Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

6 minutes ago, mladenq said:

a sta, kao, posto je stanarka mora da trazi tv za zvezde granda

kao sto sam originalno i mislio, debelo si prejudiciran prema stanarkama

IMAM IZVESNOG ISKUSTVA ZA SVOJE PREJUDICIJE!

videćemo, možda sam pogrešio, možda gleda Zadrugu ipak!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mladenq said:

ja sam mislio da je ocigledno da se zezam :d, a to sto se laki upecao i pokusao da se odbrani, ga je zapravo samo jos vise zakopalo i pokazalo sta stvarno misli o stanarkama!

nemoguće mladene moralo bi biti da si bio ozbiljan!

17 minutes ago, Vlada_ said:

lol jebote, stanarka trazi smart tv, nije ni cudo sto su me sve gazde obozavale, jedva da sam ih za kvarove zvao 😄

pakao je na "obe strane" što se kaže, bukvalno zavisi i mogu i stanar i ovaj što rentira da budu haos.

baš pre jedno mesec dana bila na radiju emisija na tu temu sa utiscima i jednih i drugih, ono je horor.

Link to comment
Share on other sites

danas na terapiji slusam neku istripovanu sestru i ne znam da li je do mene ili do sve bednijih ljudi danasnjice? naime moja baba dok je bila ziva izdavala je vise stanova sigurno nekih 30g i uvek je izdavala po istim pravilima a to su kada se useljavas sve radi, ali radi... nije krpi vodu dok majstori odu. A ako se nesto pokvari na podstanaru je da popravlja (ovde je izuzetak bio samo frizider ili fazon ves masina, ne secam se bas).

zasto pitam. ova sestra krenula da razglaba sa drugom kod koje sam bio na laseru kako je nekom njenom prijatelju crkla pec za grejanje i da sad treba da trazi od gazde da mu kupi novu sto mi je bilo lol? naravno da je pomenula da je duzan sve da mu popravi a da taj njen samo cuti i da je do sada on radio ostale popravke... mislim, nerealno mi je da se tako nesto ocekuje... jer znajuci podstanare i bol u penisu za odrzavanje i cuvanje inventara svaki dan bi mogli da uniste nesto i da traze od gazde da popravi sta god im padne na pamet. kad ste vec iskomentarisali rekoh da pitam koje je vase misljenje

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

izmenjao sam fair share, sto bi rekli, stanova, sto na faksu, sto posle faksa i mislim da definitivno ovo zavisi od stanja stvari kada se udje u stan i dogovora izmedju vlasnika stana i podstanara u vezi toga, na osnovu pomenutog stanja

kad kazem stanja, ne mislim funkcionalno je i toeto, nego da li je to iole novo ili je starije od isusa

imao sam situaciju nakon faksa, gde sam nasao relativno jeftin stan, ali jeftin sa razlogom, jer je sve u njemu, tj bar tehnika bila praistorijska, ali sve je je li 'radilo'

vlasnica je odma htela da pristanem na ovo sto ti kazes, da kvarove ja regulisem ili u najgorem slucaju po pola, i nakon malo duze diskusije odgovorio sam je od toga jer mi je bilo suludo, da ja dam i dinar za masinu kojoj ima 50 god a eventualno se pokvari usled toga sto ima jbnih 50god

to je funkcionisalo jedan period, ona je popravila par stvari, praistorijski vodokotlic/frizider, i onda se ona vratila na prvobitnu pricu i insistirala da ja pokrivam dio troskova nakon sto se nesto sjebe, a taj dio bi ona procenila koliki je, i prakticno mi dala ultimatum da pristanem na to ili da se ispucam

ves masina se kao za inat sjebala odmah nakon toga, i ja sam platio polovinu za popravku, jer mi tad nije odg da trazim novi stan, ali ubrzo nakon izasao jer mi je to djelovalo kao poprilicno debilan aranzman za mene

overall, jasno mi je da je stvar malo kompleksna, jer ima pun k retardirane omladine kojoj puca da vodi racuna o bilo cemu i nema sta ne radi u stanu, kao i da je nekad tesko ustanoviti da li je do kvara doslo jer je stanar moron ili je klasicna wear and tear prica, ali meni nikad nije imalo smisla da ja placam popravke stvari u stanu koji iznajmljujem ako nije doslo do kvara zbog mog nepravilnog/seljackog rukovanja, posto em je neminovno da se stvari kvare, em ostaju gazdi ne meni sigurno, nakon sto odem

medjutim i pored tog generalnog stava, znao sam ili da ucestvujem ili da sam pokrijem sitne popravke, bukv jer me mrzelo da se ciganisem sa vlasnikom

a ovo je sad sigurno u neku ruku subjektivno, ali jeeezivo je kakve stanove ljudi izdaju i to za kakve pare, daj da se bukv 30 god din ne ulozi ali se trazi de luks cifra!

