Jump to content

SUR "Boli glava pasta" + gde valja pasta/pizza


Recommended Posts

I ja sam kao i Lucky nekako prevideo taj već postojeći roštilj, odnosno deo priče u kom će FATA samo tu da "uleti", bez da se cima sa nabavkom, papirima itd... sve su već drugi napisali. Odnosno ja sam razumeo da tu "uleću" Fata i taj lik koji zapravo ima ulaznicu za taj lokal, tako da su faktički tri strane u igri...?

Mislim Fato da ti pre svega treba sam sa sobom da vidiš šta ti je tačno cilj? Da li ti je cilj samo keš pa te baš i briga što ćeš biti "nevidljiv" ? Da li ti je plan da se u jednom momentu odvojiš i kreneš samo svoje? Ako da, kako tačno? Kada? Da li ti je plan da usavršiš recept za početak?

evo i jedan quote koji mislim da je relevantan za ovu priču

At every job you should either learn or earn. Either is fine. Both is best. But if it's neither, quit.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nikako da stignem da vam odgovorim koliko se raspadam. Preko dana ili jurim po utakmicama da zaradim kintu ili mesim brdo testa ako sam kuci... Te probaj ovo brasno te ovoliko vode ovoliko kvasca pa zapisi i obelezi, pa ovaj mix, ovoliko soli i secera, ovde ulja ovde bez ulja i jos bazilion nekih sitnih stvari za koje nisam imao predstavu da su toliko bitne. Zena hoce da me ubije jer svako vece posle posla i treninga cisti kuhinju od masu vangli i tone brasna rasutog po celoj kuhinji, samo jos nije odlucila cime pa imam fore jos malo! Oko 12-1 kad ode na spavanje, cekam da zaspi a zaspi u roku od 5s koliko je umorna, a ja izvucem i citam o jebenom brasnu/vodi/soli i kvascu do 3 pa od 7 jovo nanovo. Elem puno dobrih i zanimljivih komentara drugari i mogu reci da je pasta pickin dim u odnosu na picu. Elem svasta nesto se izdesavalo pa cu probati da se objasnim sto bolje.
 

On 11/9/2023 at 7:53 PM, Highl1 said:

"jedino" što je uradio je da ti omogućava da dodješ u već razrađenu priču koja ima klijente. I tako kad tamo svrati random baja iz kraja, koji delje pljeku svaki dan, jednom će da bude u fazonu, daj da probam pastu kad već tu jedem. Tako da, na konto njega ćeš imati i neke mušterije, koje možda da sam otvoriš kompletno nov, nećeš imati (ja npr nikad ne naručujem od novih na Woltu, i čak i kad imaju veliku ocenu, jer moguće da je napumpana od početnih reviewova drugara). I nemoj potcenjivati to, daje samo keš, daje samo lokal, etc, jer opet, ti bez njega nemaš ništa, a on i bez tebe ima štilj koji šljaka. I možda taj štilj sad donosi 2k, 3k, 10k, a sa pastom će da donosi možda 5k, 50k, koliko god, ali opet on ima razrađen posao i kintu koja mu kaplje. Tako da, on tebi treba dosta više nego ti njemu. Plus, on ima know-how za nabavku, logistiku, izdavanje računa / kasu, a ti pošto nisi nikad bio gazda, znaš "samo" da praviš hranu. A u biznisu nije samo da imaš proizvod, već i sve drugo oko njega

Nemoj da misliš da ti kenjam, zanimljiva je diskusija, nego samo eto malo mi smeta taj stav, boli me kurac da radim, on daje samo ovo, etc, polako, mlad si u poslu, treba da imaš početni entuzijazam dosta veći pa makar te i neko izrabljivao, jer ako veruješ u sebe i svoj proizvod, ti ćeš već posle nekog vremena da se odvojiš od njega i kreneš svoju priču, ako bude sve kako si planirao



 

 

On 11/9/2023 at 9:19 PM, Lucky said:

Aha ok, nisam i dalje tu priču najbolje razumeo onda.
 

Jel taj roštilj njegov i tu daje pare? Ili je to neki njegov ortak pa ovaj tvoj ortak rekao e evo ja sam te povezao sa ovim svojim ortakom sto već ima roštilj? Tj on je samo “spona”?

 

On 11/9/2023 at 10:14 PM, Bliss said:

i meni nije bas sad jasno, da li je potrebno liku samo da platis neki finders fee za ulaz u restoran, ili je komplikovanije od toga?

nije bas zahvalna situacija za davanje bilo kakvih saveta.. bez wall of texta - nista!

Da slazem se ja sa tobom @Highl1 oko svega i realno je sve sto pricas, samo sam bio ubedjen da bih na neki nacin trebao da se izborim za sto bolje uslove za sebe pa sam odbijao da prihvatim da se i ova dva lika pitaju i da biznisi ne funkcionisu bas tako kako sam ja zamisljao. Meni je u glavi bila racunica da ako ja dodjem i donesem recimo 50%+ profita, ovi bi trebali da budu srecni jer kinta kaplje pa kaplje bez nekih dodatnih troskova. 

