Jump to content

SUR "Boli glava pasta" + gde valja pasta/pizza


Recommended Posts

Jesi ti u pravu medjutim nije meni cilj da budem kuvar ili da se procujem, jednostavno ne bih mogao da radim za platu X sati dnevno. Radije bih vodio nesto svoje pa i za manje para. Radi mi malo i ego ovde jer lik prica gomilu gluposti i nebuloza a ja treba da slusam i da klimam glavom ( to mi je on rekao ). Imam sjajan posao sa flexibilnih ~60h mesecno pa mi ovo i ne treba toliko... Ali kako moj posao nema neku buducnost ili prostora za napredovanje voleo bih da se oprobam u necem novom.


Mislim svesce se na to da cu raditi ~6 meseci da usavrsim recepte i snimim kako stvari funkcionisu pa onda ili prodati recept ili samo naci nekog ko ce raditi umesto mene a ja ih snadbevati testom. Sve pod uslovom da prica uspe.

2 minutes ago, Zwerko said:

Kakav je dil medju ortacima zavisi od toga ko ima kakvu pregovaračku poziciju, ne može se reći paušalno x% profita je "ok" ili nije ok jer to zavisi od upregovora i dogovora. Što kaže Igor neki kuvar koji je poznat u gradu može da postavlja uslove kakve hoće, pogotovu što je to jako deficitarno zanimanje. S druge strane neki "gazda" može kuvara da zaposli i za neku mizernu platu, dakle bez bilo kakvog procenta, pa će ovaj čim se malo izvešti i dokaže da mu pobegne negde za bolje uslove ili da otvori nešto svoje. 

Da, ali mislim da nisi procitao sa razumevanjem prvi post u kom sam upravo postavio to pitanje. Pitao sam da li sa obzirom na pricu ima logike da mu ja trazim +X% u odnosu na 50/50. Ja mogu da mu kazem ne odgovara mi i on nema sta da trazi vise sa picom. Imace od tog ff lika mozda 500+€ mesecno ili ce mu ovaj dugovati uslugu i to je to. Ja donosim ideju, recept, organizaciju biznis na kraju krajeva i na osnovu toga razmisljam o 55-60-65% jer cu u rovovima biti 10h+ dnevno. Njemu je to pasivni prihod a niko nije gadljiv na pare pa ako bih ga iskulirao ostao bi na 500€+ bez potencijalno dosta vece zarade.

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, FATA said:

Pa da, ali i bez mene biznisa nema? Ja sam mu pomenuo kad smo nesto raspravljali da mu ja ne trebam i da mu je mozda bolje da zaposli nekog pizza majstora ili pekara sto je odbio. Jeo je kod mene sa porodicom i pice i paste i zna koliko vredim a i sta donosim i zna da je bez mene kurcina.

Ali trenutno nema biznisa uopste?

Rad u kuhinji je jedan od najtezih poslova i u 90% slucajeva se radi za platu.

Stvarno se nadam da ces uspeti u ideji samo u poslu postoji i jos x faktora koje neko treba da obavlja. Ako ces ti da radis finansije, nabavke, marketing i budes "manadzer" objekta onda ima smisla da imas procenat.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, FATA said:

Ja donosim ideju, recept, organizaciju biznis na kraju krajeva

ajde ovako, čisto da te "čelendžujem" pa ti možda i ovo pomogne:

- šta je tačno ideja? nije da si ti sad izmislio pastu?

- recept: ok, recimo da je super recept i da je to sve ok po tvom mišljenju. Dokaži mi da će se taj recept svideti širokim narodnim masama? Jel imaš neke nagrade, sertifikate, pobede na nekim tačkmičenjima? "prodaj" mi recept? (osim toga što sam eto kao već probao i svidelo mi se)

- organizaciju biznisa? - koliko imaš iskustva u tom biznisu? Kako ja da znam da ti to zapravo umeš da radiš?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, FATA said:

Da, ali mislim da nisi procitao sa razumevanjem prvi post u kom sam upravo postavio to pitanje. Pitao sam da li sa obzirom na pricu ima logike da mu ja trazim +X% u odnosu na 50/50. Ja mogu da mu kazem ne odgovara mi i on nema sta da trazi vise sa picom. Imace od tog ff lika mozda 500+€ mesecno ili ce mu ovaj dugovati uslugu i to je to. Ja donosim ideju, recept, organizaciju biznis na kraju krajeva i na osnovu toga razmisljam o 55-60-65% jer cu u rovovima biti 10h+ dnevno. Njemu je to pasivni prihod a niko nije gadljiv na pare pa ako bih ga iskulirao ostao bi na 500€+ bez potencijalno dosta vece zarade.

