Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

On 3/20/2020 at 3:38 PM, Dule_smor said:

o tome i pricam bre, pa sad ce biti svi su preminuli od korone, tipa imao slog, al bio pozitivan i na Koronu, pisi +1, serem im se u takvu statistiku...slicno je i onaj Svaba rekao, samo uvijeno

U pravu je Dule sto se tice italijanske statistike, znaci osim toga sto su druga najstarija populacija na svetu (sto sigurno utice na brojke), cudno vode i statistiku

 

Quote

But Prof Ricciardi added that Italy’s death rate may also appear high because of how doctors record fatalities. 

“The way in which we code deaths in our country is very generous in the sense that all the people who die in hospitals with the coronavirus are deemed to be dying of the coronavirus. On re-evaluation by the National Institute of Health, only 12 per cent of death certificates have shown a direct causality from coronavirus, while 88 per cent of patients who have died have at least one pre-morbidity - many had two or three,”

 

 

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Pa sad tesko pitanje:

1. Neko ima 90 god, dijabetes, nema bubreg, zivece jos 2 god. Dobije koronu, sve mu se sjebe i umre - da li je to od korone ili ne?Ne znam - mozda si u pravu. Po toj logici mozemo reci da niko i ne umre od korone nego od smrti.
2. Opet, tesko da ce neko zdrav, bez neke pod-bolesti umreti samo od korone.

3. Opet, svi ovi pod jedan bi umrli i bez korone samo ne sad vec za par meseci godina, ali ipak - umrli su od komplikacija hronicnog stanja izazvanog koronom. Neko bi mozda sa dijabetesom/bez bubrega ziveo jos 5 god, al korona ubrzala.

Ako tako gledamo, ako je parametar da je umrli imao KORONU, bez obzira koji je underlying issue, onda mislim da moze da se kaze "ubila ga korona" - ali bas mislim da se takva statistika i vodi. 
Trenutno imamo 310 000 zvancino bolesnih i 13000 umrlih - deluje ozbilljno. Ali realno je da imamo barem 5 miliona (nagadjam statisticki), i onda deluje kao ozbiljno, ali se postavlja pitanje - da li zavredjuje ove mere, tj HISTERIJU. Mere da, ali ovakav nivo retardiranosti po mrezama, netu je neverovatan.

Gledam sliku i mapu lombardije, gledam starosnu strukturu i cinjenicu da maltene svako ko je bio tamo vratio se sa koronoom, pa nije nerelano ocekvati da maltene 80 posto lombardije ima kooronu - a da je veliki broj populacije tamo star, i ode mast u propast.

Da ne pricam sad o blic naslovima "fudbaler prica o uzasu korone - oci su mi gorele" a u clanku kaze "imao sam 3 dana 37.5"
Ili ovde po belgijskim mrezama - imam 35 god i zdrava sam, ali ovo je nocna mora vec 5 dana lezim sa temperaturom, i imam kratak dah. Pa jebem li ga ja kad god se razbolim imam 5 dana temperaturu i ne mogu 100 m da predjem da se ne zaduvam. Sta ljudi ocekuju? grip oduvek obara s nogu.

Voleo bih sada da se secam 2009 i svinjskog - secam se i tada da je bilo histerije, ali ni priblizno ovoliko. VOleo bi neko ko radi u zdravstvu da kaze jel tad bilo isto navale na bolnice i omg raspada. Jer u srbiji imamo 2 mrtivh za 10 dana, a histerija je kao da ih je hiljade.

 

 

 

  • Upvote (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tortky said:

Neko je napisao nešto tipa ako te udari autobus, nisi umro od udara autobusa, nego od srčanog udara jery si se usrao u tom trenutku.

Tom logikom niko nikad nije umro od HIVa, jer on samo ubija t4 limfocite, a coveka ubije grip, prehlada, stagod vec. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, f4ts0 said:

Trenutno imamo 310 000 zvancino bolesnih i 13000 umrlih - deluje ozbilljno. Ali realno je da imamo barem 5 miliona (nagadjam statisticki), i onda deluje kao ozbiljno, ali se postavlja pitanje - da li zavredjuje ove mere, tj HISTERIJU. Mere da, ali ovakav nivo retardiranosti po mrezama, netu je neverovatan.

Gledam sliku i mapu lombardije, gledam starosnu strukturu i cinjenicu da maltene svako ko je bio tamo vratio se sa koronoom, pa nije nerelano ocekvati da maltene 80 posto lombardije ima kooronu - a da je veliki broj populacije tamo star, i ode mast u propast.