I jok tebra ne mislim da mi kenjas znamo se brda, a i uvek volim da me neko resetuje jer u suportnom ne bih sebi postovaljao takva pitanja a verovatno bih i jako brzo udario u zid. Kapiram da sam mlad i jako zelen sto se tice "biznisa", i ne boli me kurac da radim nego mi se vise smucilo da me retardi baronisu pa onda imam tvrdoglav i tezak stav ili/ili... Medjutim izvalio sam da moram da budem nesto fleksibilniji i jbg da malo ulepsavam i popustam kad nemam kinte... Bice vremena kasnije da se igraju igre.

Inace obrnulo se sve za 360 stepeni sto bi rekli i sta se sve izdesavalo lagano mogu neku komediju da napisem, ali ajde probacu da skratim 😄

Fastfud ima Mita. Moj ortak Zika koji ima fleseve i verovatno blazi oblik sizofrenije (ovo sam tek skoro otkrio!), a poznaje Mitu vec dugo, ali mi nije jasno da li su dobri ili povrsni ortaci jer delovi price nemaju smisla.
Kako smo pricali o otvaranju paste pretpostavljam da je Zika to pomenuo Miti pa su se rodile razne ideje (ne znam celu pricu, samo pretpostavljam).
Pojavljuje se lokal koji Zika moze da obezbedi poznanstvima (zna lika cija bivsa zena zna lika koji izdaje lokal) a koji nudi Miti pod uslovom da Zika i ja uplivamo sa njim u pricu. Lik pristaje, ali nesto povrsno, sve zahvaljuci Ziki koji ima sizofreniju. Koliko sam razumeo Ziku, Mita ce da placa kiriju i racune i da uleti u sredjivanje lokala. Prvobitni dogovor koji mi je Zika preneo je da mi uzimamo profit od nase hrane i delimo 50/50 bez placanja bilo kakvih racuna osim nabavke proizvoda. Tu je Zika dobio ideju da ne veruje da bi pasta isla i da je pica puno bolja opcija pa da se fokusiramo samo na to. Tu sam vec popizdeo i preneo Ziki da se jebe i da nastave samo njih 2 jer mi je puno stvari mutno a pride pojma nemam o jebenoj pici na sta me je Zika smirivao i uveravao da ce to biti picki dim sto sam kao prihvatio. Od tad se jebem sa testom i ucim sta su brasno, voda, so i kvasac i kako funkcionisu zajedno... Dok sam citao sve to, javlja se Zika sa blazim oblikom sizofrenije pre neki dan i krece sa pricom da je Mita 100% spreman da uletimo sa picom narucivanje+dostava - ovo ranije nije bila opcija, samo salterska prodaja i ovaj deo mi je mutan do jaja, ali da za uzvrat Mita sada hoce 30% od nase prodaje. Iako je mene Zika ubedjivao da smo 50-50, mnogo mi je stvari bilo necisto a pogotovo to sto ce nas lik pustiti u lokal da prodajemo bez ikakve naknade odnosno samo "ustupanja lokala" od strane Zike. Ovo je vise realnija prica, ali povlaci sa sobom par pitanja. Da se Ziki prvi deo prividjao zbog bolesti i da je tek sad Mita pristao, da su Zika i Mita stavili cifru na papir i dogovorili se da mi je 50% puno ako pica bude isla iole dobro, ili da je Zika jednostavno odlucio sam da mi je 50% puno i da je uzeo tih 15%. Ja tu Ziki opet objasnim da sam ja visak i da su 3 guzva pa da nastavi sam sa Mitom, na sta me je opet smirivao i ubedjivao da ce biti sve u redu. Fastfud i Mita ce biti pa biti u tom lokalu, ali samo od mene zavisi da li ce Zika raditi jer ako iskuliram on nema nikog drugog i od Mite moze da trazi samo uslugu za lokal.

Nemam nikakav ugovor napismeno za sada sto je mozda i dobro medjutim kopka me par stvari. Dok me je ubedjivao da ne odustanem u dva navrata, Zika se izleteo da ima procenat u fastfudu Mite kako bi me uverio da je sve sigurno i da nece niko da nas zajebe, sto samo potvrdjuje moju sumnju da Ziki a mozda i Miti ne odgovara to sto imam 50%. Sta mene ovde zanima  sada je da li mi je pametnije da trazim da potpisemo neki ugovor sa ovim uslovima uz mozda neke dodatne opcije, ili fazon da radim neka 3-6 meseca pa ako ide dobro trazim bolji dogovor? U vezi druge opcije me kopka to da u slucaju da krene dobro, bice ono sto ste Igi i ti Laki pomenuli ranije da ce da me sutnu ili da zapalim, njima ostati razradjena prica dok za mene niko nece cuti. 

 

On 11/9/2023 at 11:09 PM, togFU said:

I ja sam kao i Lucky nekako prevideo taj već postojeći roštilj, odnosno deo priče u kom će FATA samo tu da "uleti", bez da se cima sa nabavkom, papirima itd... sve su već drugi napisali. Odnosno ja sam razumeo da tu "uleću" Fata i taj lik koji zapravo ima ulaznicu za taj lokal, tako da su faktički tri strane u igri...?

Mislim Fato da ti pre svega treba sam sa sobom da vidiš šta ti je tačno cilj? Da li ti je cilj samo keš pa te baš i briga što ćeš biti "nevidljiv" ? Da li ti je plan da se u jednom momentu odvojiš i kreneš samo svoje? Ako da, kako tačno? Kada? Da li ti je plan da usavršiš recept za početak?

