Jump to content

Covid 19 - diskusija & offtopic


Recommended Posts

Када рачунате статистику, имајте у виду да генерално има много мање саобраћајних незгода и сличних ствари, јер су фазон сви у карантину.

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, f4ts0 said:

mozes li moi dati screenshot/link te tabele da je 100% veca. Ja vidim da otprilikke u italiji umre 180 000 ljudi za 3 meseca. istovremeno je od korone umrlo ove godine za 3 meseca 13000 - nekako mi ne slaze sa 20% do 100% vise.
Pokusacu da nadjem negde ukupan broj umrlih u italiji za 3 meseca 2020 (spomenuli su negde 2020. godine: - 166.407 ali nemam dokaz statisticki)

Mislim da je teško proceniti statistiku u ovom trenutku iz bar dva razloga - epidemija je u svetskim razmerama još u početnim fazama širenja (tj ne znamo dokle će da dogura) i drugo ne znamo još sve posledice po ostatak zdravstvenog sistema. Ovo drugo je posebno zabrinjavajuće, pretpostavljam da je negde u Italiji, Španiji dosta gore zbog preopterećenja zdravstvenog sistema, kod nas još nije tako ali idemo ka tome. Evo ti primer - otkazane su sve operacije koje nisu vezana za stanja koja direktno ugrožavaju život. I sad ok, neka baba neće operisati kuk, neće umreti od toga. Ali recimo otkazane su onkološke operacije a što ti pre operišu neki rak veća je šansa za ozdravljenje (ruku na srce zračenja i hemioterapije se i dalje rade, ali opet i ti pacijenti su u značajno većem riziku trenutno). U tom smislu takve situacije mogu dugoročno imati posledice. A mi smo još u momentu gde zdravstveni sistem nije toliko opterećen, videćemo kako će se dalje razvijati situacija. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Evo nekog mog misljenja za sada: sa moje licne strane, kao relativno mladu osobu, virus me ne zanima preterano, nema dokaza za sada da je bolest teza nego kod influence s tim sto je virulentnost iz nekog razloga veca, prelezacu kad tad. Sa strane zdravstvenog sistema, situacija je prilicno zabrinjavajuca. Ovde gde sam ja je jos mirno, predvidja se za kraj maja najveci skok obolelih. Mi smo ukinuli sve elektivne operacije, ali radimo jos sve vaskularne, kardioloske, prelome i tumore. Materijala za rad ima jos dovoljno, ni na cemu se posebno ne stedi sto nije slucaj u svim bolnicama u okolini. Bolnica do nas je odredjena kao covid bolnica gde smo obezbedili mesta za intenzivne i lakse slucajeve da bi se odvojili pacijenti koliko toliko jedni od drugih ali je samo pitanje vremena kada ce morati sve da se otvori jer tamo nemaju potrebna odeljenja za dalje zbrinjavanje, hirurgiju itd. Personala nema "previse", trenutno u covid bolnici rade samo nasi anesteziolozi. Ne radi se trenutno na regrutovanju novih kadrova, nema kratkih kurseva intenzivne medicine, gradonacelnik je skoro dao izjavu fazon "mi smo carevi, mi cemo sve da pobedimo, nema razloga za brigu". Sta ce se desiti kada se mi razbolimo ili se poveca broj slucajeva videcemo.

Pre nedelju dana smo dobili izvestaj iz odeljenja za "medicinu u kriznim situacijama" koji su bili u posetu univerziterskoj klinici u Strazburu s obzirom da se mi granicimo ovde sa Francuskom i Luxemburgom i primamo njihove pacijente s vremena na vreme, situacija je tamo prilicno drugacija. Znaci ovo je od pre dve nedelje: 23.03 imali su po jednog novog pacijenta na respiratoru svakog sata. Samo jedna obavezna bypass operacija na dan se radi, ne rade se vise tumori i prelomi. Lekari u penziji, studenti, volonteri iz drugih medicinskih oblasti dobijaju ubrzane kurseve u intenzivnoj medicini i dodeljuju im se laksi poslovi da bi se rasteretilo osoblje sa iskustvom u intenzivnoj medicini.  Od 21.03. pacijenti preko 80 godina koji su do sada bili na respiratoru ili im je sada potrebna vestacka ventilacija, se uz pomoc opijata i anestetika palijativno 'ispracaju u smrt', odredjeno od strane 'visokog etickog komiteta'. Potreban sav medicinski materijal, primaju se sve donacije.

Tako da u zavisnosti sa koje tacke posmatrate situaciju moze a i ne mora da bude panike...

 

Edited by Johnn1e
  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

gde se to predviodja najveci skok za kraj maja? ako si na blizu lxmbrga/francuske ili si u svici ili nemackoj ili belgiji a tamo je peak upravo sada (nadam se)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, f4ts0 said:

gde se to predviodja najveci skok za kraj maja? ako si na blizu lxmbrga/francuske ili si u svici ili nemackoj ili belgiji a tamo je peak upravo sada (nadam se)

E u Nemackoj sam, daleko smo mi od peaka ovde. Imam par kolega koji putuju iz Belgije na posao ovde svaki dan, kazu tamo je gore...

Link to comment
Share on other sites

Statistika po broju mrtvih/milion je jasna - belgija na trecem mestu 😄

No nema neke panike, bar se niko ne dere sa tv.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Johnn1e said:

E u Nemackoj sam, daleko smo mi od peaka ovde. Imam par kolega koji putuju iz Belgije na posao ovde svaki dan, kazu tamo je gore...