Ali ja ti upravo napisah da ne možeš očekivati od nekih randoma na netu, konkretno na forumu, da ti kažu ok je tražiti XX% a izrabljivanje je da radiš za XX%. Te argumente koje daješ ovde treba da daš liku s kim pregovaraš o podeli zarade pa da vidiš da li reaguje na njih. Može da se desi da sagleda stvari iz tvoje perspektive pa da se dogovorite na veći %, a može da se desi i da kaže ja sam ti ponudu dao uzmi ili ostavi, a može da odluči i da ne ulazi u posao s tobom jer oseti da ćeš da ga "drkaš". Te stvari ne možemo mi sa strane znati jer zapravo ne znamo situaciju niti ovde neko učestvuje u tim pregovorima pa bi bilo neozbiljno davati bilo kakav konkretan savet oko vrlo preciznih stvari. 

  • Downvote (-1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, killYg0r said:

Ali trenutno nema biznisa uopste?

Rad u kuhinji je jedan od najtezih poslova i u 90% slucajeva se radi za platu.

Stvarno se nadam da ces uspeti u ideji samo u poslu postoji i jos x faktora koje neko treba da obavlja. Ako ces ti da radis finansije, nabavke, marketing i budes "manadzer" objekta onda ima smisla da imas procenat.

 

Jok. Mi ulecemo sa pica/pasta u fastfood rostilj koji vec uspesno funkcionise ~15 godina pa ce finansije i nabavka biti radjena sa njihove strane. Sto se marketinga tice jebiga vec je razradjen fastfood pa kapiram da nema sta da se reklamira kad cemo biti na tom meniju u ponudi? Sto se tice "menadzera" to je neki ff tipa loki pa nisam siguran koliko neko takav sluzi svrsi. 

 

10 minutes ago, togFU said:

ajde ovako, čisto da te "čelendžujem" pa ti možda i ovo pomogne:

1. šta je tačno ideja? nije da si ti sad izmislio pastu?

2. recept: ok, recimo da je super recept i da je to sve ok po tvom mišljenju. Dokaži mi da će se taj recept svideti širokim narodnim masama? Jel imaš neke nagrade, sertifikate, pobede na nekim tačkmičenjima? "prodaj" mi recept? (osim toga što sam eto kao već probao i svidelo mi se)

3. organizaciju biznisa? - koliko imaš iskustva u tom biznisu? Kako ja da znam da ti to zapravo umeš da radiš?

1. Nisam izmislio, ali nema vrhunske paste u gradu pa bih gadjao to trziste. Primera radi, ako hoces vrhunsku picu ides u MiM/Djovani/Pietra . Ako hoces vrhunski biftek ides u Steak & Wine bar/Dimitrije, ako hoces dobre cevape ides u To je To/Kod dekija/Goja (ne znam za paralele u NS ali kapiras poentu). Za pastu toga nema u BG i bukvalno se prodaju splacine za 6-12€ cak i po nekim boljim restoranima u gradu. Meni je ideja da spremamo cak i sa svezom pastom ali je to veliki poduhvat za pocetak pa bi ostala kao opcija za kasnije.

2. Kapiram ovaj deo i tesko ga je obrazloziti jer hrana se prodaje na cenu/ukus/uslugu/preporuku. Ako je on probao i svidelo mu se i on jos mene juri svaki dan da se ne bih ohladio, kapiram da ima mesta za cenjkanje. Nije urezano u kamenu da mora da bude 65% ili sta vec, ali bih bio otvoren da se dogovorimo primera ako bude promet X1 = 50%, X2 = 55, X3 = 60% itd.

3. Ovo je dobro pitanje i istina je da nemam nikakvog iskustva medjutim kroz komunikaciju sam video da se razumem dosta vise od njega. Postavio sam mu osnovna pitanja poput struje, miksera, pica peci, dostave, ponude i svuda je bilo tuc muc i vidim da nema blage sta nam treba za pocetak. Medjutim dosta stvari ce biti vodjeno od strane tog fastfuda gde ce se izvlaciti kinta i uciti sta i kako treba u hodu.

 

2 minutes ago, Zwerko said:

Ali ja ti upravo napisah da ne možeš očekivati od nekih randoma na netu, konkretno na forumu, da ti kažu ok je tražiti XX% a izrabljivanje je da radiš za XX%. Te argumente koje daješ ovde treba da daš liku s kim pregovaraš o podeli zarade pa da vidiš da li reaguje na njih. Može da se desi da sagleda stvari iz tvoje perspektive pa da se dogovorite na veći %, a može da se desi i da kaže ja sam ti ponudu dao uzmi ili ostavi, a može da odluči i da ne ulazi u posao s tobom jer oseti da ćeš da ga "drkaš". Te stvari ne možemo mi sa strane znati jer zapravo ne znamo situaciju niti ovde neko učestvuje u tim pregovorima pa bi bilo neozbiljno davati bilo kakav konkretan savet oko vrlo preciznih stvari. 

