučavanju egzotičnih nizova nula i jedinica, stalno sedim uz te proklete sprave što bruje, huču, zrače, troše struju, evo bezmalo 28 godina, i iz nekog razloga uživam u tome da to nesebično podelim, i otkucam kao što govorim. Pa možda i bolje nego što govorim. Možda zato što sam oduvek želeo da sa mnom neko podeli neko znanje, a nije. Možda zato, a možda sam potajno želeo da budem kao Istok. Kompleksi su validna mogućnost. Uostalom, za mene je Internet mesto gde jedino i zaista pripadam. Mesto gde, uz vrlo malo napora, za razliku od ovog realnog parčeta sveta u kojem sam izbljunut iz materice notornog future-to-be alkoholičara, nađeš još neke normalne ljude. To mi je uvek pružalo neku utehu, čak i onda kada je postojao samo jedan izlaz.

Kako god, na moje predavanje, koje sam šturo nazvao "Objektno orijentisano programiranje u Actionscriptu" se odazvalo, čini mi se šestoro ljudi. Dvoje me je slušalo i ćutke klimalo glavom -- oni su sve to već znali -- dvoje me ništa nije razumelo, ma koliko ja to spuštao na nivo šibica, volana, menjača, i karata. Dvoje je pobeglo glavom bez obzira posle prvog puta.

Da li je za to bio kriv Istok? Ili sam ja bio previše dosadan?

Ne, interesantno, ali pravi odgovor je u intelektualnom kapacitetu "učenika". Na Istokovom predavanju je bilo 40+ ljudi, a on je generic priču o Flashu spustio na nivo koji je nemoguće razumeti ako prethodno ne obradimo pojam boja na računaru, pa tako dolazimo do pojma RGB, koji je nemoguće razumeti ako prethodno ne obradimo pojam trokomponentnog sistema boja, načina na koje oko vidi, načina na koji mozak obrađuje izvesne talasne dužine izvesnih radio oscilacija.... Međutim, Istok se nekako izvrpoljio iz svega toga, pa je na kraju piksel opisao tako što je napravio asocijaciju na izvesne "čepiće". Razumljivo, nije se trudio ni da pokuša da objasni hex notaciju, kao ni šta ona zaista znači. Voleo bih da mogu da zamislim da je zaista bio u stanju.

Ovo su "čepići"

1282656185ExXEK1.jpg

Ovo je pogled odozdo u pozabadane "čepiće"

1223704035CWLNWI.jpg

Ako ste pažljivo proučili gorelinkovane topike, zainteresovanost za ovu Bogom danu analogiju je više nego očigledna, jer više nije bitan Flash, nisu bitne boje. Bitno je samo njegovo neiscrpno strpljenje, njegov guruizam, i lajfkoučizam koji je tek poprimao oblik, jer on je car, on ima držanje jednog cara, a car očigledno nešto deli...

Imao je dobru volju i višak energije, moram da priznam. Ja sam se sekao na Linear Draft, 2001. godine. Imao je ogroman kredit i hajskor kod mene. Njegovi su flash sajtovi bili veoma zapaženi i poznati u to vreme, a sve to je trajalo do Istokove Spiritualne Renesanse. Tada je shvatio da jednostavno ne može da se meri sa ljudima koji programiraju za doručak, razmišljaju u više planova, perspektiva, i jednostavno razumeju stvari dublje nego što je njega ikada zanimalo. I to je bilo u redu. Imao je samo probleme zbog toga: uzimao bi poslove koje ne bi umeo da završi, a prečesto bi posle gomile IFova u fajlu pod nazivom "poetry" samo nestao. Da, programiranje sa minimumom IFova je baš teško. Možda je zato, jednom prilikom, to i nazvao "teškim programiranjem", što mi je bilo simpatično i zastrašujuće u isto vreme. Jer, odao mi je neizmernu poštu, a to je bilo super -- ali zapravo bilo je to poput iskrenog divljenja đubretaru na njegovoj smelosti i neustrašivosti da nabije ruku u usrani kontejner.

Tvrdnju da je pobegao zbog straha od potpune demistifikacije, i da je odmah zatim prigrlio masovnu glupost kao svoju sledeću stanicu na putu ka Ministarstvu Interneta. I medija. potkrepljujem činjenicom da se Istokova Spiritualna Renesansa neobično podudarila sa masovnim prelaskom na Actionscript 3.

Sve što se desilo posle te tačke, koja se hronološki podudara sa masovnim hajpom ni oko čega, a iz čega je proistekla potpuno nebitna web pomama prema džinovskim fontovima, glupavim gej bojama, i glossy ikonicama, obuhvaćeno je ovom veoma prostom rečenicom:

In terms of the lay public, the term Web 2.0 was largely championed by bloggers and by technology journalists, culminating in the 2006 TIME magazine Person of The Year (You). That is, TIME selected the masses of users who were participating in content creation on social networks, blogs, wikis, and media sharing sites.

tl;dr

I eto, tako je nastalo istokovanje.

Edited by sindrom
Link to comment
Share on other sites

hvala na konstruktivnom postu, ja procitah :)

jebote,covek je jos 2007. citirao Djindjica,bojim se da Drasko nece preziveti sutrasnji dan :)))))))))

 

gruja novi alen

ko bi, po vama, trebalo da bude poznat i javna ličnost, a nije, iz ovog ili onog razloga?

evo, ja ću za početak navesti dvojicu: kojot i gruja.

 

Link to comment
Share on other sites

Хвала на додатним информацијама и смех за акциони предах:

PIŠAM SE BRE PO SVEMU TOME.

надам се да ћеш се задржати мало овде на форуму, не само на овом топику.

Link to comment
Share on other sites

добродошао Синдром. на правом си месту. позивам те да останеш овде, видећеш врлд ов фан овде, код нас. и хвала на исцрпном доприносу теми.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...