Jesi u triru :tf:

 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Lukašenko je rekao da NJIVA leči sve, tako da on ima jasnu ideju šta sa obolelima od korone.

za Švede nisam tako siguran.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Debeli said:

Lukašenko je rekao da NJIVA leči sve, tako da on ima jasnu ideju šta sa obolelima od korone.

za Švede nisam tako siguran.

po cemu se on razlikuje od ostalih koji furaju istu pricu i koje je tvoje misljenje konkretno o njegovom stavu? i kakvo bi misljenje imao da je AV postupio isto?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

mislim da greši, čitao sam i neke druge njegove stavove o ovome, on je potpuno u fazonu OVO JE ZAVERA SVETSKE VLADE i kako ne može da stane zemlja, odnosno proizvodnja. komunistički pristup sličan protestantskom. iz suprotnih ideologija isto ishodište.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

hehe...

Lukašenko može ovako jer zna da za 15 minuta može da uvede mere kao Severna Koreja.

drugo, i ja mislim da je ovo zavera i da je virus veštački napravljen i namerno pušten.

treće, mislim da im (ovima što su pokrenuli ovu ofanzivu u specijalnom /mrežnom/ ratu) nije prošlo. ekonomije će stradati, ali političari neće i imaćemo dalji put ka multipolarnosti, resuverenizaciji i reindustrijalizaciji, te stvarnoj demokratizaciji procesa u izvornom značenju, dakle bez bezalternativnih odluka, dogmi i "duhova" pisanih ugovora.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2020 at 11:18 AM, overkind said:

Ево ја ћу пре Золе, па нека ме исправи. Ја сам у мањем граду од Стокхолма. Овде вртићи раде уз мере опреза. Кад се неко од деце/родитеља зарази остане дете код куће до даљњег. Перу руке дечици у вртићима колико може, смањују контакт међу одраслима и сл. Ја радим од куће, клинац је у врићу.

Био синоћ у продавници предвече, није крцато али има народа. Шведи су природно дистанцирани. Ја сам соципата па сам и ја. Чуо сам већина на интензивној раја из гета. Можда Шведи у тишини требе стадо, али чини ми се да фурају оно "Ми смо најбољи, видите како је код нас супер." Имају мало потребу да буду лепи и нашминкани, то што умиру од рака није толико важно.

Tako je i u Stokholmu. Rade vrtici i osnovne skole jer ako ih zatvore medicinsko osoblje (a i druga krucijalna zanimanja) mora da ostane kuci da vodi racuna o deci. Srednje skole i fakulteti su zatvoreni / rad na daljinu jer za njih racunaju da su vec samostalni.

Brojke nisu realne jer se testiraju samo oni koji zaglave bolnicu zbog svog stanja. Ne postoji mogucnost da odes i da kazes "ja imam te simptome mogu li se testirati" i ne postoji opcija da sam kupis test negde. Tako da je brojka obolelih drasticno veca. Zdravsteni sistem je vec jako napregnut, i pre ovoga su kuburili sa ljudstvom u tom sektoru. 

Jedino sto se ne bih slozio je da to rade zbog sminke. Sve to rade kako bi sto manje opteretili ekonomiju, u fazonu "umrece nekoliko hiljada ljudi ali necemo kolapsirati".

  • Like +1 1

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Setih se sad ovog Hrvata koga sam čitao još pre par nedelja na temu - pustiti virus da se širi vs potpuni karantin. Naravno situacija se izmenila donekle u medjuvremenu pa vidimo da su i UK i USA prihvatile da neće pustiti virus da se širi nesmetano, ali recimo primer Švedske je suprotan, ono što je ključno jeste ova dilema vlastodržaca bilo gde da li bi s jedne strane mogli da izdrže pritisak zbox x hiljada smrti koje možda nisu morale da se dese a za koje će ih direktno optužiti mediji i javnost i sa druge strane da li se može precizno proceniti smrtnost od virusa... 

 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

na worldometers su uveli novi stats, broj testoova i broj testova / milion.

Iako sam msilio da AV masinerija dobro hendluje, sad se vidi da su lagali i za respratore, i za testiranja, sad krece da lueta svaki dan, uzas.

Elem malo teksta oko italije :

 

  • 4805 new cases and 681 new deaths in Italy. The number of patients hospitalized in intensive care has declined for the first time since the beginning of the epidemic in Italy

    The target of bringing down the reproductive number (R0) to 1 has been reached. Now the goal is to bring it below 1. Earlier in the epidemic, it was as high as 3. This value represents the average number of people to which a single infected person will transmit the virus. An epidemic with a reproductive number below 1 will gradually disappear

    An estimated 30,000 lives have been saved as an effect of the lockdown measures, according to Istituto Superiore di Sanità (ISS) [source] [source]

April 3 (GMT)

  • Italy: the real number of COVID-19 cases in the country could be 5,000,0000 (compared to the 119,827 confirmed ones) according to a study which polled people with symptoms who have not been tested, and up to 10,000,000 or even 20,0000,000 after taking into account asymptomatic cases, according to Carlo La Vecchia, a Professor of Medical Statistics and Epidemiology at the Statale di MilanoUniversity.

    This number would still be insufficient to reach herd immunity, which would require 2/3 of the population (about 40,000,000 people in Italy) having contracted the virus [source].

    The number of deaths could also be underestimated by 3/4 (in Italy as well as in other countries) [source], meaning that the real number of deaths in Italy could be around 60,000.

    If these estimates were true, the mortality rate from COVID-19  would be much lower (around 25 times less) than the case fatality rate based solely on laboratory-confirmed cases and deaths, since it would be underestimating cases (the denominator) by a factor of about 1/100 and deaths by a factor of 1/4.

 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, f4ts0 said:

Iako sam msilio da AV masinerija dobro hendluje, sad se vidi da su lagali i za respratore, i za testiranja, sad krece da lueta svaki dan, uzas.

Шта лупета?

Mislim da sam frustriran zbog svega od navedenog, kako si me procitao, ciganmala frojdovac.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...