Jump to content

Koji mobilni telefon


Dule_smor

Recommended Posts

Dobiješ od firme 700 eura mesečno kao car allowance i obezbediš sebi kola,  u to ulaze i troškovi. 

Na to sam mislio 

A pa ne, to ti je onda skroz legalna varijanta jer vozis kola koja ne pripadaju firmi ili tako nekako. Ili uzmes prosto rent-a-car :)

 

A ovo oko insignije,  eh da se samo stalo na kolima gdje bi nam kraj bio... Bilo je i pašnjaka na vračaru, i svega :tf:

Zapravo je ovaj radio kao programer za neku Deltinu firmu, zato sam se i iznenadio :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Neka me neko ispravi, ali ti "dogovori" sa firmom su van okvira zakona, jer zakon ne poznaje lični dogovor sa poslodavcem i samim tim korišćenje svojine firme (automobil, mobilni...) u privatne svrhe. Ako se neko dogovorio sa firmom da koristi automobil u privatne svrhe i onda u putnom nalogu napiše "lokal" za privatno vozikanje po gradu , to je onda kršenje zakona od obe strane, s obzirom da su u dogovoru, samim tim je i nemoralno. Isto je i za mobilni.

 

„Odredbom člana 14. stav 1. Zakona o porezu na dohodak građana („Sl. glasnik RS“, br. 24/2001, 80/2002, 80/2002 – dr. zakon, 135/2004, 62/2006, 65/2006 – ispr., 31/2009, 44/2009, 18/2010, 50/2011 i 91/2011 – odluka US – dalje: Zakon) propisano je da se zaradom u smislu ovog zakona smatraju i primanja u obliku bonova, novčanih potvrda, akcija, osim akcija stečenih u postupku svojinske transformacije, ili robe, činjenjem i pružanjem pogodnosti, opraštanjem duga, kao i pokrivanjem rashoda obveznika novčanom nadoknadom ili neposrednim plaćanjem.

Prema odredbi člana 14a stav 1. tačka 1) Zakona, primanjem po osnovu činjenja ili pružanja pogodnosti u smislu člana 14. stav 1. Zakona, smatra se naročito korišćenje službenog vozila i drugog prevoznog sredstva u privatne svrhe.

 

Dakle, ne radi se o nikakvom krsenju zakona, dokle god drzava na navedeno koriscenje ubire porez na dohodak. Na navedeno koriscenje  vozila u privatne svrhe placa se porez na dohodak (na zarade) jer se koriscenje, kao pogodnost, tretira zaradom i podleze oporezivanju. Koriscenje se moze regulisati opstim aktom poslodavca ili ugovorom izmedju zaposlenog i poslodavca (sto je slucaj npr. u mojoj firmi).

Edited by eclctc
Link to comment
Share on other sites

http://www.overa.rs/oporezivanje-davanja-sluzbenog-vozila-na-licno-koriscenje-u-privatne-svrhe.html

Ok, ako shvatam dobro, firma to može da reguliše opštim aktom ili ugovorom, ali se sve to oporezuje firmi - davanje službenog vozila, gorivo, održavanje, što znači da nema tu "dogovora" sa direktorom da se dobije auto za put na more...Kod Igora je to definisano verovatno nekim aktom i tom dodatnom sumom koja se dobija uz platu i to je ok, eto nisam znao da to tako funkcioniše

Znaš me, znam te

Link to comment
Share on other sites

Elem da rezimiram iz iskustva, biće laički rečnik, ne baratam pravnim izrazima

Tier 1 : recimo ja, tj moj sektor. Imamo 2 službena automobila na raspolaganju. Ne smemo ni da prdnemo bez putnog naloga, ni da pomislimo da ga koristimo u privatne svrhe. Svaki kilometar mora biti upisan u putne naloge i pokriven projektom. Gorivo se sipa iskljucivo na omw i nis i placa se karticama. Auto nakon 17 sati mora biti u firmi, osim ako se ne ide na udaljeni put.

Tier 2 : neke kolege koje rade u predstavništvima stranih firmi. Imaju platu. Dodatak na platu je taj takozvani car allowance i oni za te pare kupe auto po svom izboru, od tih para ga i održavaju, sipaju gorivo, i sve pokrivaju. Praktično njihov auto.

Tier 3 : Kolege u inostranim firmama. Kada se dodje na odredjenu poziciju, ta pozicija automatski otvara i mogućnost kupovine automobila. Kolega je obavešten mailom koliki mu je budžet za auto, kolega odlazi na stranicu "konfiguratora" i bira model i opremu za auto do dobijene sume. Ako uzme jeftinija auto, ne dobija neke pare nazad. Firma placa gorivo, sve troskove. Auto se može zameniti nakon 4 godine.

