Jump to content

Rio Tinto


Recommended Posts

Problem u celoj toj priči jeste što nije ljudima dovoljno reći "nemojte da prodate kuće Rio Tintu", "ostanite na selu", "rađajte decu", mora da se stvori ambijent u kome oni to sami hoće, to je ovo što Djape priča da nedostaje što se tiče politike ka selima. Nažalost za sela čak niko ništa ni ne radi osim tog ubogog pokušaja sa kućama mladim bračnim parovima, ali recimo primer s rađanjem dece - kao sad dajemo po 300.000 dinara za rođenje deteta, ok to je neki napredak, ali opet će tu najviše poboljšanja da vide oni koji bi svakako i rađali decu. Neki normalan par kad odlučuje da li će imati decu neće biti u fazonu "jao dobijam 300.000, aj da napravim pet komada!" nego će da gleda koliko je zdravstvo u raspadu, koliko je školstvo u raspadu, gde će ta deca da odrastaju, sam taj boost u startu je ok, ali sumnjam da je baš da će nekog da prelomi. Isto i ovo sa selima, da napravimo vrhnuske škole, bazene, bioskope, šta već sve treba u svakom selu u Srbiji to opet nije dovoljno - taj čovek da bi ostao tamo mora da zna da može od tih svojih krava, šljiva i slično što proizvodi da živi iole pristojno a ne da jedva preživljava. Ista priča i sa Rio Tintom - kao ovamo ljudi nemojte da prodajete našu najplodniju zemlju za rudnik, od toga treba svi mi u Srbiji da živimo, a kad pogledaš snimke to je samo jedno u nizu raspad sela u Srbiji gde je ovo što Djape priča - nemaš ništa. I onda taj neki mučenik razmišlja "neko mi nudi 50-100k evra za imanje, ja mogu slično u drugom selu da kupim za petinu te cene i da mi ostane da narednih 20ak godina živim mnogo bolje nego sada" i kako da ne prihvati? A neko će u BG da bude u fazonu "izašao sam da blokiram most na dva sata, od mene dosta" i da se vrati nazad da razmišlja koja mu je lokacija najbolja za izbor stana. 

Memedović je samo tu upao u tu mantru koja se plasira u vidu apela da se nešto radi ili ne radi, nije on tu kriv samo je manje-više ponovio ono što se plasira u javnosti. Ali od apela ti ljudi tamo ne mogu da žive. 

  • Thanks (+1) 1
  • Upvote (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, DJAPEH8 said:

Inace, citam sad postove od gore, pa ljudi ko je pljuvao po Memedovicu? Svi smo valjda slozni u celoj drzavi da je covek mega car, i u svom originalnom postu sam napisao da je meni bukvalno jedin

Evo ja se izvinjvam, pošto sam ja prvi upotrebio izraz "pljuvanje Memedovića", moja greška. 
Čitam sve ove postove, kontam da se u suštini svi slažu, neke razlike u nijansama su u pitanju. Meni malo lol što je neko napisao "bioskop u selu", mislim lol, kakva god da je država nema teorije da ćeš imati bioskop u svakom selu. U selu treba da imaš vodu, struju, u današnje vreme mogućnost interneta, malu prodavnicu i to je to. Ostalo ili gajiš sam ili ideš u prodavnicu fazon jednom mesečno. Ne mora tržni centar, bioskop, čak ni kanalizacija jebiga...

7 hours ago, Zwerko said:

Nažalost za sela čak niko ništa ni ne radi osim tog ubogog pokušaja sa kućama mladim bračnim parovima,

Ja se sećam da su bile neke subvecnije za poljoprivrednike, pre recimo 10 god, a verovatno ima i sad nešto. Ne samo na nabavku polj. mašina i opreme, nego čak i za sadnice (jedan moj komšija je dobio fazon 10k evra za sadnice lešnika, što mu je pokrilo fazon 80% tog dela troška). Tako da nije baš da nema nikakvih "podsticaja" za ostanak na selu itd... naravno da treba više...

Edited by togFU
edit: evo G! je bolje objasnio za subvencije..
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, togFU said:

Meni malo lol što je neko napisao "bioskop u selu", mislim lol, kakva god da je država nema teorije da ćeš imati bioskop u svakom selu. U selu treba da imaš vodu, struju, u današnje vreme mogućnost interneta, malu prodavnicu i to je to. Ne mora tržni centar, bioskop, čak ni kanalizacija jebiga...