Dada komplikovana prica skroz, ne znam da li si skapirao iz ovog sto sam pokusao da objasnim gore, ali da, 3 strane u prici "iako je trebalo da budu 2". 

Sta mi je cilj jos ne znam jer je bas komplikovana prica i tesko mi je da odlucim sa gomilom nepoznatih.  Kapiram da kada budem video koja je zarada ce mi se polako iskristalisati slika i sta tacno zelim. Iskustva nemam, znanja nekog osnovnog a volje na pretek. Isto mi nije problem da budem nevidljiv jer nije takva prica... Bukvalno bih rudario i usavrsavao recept dok ne nadjem pravi i skupim kintu pa bih tek onda otvorio svoje. Ocekujem isto neki haos i pucanje balona ~2025 pa me strah u ovom trenutku da uzimam kredit i ulazim sam u pricu jer cu da dobijem po picci jako ako bude tako!
 

 

On 11/9/2023 at 11:09 PM, togFU said:

At every job you should either learn or earn. Either is fine. Both is best. But if it's neither, quit.

Odlican citat!

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, FATA said:

Fastfud ima Mita. Moj ortak Zika koji ima fleseve i verovatno blazi oblik sizofrenije (ovo sam tek skoro otkrio!), a poznaje Mitu vec dugo, ali mi nije jasno da li su dobri ili povrsni ortaci jer delovi price nemaju smisla.

Pročitao sam sve ovo i meni deluje kao totalno bulletproof plan gde ništa ne može da krene po zlu!

Tako da, slobodno uskači max u priču, ne postavljaj dodatna pitanja i ništa se ne brini!

5 hours ago, FATA said:

Nemam nikakav ugovor napismeno za sada sto je mozda i dobro medjutim kopka me par stvari. Dok me je ubedjivao da ne odustanem u dva navrata, Zika se izleteo da ima procenat u fastfudu Mite kako bi me uverio da je sve sigurno i da nece niko da nas zajebe, sto samo potvrdjuje moju sumnju da Ziki a mozda i Miti ne odgovara to sto imam 50%. Sta mene ovde zanima  sada je da li mi je pametnije da trazim da potpisemo neki ugovor sa ovim uslovima uz mozda neke dodatne opcije, ili fazon da radim neka 3-6 meseca pa ako ide dobro trazim bolji dogovor? U vezi druge opcije me kopka to da u slucaju da krene dobro, bice ono sto ste Igi i ti Laki pomenuli ranije da ce da me sutnu ili da zapalim, njima ostati razradjena prica dok za mene niko nece cuti. 

Kako misliš da li treba da imaš ugovor? Naravno da treba da imaš ugovor. Da li češ posle uspeti da izguraš to šta treba iz ugovora to je već drugo pitanje, ali ne treba ni da te trenutno zanima, ugovor je definitivno nešto što ti treba. A za 3 do 6 meseci definiši novi ugovor. Napravi u prvom ugovoru da će se za 6 meseci uraditi aneks ili tako nešto i naravno da oni ne mogu da nastave bez tebe bla bla, moraju da te isplate i šta god već.

A što se tiče samog procenta, i dalje mi je malo teško da povežem Žiku i Mitu i procente, ali ako sad dobro kapiram oni hoće da se deli na 3 dela - ti, mita i žika po 33%? jer ne kapiram od čega sad Mita još hoće 30% kad je gore bila priča da uzima 50% od profita? 🙂 pored toga, iskreno, meni sad sve više Žika ispada kao višak u priči i to što je našao lokal je glup "asset" na stolu, tako da bih ja tu i dalje držao svojih 50% u priči, možda malo popustiš na 45% čisto da ne bude da nisi kul za saradnju! 

opet pod uslovom da sam razumeo sve momente u priči.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, evgeniy said:

barem znamo da "boli glava pasta" savrseno odgovara situaciji posle citanja ovog posta!

Gresis tebra, sad se zovem "boli glava pica"!

18 minutes ago, Lucky said:

Pročitao sam sve ovo i meni deluje kao totalno bulletproof plan gde ništa ne može da krene po zlu!

Tako da, slobodno uskači max u priču, ne postavljaj dodatna pitanja i ništa se ne brini!

Jel i tebi Laki deluje da nema greske?!!

23 minutes ago, Lucky said:

Kako misliš da li treba da imaš ugovor? Naravno da treba da imaš ugovor. Da li češ posle uspeti da izguraš to šta treba iz ugovora to je već drugo pitanje, ali ne treba ni da te trenutno zanima, ugovor je definitivno nešto što ti treba. A za 3 do 6 meseci definiši novi ugovor. Napravi u prvom ugovoru da će se za 6 meseci uraditi aneks ili tako nešto i naravno da oni ne mogu da nastave bez tebe bla bla, moraju da te isplate i šta god već.

Da taj rad, ovaj ni da pomene ugovor nego na majke mi 😄 Moracu da uhvatim nekog advokata da mi resi to, kapiram da ni ne znam na sta treba da se obrati paznja.

