Jump to content

Groblje decijih dusha


Recommended Posts

Dakle, ortak mi je javio da je u novinama moja slika ispod ovog naslova. Ja reko.. WTF... medjutim potrazio sam malo da vidim o cemu je rec, kontaktrao ortaka itd... Ispade da je slika sa nekog valjda Quake3 turnira ali zato chlanak....

Groblje dečjih duša

Dijana DIMITROVSKA, 24. oktobar 2007

SLIKA je gotovo mitska: gore svetlost, dole tmina. Život buja u parku kod Vukovog spomenika. A, ispod Vuka, titraju neonke. Bledi odsjaj stotina kompjutera krči put kroz večiti mrak i vazduh gotovo bez kiseonika. To su kompjuterske igraonice - mesta "dublje od života".

Stotine mladih sede nemo pred kompjuterima. Kao pod anestezijom, zadubljeni u slike akcije na ekranu. U tom svetu nerealnog oni su teroristi. Imaju nož, bombe, kalašnjikov. Njihov je posao: ubijanje. Cilj - da postave bombu.

U desetak igraonica sa engleskim nazivima - muška kolonija. Prosek godina - 20. Stotinak mladića i, izbrojali smo pedantno, samo tri devojke i jedan gospodin u poznim godinama. Beskrajna tišina, čuje se samo zujanje klima-uređaja i oštar zvuk igrica. Sablasno tiho, kao na groblju. Na groblju ljudskih duša.

- Nije čudno što se današnja sajber-mladež teško uklapa u stvarnost - kaže psiholog u penziji Mladenka Jevtić. - Oni ne umeju da se druže, asocijalni su, imaju u glavi svoj izmišljeni, nestvarni svet u koji jedva čekaju da uđu. Teško se socijalizuju, retko prilaze devojkama, češće one njima. Najčešće nemaju devojke. Polno su neorijentisani. Dugo sedenje pred kompjuterom ne samo što ruši njihovo fizičko zdravlje već i ono mentalno. Ubija ih emocionalno i intelektualno. Izgube kreaciju, sputavaju maštu, razmišljanje je tipsko... Pitanje je da li uopšte oni toga postanu svesni i - kada.

U carstvu večite tame i elektronske tišine, dole ispod Vuka, gde nema ni reči ni smeha, nešto je, ipak, najjezivije. Ponude zakačene na vratima igraonica: od jedan do 10 ujutro popust od 40 odsto. Cena sata je 80 dinara. Za 400 dinara tu može da se provede noć. Kako li izgleda jutarnja stvarnost kada se popnu iznad Vuka?

Miloš Matić to zna. Provodio je noći i noći u igraonicama kod Vuka, u Balkanskoj i ko zna još gde. Ima 21 godinu i druga je godina otkako je na drugoj godini "jednog fakulteta". Neće da kaže šta studira, ali nije ni važno - ne ide mu. Logično, jer on je gejmer, provodi noći igrajući igrice. Nekada je to radio po igraonicama, tada je "škripala" škola, poslednjih nekoliko godina takmiči se od kuće. I, sad "stoji" fakultet.

- Nije besmisleno koliko izgleda - uverava nas dok nam u svojoj sajber sobi u stanu negde na vrhu ulice Milana Rakića demonstrira svoju veštinu. - Razvijam reflekse, brzinu, moć razmišljanja i osvajam bodove.

Ali, napredovanje po nivoima je uvek isto. Nema šta da te iznenadi. Možeš da naučiš napamet raspored. Šta je tu zanimljivo?

- Pa baš to, da verno snimiš sve u glavi i savladaš prepreke najvećom brzinom.

Dobro, i šta dalje?

- Moj je cilj da postanem najbolji. Da budem super gejmer. Da idem na takmičenja, kao što idem, i da jednog dana od toga zarađujem. U svetu ljudi žive od toga. Kao da imaju platu, takmiče se i osvajaju premije. Samo je to kod njih velika lova. Kod nas je simbolično. Na takmičenju u Kruševcu bio sam drugi, a u Beogradu, koje je bilo internacionalno - treći. Blizu sam pobedi.

Za takmičenja u "kaunter strajku" Miloš vežba noću sa još pet drugara, koji su članovi ekipe. Povezani su, imaju slušalice i mikrofone i "ubijaju" timski.

- Toliko viče noću, da mi dođe da zovem policiju. Po celu noć bleji pred tim čudom. Danju spava. Ništa ne uči. Jeste li mu rekli da to nije dobro - pitala nas je tužno njegova baka, sa kojom Miloš živi.