Brate. Ja sam spomenuo bioskop u kontekstu svakodnevnog zivota koji se vodi na selu/gradu i stvari koje ti ne padaju na pamet dok ljudi koji zive u gradu, jel, to imaju svaki dan na izvolte (kao sto je bioskop, bazen itd). Nisam rekao da svako selo MORA da ima bioskop jbg. Trzni centar niko nije spominjao, a kad si se vec dotakao kanalizacije koje selo ne mora da ima, kao sto moje selo nema, i naravno ljudi su navikili da nemaju, pa evo sad kad dodje do prezasicenja zemljista kod septicke jame koja se vec 1000x cistila, a i to vise nece niko da radi, jer oni koji su to nekada i radili su sad vec ili prestari ili su 2m pod zemljom. Sta onda? Ja sam morao da kopam drugu septicku jamu, al posto mi dvoriste nije 3ha, gde da je kopam? Mislim, banalne stvari, i razumem da dosta stvari tebi ne padaju na pamet jer ih ne dozivljavas i ne mislim da si ti mislio nista lose, al eto samo da ti kazem 🙂 

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2022 at 8:40 AM, Zwerko said:

Problem u celoj toj priči jeste što nije ljudima dovoljno reći "nemojte da prodate kuće Rio Tintu", "ostanite na selu", "rađajte decu", mora da se stvori ambijent u kome oni to sami hoće

Memedović je samo tu upao u tu mantru koja se plasira u vidu apela da se nešto radi ili ne radi, nije on tu kriv samo je manje-više ponovio ono što se plasira u javnosti. Ali od apela ti ljudi tamo ne mogu da žive. 

ne znam sto al malo mi zasmetala ova logika... "mora da se stvori ambijent" - ovo zvuci tako politicki :tf: nikakav ambijent nece nikad da se stvori zato sto je sve sranje (i mi i drzava od koje se kao ocekuje nesto lol), ali on pokusava..
i onda prebaciti njemu da je licimeran sto i sam ne zivi na selu, a nije upao ni u kakvu mantru i ne ponavlja nesto sto je plasirano u javnosti pre 5 dana vec covek 20 godina pokusava da priblizi prirodu ljudima..

Link to comment
Share on other sites

meni je smesno da ljudi osecaju potrebu da brane memedovica ovde a da niko zapravo nije nista lose rekao za coveka :d

nije licemeran, ali ovo sto kaze dzi svakako, i nije to neki napad na njega, ali da u tom romantizmu prema selu zna da ispadne 'nedovoljno objektivan' (u nedostatku bolje fraze), zna

Link to comment
Share on other sites

ne znam sto al malo mi zasmetala ova logika... "mora da se stvori ambijent" - ovo zvuci tako politicki :tf: nikakav ambijent nece nikad da se stvori zato sto je sve sranje (i mi i drzava od koje se kao ocekuje nesto lol), ali on pokusava..
i onda prebaciti njemu da je licimeran sto i sam ne zivi na selu, a nije upao ni u kakvu mantru i ne ponavlja nesto sto je plasirano u javnosti pre 5 dana vec covek 20 godina pokusava da priblizi prirodu ljudima..
Nemam ja nikakav problem sa Memedovićem, naprotiv ja vrlo poštujem njegov rad u oblasti u kojoj radi. Problem je što ta oblast nema u našem današnjem društvu zapravo mnogo uticaja na one koji donose odluke, pre svega da se sistemski promeni pristup politici prema selu/prirodi. Jer dok se god svede na to "Memedović kukao o Nedeljicama" ćemo i dalje imati situaciju npr "odustali od Rio Tinto u Jadru ali zato Zidjin pokidao neko selo kod Bora" jer problem ne biva rešen sistemski.

U tom smislu njegov apel treba pre da bude ka donosiocima odluka nego ka tim ljudima koji odlaze sa sela, jer kao što smo i konstatovali ne bi oni prodavali kuće i odlazili da im je dobro ili da vide perspektivu ostajanja tu.

Opet imamo i reakciju na njegov nastup i u tom smislu mu realno svaka čast, uradio je više od većine opozicionih političara sigurno iako mu to nije direktno posao.

  • Haha (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Može lock! :)

Quote

Brnabićeva: Stavljena tačka na Rio Tinto u Srbiji, gotovo je VIDEO/FOTO
Beograd -- Premijerka Ana Brnabić obratila se nakon današnje sednice Vlade Srbije, na kojoj se razgovaralo o Rio Tintu.

IPremijerka Ana Brnabić saopštila je večaras da je Vlada na sednici ukinula uredbu i prostorni plan područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarit.