 

55 minutes ago, Lucky said:

A što se tiče samog procenta, i dalje mi je malo teško da povežem Žiku i Mitu i procente, ali ako sad dobro kapiram oni hoće da se deli na 3 dela - ti, mita i žika po 33%? jer ne kapiram od čega sad Mita još hoće 30% kad je gore bila priča da uzima 50% od profita? 🙂 pored toga, iskreno, meni sad sve više Žika ispada kao višak u priči i to što je našao lokal je glup "asset" na stolu, tako da bih ja tu i dalje držao svojih 50% u priči, možda malo popustiš na 45% čisto da ne bude da nisi kul za saradnju! 

opet pod uslovom da sam razumeo sve momente u priči.

Sad si razumeo dobro, da ne kazem odlicno jer si sjebao procente 🙂

Mita u pocetku "nije" hteo procente, ali mu nije milo da mi uletimo "punom" parom sa picom nego da to bude salterski na parce, jer bi mozda njegov rostilj u tom slucaju stradao. Tada je bilo da ja i Zika delimo 50/50 dok bi sada trebalo da bude 30/35/35. "Trebalo" jer jos nisam siguran kad ce Zika da dobije napad pa da menja pricu ponovo.

Zika i jeste visak u celoj toj prici sto sam i pricao od pocetka, a iz tog razloga neko moje nezadovoljstvo i zelja za "boljim" uslovima. Na prvu loptu htedoh da mu kazem da je sve to super, ali da Mitinih 30% moze da da od njegovog dela. Bili na telefonu pa rekoh da ne komplikujem kad se budemo videli. Trebali bi da pocnemo od januara pa kapiram da sto kasnije uletim da sredimo pricu, to ce im biti teze da vrdaju znajuci da ne mogu da nadju zamenu.

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, FATA said:

Mita u pocetku "nije" hteo procente, ali mu nije milo da mi uletimo "punom" parom sa picom nego da to bude salterski na parce, jer bi mozda njegov rostilj u tom slucaju stradao. Tada je bilo da ja i Zika delimo 50/50 dok bi sada trebalo da bude 30/35/35. "Trebalo" jer jos nisam siguran kad ce Zika da dobije napad pa da menja pricu ponovo.
 

a šta bi bio Mitin ugao "u početku"? mnogo je dobar pa hoće da vam da deo lokala? 🙂 u tom slučaju Žika bi imao "težinu" jer te uveo kod Mite za džabe. Da kažemo.

13 minutes ago, FATA said:

Zika i jeste visak u celoj toj prici sto sam i pricao od pocetka, a iz tog razloga neko moje nezadovoljstvo i zelja za "boljim" uslovima. Na prvu loptu htedoh da mu kazem da je sve to super, ali da Mitinih 30% moze da da od njegovog dela. Bili na telefonu pa rekoh da ne komplikujem kad se budemo videli. Trebali bi da pocnemo od januara pa kapiram da sto kasnije uletim da sredimo pricu, to ce im biti teze da vrdaju znajuci da ne mogu da nadju zamenu.

Žika i dalje ima leverage ako daje neke pare, da se razumemo, ali u odnosu na "nabavio sam nam lokal + evo dajem pare" sad ima samo "evo dajem pare". Što je onda upitno što Mita prosto ne kaže pa šta ćeš mi ti da daješ pare imam i ja pare. Jer opet ne ulećete u beograd na vodi, ja sad ne znam tačno troškove lupiću, ali tipa da su na primer 5000 evra da vi to počnete - ne znam šta treba, peć polovna je tipa 1000-1500e verovatno i neka profi mutilica brašna još 1000e i onda ostatak u sastojke 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Lucky said:

a šta bi bio Mitin ugao "u početku"? mnogo je dobar pa hoće da vam da deo lokala? 🙂 u tom slučaju Žika bi imao "težinu" jer te uveo kod Mite za džabe. Da kažemo.

Sve je to jasno. Samo iz mog ugla laika i nuba za biznis mi je delovalo da Zika hoce puno veci deo kolaca nego sto mu pripada. Ne bi me iznenadilo da prodaje pricu i meni i Miti da hocemo veci deo pa nam se ugradjuje u procente!

 

9 minutes ago, Lucky said:

Žika i dalje ima leverage ako daje neke pare, da se razumemo, ali u odnosu na "nabavio sam nam lokal + evo dajem pare" sad ima samo "evo dajem pare". Što je onda upitno što Mita prosto ne kaže pa šta ćeš mi ti da daješ pare imam i ja pare. Jer opet ne ulećete u beograd na vodi, ja sad ne znam tačno troškove lupiću, ali tipa da su na primer 5000 evra da vi to počnete - ne znam šta treba, peć polovna je tipa 1000-1500e verovatno i neka profi mutilica brašna još 1000e i onda ostatak u sastojke 🙂

Zika je jebena zentara i ne bi rizikovao dinara. Isto ima jak bol u kurcu da se cima, a morao bi da izgine sto sa zaposljavanjem ljudi, papirologijom i svim pratecim glupostima. Ovo mu je leglo ko kec na desetku. Mita radi sve sto se tice lokala i zaposljavanja ljudi, ja da rudarim i pravim dobru picu (nadam se) a Zika ce da ga baca i izvlaci pare. Po recima Zike, Mika ulece ~50k da sredi lokal, struju i instalacije/ventilacije koje on nema trika bi dao. Meni npr. ne bi bio problem da uletim sa pola para, ali da izbacimo Ziku iz price ili da mu dam neki manji procenat. Medjutim jos sam zelen, a i Zika mi je pruzio opciju pa da ne talabasam. Verovatno bi mi bilo pametnije da udjem i krenem lagano sa korigovanim procentima ili sta ja znam...

