Jump to content

Da li smo se kvalitetnije hranili 80-90ih ili danas?


Recommended Posts

30 minutes ago, digrejzo said:

@togFU uf, koji flesbekovi kad sam procitao ovo za pohovanu salamu. mada je ponekad bio i mesni narezak da razbije monotoniju, a i nije kao da mozes da provalis ociglednu razliku, nego samo udri =))

a sad si ti mene podsetio sa ovim mesnim nareskom (ofc da je bio tu, sve zajedno sa onim debelim u nekoj plavoj majici na pakovanju, baš da vidim dal to ima negde na ovim nostalgija sajtovima) na onaj genijalni UNHCR feta sir iz devedesetih što je bio sama srž soli tipa 99% soli i 1% mlečne masti čisto da sve to drži zajedno :))

11 minutes ago, rbds said:

Prženice i kačamak su i dalje na meniju svaki put kada odem kod roditelja. Neke stvari ne treba menjati. 😉

ja kačamak pravim i dan danas sebi 🙂 nema ništa lakše za doručak, doduše da se ogradim, palentu, jer se brže sprema, onaj kačamak, posebno beli, nešto ređe, treba više vremena 🙂

3 minutes ago, togFU said:

hahah, ali što je najluđe, zapravo ti si mene  sad podsetio na pohovanu salamu, jer ja nisam mislio na to nego na fazon "omlet sa salamom", samo što ostane ceo komad te salame tako i jaja preliješ tek kad se proprži salama, ne odmah : ))

I mislim da sam isto probao baš pohovani narezak lol

 

ja nikad nisam jeo pohovanu salamu 😞 niti pohovani narezak 😞

baš ovo što si ti napisao, propržiš i onda tek ubaciš jaje, taman u toj masti od podriguše se isprži :)))

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Dule_smor said:

Da li sam ja jedini koji se uopste ne seca tih Step sokova? Inb4, pa kad si ti tad pio rakiju heeee

aj seknd ovo vuduovo, šanse da nisi pio step sok u srbiji devedesetih su ravne nuli. ako ne kod sebe u fazonu tvoji nisu to kupovali, onda u školi ili na nekom rođendanu sigurno 🙂

Link to comment
Share on other sites

pa ne, pio je pivo i rakiju. jedino objasnjenje

 

9 hours ago, absolute said:

Ja se sećam da je najnezdravija stvar koju sam kao klinac jeo, i to jako retko je bila neka salama "podriguša". 

Pare nisam dobijao u osnovnoj školi, tako da sam za užinu cepao samo šta mi keva zapakuje. A čini mi se da su i ostali tako.Ne sećam se da sam viđao moju generaciju da pije koka kolu ili tako nešto ujutru. Koka kola se, kod mene, pila samo za Novu godinu. Bile su još u staklenkama od litar. A i to dobiješ jednu čašu i šamar, čisto da ti bolje ostane u sećanju kad si pio 😄

Inače samo domaći sokovi od zove, jagode i višnje. U nekom momentu su bili popularni i oni domaći sokovi što je narod pravio od bundeve sa "pulpom", ne znam da li se toga sećate. Meni su bili kul.

 

Plus je bilo i više rodbine sa sela koja je slala njihove proizvode "frei", posebno domaća jaja i sir. I ofc kevina rodbina  iz Slavonije sa domaćim kulenom, kobajama, slaninicom, krvavicama, švarglama i tome slično.

 

Grickali smo i mi smoki i grisine, ali čini mi se da je to baš retko bilo i u daleko manjim količinama.

 

Život je bio mnogo jednostavniji, zdraviji i jeftiniji nego danas :c

ma brate jeo si pastetu virsle salame majonez jedino sto nismo sedeli pred kompom (u stvari ja jesam cim sam dobio sa 12, instant sunovrat), i sva ta sranja. Cak su nas i terali vise to da jedemo jer su to godine kad je "margarin bio zdraviji od putera" "soja od mesa" "riblja pasteta zdravlje" i slicna sranja. Ne romantizujmo ishranu, bila je isto sranje ko danas 😄
Jedino danas ima kao vise love pa se vise zderu slatkisi

i da sok od zove, specijalitet zova koja raste pored autoputa 😄

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, f4ts0 said:

"soja od mesa"

haha, patim i danas onu reklamu "to je hrana, zdrava, sita, pod imenom soja vita" :))

a i kad kažeš majonez onu reklamu sa pumpom "evit - dijamant" što valjda toče jedni evit a drugi dijamant :))

Link to comment
Share on other sites

Здраво се хранио и храни само онај ко је са села добијао и добија храну. И то од бабе/деде или "провереног" сељака.

Уосталом, не сјебава нас храна, него стрес. Ваздух, вода...

Моји горштачки преци су јели месо 2 пута годишње, бели хлеб уз месо, сир је био посластица а о воћу, риби да не причам и живели су по 90 и више година... Јер им је живот био једноставан, као и обавезе као и задовољства...

Пи ес: спржа и прженице нису исто, бар у ЦГ нису...

