Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

planiram da uzmem burazu, posto on igra samo flight simulator, a da se sklopi komp za to trebaju hiljade eura

ali TV je full hd samo, pitanje je da ce to normalno raditi sa losijim tvom dok se ne uzme bolji, i da li moze da se kupi standalone igra ili sve mora preko onog game passa

Link to comment
Share on other sites

Radiće ti konzola na bilo kom televizoru koji ima HDMI, naravno kvalitet slike u rangu sa kvalitetom televizora. Flight simulator možeš naravno da kupiš bez game pass-a, $60 je cena za standard edition. Samo imaj u vidu da Microsoft i dalje ne poznaje Srbiju pa moraš da uzmeš nalog na US/UK/neku treću zemlju i da ti ne radi kartica odavde direktno na store nego kupiš online wallet dopune. 

Moja preporuka da pošto je ionako loš TV uzmeš Series S - ona se na KP može sasvim redovno naći na 330-340 eur (preporučena cena 300), dok je Series X bar 650-700 (preporučena cena 500) i treba je ponekad loviti jer je nema uvek, čak ni po toj ceni. I da kasnije odlučiš da zameniš TV i da ti zaista treba Series X možeš ovu da prodaš i izgubićeš najviše 50-100 eur, a u međuvremenu se možda i situacija sa dobavljivošću jače popravi pa cena padne na normalniju pa dođeš nan isto.

Takođe ako je samo Flight Simulator bitan proveri koje periferije (džojstici i sranja) su kompatibilne s konzolom jer nisam siguran da mogu svi koji mogu i na PC.

  • Like +1 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, beba isus said:

planiram da uzmem burazu, posto on igra samo flight simulator, a da se sklopi komp za to trebaju hiljade eura

ali TV je full hd samo, pitanje je da ce to normalno raditi sa losijim tvom dok se ne uzme bolji, i da li moze da se kupi standalone igra ili sve mora preko onog game passa

meni igranje flight simulatora bez tastature i miša (ako nemaš "profi" periferije) deluje kao pakao 🙂  svi shortcuti, kontrole, dugmići ... gledao sam neke gameplay videos na netu ali me nije baš ubedilo u suprotno.

baš javi ako sastaviš šta si na kraju uradEo i kako šljaka.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Zwerko said:

Ali Xbox konzole sada regularno podržavaju tastaturu i miša, čak mislim da sam gledao neki klip gde baš FS igraju tako na konzoli.

ma znam, nego meni kao konzola + tast i miš su nekako kao, šta će ti onda konzola. ali ok, to sam samo ja + stoji ovo što beba isus kaže, realno za neke igre sad se više isplati da cepaš na konzoli sa ovim cenama kompova.

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da ne više uopšte ne vidim logiku tolikog deljenja na relaciji PC-Konzole u današnje vreme, ako gledamo samo vezano za igre. Ako za 330 eur možeš da kupiš polovnu samo grafičku karticu koja će realno jedva da tera taj novi Flight Simulator u Full HD ili potpuno novu celu konzolu koja je "ključ u ruke", a posle ubodeš isti miš/tastaturu/monitor/tv nekako mi deluje no-brainer izbor :)

  • Like +1 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zwerko said:

Moram priznati da ne više uopšte ne vidim logiku tolikog deljenja na relaciji PC-Konzole u današnje vreme, ako gledamo samo vezano za igre. Ako za 330 eur možeš da kupiš polovnu samo grafičku karticu koja će realno jedva da tera taj novi Flight Simulator u Full HD ili potpuno novu celu konzolu koja je "ključ u ruke", a posle ubodeš isti miš/tastaturu/monitor/tv nekako mi deluje no-brainer izbor 🙂

to je zato što nisi tru! prodao si se konzolaškom svetu i batalio pc master rasu!

šalu na stranu, AKO na konzoli lepo rade tast i miš (poslednji put sam probao nešto na ps4 i nisam baš bio zadovoljan) naravno da to briše te granice.

Sa druge strane u mom slučaju je stvar čisto funkcionalne prirode - nemam gde da stavim lepo npr tast+miš da mi odgovara dok sam ispred TV-a i konzole tako da mogu lepo da ih koristim. Tu je svakako džojped primarna opcija zbog toga.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam za neki dobar cloud gaming, pa da mozes odakle hoces i sa cime hoces da se igras, tj kakva god da je masina. Pogledao google stadia i jos neke al' nije to to, ako nemam igre koje mi se igraju, dzabe. Nvidia ima ogranicenja sa vremenom, pa kad dodje vikend ne bi moglo da se osuri. A i ovako je to igranje dva sata dnevno ako se ima vremena, da budem iskren.