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, FATA said:

Sve je to jasno. Samo iz mog ugla laika i nuba za biznis mi je delovalo da Zika hoce puno veci deo kolaca nego sto mu pripada. Ne bi me iznenadilo da prodaje pricu i meni i Miti da hocemo veci deo pa nam se ugradjuje u procente!

 

može da ti prodaje do sutra priču ako ćeš ti to imati napismeno u ugovoru. ili u kranjoj liniji u bilo kakvom papiru oko kojeg se usaglasite.

11 minutes ago, FATA said:

Zika je jebena zentara i ne bi rizikovao dinara. Isto ima jak bol u kurcu da se cima, a morao bi da izgine sto sa zaposljavanjem ljudi, papirologijom i svim pratecim glupostima. Ovo mu je leglo ko kec na desetku. Mita radi sve sto se tice lokala i zaposljavanja ljudi, ja da rudarim i pravim dobru picu (nadam se) a Zika ce da ga baca i izvlaci pare. Po recima Zike, Mika ulece ~50k da sredi lokal, struju i instalacije/ventilacije koje on nema trika bi dao. Meni npr. ne bi bio problem da uletim sa pola para, ali da izbacimo Ziku iz price ili da mu dam neki manji procenat. Medjutim jos sam zelen, a i Zika mi je pruzio opciju pa da ne talabasam. Verovatno bi mi bilo pametnije da udjem i krenem lagano sa korigovanim procentima ili sta ja znam...

Cene svega jesu skočile ali šta li je 50.000 eur za obnovu lokala živo me zanima 🙂 ili je Žika našao lokal koji je pre toga bio knjigovdstvena agencija? ako pravite fast food na poručivanje preko šaltera, valjda je ovaj našao lokal koji je iole bio za tu namenu, a i da nije, ne znam šta ima 50k da ulaže u njega imho.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Lucky said:

može da ti prodaje do sutra priču ako ćeš ti to imati napismeno u ugovoru. ili u kranjoj liniji u bilo kakvom papiru oko kojeg se usaglasite.

Da, ali sad sam na "35%". To sam trebao da mu trazim odmah kad je ponudio 50/50 medjutim kapiram da je to bila samo pocetna prica i da je od pocetka znao da ce biti ovako. Videcu da ga testiram do pocetka projekta.

 

5 minutes ago, Lucky said:

Cene svega jesu skočile ali šta li je 50.000 eur za obnovu lokala živo me zanima 🙂 ili je Žika našao lokal koji je pre toga bio knjigovdstvena agencija? ako pravite fast food na poručivanje preko šaltera, valjda je ovaj našao lokal koji je iole bio za tu namenu, a i da nije, ne znam šta ima 50k da ulaže u njega imho.

Dada narucuje se preko saltera, a ulazi se u lokal kom predjasnja namena nije bila fastfud pa kao ajde moguce je... medjutim i mene zanima da li je bas 50k ili Zika samo ima napade epsilepsije!

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Dule_smor said:

Plot twist, Fata je u stvari sva trojica iz price :DDD

ja nisam hteo da idem tako daleko, pomislio sam samo da se dve ličnosti u njemu bore, ovaj Žika što je neki vaporware lik sa parama, i Fata koji sad odjednom i on ima 25.000 da uloži u lokal. To ga je odalo!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dule_smor said:

Moram malo da se sprdam, valjda se Fata nece naljutiti i iznabadati me:D

Necu dobri doktore, poduzi je spisak neces stici na red! 🙂

1 hour ago, Lucky said:

ja nisam hteo da idem tako daleko, pomislio sam samo da se dve ličnosti u njemu bore, ovaj Žika što je neki vaporware lik sa parama, i Fata koji sad odjednom i on ima 25.000 da uloži u lokal. To ga je odalo!

Dacete mi jednu pizzu, cuj mene pastu, pizzu!

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

iskreno, nisam mogao da citam Mita, Zika pricu, previse konfuzno :tf: 

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, FATA said:

Necu dobri doktore, poduzi je spisak neces stici na red! 🙂

 

 

a znaci ipak sam na spisku:D

salu na stranu, svaka cast na hrabrosti da ulazis u bilo kakvu pricu, ja ne bih imao muda ni da je sve cisto da se upustim sad u neke kredite i sve...al jbga, uvek sam bio ziheras sto kazu, sedeo i strebao, nikad nesto rizikovao ni sa skolom, ni sa poslom...par stvari tako zalim sto nisam probao, tipa kad mi se ukazala prilika da odem da radim na prekookeanskom kruzeru kao doktor, bukvalno 7 dana pre odlaska u Nemacku...ko zna gde bih sad bio...inb4, u prljavi Gaijin u Japanu:D

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dule_smor said:

na prekookeanskom kruzeru kao doktor, bukvalno 7 dana pre odlaska u Nemacku...ko zna gde bih sad bio...inb4, u prljavi Gaijin u Japanu:D

znam nekoliko njih koji su lekari na kruzerima, ne znam tačno šta očekuješ da bi bilo tamo, ali ono, može da bude ok kinta, sve drugo je onako 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, evgeniy said:

ocekuje sesije penisanja sa mladim pripadnicama zenskoga pola

doktor je i moze da pogleda, gde ces bolje!

na kruzeru? možda samo ako mu se dopada kategorija 60+ (naravno, ne osuđujemo, svako ima svoje preference 🙂

a od mladih eventualno ovi što su osoblje ali to ako nisu filipinke onda su iz exYu a to može i ovde kod nas (a i u nemačkoj!).

