Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

On 9/13/2023 at 6:22 PM, manson said:

@voodoo_ @Dule_smor i ostali, šta uzeti za 1440p gejming? Da bude i aktuelo malo duže 🙂 sada vozim 4gen intel i 1660ti, zadovoljan sam, ali se muči već, recimo sada u Starfieldu 🙂

Blagu prednost bih dao Intel nvidia kombinaciji, ali nisam gadljiv ni na amd. Mislio neki 13gen i5 (13600?), koja grafika? 32GB DDR5 je kapiram dosta? Ploča neka korektna, mislio bar 3 nvme slota, jedan za sistem i programe (~250gb) i 2x1TB u intel raid za igre, ili je bacanje para? Ostalo nije toliko bitno, šta ima i šta mi se svidi 🙂 I radije bih uzeo neko klasično vazdušno hladjenje 🙂 

valjda tek ovi noviji inteli sad tj. najnoviji su ponovo postali iole konkurentni sa amd za ovo što tebi treba, tako da mislim da je to sigurna opcija i dalje 🙂

Link to comment
Share on other sites

@manson, sto vam svima tesko da napisete kolikom budzetom raspolazete kad trazite savete sta da kupite?

 

DDR4 je mnogo povoljnija kupovina od DDR5, sto zbog same memorije, sto zbog CPU+MB kombinacije, a neces osetiti razliku u performansama.

Raid ti ne treba, bacanje para kako si i sam rekao.Za sistem NVMe SSD od bar 1 TB,  250GB nije puno/dovoljno. Od modela: Kingston KC300 ili Fury Renegade, Samsung 980 Pro ili 990 Pro, WD SN850,... Ima ih jos. Za igre mozes i neki jeftiniji, DRAMless, ako je tako tesno za finansije, Ja bih uzeo dva ista kvalitetnija modela od po 2TB, za sistem podelio prvi na 1 TB, a 1TB+drugi SSD za ostalo.

Za igranje def. ne mora Intel. Ja bih isao ili na Ryzen 5600 ili na max model, sto napisa Vudu 5800X3D. Ispod ne, a izmedju vredi ako je cena visa samo do 10 evra.
Ako hoces Intel, kak si napisao: 13600 sa nekom DDR4 plocom od B660 cipseta.

GPU Nvidia 3060 ili AMD 67xx/68xx.

Napajanje, naravno, nisi ni spomenuo. Posto imas Intel 4. generacije, to je (ako ga nisi menjao) 10+ godina staro. Ukoliko nije mladje od 3 godine i nema pravih 700W, kupujes novo. To je 100 evra i navise.

 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Budžet nisam napisao, pošto nemam pojma šta uzimati, pa da ga ne ograničim previše.
Prvo da vidim šta mi treba za ovaj cilj koji sam napisao, 1440p.
A nvme Raid pomenuo zbog onog striminga kao što PS5 ima, kako to već nv i AMD zovu, to još nije zaživelo na PC? ok, onda bez toga :)

Da, sve bih novo uzimao, napajanje, kućište i slično bih već uzeo u odnosu na ostatak.
Za početak da vidim koji CPU i GPU, i mobo+memorija, ostalo bih onda u odnosu na to uzimao.

Link to comment
Share on other sites

Živ bio @voodoo_

Nego, ipak gledam DDR5 mašine i AM5. Ovo mi je razmišljanje, da li grešim, mnogo bar? 🙂

Samo podnožje će imati duži životni vek, Intel već za sledeću generaciju menja podnožje. Tako da bi trebalo da sam mirniji opet tipa 10 godina 🙂 samo tamo negde u 5-6. godini stavim tada neki Ryzen 8/9k i jaču grafiku, ne moram da menjam ceo komp.

 

Ovo je recimo neki kostur mašine, otpilike sam gledao šta ima i kod nas da se nabavi, naravno, može konkretna komponenta da se zameni za bržu/sporiju.

https://pcpartpicker.com/list/GFHmgB

Kod nas bi ovo bilo tu negde ~230k RSD. Što reče voodoo gore, da jedu govna i jedni i drugi.

Šta mislite?

Link to comment
Share on other sites

Kao u vreme kad su bili Phenomi, pa si mogao da gurneš kasni Phenom u ranu ploču a onda npr nemaš HyperTransport 3 (koji procesor podržava) nego 1 (koji čipset diktira) ili šta je već bilo aktuelno tad.

Plus što ćeš, kad budeš menjao procesor, verovatno morati i memoriju da ne bi gušio kasniji Ryzen ranim DDR5 modulima, a onda, kad ide june nek ide i uže, daćeš sto evra i za novu ploču i jebeš ga.

  • Like +1 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Koji hard uzeti za skladistenje filmova/slika? Imam wd20ezrz neke 3-4 godine (ima 700 dana u sentinelu) i primetih da su poceli da se pojavljuju losi sektori uz helt koji je pao na 89%. Ne bih da se zezam da izgubim slike pa me zanima jel sad vreme da se osiguram i uzmem novi ili da ga pustim da sljaka jos malo pa da uzmem drugi?

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za znalce, nisam nista pratio od kad sam uzeo ovu masinu 2017, pa ne znam ni cene ni sta je sad sve izaslo.

CPU:AMD Ryzen 5 1600 Summit Ridge 3391.9 MHz
Mainboard: ROG STRIX B350-F GAMING
Ram: DDR 4 16GB 1463.2 MHz
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1070    8GB
Storage: Samsung 960 Evo NVMe PCIe M.2 500GB 

Sta bi bio neki solidan upgrade za ovo? 

Sto se tice budzeta, ne daju mi se pare za nesto gde bi dobio 10% poboljsanje. ali takodje ne bih uzimao nesto je gde je samo GPU 600-700e, to mi je bas mnogo.

Pa reko da pitam prvo ovde, ako imate neke predloge pa da onda gledam detaljno.

Hvala.

Edited by Katsu

Is there a flower shop in the tahraji desert?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...