Ima i Miloš. Samo njegov život nije stvaran. Kako se snalazi u realnosti?

- Teško - priznaje i dodaje kao opravdanje: - Ali nije toliko strašno kao oni koji igraju "veštinu ratovanja", kako se zove druga igrica. E, to je zeznuto. Oni su potpuno u drugom svetu.

U Domu zdravlja na Zvezdari, pedijatar Branislava Bobić pregleda godišnje stotine osnovaca. Ima veliko iskustvo i kompetentnu procenu:

- Preterano sedenje uništava njihovo fizičko zdravlje. U kasnijim godinama javljaju se deformacije. Obično rečeno, krivi se kičma, posebno stradaju zglobovi i vratni deo.

Rano je jutro. Oko dva časa. U podzemlju kod Vuka nije puno, ali nije ni prazno. Oštar miris urina sudara se sa mirisom pržene ribe, možda. U mraku promiču brzo siluete i nestaju negde po prolazima, stvarajući utisak da nisu ni bile. Sablasna tišina i prigušena svetlost monitora obasjava lica gejmera. Bleda, zanesena, nema, bez izraza. Oni koriste "jutarnji" popust koji im igraonice daju. A u 10, kada popust prestaje, veliki odmor u njihovim školama samo što nije počeo.

SAJBER-SEKS

"SAJBER-seks većina posmatra kao surogat stvarnom, kao nešto što odvlači od realnosti. On je kao neka dopuna stvarnog odnosa, koji im daje slobodu nedostajuću u svakodnevnom životu. Ali, takav vid druženja ima moć da iz mnogih običnih ljudi izvuče na površinu ono što je sakriveno duboko i što nikada ne bi isplivalo u običnom, konvencionalnom socijalnom kontaktu", napisao je neki Reja, posetilac sajta "Sajber-seks".

SAJBER-STRASTI

U AMERICI mladi nose odela koja elektronskim putem stimulišu njihove erogene zone. Vide se na ekranu ili ne vide (kako izaberu) i - tako seksualno podstiču. Skoro kao pravi seks, samo je dodir veštački i ne treba im kondom. Mogu da promene stotine partnera, da se siti nauživaju, a da nikada ne upoznaju svog ljubavnika. Kod nas, to je mahom masturbacija.

Da nije malo preterala?

Kojote, spremi kontra udar (:

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 187
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Prosek godina - 20. Stotinak mladića i, izbrojali smo pedantno, samo tri devojke i jedan gospodin u poznim godinama.

[roflmao] teshko da je gospodin, to je kojot :)

mislim jeste donekle surovo, al svaki put kad sidjem dole ko da sam sishao u zombilend :)) sretjom pa su instalirali ono za stoni tenis u nekom lokalu da razbije monotoniju igraonica [:)]

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

Kakav preimbecilan text.

A glavni komentar daje Mladenka Jevtić psiholog u penziji, genijalno.

Beskrajna tišina, čuje se samo zujanje klima-uređaja i oštar zvuk igrica. Sablasno tiho, kao na groblju. Na groblju ljudskih duša.

???

Ko se sve bavi novinarstvom danas...

Edited by Totentanz

Totentanz = Cold Fingers = OpT1mUs

Link to comment
Share on other sites

uzas jbt

mislim da vecina ljudi ne shvata ozbiljnost ovakvih tekstova

ovo ce da procita neka keva ili cale i zabranice detetu da igraju igrice

uzas, stvarno, nemam reci

ja im upucujem protestni mail, savetujem svima da urade isto

redakcija@novosti.co.yu

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Takođe sam im poslao pismo podrške, valjda nije previše sranje :) samo đonom, oneeleven! :)

Već nekoliko godina nisam aktivno u ovoj priči, ali ovaj tekst naprosto zrači glupošću, neozbiljnošću i brutalnom generalizacijom. Dakle, gospođa autorka je upala u igraonicu i na osnovu nekoliko beznadežnih slučajeva zaključila da su svi posetioci "polno neorjentisani" (šta to znači, zaboga? ne trzaju na ženske ako ne izgledaju ko alfa-mužjaci ili šta?), i tako fino definisala profil prosečnog srpskog multiplejer igrača?