Link to comment
Share on other sites

On 11/28/2023 at 3:01 PM, FATA said:

Necu dobri doktore, poduzi je spisak neces stici na red! 🙂

ja cu, dobar sam covek, hocu da ti ucinim 😄 

Ono sto ti je Laki rekao je tacno - kazes da zelis ugovor sa jasno predefinisanim obavezama, odgovornostima i iskoriscavanjem benefita, sa sve najavom aneksa nakon odredjenog vremenskog perioda. Ako krenu da negoduju na bilo koji nacin, cak i na (kvazi) benigni u smislu "ma mi smo ortaci, koji ce nam ugovor, covek se drzi za rec" i ostala sranja znaces da treba da batalis pricu. Ako nisu u fazonu da se obavezuju ugovorima ili hoce nesto da rade van vasih usmenih dogovora ili nemaju istu viziju kao ti. u oba slucaja ti ne trebaju. vi mozete i zajednicku firmu da osnujete kao tri vlasnika u cijem ce statutu biti (opet) egzaktno definisano sta su cije obaveze i sta su cije odgovornosti. na kraju da ti dodam da se ne zaleces jer iako imas najbolju nameru i iskrenu zelju da pokrenes posao u koji verujes, posto poto da to uradis ti moze mnogo cise dugorocnijih problema doneti nego resenja. bolje strpljivije da radis na necemu dok ne budes siguran da je to TO, i da postavis zdrave temelje nego da se sve pretvori u pakao. svakako nisi izgubio vreme jer si, kako si i sam rekao, mnogo i naucio o procesu proizvodnje, istrazivao, probao itd. 

daleko od toga da te obeshrabrujem, zelim da ti uspe jer nema veceg zadovoljstva kada se izboris za nesto sto zelis. samo se treba boriti na pravi nacin 🙂 

  • Upvote (+1) 1

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, ZOLA said:

On bez tebe ima nesto (rostilj i sizofreniju) ali ti bez njega nemas apsolutno nista (za sada).

Mimo infrastrukture koju nemas i nisi trenutno voljan da u istu ulazes (apsolutno se slazem, potrebno ti je prvo iskustvo) oni imaju sredjene i ostale detalje koje bi ti tek trebalo da naucis jer si nov u poslu (pocevsi od ljudstva, kakvog takvog brenda i postojecih musterija pa do izgradjenih odnosa sa dobavljacima i verovatno odredjene rabate, odlozena placanja i sl). Dakle ti ne bi krenuo od apsolutne nule (da ne kazem minusa jer kad pocinjes privatan posao sam sve je minus dok ne pocnes da pravis pare i isplatis originalnu investiciju).

 

Ono ste je tebi neophodno iz cele te price je prvenstveno iskustvo. Ako napravite dobru pricu i prerastes rostilj npr onda je lakse pregovarati uslove. Jer ako od nekih fiktivnih 10k evra, 7k pravi rostilj a 3k ti, jos uvek su oni "baje". Onog momenta kada ti donosis vise posla, karte mogu da se ponovo podele. Ja bih predlozio da probate odredjeni vremenski rok, npr. kazes da si voljan da probas odredjeni vremenski period da radis za tih 35% ili vec koliko posto a nakon tog perioda da se podvuce crta i da se vidi ko kosi a ko vodu nosi te da u skladu sa tome bude preraspodela kolaca.

 

Sto se same klope tice, deluje mi da je insistiranje na pici malo zliberski potez rostiljdzije jer ces ti imati pec u kojoj ces moci istovremeno da pravis 2 pice npr. Dok on na plotni u istom vremenskom periodu moze da napravi 10 pljeka (lupam detalje, ne znam da pravim nista od toga ali nadam se da kapiras poentu). I onda se vidi matematika, 2 pice x 15 min (mozda gresim ali ti koristi realne brojeve) x 8 sati = 64 pice dnevno pod punim kapacitetom. Ne znam koja je profitabilnost pice ali neka bude 400 kinti po pici (ti koristi realne brojeve) = 25.6k dindzi, odnosno tvoje 35% je 8960 dindzi. Je li ti to vredno cimanja ili mozes negde drugo napraviti vise?

 

Mislim da se na pasti moze napraviti vise (kao sto rekoh ne znam da spremam tako da mozda gresim, ali kao mali Perica zamisljam da za 15 minuta moze da se skuva brdo paste, da ne kazem 10 obroka). Verovatno je manja zarada ali kao sto rekoh, to su mi sve nepoznanice tako da matematiku moras da uradis sam.