Edited by drndara

There is nothing either good or bad, thinking make it so.

Drndara.thumb.png.e387ee50467198aff9c89a

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, drndara said:

Ja sam za neki dobar cloud gaming, pa da mozes odakle hoces i sa cime hoces da se igras, tj kakva god da je masina. Pogledao google stadia i jos neke al' nije to to, ako nemam igre koje mi se igraju, dzabe. Nvidia ima ogranicenja sa vremenom, pa kad dodje vikend ne bi moglo da se osuri. A i ovako je to igranje dva sata dnevno ako se ima vremena, da budem iskren.

Taj koncept je i dalje neki one trick pony ... ne znam, rade oni na tome dugo, dugo razvijaju, Stadija je fejlovala, nVidia već 10 godina pokušava nešto da uradi (sećam se nekih prezentacija FIFE u cloudu tipa 2009 godine) i nikako da "poleti", naravno i zbog internet kvaliteta na drugom kraju, kod igrača. Deluje mi da to može biti nekakva budućnost, ali dok ne bude sve 5G kvaliteta i dobre pokrivenosti, pitanje je. A opet ako gađaš mahom razvijene delove sa dobrim netom, upitno je koliko takvima treba uopšte cloud gaming. I tako.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Lucky said:

Sa druge strane u mom slučaju je stvar čisto funkcionalne prirode - nemam gde da stavim lepo npr tast+miš da mi odgovara dok sam ispred TV-a i konzole tako da mogu lepo da ih koristim. Tu je svakako džojped primarna opcija zbog toga.

Ali mi ovde ne pričamo o konzoli u klasičnom smislu već o jeftinoj zameni za PC, tj nečemu što svakako priključuješ na tastaturu, miš i monitor/tv, bukvalno kao mini PC. Čak mislim da Xbox sada ima uredno Edge browser tako da za većinu korisnika može da bude i kao mali Chromebook, tj da bude i za "posao". I sve lepo rešeno za mnogo manje pare :) 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zwerko said:

Ali mi ovde ne pričamo o konzoli u klasičnom smislu već o jeftinoj zameni za PC, tj nečemu što svakako priključuješ na tastaturu, miš i monitor/tv, bukvalno kao mini PC. Čak mislim da Xbox sada ima uredno Edge browser tako da za većinu korisnika može da bude i kao mali Chromebook, tj da bude i za "posao". I sve lepo rešeno za mnogo manje pare 🙂

hm ... challenge polu-accepted, mogao bih da probam da vidim kako bi to moglo da funkcioniše u praksi ako bi se xbox postavio kao "mini pc" - kao neki ogled. taman sad ide nova godina pa malo manje posla (šatro) od nekog 20. decembra do 10. januara.

Link to comment
Share on other sites

Sta se desava kad istekne vozacka? Ima li neki rok za podnosenja zahteva za drugu?

Nadjoh info al' ne znam da li je tacan /

Quote

 

Posledice isteka roka važenja vozačke dozvole
Prema važećim propisima, nije određen rok u kome je građanin dužan da produži važnost vozačke dozvole čiji je rok istekao. Međutim, vozač ne sme da upravlja vozilom sa vozačkom dozvolom čiji je rok važenja istekao, jer u tom slučaju čini prekršaj iz člana 230. stav 1. tačka 20. Zakona o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima.

Zahtev za produženje roka važenja vozačke dozvole, podnosi se organu unutrašnjih poslova kod koga se vozač vodi u evidenciji.

 

 

There is nothing either good or bad, thinking make it so.

Drndara.thumb.png.e387ee50467198aff9c89a

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Zwerko said:

Nema nikakve posledice. Moj burazer rodjeni bio van zemlje, istekla mu vozačka 2018, pre dve nedelje izvadio novu, niko nije pravio pitanje. E sad, ne znam koliko ti je dugo istekla ali verovatno je info koji si našao tačan bez obzira na rok.

Ma stara treba da vadi novu a istice joj sada u decembru. To sam i ja mislio.

There is nothing either good or bad, thinking make it so.