"Prostorni plan je ukinut i on više ne postoji. Samim tim poništeni su svi upravni akti koji su vezani za Rio Tinto, sve dozvole, resenja, odluke i sve ostalo", rekla je Ana Brnabić na pres-konferenciji neposredo posle sednice vlade.

Ukinuta je i odluka o obrazovanju radne grupe za implementaciju projekta Jadar iz 2021. godine.

"Time smo ispunili sve zahteve ekoloških protesta i stavili tačku na Rio Tinto u Srbiji. Ovim je, što se tiče projekta Jadar, i Rio Tinta, sve završeno. Gotovo je", rekla je Brnabićeva.

Ona je podsetila da su poslednjih meseci održani protesti u vezi sa projektom Jadar i kompanijom Rio Tinto, odnosno njenom ćerkom firmom u našoj zemlji, koja je u Srbiji od 2004. godine kada je, kaže, dobila prvo rešenje kojim se dozvoljavaju istražne radnje i krenula u istraživanje.

Brnabićeva je dodala da je 2006. izmenjen Zakon o rudarstvu kojim je uvedeno načelo kontinuiteta, koje podrazumeva da onaj ko istražuje ima ekskluzivno pravo da eksploatiše, a da je kompanija 2012. dobila rešenje o izvođenju bušotina velikog prečnika.

"I tako dalje evo do danas, do 2022. godine. Imamo zahteve ekoloških organizacija, koji su predati vladi 12. januara 2022", rekla je Ana Brnabić i ponovila sve zahteve, koje je vlada danas na sednici usvojila.

Premijerka je pozvala sve zainteresovane ekološke organizacije da se obrate Vladi i preuzmu dokumente u vezi Rio Tinta i kazala da predstavnici ranijih vlasti, koji su sve te sporazume sklapali, sada pokušavaju na zelenoj agendi da grade političku budućnost.

Naglasila je da trenutne vlasti nikada nisu imale nikakve ugovore sa Rio Tintom.

Ona je, posle sednice vlade, pokazala svu dokumentaciju vezanu za Rio Tinto i poslovanje u Srbiji preko ćerka firme Rio Sava eksplorejšen.

"Tu je sve od 2002.godine, kada je potpisan sporazum sa SRJ, koji ratifikovana u Skupštini SCG 5.maja 2004. godine, preko prvog rešenja Ministarstva rudarstva i energetike od 8. juna 2004.godine, kojim se odobrava geološko istraživanje, preko rešenja iz 2012. za izvođenje radova koje je izdato od strane Ministarstva od zaštite životne sredine pod Oliverom Dulićem za bušotine. Tu je i zakon iz 2006.koji uvodi načelo kontinuiteta kako bi Rio Tintu obezbedio da imaju i ekskluzivno pravo na eksploataciju", objasnila je ona.

Brnabićeva je podsetila da je 2006. na vlasti bila DS sa svojim koalicionim partnerima, a predsednik Srbije tada je bio Boris Tadić.

Prema njenim rečima: "Svi ljudi koji danas govore protiv Rio Tinta i oni koji protestuju, blokiraju raskrsnice, međunarodne putne pravce, granične prelaze, maltretiraju građane itd. bili su u toj stranci, a to su pre svega Dragan Ðilas, Marinika Tepić, Nebojša Zelenović".

"Nije mi jasno, ukoliko su ovi protesti ekološki, a ne politički zašto niste pitali Zelenovića zbog čega je sa svojom strankom doveo Rio Tinto, što mu je dato rešenje o istraživanju, što su menjali zakon da bi im dali eksluzivna prava na eksploataciju. Zašto ne objasne nego se sklanjaju iza zelene agende da bi na tim leđima gradili političku budućnost, na šta nemaju šanse", rekla je ona.

Kazala je da svu dokumentaciju zainteresovani mogu preuzeti i večeras, jer će ona biti u vladi duže pošto mora završiti neke sastanke.

Premijerka je izjavila da su se strane organizacije i fondacije u poslednjih godinu i po dana sjatile u Srbiju da finansiraju ekološke organizacije, učestvuju u njihovom osnivanju, radu i da finansiraju proteste.

Ona je na konferenciji za medije rekla da nema reči o tome koliko je licemerje stranaca i stranih organizacija, navodeći da su najveći finansijeri SAD, Rokfeler fondacija i USAID, Fond za otvoreno društvo, Nacionalna zadužbina za demokratiju i mnogi drugi, iz Velike Britanije Vestminsterska fondacija za demokratiju, Britanski savet, kao i organizacije iz Nemačke.