Dobro, ovo se barem lako da testirati. Ako je istina da je veci deo ljudi vec zarazen, i ako je istina da korona ne mutira kao influenca, vec ko je jednom prelezi ima antitela, trebalo bi da se situacija smiri sama od sebe za ~dve nedelje.

Mislim da nije ni blizu jos toliko zarazeno u Italiji, posto bi bilo mnogo vise mrtvih. Neke poslednje statistike izbacuju smrtnost od 10% do 27% za preko 85 godina, i 3% do 11% za izmedju 65 i 84. Italija ima oko 13 miliona ljudi starijih od 65 godina. Da kazemo da je pola od toga na severu Italije (a verovatno je i vise), opet se dobijaju mnogo vece brojke od sadasnjih ~5000 umrlih.

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, f4ts0 said:

Pa sad tesko pitanje:

1. Neko ima 90 god, dijabetes, nema bubreg, zivece jos 2 god. Dobije koronu, sve mu se sjebe i umre - da li je to od korone ili ne?Ne znam - mozda si u pravu. Po toj logici mozemo reci da niko i ne umre od korone nego od smrti.
2. Opet, tesko da ce neko zdrav, bez neke pod-bolesti umreti samo od korone.

3. Opet, svi ovi pod jedan bi umrli i bez korone samo ne sad vec za par meseci godina, ali ipak - umrli su od komplikacija hronicnog stanja izazvanog koronom. Neko bi mozda sa dijabetesom/bez bubrega ziveo jos 5 god, al korona ubrzala.

Ako tako gledamo, ako je parametar da je umrli imao KORONU, bez obzira koji je underlying issue, onda mislim da moze da se kaze "ubila ga korona" - ali bas mislim da se takva statistika i vodi. 
Trenutno imamo 310 000 zvancino bolesnih i 13000 umrlih - deluje ozbilljno. Ali realno je da imamo barem 5 miliona (nagadjam statisticki), i onda deluje kao ozbiljno, ali se postavlja pitanje - da li zavredjuje ove mere, tj HISTERIJU. Mere da, ali ovakav nivo retardiranosti po mrezama, netu je neverovatan.

Gledam sliku i mapu lombardije, gledam starosnu strukturu i cinjenicu da maltene svako ko je bio tamo vratio se sa koronoom, pa nije nerelano ocekvati da maltene 80 posto lombardije ima kooronu - a da je veliki broj populacije tamo star, i ode mast u propast.

Da ne pricam sad o blic naslovima "fudbaler prica o uzasu korone - oci su mi gorele" a u clanku kaze "imao sam 3 dana 37.5"
Ili ovde po belgijskim mrezama - imam 35 god i zdrava sam, ali ovo je nocna mora vec 5 dana lezim sa temperaturom, i imam kratak dah. Pa jebem li ga ja kad god se razbolim imam 5 dana temperaturu i ne mogu 100 m da predjem da se ne zaduvam. Sta ljudi ocekuju? grip oduvek obara s nogu.

Voleo bih sada da se secam 2009 i svinjskog - secam se i tada da je bilo histerije, ali ni priblizno ovoliko. VOleo bi neko ko radi u zdravstvu da kaze jel tad bilo isto navale na bolnice i omg raspada. Jer u srbiji imamo 2 mrtivh za 10 dana, a histerija je kao da ih je hiljade.

 

 

 

Igore, dovoljno je da imas nekog iz porodice koji spada u ugrozenu grupu, pa da ti nimalo nije svejedno. (skoro pa svako ima nekog takvog u blizem okruzenju, a taj neko ne mora da ima 90 godina)
Sigurno su DR cifre manje, ali je i dalje jako zajebano i mislim da ljudi treba najzad da prestanu da ovo uporedjuju sa svinjskim ili obicnim gripom.

Link to comment
Share on other sites

imam i nije mi svejedno. 

Pokusavam da pisem ovde bez emocija - imam utisak da se siri histerija nekontrolisano.