Aham kapiram, nisam te razumeo na prvu loptu. Nisam pitao koji bi procenat bio u redu, dosao bih na ideju sta mi je prihvatljivo... Pitao sam da li bi to imalo smisla jer mi 50/50% ne deluje fer za cimanje koje se ocekuje od mene. G!!! na primer ima proizvodnju koliko sam skontao (ne znam tacno koju) pa ako bi mu neko dosao i rekao "e treba mi tvoje ime ae da radimo u tvojoj firmi ja se cimam oko svega i delimo 35/65% tvoje je samo da izvlacis kintu" i da li bi pristao na to? I hajli ima firmu pa me zanima ako bi mu dosao zaposleni sa aplikacijom ili idejom i bio u fazonu ja radim sve tvoje je samo da plasiras prozivod za 35/65% da li bi njemu to bilo prihvatljivo itd...

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

glavni je problem sto taj "ortak" nema pojma ni o cemu, ali ima kintu i ume da ti kaze da ga slusas i klimas glavom lul

sa druge strane, ti delujes malo ocajno jer vidis da ima prostora (sto razumem), ali moj savet bi bio da koliko god bio zeljan, odjebes ovog baticu jer je raskantavanje ocigledno neizbezno. narocito ako ta cela sljaka krene jos bolje da radi i ti vidis da je to zato sto ti grizes i gines, a burazer gladi brk i uzima kajmak i jos pametuje (sto vec radi pre nego da ste ista poceli zajedno). moj savet je da lepo naucis o poslu u nekom vec razradjenom biznisu a la MiM/Djovani/gde vec vidis sebe, tu vidis koliko si zapravo objektivno dobar, naucis o nabavci, namirnicama, troskovima/prihodima, sta ti je sve potrebno da krenes solo, itd, itd. em zdravije okruzenje, em minimum rizika, em ces da napredujes jos, em ces moci da ga meris sa drugim kuvarima i da se celicis.

... em neces morati da cupas kolena!

Link to comment
Share on other sites

pa ortak ima pojma, jer ima već razrađeni posao. Možda ga on nije razradio, ali je uložio u lika koji vrti štilj, i donosi mu pare. Legitimno ili ne, ali lik iza sebe ima neku priču koja mu daje kakvo takvo pravo da nekome kenja (jebiga, srpska priča)

Ako ti ulaziš u već razrađeni lokal, nemaš ništa od troškova, i zaradu deliš 50-50% (gde je nebitno kolika će ta zarada biti, jer se od nje ne pokrivaju troškovi), realno ti ne snosiš nikakav rizik, ako sam dobro skapirao. Znači uletiš u lokal, daješ svoje vreme, i npr ako zaradite prvi mesec 4k, ti imaš 2k. Sledeći mesec, bude fijasko, zaradite 500e, tebi opet ostaje 250e. Ne možemo da kažemo da je on tad u minusu, jer jebiga, taj lokal je opet tu, ima iste troškove i sl, ali brate, on je morao da u njega sipa pare godinama da bi imao tu opciju. Tako da, ja razumem tebe, ali razumem i njega, on može da postavlja uslove. Sa druge strane, barem kad je reč o fast foodu, ljudi će negde dolaziti pa će dolaziti, meni i dalje nije jasno iz te iste priče da neko dolazi kod Lokija, Stepin Vajat, etc, jer su sva ta mesta užasna. Tako da, i bez tebe, on ima promet, i posle tebe, imaće promet. A kako ćeš ti da se pročuješ iz fast fooda, pa da otvoriš svoje, mislim da je to jako teško. 

Po meni, nadji neku granicu, npr kaži, do xy cifre, delimo pola pola, ako pređem xy cifru, tu dobijam još preko toliko i toliko od svakog sledećeg prodatog jela, i vidi šta će on da ti kaže. Ili odmah gledaj da otvaraš svoje, ali onda moraš da budeš i kuvar, i računovođa, i pravnik i dostavljač i gomila svega, i mislim da tu bez 20, 30k evra ni ne vredi početi.