 

Dakle ono sto bi ti trebalo da uradis (osim matematike koja je apsolutno vazna, iako je sta bi bilo kad bi bilo opet bi trebalo da znas sta ti se najvise isplati) je iskustvo. Da ne gledas samo svoj posao nego da vidis kako funkcionisu i druge stvari koje nece biti tvoja glavobolja u ovom scenariju ali hoce u svakom sledecem. Jer ako jednog dana napravis dobru pricu i hoces da pocnes sam onda ce ti to znanje biti neophodno. Isto tako ako budes hteo sa nekim investitorom da radis, onda ce tvoj procenat biti veci u zavisnosti od tvoje bitnosti za celokupan biznis. Investitori generalno nece da se bave poslom, vec bi samo da gurnu kes pod odgovarajucim uslovima. Dakle investicija xy novca i uz to dobijanje xy obaveza za vecinu investitora nije opcija.

 

Realan scenario je i da se prica ne zavrti i ti iz toga u svakom slucaju izlazis u plusu. Jer novac nisi investirao, investiraces svoje vreme a za uzvrat ces dobiti iskustvo. Od tebe zavisi da li ce to iskustvo biti vredno ulozenog vremena ali je to sigurno bolje nego da je bilo ulozeno i vreme i novac. 

 

Jako dobre poente o kojima dosta razmisljam u poslednje vreme a koje me cine nervoznim, nervoznim jer sam neodlucan u neku ruku, a neodlucan sam jer da se stari ja pitam oterao bih ga u kurac i fokusirao se na nesto drugo. Koliko god sam zelen u nekim granama zivota a ova je jedna od njih, jako sam dobar u citanju ljudi pa sam tu uvek korak ispred. Medjutim pokusavam da promenim nacin na koji komuniciram sa ljudima i da budem vise diplomatski orjentisan u fazonu moze sve daj da se dogovorimo. Mislim ja sam znao od pocetka da ce gledati na neki nacin da me zajeb(u)e ali sam ocekivao dosta kasnije, tipa kad pocnemo sa poslom... Ovako ispadose totalni amateri 😄 

Kinta mi nije toliko bitna, mislim i jeste i nije. U smislu da ovo sto kaze oddball dole a da je potrebno postaviti zdrave temelje. Da je on meni rekao odmah takva i takva je prica, sad je 20% potrudi se da izgruvas picu pa u odnosu na promet sescemo i dogovoriti se ne bi mi bilo toliko bitno... Mejdutim kad vidim da od pocetka postoji bezobrazluk i namera da me zajebu onda mi je itekako bitno.

Ono sto mi ne ide na ruku je to cega se dotakao dobri dule iznad a to je da ne volim da propustam prilike makakave bile, jer sam kroz iskustvo i pricu sa drugima shvatio da se ne javljaju cesto, a i kad se jave nisu sve neogranicenog roka trajanja. Sa tim recenim mi je bila ideja da mozda i prihvatim tih 35% privh X meseci dok ne unapredim znanje i nabodem super recept pa onda da se polako povucem i dam/prodam recept za tih istih 35% i da se fokusiram na otvaranje neceg svojeg. 

Sto se tice pica vs pasta rostilj lik nema puno veze sa tim... Ortak je verovatno imao napad i istripovao da se pasta nece toliko prodavati, a cuo neke cifre o prodaji pice pa ogladneo a ovom rekao da ide samo pica. Nije to toliko ni strasno jer za pastu bukvalno treba sporet sa 2 ringle i pasta kuvalo (friteza za vodu) a sve zajedno je 1k€ i moze da stane u 4 kvadrata pa se moze ubaciti naknadno. Pica isto nije problem jer se mogu kupiti pica peci na sprat koje mogu da peku 4 pice u isto vreme za 5min (ima i boljih, ovo su socijalne za fazon 1k polovne/2k nove). Isto tako i spic je mozda ~2h popodne i ~2h uvece, mada zavisi i od kvaliteta restorana.


Za paste ima vise opcija. Najsocijalnija varijanta je da se sosevi pripreme u napred, a da se pasta pripremi kuvanjem 70% van radnog vremena. Ako je aldente 10min, ti skuvas pastu 7min, ohladis je u vodi sa ledom i pakujes porcije u kesama. Kada dodje narudzbina iz frizidera u pasta kuker i zavrsis ih za 3min, pomesas sa sosom i vozi. Ali to je ono, bas najsoc varijanta. Sto se tice cene ako racunamo kvalitetne namirnice ~1€ je trosak za osnovne paste sa sosom (ovde pricam samo o namirnicama), ~2€ sa mesom i oko ~3-4€ onih avanturistickih tipa gambori/tartufi i slicno. Ne moze se ni na svakoj isto zaradjivati pa ove od 1€ mozes otprilike da prodas za 6, ove od 2 za 8, a ove od 3 za 10. Ako je kvalitet socijalni, vecina pasti moze da se spremi za 1€.