"Ne bi bio problem da su zainteresovani za životnu sredinu i da nema tog licemerja da ti koji finansiraju proteste, napadaju kompanije iz tih zemalja, a mi treba da ih branimo i politički slabimo. Je l' to igra koju igramo?", upitala je Ana Brnabić.

Ona je ocenila da to pokazuje da ovde neki žele "i jare i pare", što znači, kako je rekla, da finansiraju proteste kako bi oslabili i slomili kičmu Aleksandru Vučiću, a istovremeno znaju da je Vučić posvećen i ozbiljan i da će te projekte izgurati ako misli da su u interesu Srbije.

"Pa ćete dobiti i jedno i drugo i da se oslabi Aleksandar Vučić i da da vasa kompanija ostane. E pa ne može više. Meni je dosta tog licemerja", poručila je premijerka.

Kaže i da su se neverovatne stvari prethodna dva meseca dešavale.

"Platite nekoga da govori o zaštiti životne sredine, a kada Vučić i SNS žele da nešto urade, onda ste protiv", ukazala je Ana Brnabić.

Moram da konstatujem da je ovo vrlo interesantna izjava "Brnabićeva je podsetila da je 2006. na vlasti bila DS sa svojim koalicionim partnerima, a predsednik Srbije tada je bio Boris Tadić." Predsednik 2006. jeste bio Boris Tadić ali on nije mogao imati bilo kakvog uticaja na bilo kakve ugovore pošto je Vlada bila sastavljena od drugih stranaka na čelu sa Koštunicom. Doduše podršku u parlamentu toj vladi jeste davao SPS kao i danas :)

I ovo mi je dobar tvit

  • Like +1 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2022 at 6:11 PM, Highl1 said:

uopšte ne bih otpisao da Vučić sve ovo lepo spinuje da negde pred izbore u martu otera Rio Tinto i proglasi pobedu nad Rio Tintom. A onda da posle par meseci / godina nakon izbora dodju Nemci sa "zelenim" litijumom. Nemojmo zaboraviti da je litijum bio jedna od glavnih tema tokom poslednje posete Merkelove, a ona sigurno nije došla samo da se ispiše.

ok, preterah sa martom, nije došao ni februar 🙂

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Samo sam čekao kad će neko ovo da zavrti :))

 

Quote

 

Брнабићева: Тачка на Рио Тинто нема везе са Ђоковићем
Премијерка Србије Ана Брнавић објаснила је да затварање пројекта Рио Тинто нема везе са случајем Новака Ђоковића, кога је новинска агенција Ројтерс повезала са целим случајем, јер му је прошле недеље забрањено да игра на Аустралијан опену.

"Не бих да сакупљам јефтине политичке поене и причам о томе, ово нема везе са Ђоковићем. Ми смо се борили за Новака као за нашег држављана, и драго нам је да је он дошао кући", рекла је Брнабић за телевизију Прва.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Manojlo obmanjuje!

Quote

 

Одговарајући на питање новинара да ли ће Влада предложити Народној скупштини, пре него што се распусти, да усвоји мораторијум на ископавање литијума и бора у наредних 20 година, како тражи Саво Манојловић из "Крени промени", премијерка је рекла да Манојловић опет обмањује грађане Србије.

Навела је да је из средстава јавног информисања, али и од Народне скупштине сазнала да је Манојловић ту народну иницијативу упутио Народној скупштини.

"Пошто ју је упутио Народној скупштини, постоји законска процедура за усвајање или одбијање те народне иницијативе. Влада Србије нема никакве ингеренције над том процедуром, баш као што нема ни председник Србије, а он (Манојловић) је рекао да је изашао на протесте зато што председник Србије није верификовао ту иницијативу, већ је Народна скупштина проследила одбору", рекла је Брнабићева.

Додала је да је Народна скупштина то и требала да уради и поновила да председник Србије, као ни Влада, немају никакве везе с тим.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sezona 3 Epizoda 1

Quote

 

"Odluka o zabrani Rio Tinta pogrešna, mogao je to da bude najrazvijeniji kraj Srbije"
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da će Srbija uložiti veliki novac u ekologiju. On dodaje i da je Srbija napravila veliku grešku oko litijuma.

"Mislim da je trebalo da sačekamo sve analize pa da donesemo odluku o litijumu, ali sam razumeo i Vladu i Aninu frustraciju", rekao je Vučić.