A šta je sa studentima obližnjeg bloka tehničkog fakuleta koji su tu da ubiju vreme u dvočasovnim ili tročasovnim pauzama, umesto da zevaju po npr. kafićima? Jel su i oni automatski osuđeni na propast? Šta je sa gomilom igrača koji umereno igraju od kuce, koristeci novouvedene blagodeti brzog interneta? Sudeći o svim srpskim igračima na osnovu uzorka od stotinak ljudi iz prve igraonice je isto kao suditi o profilu prosečnog mladog čoveka na osnovu uzorka iz Strahinjića Bana.

I šta je, naposletku, sa gomilom totalno beznadežne omladine koja celo popodne ili prepodne (u zavisnosti od školske smene) provede po kladionicama ostavljajući mnogo veće pare za ništa? Jel su oni "sportisti" ako gledaju fudbal na televizoru i zaokružuju brojeve na papiru, a ovi što zapravo angažuju psihomotorni sistem po igraonicama samo sede i krive kičmu?

Osnovna svrha igranja igara po igraonicama jeste druženje sa prijateljima i poznanicima! Samo neko ko totalno nema veze s celom pričom može od takvog komarca da napravi magarca. Mrežno igranje postoji više od deset godina i jedini razlog što je u Srbiju relativno kasno stiglo jeste slabo razvijena mrežna infrastruktura i akutni nedostatak novca u prosečnog Srbina da se opremi adekvatnom računarskom opremom. A gospođa autorka i gospođa psiholog se čudom čude otkud se sad sve to stvori najednom i pomrači idilu zdravog života u bedi i izolaciji, gde omladinac može da se uklopi u stvaran život jedino birajući između drogiranja, tuče sa vršnjacima i Grand Showa na televiziji. Zaboga, da nije bilo računara i video igara, ono malo omladine kojoj pamet nije pomućena mozgoispiračinom sa televizije totalno bi odlepila! Nemojte se baviti stvarima sa kojima niste temeljno upoznati, jer vaši tekstovi tada kod čitalaca izazivaju mučninu u predelu digestivnog trakta i poriv za prelaskom na neki list više okrenut progresivnom mladom čoveku koji zna da internet i računari imaju mnogo više pozitivnih nego negativnih strana, a ne prosečnom srpskom penzioneru koji mrzi sve uključujući i sebe.

I drugi put za savet upitajte nekog psihologa koji nije u penziji. O psiholozima i psihijatrima školovanim pod komunističkom diktaturom može se reći štošta gore vezano za "teško uklapanje u stvarnost" nego o omladincima koji igraju "kanter strajk". Naročito je interesantno kada neko ko je živeo u komunističkom "realnom životu", koji je bio virtuelna stvarnost par excellence, priča kako je sada neko odsečen od stvarno života.

Link to comment
Share on other sites

svaka cast

i sirite pricu po drugim forumima da djubradima mailbox bude blokiran

hajde ljudi, da pokažemo da nismo jebeno mrtvo more i da umemo da reagujemo na ovakav bulšit

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

nek' si im rekao vudu! salu na stranu, ovakvi tekstovi mi samo jos vise daju uvid u to gde zivim. totalno subjektivno orijentisano novinartvo.

uvek se setim onog lika koji leci klince od internet i gejming zavisnosti. retard.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Go, go voodoo!!!

Code Realms

Evo je, bice nevolje...

Unutar svake normalne osobe postoji ludak koji se bori da izbije na povrsinu. Niko ne poludi brze od potpuno normalne osobe.

One... Two... Freddy's coming for you...

Three... Four... Better lock the door...

Five... Six... Grab a crucifix...

Seven... Eight... Gonna stay up late...

Nine... Ten... Never sleep again!!!

Link to comment
Share on other sites

A sta tacno mislis da ces time postici?

pa vise nego cutanjem. da ti dobijes desetine, ili, daj bože stotine negativnih mailova u vezi nekog teksta u play-u, da li bi se poneo isto kao i da ne dobijes ni jedan?

prosledio sam tekst kolegama u nezavisnom drustvu novinara vojvodine, jednoj od najjacih nov. institucija u srbiji

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Dakle, ortak mi je javio da je u novinama moja slika ispod ovog naslova. Ja reko.. WTF... medjutim potrazio sam malo da vidim o cemu je rec, kontaktrao ortaka itd... Ispade da je slika sa nekog valjda Quake3 turnira ali zato chlanak....

Da nije malo preterala?

Kojote, spremi kontra udar (:

Jbg moja"lepa" slika nebi stajala u tom chlanku ;D

Link to comment
Share on other sites

hajde onda

redakcija@novosti.co.yu

ili ces samo da pricas? :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...