Edited by Debeli
  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, f4ts0 said:

pa ne, pio je pivo i rakiju. jedino objasnjenje

 

ma brate jeo si pastetu virsle salame majonez jedino sto nismo sedeli pred kompom (u stvari ja jesam cim sam dobio sa 12, instant sunovrat), i sva ta sranja. Cak su nas i terali vise to da jedemo jer su to godine kad je "margarin bio zdraviji od putera" "soja od mesa" "riblja pasteta zdravlje" i slicna sranja. Ne romantizujmo ishranu, bila je isto sranje ko danas 😄
Jedino danas ima kao vise love pa se vise zderu slatkisi

i da sok od zove, specijalitet zova koja raste pored autoputa 😄

Zapravo njet, ali ajde da okrenemo na shalu 😄

 

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Прадеда 102 године, деда 85, отац 72 (стриц 56)... Наставите низ

 

Meni je muska linija kriticna, i sa caletove i sa majcine strane...pradeda 64, deda 66, cale 62...doduse drugi deda skoro 80, a stricevi evo jos guraju, preko 80 obojica...zato babe i prababe kidaju, sve su 80+, dve cukunbabe po 99 :D

 

Edit, inb4 Igor, pa promeni pol heeee

 

drasko 105

Pra-pra unuci za 100 god : on radil v narodne banke, nu sto on imal stresa, patamu zivjel 105 godin.

 

ahaha

 

 

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Dule_smor said:

Meni je muska linija kriticna, i sa caletove i sa majcine strane...pradeda 64, deda 66, cale 62...doduse drugi deda skoro 80, a stricevi evo jos guraju, preko 80 obojica...zato babe i prababe kidaju, sve su 80+, dve cukunbabe po 99 😄

jasno je znači da su im žene došle glave! :))) 

šalu na stranu, žene i kao žive duže jelda kao što znamo, ali mislim da sam čitao negde da se i to menja lagano ... sad bi neko rekao zbog they-them-woke, a verovatno zbog generalnog izjednačavanja posla itd.

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, absolute said:

Zapravo njet, ali ajde da okrenemo na shalu 😄

 

Pa nije sala nomky, ista smo sranja jeli kao danas generalno - dal je nesto iz C marketa ili Deleza, isto se vata. kupovali smo procesiranu hranu.  Cak bih rekao da danas kad smo shvatili da je puter bolji od margarina, da jaja nisu ubojice, da dijet kola nije zdrava, da se MOZEMO zdravije hraniti. 
Ofc, ako neko pusti detetu da zdere cips guu kolu i sranja po ceo dan, nema tu leka.

  • Like +1 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Razlika je samo u količini i učestalosti.

Znači procesuiranu hranu - prašku šunku sam jeo možda, možda, jednom nedeljno. Uvek je bilo ili slaninice ili drugih domaćih stvari. Parizer nisam voleo pre, ne volim ga ni sad. Čips, smoki, grisine samo kad su rođendani ili neka veselja. 

Viršle i paštete samo u vrtiću kad sam bio, keva nam nije davala to nikad.

Pržena jaja i kačamak i sir su bili skoro svaki dan. Riba rečna barem 2, 3 puta nedeljno (morsku sam jeo samo na moru, mislim da ovde nije ni bilo da se kupi). Ostalo sam napisao, uglavnom je dolazilo ili iz Slavonije ili iz istočne Srbije (zavisi sa čije strane su slali). Keva i ćale su  nekoliko puta godišnje išli u selo da kupe polutke teletine ili svinjetine.

Sve to ne mogu da kažem za moju decu, jer skoro više nikog nema na selu, a i ti što su ostali se uglavnom ne bave proizvodnjom hrane (nešto malo Cecini kod Uba). 

Moji klinci se još i kvalitetno hrane, jel npr. ne piju sokove (osim ove što im sami napravimo - zova i jagoda). Zovu ofc da ne berem pored puta, nego u šumi kojih još ima i u okolini Beograda.

I eto, koliko se ja sećam, a odrasli smo u istom kraju i u skoro isto vreme, većina dece je isto tako živela i hranila se do kraja 80ih. Onda su eksplodirale fante, koka kole, pa posle toga guarane itd. Da ne govorimo o hrani koja dolazi bog te pita odakle.

Znači, razlika je OOOOGGGROMMNAAAA, sad ne znam dal je kod tebe demencija uzela maha, oće to posle 80 godine, ali ne može da se poredi ishrana pre 30-40 godina i sad.