A što se tiče hrane, ubo si lepo priču. Zaboravio si Emmu za pizzu, ostalo je sve tačno, meso isto, i tačno je da nema dobre paste nigde. Ali opet, evo ja sam solidno putovao po svetu i bukvalno najbolja pasta mi je uvek kući. Npr jeo sam ovde na originalnom mestu Alfredo pastu i bila mi je veoma osrednja https://alfredoallascrofa.com/. Takođe, na dosta drugih napucanih mesta sam jeo (Cecconi's, Cipriani), na više lokacija, i svugde mi je kao bilo dobro, ali ne nešto spec. Tako da, ako otvaraš, ajde da vidimo tu čuvenu pastu i da probamo 🙂 

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Highl1 said:

garant neki italijan radi u cisco security pa kad cuje za alfredo sos oce da cupa kolena

Screenshot2023-11-07at17_26_01.thumb.png.56a28a1e1f0ac07a8f20968a4b58ed88.png

fato ja bi uleteo na tvom mestu nema sta da izgubis, a vec si mator 😄 😄

Samo da ne bude da do jaja pravis klopu, razradis posao, onda te sutnu i voze god dana na staru slavu, a onda opet novo (srpski gazda lokala true story)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2023 at 10:08 AM, FATA said:

Postoji sansa da uplovim u pizza/pasta vode pocetkom sledece godine pa kako sam pocetnik treba mi neki savet iskusnijih privatnika! Mozda @G!!! @Highl1 @Lucky ne znam da li jos neko ima biznis na ruru?

Voleo bih da ti više pomognem ali trenutno nemam vremena da se raspišem pa ću samo ovako na brzaka, a vidim i da su drugi dosta pokrili.

U ovoj situaciji u kojoj si 50/50 je realno jer obe strane ne mogu baš precizno da definišu šta je "vrednije" i šta ko tu unosi u priču. Ti nemaš keš, ovaj nema pojma 🙂 jako je teško tu proceniti ko vredi nešto više i zbog rizika (videh ovlaš da se pera toga dotakao) a opet zbog toga što ćeš ti da šljakaš kao car a on "samo daje pare". Posebno kada pričamo o ovako "sitnom" poslu, hajde da tako kažem, nije da otvarate hotel. 

Ono što je takođe jako važno je da definišete uslove (i to čak i nekim ugovorom) šta kome ostaje ili ne ako dođe do razlaza, u fazonu ko zadržava "ime" i "recepte" ko ima koja potraživanja, koliki je "otkup" dela od ovog drugog ako neko hoće da izađe iz priče, pravo preče kupovine, ko plaća dugove... Ne znam šta tačno možete da uradite, nisam kažem detaljno sve pročitao ovde ali je bitno da se u tom smislu pokrijete obojica.

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2023 at 1:32 PM, FATA said:

jednostavno ne bih mogao da radim za platu X sati dnevno.

ovde sam malo lolnuo ali čisto da znaš ako kreneš ovo sam taj X sati dnevno X jednako 24 🙂

On 11/7/2023 at 2:27 PM, FATA said:

Jok. Mi ulecemo sa pica/pasta u fastfood rostilj koji vec uspesno funkcionise ~15 godina pa ce finansije i nabavka biti radjena sa njihove strane. Sto se marketinga tice jebiga vec je razradjen fastfood pa kapiram da nema sta da se reklamira kad cemo biti na tom meniju u ponudi? Sto se tice "menadzera" to je neki ff tipa loki pa nisam siguran koliko neko takav sluzi svrsi. 

 

ja sam ovaj deo nekako propustio, mislio sam da lik ima roštilj na nekom drugom mestu a ima i neki lokal novi gde bi i ovo stavio.

ovo mi je sad dodatna komplikacija na celu priču i imam tu dva "problema"

a. morate jako dobro da definišete kako se onda deli to 50/50 jer tu već ima roštilj koji vama "pozajmljuje" svašta nešto, tipa struju vodu ne znam frižider, a i pitanje je kako se radi nabavka. To mu dođe svojevrsni "treći igrač" u priči.

b. nisam baš video puno primera da takvi miks lokali dobro prolaze, tipa ono sad Caldo u ustaničkoj otvori pastu i kao krenu ljudi na pastu kod njih. mislim da to malo guši jedno drugo, iako caldo ima i picu ali iskreno ljudi koji u kaldu kupuju picu su oni što bi da se nažderu a ne oni što bi da angažuju čula kroz ukuse 00 brašna i traže pistać picu.

c. što me dovodi do tačke 3 a to je - kako se zove mesto? ako se zove isto kao roštilj sad, onda ti gradiš ime pod tim brendom a ne neko svoje. što nije bitno samo zbog ovog igorovog šutnu te pa nastave da rade, već posle ti imaš problem da se pročuje da onaj fata što vrh pravi paste i što je otišao iz Fast Food tog i tog je sad otvorio svoj "pasta boli glava".