8 minutes ago, leisure said:

Sigurno su DR cifre manje, ali je i dalje jako zajebano i mislim da ljudi treba najzad da prestanu da ovo uporedjuju sa svinjskim ili obicnim gripom.

nije isto po simptomima i ozbiljnosti i koga napada. Pravu sliku cemo videti za 2 god nadam se. Ljudi samo pokusavaju da izvuku poredjenje sa necim poznatim.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

nisam siguran da mi je najjasnije sta dr Dule pokusava da kaze =o

da je sve naduvano i da nije toliko ozbiljno i da je napravljena lazna histerija na svetskom nivou?

mislim, onaj bradati svabo sto si ga kacio

Quote

As chairman of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Health Committee Wodarg co-signed a proposed resolution[1] on December 18, 2009, which was briefly discussed in January 2010 in an emergency debate and he has called for an inquiry into alleged undue influence exerted by pharmaceutical companies on the World Health Organization’s global H1N1 flu campaign

http://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=12720&lang=en

 

Link to comment
Share on other sites

najugrozeniji : 3020 obolelih -> 1710 u bolnicu->540 mrtvih

I  stariji ljudi bez bolesti se isto oporavljaju 
Ne znam, meni ova statistika ne deluje toliko strasno (opet kazem, trudim se da gledam bez emocija).

Verovatno (ponovo) je pravo pitanje ko je sve ovde ispao marmen, i zasto skoro ni jedna zemlja osim nemacke nema dovooljne bolnicke kapacitete. (vervoatno je neki ekselas radio cost benefit analizu)

 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ne znam koliko je tesko shvatiti da postoji rizik koji je nepoznat i da jedino pametno u takvim situacijama je da se preduzmu sve moguce mere jer se radi o ljudskim zivotima. Treba imati i na umu da virus pri svakoj replikacji moze da mutira i da niko ne moze da garantuje kako ce ovo sve da se zavrsi,.


Inace u Americi:

https://edition.cnn.com/2020/03/22/us/georgia-coronavirus-girl-hospitalized/index.html

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Majstor bora said:

Ne znam koliko je tesko shvatiti da postoji rizik koji je nepoznat i da jedino pametno u takvim situacijama je da se preduzmu sve moguce mere jer se radi o ljudskim zivotima. Treba imati i na umu da virus pri svakoj replikacji moze da mutira i da niko ne moze da garantuje kako ce ovo sve da se zavrsi,.

mislim da smo to svi shvatili. Ali, hvala za info da virus moze da mutira, to prvi put cujem. Jesi li razmisljao mozda da kontaktiras SZO i obavestis je o ovome?

  • Haha (+1) 1

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, f4ts0 said:

imam i nije mi svejedno. 

Pokusavam da pisem ovde bez emocija - imam utisak da se siri histerija nekontrolisano.

nije isto po simptomima i ozbiljnosti i koga napada. Pravu sliku cemo videti za 2 god nadam se. Ljudi samo pokusavaju da izvuku poredjenje sa necim poznatim.

Histerija je preterana, to je ocigledno. Sa druge strane, imas ljude koji misle da je ok da se setaju okolo i kaslju ljudima u lice, jer je ovo najsmesniji virus na svetu. Primer lik koji se vratio negde sa zapada, fazon sutradan slavio rodjendan i zarazio ko zna koliko ljudi.

Ne valja ni jedno ni drugo. (no shit sherlock)


Dule, kakva je stvarno situacija sa lekovima koji su dokazano(ili se jos uvek testira) dobri u tretiranju tesko obolelih?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, leisure said:

Histerija je preterana, to je ocigledno. Sa druge strane, imas ljude koji misle da je ok da se setaju okolo i kaslju ljudima u lice, jer je ovo najsmesniji virus na svetu. Primer lik koji se vratio negde sa zapada, fazon sutradan slavio rodjendan i zarazio ko zna koliko ljudi.

Takvi retardi su za izolaciju i kad je obican grip. Mada i uopste. Sa Deijem ako moze, pa da im on objasni da virusi mogu da mutiraju

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, leisure said:


Dule, kakva je stvarno situacija sa lekovima koji su dokazano(ili se jos uvek testira) dobri u tretiranju tesko obolelih?

hidroksihlorokin je antimetabolit, veoma jak lek, sa mnostvom nezeljenih dejstava, ciji mehanizam dejstva nije jos uvek potpuno razjasnjen verovali ili ne...pored malarije koristi se i kod autoimunih bolesti, od artritisa do lupusa...verovatno ga daju samo bas teskim pacijentima kad nista vise ne pomaze

btw, zanimljivo:

 

  • Like +1 1

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=213659913070292&id=101461574625501

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1056668068051355&id=588311591553674

Мало трезвених размишљања, насупрот присутне панике и свеопште хистерије.

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...