Jedina razlika izmedju paste i pice a koju je ortak odbio da prihvati je to sto za pastu trebas da imas osecaj kad sta da dodas i to se moze nauciti jako brzo.. Da ti dam par saveta izgrmeo bi i za 2€ se usrao od klope. Kod pice ima dosta zackoljica a to je da pogodis recept sto je do jaja tesko, a kad pogodis onda dosta stvari zavisi od fermentacije odnosno koliko dugo odmara testo i na kojoj temperaturi. Visak od par grama vode npr. menja hidrataciju testa pa umesto da imas 60% zavrsis sa 65% i onda bude skroz druga pica, od hrskave do zilave a kod pice je najbitnija konstantnost. Uglavnom, iz glave bih rekao da je slicna zarada i za picu i za pastu, sa tim da je pastu 100x jednostavnije pripremiti i prodati.

Sto se tice uspeha mislim da je lakse uspeti nego fejlovati ako pricamo o prodaji prozivoda, a ja retko kad tvrdim nesto za sta nisam siguran... Ono sto moze da ne zavrti pricu je pohlepa i tvrdoglavost "investitora" na sta ja ne mogu da uticem i bilo bi mi krivo ako to stopira sve. Oddball i laki su mi dali super predloge da ispregovaram sta mi odgovara i da sve resim pismeno i mirna backa. Koliko ja god bio fer i drzao do svog obraza zaboravljam da drugi imaju djonove.

 

On 11/28/2023 at 10:17 PM, Dule_smor said:

a znaci ipak sam na spisku:D

salu na stranu, svaka cast na hrabrosti da ulazis u bilo kakvu pricu, ja ne bih imao muda ni da je sve cisto da se upustim sad u neke kredite i sve...al jbga, uvek sam bio ziheras sto kazu, sedeo i strebao, nikad nesto rizikovao ni sa skolom, ni sa poslom...par stvari tako zalim sto nisam probao, tipa kad mi se ukazala prilika da odem da radim na prekookeanskom kruzeru kao doktor, bukvalno 7 dana pre odlaska u Nemacku...ko zna gde bih sad bio...inb4, u prljavi Gaijin u Japanu:D

Svako je na nekom spiskom samo je pitanje na kojem 😄

Ocigledno nisi gledao mucke dok smo bili klinci inace bi znao da "hi hu ders, vins! 

Salim se malo, ali uvek sam imao tu deformaciju da probam i prihvatim bilo kakvu pricu koja mi se otvori a ni jedna nije bila losa po mene, bar nije sve do ove pa cemo videti 😄
Probaj i ti nekada, ko zna sta se dobro rodi!

 

9 hours ago, oddball said:

ja cu, dobar sam covek, hocu da ti ucinim 😄 

Ono sto ti je Laki rekao je tacno - kazes da zelis ugovor sa jasno predefinisanim obavezama, odgovornostima i iskoriscavanjem benefita, sa sve najavom aneksa nakon odredjenog vremenskog perioda. Ako krenu da negoduju na bilo koji nacin, cak i na (kvazi) benigni u smislu "ma mi smo ortaci, koji ce nam ugovor, covek se drzi za rec" i ostala sranja znaces da treba da batalis pricu. Ako nisu u fazonu da se obavezuju ugovorima ili hoce nesto da rade van vasih usmenih dogovora ili nemaju istu viziju kao ti. u oba slucaja ti ne trebaju. vi mozete i zajednicku firmu da osnujete kao tri vlasnika u cijem ce statutu biti (opet) egzaktno definisano sta su cije obaveze i sta su cije odgovornosti. na kraju da ti dodam da se ne zaleces jer iako imas najbolju nameru i iskrenu zelju da pokrenes posao u koji verujes, posto poto da to uradis ti moze mnogo cise dugorocnijih problema doneti nego resenja. bolje strpljivije da radis na necemu dok ne budes siguran da je to TO, i da postavis zdrave temelje nego da se sve pretvori u pakao. svakako nisi izgubio vreme jer si, kako si i sam rekao, mnogo i naucio o procesu proizvodnje, istrazivao, probao itd. 

daleko od toga da te obeshrabrujem, zelim da ti uspe jer nema veceg zadovoljstva kada se izboris za nesto sto zelis. samo se treba boriti na pravi nacin 🙂 

Hvala kolega bajkeru! 🙂

Svakako je ta "ortaci" atmosfera sa njegove strane kad je u pitanju moj deo u prici. Cekam da se vidimo pa da ga pitam u vezi te promene kad me je informisao da je 35% umesto 50%. Uopsteno mnogo neozbiljna i neorganizovana prica za moj ukus. Medjutim napisah da ne volim da propustam prilike pa bih mozda i pokusao, ali kao sto si pomenuo sa unapred jasno utvrdjenim obavezama, odgovrnostima i svega ostalog jer ova poznanstva mogu da mi otvore mozda neka vrata sutra (sumnjam, ali ae mozda postoji sansa). Tako da cu insistirati da se stavi na papir. Oni su vec osnovali drugu firmu a i brend ce biti drugaciji ako sam ga dobro razumeo medjutim sa istom logistikom i ljudima. Mislim da je sad vec kasno, ali ako ja to ugovorom mogu da resim i nije mi bitno da budem medju osnivacima. Ima jos vremena do pocetka, necu se zaletati dok ne napravim top picu kojom cu moci da pregovaram pa cu da izadjem sa uslovima i videti njihovu reakciju. Kao sto kazes, ne vidim kako njima moze da skodi a ako nisu u fazonu da se obavezu onda su verovatno planirali nesto mimo mene.

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...