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Lucky said:

ovde sam malo lolnuo ali čisto da znaš ako kreneš ovo sam taj X sati dnevno X jednako 24 🙂

upravo, ko nije ginuo 9-5 neće biti dobar gazda, jer kad si gazda, nikako nećeš raditi samo 40h nedeljno

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Lucky said:

ovde sam malo lolnuo ali čisto da znaš ako kreneš ovo sam taj X sati dnevno X jednako 24 🙂

 

33 minutes ago, Highl1 said:

upravo, ko nije ginuo 9-5 neće biti dobar gazda, jer kad si gazda, nikako nećeš raditi samo 40h nedeljno

Nije meni problem da radim medjutim ovde je u pitanju to da necu da radim 24h za 1k jurabi ginem za ortaka dok on gladi muda. Ako tako bude izaci cu iz price i poceti nesto manje za sebe kad skupim kintu pa i ako to znacilo 20h dnevno

 

38 minutes ago, Lucky said:

ja sam ovaj deo nekako propustio, mislio sam da lik ima roštilj na nekom drugom mestu a ima i neki lokal novi gde bi i ovo stavio.

Propustio si jos jedan deo a to odgovara na tvoje pitanje pod a)

A) Rostilj pokriva sve racune jer cemo raditi pod jednim imenom, nabavku i sve ostalo isto. Vodice se evidencija nase nabavke koja ce se oduzimati od mesecnog prometa samo nasih proizvoda. Pica delimo 50/50.

B) verovatno si u pravu, a sto sam ja ortaku i pomenuo. Rekoh mu jel on to sa njim ispeglao kako treba jer cemo mu potencijalno smanjiti profit. Nakon toga smo izbacili sendvice i kolace iz price jer to i on ima u ponudi. 

C) isto se zove i isto ce se zvati. Bio je predlog za novi brend, ali pretpostavljam da lik nece da rizikuje sa novom pricom dok se ne dokazemo. I svestan sam te price da ako se razidjemo postajem samo nebitan lik. Zato mi neodgovara 50/50 i zato sam pitao ako neko ima neki savet. Ti si dao dobar predlog da stavimo neke stvari medju nama na papir u slucaju razilazenja itd.. Ali su i dalje stvari komplikovane 🙂

Pisacu opsirnije kad ugrabim vremena

25 minutes ago, SATAN said:

Фато јави кад отвориш, да дођем да се поштено наједем и напијем!

Moze, ako pokazes da si istrcao 10k taj dan! 

On 11/8/2023 at 2:27 PM, reki said:

jedna motivaciona za fatu!

394665627_18390384157042341_4682302696221470795_n.jpg?stp=dst-jpg_e15&efg=eyJ2ZW5jb2RlX3RhZyI6ImltYWdlX3VybGdlbi4xMzI1eDE1NjAuc2RyIn0&_nc_ht=scontent.cdninstagram.com&_nc_cat=109&_nc_ohc=UDX4NLigS-MAX9DGw0F&edm=APs17CUAAAAA&ccb=7-5&ig_cache_key=MzIxODY5NjI5MjM3MzUxMDkzOA%3D%3D.2-ccb7-5&oh=00_AfAqPXk85YZI6x7hEfTZmU3jQg5N89IH1YO3Xu4Z46nLFw&oe=654FCC9B&_nc_sid=10d13b

To reki druze! Hvala za motivaciju! 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, FATA said:

Nije meni problem da radim medjutim ovde je u pitanju to da necu da radim 24h za 1k jurabi ginem za ortaka dok on gladi muda.

Pa ovo ti je loša postavka jer ne gines za njega nego sebe. A on daje keš sto ga kvalifikuje da ladi muda jer ti ne daješ keš. Ako će on i da radi (uzmimo teorijski da hoće) a onda daje i pare onda je podela 25/75 za njega 🙂

ali ajde čekam duži post pa ćemo da pričamo dalje :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Lucky said:

A on daje keš sto ga kvalifikuje da ladi muda jer ti ne daješ keš.

Ne znam da li si procitao ili prevideo i taj deo 🙂

On ne daje kes "direktno" , jedino sto je uradio je to sto je povezao rostilj i lokal pa sad jase priliku.. Mozda bi to uradio i bez nase price za kintu ili uslugu to vec ne znam. Meni npr. U ovoj situaciji ne bi bio problem da mu dam fazon 1k mesecno samo sto me je ubacio bez obzira da li biznis funkcionisao, ali sam da radim i da se pitam. 

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...