"To je mogao da bude najrazvijeniji kraj Srbije, ali ne vidim kako ta odluka može sad da se promeni", rekao je Vučić o odluci da se Rio Tintu zabrani iskopavanje litijuma u Zapadnoj Srbiji.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Lucky said:

Sezona 3 Epizoda 1

 

ne razumem tajming, sad kao moze da kaze sta hoce, ko je osopa koji je glasala za njega ali ne bi glasala da je ovo rekao pre 2 nedelje? nek me neko uputi mozda gresim 😄

inace posto sam poceo rano ujutro da trcim banjickom sumom, svaka treca klupa ima smece od prethodne veceri, iako kanti ima na svakih 30m, fascinanto je da postoje takva ljudska bica 😄  zvuci ovako laicki da smo zasluzili i vucica i rio tinto

Edited by beba isus
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, beba isus said:

ne razumem tajming, sad kao moze da kaze sta hoce, ko je osopa koji je glasala za njega ali ne bi glasala da je ovo rekao pre 2 nedelje? nek me neko uputi mozda gresim 😄

 

uvek ideš na sigurno pred izbore, tu nema talasanja čak ni za jedan glas, jer nekad i taj jedan može da prevagne. 

isto je i sa tim što pred izbore "sve može" a do izbora ne može, opet, ko bi ko neće da glasa za AV 3,8 godina u 0,2 godine odlučio da glasa jer je ovaj postavio nove kante za đubre.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nije baš Rio Tinto tema, ali možda ovu da preimenujemo u ekologija/reciklaža otkud znam 🙂 U svakom slučaju, odavno postoji ona varijanta "upotrebljivo do" i "najbolje upotrebiti do" čak i kod nas. Gde ovaj prvi podatak kaže posle tog datuma ne koristiti a ovaj drugi je "možete ali možda to baš ne bude tog kvaliteta kao do ovog navedenog datuma".

Ispostavlja se da će UK i EU valjda od naredne godine ukinuti ovaj drugi datum, u cilju smanjenja bacanja hrane.

Quote

 

У Европској унији на многе прехрамбене производе, као што су брашно, шећер, пиринач, кафа, кечап, сенф, укидају се рокови трајања, односно на паковањима више неће писати "најбоље употребити до неког датума. И у нашој земљи, због истека рока, бацају се огромне количине хране и других производа. Током лета актуелне су креме за сунчање и многима су цене снижене, пред истек рока. Колико су такви производи безбедни за употребу?

"То практично значи, тај рок употребе се зове минимални рок трајања након отварања. С друге стране постоје козметички производи код којих је рок трајања односно употребе краћи од 30 месеци. У том случају произвођач би требао да стави на амбалажу симбол пешчаног сата поред којег ће писати датум или 'најбоље употребљиво до'", додала је професорка.

 

tj. ima i na engleskom:

Quote

 

Having estimated that up to 10 per cent of the 88 million tonnes of food waste generated in the EU every year is linked to date marking, the European Commission is set to revise its rules.

An update on how the labels will change is expected by the end of 2022 - under the Farm to Fork strategy - following the results of an impact assessment and consumer research.

Tweaks to language, format and visual presentation are all currently on the table.

Some European countries have already taken steps to revise their labels. In Norway, the food industry agreed in 2018 to add "Best before, often good after” or “not bad after” to products, making it clear that consumers aren’t necessarily compromising on taste beyond this point.

Meanwhile Denmark is taking the fight to climate change one step further by developing a climate labelling system for food.

Waitrose has become the latest UK supermarket to get rid of ‘best before’ dates in a bid to tackle food waste.

The retailer announced today (1 August) that the labels will disappear from nearly 500 fresh products, including potatoes and apples, from September.


 

Naravno retaileri ukidaju da bi mogli duže da prodaju i imaju manje gubitke, razume se 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
46 minutes ago, manson said:

Ali ne mogu da ne primetim ovaj woke test, nije he ili she, nego they/their... Zaključio bih da je Rob bio on, i da je bio gej? I ne znam, dok čitam, kao da je ceo tekst izgubio tu neku ljudsku stranu baš zbog tog they. A možda sam samo ja zatucan u stvari i nisam u korak sa vremenom 😞 

Ako ćeš da se trigeruješ na nešto, možda da se fokusiraš na nešto što ima uticaj na tvoj život? Npr. na privatno obezbeđenje pod taktičkom opremom što je razrušilo kamp aktivista na Starici, i dozvolili Zi Đinu da miniraju planinu. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...