Drndara.thumb.png.e387ee50467198aff9c89a

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Lucky said:

Taj koncept je i dalje neki one trick pony ... ne znam, rade oni na tome dugo, dugo razvijaju, Stadija je fejlovala, nVidia već 10 godina pokušava nešto da uradi (sećam se nekih prezentacija FIFE u cloudu tipa 2009 godine) i nikako da "poleti", naravno i zbog internet kvaliteta na drugom kraju, kod igrača. Deluje mi da to može biti nekakva budućnost, ali dok ne bude sve 5G kvaliteta i dobre pokrivenosti, pitanje je. A opet ako gađaš mahom razvijene delove sa dobrim netom, upitno je koliko takvima treba uopšte cloud gaming. I tako.

ja sam presao cyberpunk na nvidia go.. platio tipa 2 meseca premium za 20e , uzeo neku krs ali noviju nvidia 710 2gb i odlicno je radilo istina full hd ...ali nisam video drasticnu razliku u odnosu na 4k na 3080 na mom tv-u 🙂 jesam ali ne drasticnu...

 

Tad je zbog rudarenja bilo jeftinije kupiti original sa ruskih sajtova i 2 meseca nvidia go.. nego da se igra piratska igra na 3080 😄 jer je rudarenje bas donosilo zimus 🙂 Poceo sam da igram piratsku cyberpank na 3080 dok nisam shvatio da vise gubim nego da uzmem original i nvidia go 😄 a piratska igra je znala da pukne dok original na nvidia go nije pukao ni jednom... apsolutno stabilno

tako da je po menni nvidia go odlican,..sad su ubacili i 4k podrska istina uz vecu cenu...ali 3080ke nema ispod 1500e ako moze i za te pare da se nadje...dok nvidia go 3080 je 100$ 6 meseci...mnogo povoljnije...

 

Jedino sto nvidia go naravno moraju samo originali dok na kucnom kompu mozete sta hocete...ko igra samo originale lepo ovo 100$ za 3080ku sa nvidia go i milina...

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, manson said:

Taj streaming će biti ok kada bude kao Netflix. Platiš im tih 10-15 EUR mesečno i igraš sve iz kataloga. Ne ovako kao sada stadia, plaćaš Guglu pretplatu + još i punu cenu igre.

u suštini je to. ili kad makar bude više ljudi lako moglo da igra istu igru, pa kao da ljudi dele - kao neki početni korak 🙂

9 hours ago, qwert00 said:

ja sam presao cyberpunk na nvidia go.. platio tipa 2 meseca premium za 20e , uzeo neku krs ali noviju nvidia 710 2gb i odlicno je radilo istina full hd ...ali nisam video drasticnu razliku u odnosu na 4k na 3080 na mom tv-u 🙂 jesam ali ne drasticnu...

 

Tad je zbog rudarenja bilo jeftinije kupiti original sa ruskih sajtova i 2 meseca nvidia go.. nego da se igra piratska igra na 3080 😄 jer je rudarenje bas donosilo zimus 🙂 Poceo sam da igram piratsku cyberpank na 3080 dok nisam shvatio da vise gubim nego da uzmem original i nvidia go 😄 a piratska igra je znala da pukne dok original na nvidia go nije pukao ni jednom... apsolutno stabilno

tako da je po menni nvidia go odlican,..sad su ubacili i 4k podrska istina uz vecu cenu...ali 3080ke nema ispod 1500e ako moze i za te pare da se nadje...dok nvidia go 3080 je 100$ 6 meseci...mnogo povoljnije...

 

Jedino sto nvidia go naravno moraju samo originali dok na kucnom kompu mozete sta hocete...ko igra samo originale lepo ovo 100$ za 3080ku sa nvidia go i milina...

ima smisla sve što kažeš. iskreno, nikad mi ne bi palo napamet tako nešto, ali dobro, to je možda zato što ja mahom razmišljam o nekim multiplayer igrama kad uopšte razmišljam o igrama, nije mi kliknulo da za singleplayer gde lag i nije toliko važan a i može da se "ispegla" zapravo streaming opcija može biti ok.

i super mi je kalkulacija da igranje cyberpunk pirata na 3080 je gubitak u odnosu na 3080 rudari a ti igraš original na nvidia go, baš me interesuje ta kalkulacija :)))

ali zaista uz cenu igara, realno će "pobediti" onaj koji uz dobru tehnologiju uspe da ponudi i katalog igara uključen u cenu.

Link to comment
Share on other sites

Hvala zverko i laki.

On trenutno igra na nekom bas dzojstiku (ne dzojped) za FS letenje, ali kolko sam skontao smorilo ga to i hoce malo i casual, provericu dal ce mu taj dzojstik raditi na xbox, a ako ne vidim da imaju i xbox compatible dzojstici (malo skuplji doduse)

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, beba isus said:

Hvala zverko i laki.