 

Edited by absolute
  • Like +1 1

QUOTE (Kojot @ Apr 21 2009, 03:24)

relnao pametna devojka se ili iskenaj pre sexa ili se izklistira tusem i namaze pomadom

Link to comment
Share on other sites

Nego, 90tih je bio prilično manji izbor hlebova nego danas, ali mi je nekako sava iz tog vremena imala bolji ukus nego sada. Uglavnom sada kupujem neki tost 'leb, ali uzmem savu tu i tamo, neka nostalgija me vuče šta li, ali ni prineti onom iz 90tih, ili me samo sećanje vara, ne znam 🙂 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, absolute said:

Znači procesuiranu hranu - prašku šunku sam jeo možda, možda, jednom nedeljno. Uvek je bilo ili slaninice ili drugih domaćih stvari. Parizer nisam voleo pre, ne volim ga ni sad. Čips, smoki, grisine samo kad su rođendani ili neka veselja. 

uf, ja sam kidao ono pred devedesete onu šunu u konzervi, pa što je uvek imala onaj deo "aspika" tj. "pihtije" kako da nazovem oko sebe, taj deo mi je bio najslađi 😞 🙂

31 minutes ago, Junkie said:

šta vi imate protiv guarane? [flack]

ništa, ali prihvatamo samo uz kombinaciju sa dredovima, majici bez rukava šarenih nijansi i brzim naočarima! :))

30 minutes ago, manson said:

Nego, 90tih je bio prilično manji izbor hlebova nego danas, ali mi je nekako sava iz tog vremena imala bolji ukus nego sada. Uglavnom sada kupujem neki tost 'leb, ali uzmem savu tu i tamo, neka nostalgija me vuče šta li, ali ni prineti onom iz 90tih, ili me samo sećanje vara, ne znam 🙂 

pa uzmeš lepo četvrt leba što je onaj pre tebe već dobrano ispipao dok je sebi sekao četvrtinu od polovine i tako :))

što se kvaliteta tiče, dok je Klas imao fabriku dole u južnom bulevaru, to je bio taj hleb Sava koji pamtim, nemam pojma dal' se to promenilo jer otprilike od tad ni ne jedem hleb, ali ima i dalje po Klas pekarama ovim što su preživele tu i tamo. 

47 minutes ago, absolute said:

Viršle i paštete samo u vrtiću kad sam bio, keva nam nije davala to nikad.

Pržena jaja i kačamak i sir su bili skoro svaki dan. Riba rečna barem 2, 3 puta nedeljno (morsku sam jeo samo na moru, mislim da ovde nije ni bilo da se kupi). Ostalo sam napisao, uglavnom je dolazilo ili iz Slavonije ili iz istočne Srbije (zavisi sa čije strane su slali). Keva i ćale su  nekoliko puta godišnje išli u selo da kupe polutke teletine ili svinjetine.

bottom line očigledno zavisi i od porodice do porodice, ofc. ok, opet, ti si stariji ali eto mi smo nešto više jeli viršle, deca to proždiru 🙂  ali opet nije bilo toliko sokova, čipsa itd. bilo jaja, kačamak, pasulj, sir, bla bla, ali riba npr ja bih rekao skoro pa nikako, osim girice s vremena na vreme. e i ona u konzervi sardina.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, voodoo_ said:

Ima Sava i sad dobar ukus, ali ne ona iz Maksija

Npr. neki AS Grocka što distribuira po manjim radnjama i dalje pravi vrhunsku Savu

bas pre neki dan sam uzeo Savu jer me nesto smorio tost hleb. bas sam prijatno iznenadjen, em cenovno, em mi je bio korektan hleb skroz

Edited by digrejzo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, absolute said:

Razlika je samo u količini i učestalosti.

Znači procesuiranu hranu - prašku šunku sam jeo možda, možda, jednom nedeljno. Uvek je bilo ili slaninice ili drugih domaćih stvari. Parizer nisam voleo pre, ne volim ga ni sad. Čips, smoki, grisine samo kad su rođendani ili neka veselja. 

Viršle i paštete samo u vrtiću kad sam bio, keva nam nije davala to nikad.

Pržena jaja i kačamak i sir su bili skoro svaki dan. Riba rečna barem 2, 3 puta nedeljno (morsku sam jeo samo na moru, mislim da ovde nije ni bilo da se kupi). Ostalo sam napisao, uglavnom je dolazilo ili iz Slavonije ili iz istočne Srbije (zavisi sa čije strane su slali). Keva i ćale su  nekoliko puta godišnje išli u selo da kupe polutke teletine ili svinjetine.

Sve to ne mogu da kažem za moju decu, jer skoro više nikog nema na selu, a i ti što su ostali se uglavnom ne bave proizvodnjom hrane (nešto malo Cecini kod Uba). 

Moji klinci se još i kvalitetno hrane, jel npr. ne piju sokove (osim ove što im sami napravimo - zova i jagoda). Zovu ofc da ne berem pored puta, nego u šumi kojih još ima i u okolini Beograda.

I eto, koliko se ja sećam, a odrasli smo u istom kraju i u skoro isto vreme, većina dece je isto tako živela i hranila se do kraja 80ih. Onda su eksplodirale fante, koka kole, pa posle toga guarane itd. Da ne govorimo o hrani koja dolazi bog te pita odakle.

Znači, razlika je OOOOGGGROMMNAAAA, sad ne znam dal je kod tebe demencija uzela maha, oće to posle 80 godine, ali ne može da se poredi ishrana pre 30-40 godina i sad.

 

meni moze jer nisam imao nista sa sela 😉

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...