Zanimljivost : kada se auto vraća firmi, gledaju se sve ogrebotine, oštećenja i slično i to se naplaćuje zaposlenima. Ukoliko je šteta totalna, ne naplaćuje se ništa. Kako kaže kolega rusi uglavnom demoliraju auto par dana pre isteka 4 godine i ne plate ništa. Zvuči mi kao glupost.

Tier 4 : nepoznata zona u kojoj su manageri i top prodavci u mojoj firmi. Imaju službeni auto, i koriste ga kao privatni. Ne znam da li je po zakonu.

 

Eto. Zanimljiva postade tema, pa se raspisah

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ima li neko nekog pouzdanog valjača Ajfona, hoću da uzmem 5c.

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

Korisnici N5 da li ste instalirali poslednja dva patcha od po 10MB koji su se pojavili skoro? 

Meni je posle drugog telefon počeo da laguje. Dakle ne koči i slično već imam delay pri otvaranju aplikacija, u aplikacijama, itd. 

jesmo, sve radi cakum pakum. Osim swiftkey :)

  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.com/nexus/5x/

 

The LG-built Nexus 5X price starts at $379/£339/AU$659 for the 16GB version and goes up to $429/£449 for the 32GB model.

 

šta znam, na oko mi je onako, ni lep ni ružan, valjda zbog ove zadnje strane koja me podseća na jeftine lumije :D

i opet jedu govna sa cenom...

edit: evo i većeg modela

 

http://www.google.com/nexus/6p/

 

 The premium 6P starts at $499/£449/AU$899 for a 32GB model, bumps up to $549/£499 for 64GB and tops out at $649/£579 for 128GB.tako

 

takođe, sledeće nedelje počinje android 6.0 update: https://www.androidpit.com/android-m-release-date-news-features-name

Edited by Doca

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

Upravo mi se pojavio 6.0 update za N5, puštam da se instalira pa se javljam za sat vremena da kukam kako mi ništa ne radi :D

ok, za sada sve radi kul, od novih stvari sam primetio menadžer za RAM i nove animacije (znači da definitivno više nemaju ideju šta novo da stave u OS). nadam se da će mi ovaj update rešiti problem sa baterijom koje je doneo lollipop i problem sa wifi+cellular network koji se javlja sporadično u zavisnosti od provajdera (fata se žalio, ja imam isti problem).

Edited by Doca

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je posle skoro 3 godine n4 došao do kraja svog životnog veka, baterija je umrla pa sam uspeo i da slomim ekran to veče...
Izgleda kao da je vreme da ga prosledim bratu ako hoće da ga popravlja i zadrži, a ja da uzmem sebi nešto novo :D
Šta je trenutno best buy? Video sam da je n6 na amazonu 350 dolara... Imam opciju da mi neko donese telefon, tako da su i te neke šeme u planu :)

Link to comment
Share on other sites

Uzeo sam Iphone 4s 32 gb sa jednom falinkom. Jeftino sam platio telefon, poprilično dugo smo se natezali oko cene (pravo pijačno cenkanje).
Naime, jedini problem kod ovog telefona je WIFI koji čas radi, čas ne radi. Zanima me, da li se ovaj problem može rešiti i koliko bi ova investicija koštala?
Telefon je veoma dobro očuvan, nema ogrebotine, folija napred i nazad, sa svim papirima i pratećom opremom. Platio sam ga samo 10.000 dinara. Inače, telefon je simfree.

Edited by Astora
Link to comment
Share on other sites

Uzeo sam Iphone 4s 32 gb sa jednom falinkom. Jeftino sam platio telefon, poprilično dugo smo se natezali oko cene (pravo pijačno cenkanje).
Naime, jedini problem kod ovog telefona je WIFI koji čas radi, čas ne radi. Zanima me, da li se ovaj problem može rešiti i koliko bi ova investicija koštala?
Telefon je veoma dobro očuvan, nema ogrebotine, folija napred i nazad, sa svim papirima i pratećom opremom. Platio sam ga samo 10.000 dinara. Inače, telefon je simfree.

Boli te uvo, bitno je da si se ciganio.

  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

Ma ćuti, istraživači izgleda pronašli vanzemaljske oblike života. Pa u slučaju da E.T dođe, čisto da budem u trendu: Većina fura ajfone.

Saznao sam u čemu je problem. Problem je čip koji je pokvaren ali ne znam koliko taj čip košta i koliko bi uopšte popravka toga koštala.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...