On trenutno igra na nekom bas dzojstiku (ne dzojped) za FS letenje, ali kolko sam skontao smorilo ga to i hoce malo i casual, provericu dal ce mu taj dzojstik raditi na xbox, a ako ne vidim da imaju i xbox compatible dzojstici (malo skuplji doduse)

isprsi se kupi čoveku pravi flight simulator, bićeš mu omiljeni burazer!  https://www.logitechg.com/en-us/products/flight.html

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Lucky said:

u suštini je to. ili kad makar bude više ljudi lako moglo da igra istu igru, pa kao da ljudi dele - kao neki početni korak 🙂

Kad smo več načeli temu, a i ti si u gejming industriji 🙂

Realno i sada ove igre preko recimo Steama koje uzimamo, nisu naše, jel tako? Platili smo pravo da ih igramo, i to je na neki način GaaS (game as service) samo što ovde koristimo svoj računar, ne neki tamo cloud. Da li se planira neka izmena nekih zakon šta li, na globalnom nivou, da ovo postane naše digitalno vlasništvo? Da recimo mogu da prodam igru koju sam prešao, ne želim da igram, šta god. Ili u slučaju kada umrem, da mogu nekome da ostavim sve igre koje sam tokom života hordovao 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, manson said:

Kad smo več načeli temu, a i ti si u gejming industriji 🙂

Realno i sada ove igre preko recimo Steama koje uzimamo, nisu naše, jel tako? Platili smo pravo da ih igramo, i to je na neki način GaaS (game as service) samo što ovde koristimo svoj računar, ne neki tamo cloud. Da li se planira neka izmena nekih zakon šta li, na globalnom nivou, da ovo postane naše digitalno vlasništvo? Da recimo mogu da prodam igru koju sam prešao, ne želim da igram, šta god. Ili u slučaju kada umrem, da mogu nekome da ostavim sve igre koje sam tokom života hordovao 🙂

Uh, imam loše vesti za tebe :))

Igre koje uzimaš preko Steama nisu tvoje, u Agreementu koji niko ne čita, lepo ti piše da ti dobijaš pravo da igraš igre "kupovinom" i da zapravo "ne kupuješ" igre, kao što si i sam naveo. Odnosno kupuješ "licencu" da ih igraš, ali nisi vlasnik igre. Šta više, ima i neke varijante o dooms day scenariju gde Steam prsne i prestane da radi, da bi navodno tad Steam izdao neki patch da ti sve igre postanu nezavisne od steama i da možeš da ih igraš nadalje, jer bi ovako praktično cela biblioteka postala neupotrebljiva.

Kažem da imam loše vesti jer se stvari dodatno komplikuju uz servise poput PS plus, Xbox Game pass, Stadia što da ne, Origin koji rade po pretplatnom sistemu, tek tu nisi vlasnik, već ti oni pretplatom daju mogućnost da igraš igre, Netflix stil, koji smo već pomenuli ovde. Bez obzira dal' je cloud ili ne, oni tebi rentiraju te igre kroz pretplatu koju plaćaš.

Imaš neke pomeraje u tom smeru, poput recimo ovoga - https://www.polygon.com/2019/9/19/20874384/french-court-steam-valve-used-games-eu-law plus sam Evropski zakon propisuje ta neka specifična pravila oko vlasništva ali mislim da se niko još nije ozbiljno pozabavio time pa da proba da "udari" na Steam. Ovo iz francuske koliko znam još nije stupilo na snagu jer se Valve žalio. Tako da će se to pratiti verovatno pa će i drugi da iskoriste tu praksu.

Sa druge strane, čak ni fizičke kopije igara suštinski nisu tvoje, vlasništvo je uvek od onih koji su igru napravili, ti se tamo opet u agreementu usaglasiš sa tim da kupovinom dobijaš pravo da instaliraš igru i da je igraš. Što te naravno ne sprečava da je prodaš dalje ali u mnoooogo slučajeva ti završiš sa beskorisnim CD-om. Evo gledam upravo u City of Heroes i Auto Assault diskove :)) CoH je još i potrajao neko vreme, Auto Assault dal' je bio živ godinu dana (evo izguglah sad, godinu dana i koji mesec je trajala igra). Ugasili servere nakon toga, ti si ostao bez ikakve vrednosti tog diska osim da ga koristiš kao podmetač za kafu ili da odbijaš radar :))

Što tebe ne sprečava da prodaš dalje igre (ove fizičke, ili cele naloge, iako si tu u sivoj zoni) ali realno je da, posebno na Steamu, možeš da ostaneš bez pola igara ako Steam raskine ugovor sa izdavačima (dešavalo se ofc) isto kao što i fizičke kopije možeš da izgubiš ako se na bilo koji način povezuju sa online serverom.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...