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, FATA said:

danas na terapiji slusam neku istripovanu sestru i ne znam da li je do mene ili do sve bednijih ljudi danasnjice? naime moja baba dok je bila ziva izdavala je vise stanova sigurno nekih 30g i uvek je izdavala po istim pravilima a to su kada se useljavas sve radi, ali radi... nije krpi vodu dok majstori odu. A ako se nesto pokvari na podstanaru je da popravlja (ovde je izuzetak bio samo frizider ili fazon ves masina, ne secam se bas).

zasto pitam. ova sestra krenula da razglaba sa drugom kod koje sam bio na laseru kako je nekom njenom prijatelju crkla pec za grejanje i da sad treba da trazi od gazde da mu kupi novu sto mi je bilo lol? naravno da je pomenula da je duzan sve da mu popravi a da taj njen samo cuti i da je do sada on radio ostale popravke... mislim, nerealno mi je da se tako nesto ocekuje... jer znajuci podstanare i bol u penisu za odrzavanje i cuvanje inventara svaki dan bi mogli da uniste nesto i da traze od gazde da popravi sta god im padne na pamet. kad ste vec iskomentarisali rekoh da pitam koje je vase misljenje

zavisi realno od dogovora. ja kad sam iznajmljivao gajbu neko vreme kod nekoliko gazda, manje više je bio dogovor u startu kako se pokrivaju te stvari. Sećam se da sam menjao slavine i tako to jer prosto su prestale da rade (nisam ih polomio fizički ali od starosti su otišle) i to je odbijao od kirije, isto u prethodom kada je bila "bušna" negde pa otišla vlaga na zid, to je isto gazdarica pokrila, ali za ovo sve sitnije mi nije padalo napamet da ih cimam nego sredim sam, doduše od tehnike nikad niko ništa nije imao u stanu, mahom sam uzimao prazne, pa donosio svoje stvari. 

Link to comment
Share on other sites

Kakvi carevi iz Apple 

Apple is ready to admit it was wrong about the future of laptops

Suština da na Macbook pro vraćaju dodatne portove i Mag Safe punjač, a izbacuju Touchbar :) Mislim taj Mag Safe od kad sam ga video je meni bio najbolji proizvod ikada, ovo s portovima i habovima mi je isto uvek bila budalaština kad već ima prostora da se stave, a i Touch Bar nikada nisam ni razumeo čemu je uopšte trebalo da služi. Mada ok, makar su posle 5 godina "priznali" da su se zajebali. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Zwerko said:

Kakvi carevi iz Apple 

Apple is ready to admit it was wrong about the future of laptops

Suština da na Macbook pro vraćaju dodatne portove i Mag Safe punjač, a izbacuju Touchbar 🙂 Mislim taj Mag Safe od kad sam ga video je meni bio najbolji proizvod ikada, ovo s portovima i habovima mi je isto uvek bila budalaština kad već ima prostora da se stave, a i Touch Bar nikada nisam ni razumeo čemu je uopšte trebalo da služi. Mada ok, makar su posle 5 godina "priznali" da su se zajebali. 

Ja sam i dalje polu-iznenađen da su oni to uradili, prateći kako inače rade.

Još dok sam video glasine da će kao da vrate HDMI port i SD čitač bio sam u fazonu da nema šanse.

Za touchbar mi nije toliko iznenađenje jer je više gimick i mislim da smo čak i ovde negde pisali da ne kapiram poentu - i zapravo je krajnje nefunkcionalno, dodaje još "korak" u interakciji tj. nekoj funkciji (tipa volume) i slično a bio je izbačen i fizički escape, pa su ga posle tek vratili (ako se ne varam) ali zadržali i sam touchbar. Tako da mi je on delovao kao nešto što će da leti.

Ali vraćanje portova i praktično jelda priznavanje applea da su se zeznuli mi je šok. A stvarno je nezgodno, posebno za HDMI da moraš da stalno nosiš dongle.

Magsafe tu i tamo, posebno ako se puni preko USB-C jer je dovoljno "slab" priključak da mislim da može da se izvuče a bez da padne sam laptop, no svakako je glupo da ubiju jednu od glavnih gotivnih stvari koje su samim izmislili i "patentirali" i zapravo pije vodu.

Link to comment
Share on other sites

On 10/15/2021 at 9:14 PM, FATA said:

danas na terapiji slusam neku istripovanu sestru i ne znam da li je do mene ili do sve bednijih ljudi danasnjice? naime moja baba dok je bila ziva izdavala je vise stanova sigurno nekih 30g i uvek je izdavala po istim pravilima a to su kada se useljavas sve radi, ali radi... nije krpi vodu dok majstori odu. A ako se nesto pokvari na podstanaru je da popravlja (ovde je izuzetak bio samo frizider ili fazon ves masina, ne secam se bas).

zasto pitam. ova sestra krenula da razglaba sa drugom kod koje sam bio na laseru kako je nekom njenom prijatelju crkla pec za grejanje i da sad treba da trazi od gazde da mu kupi novu sto mi je bilo lol? naravno da je pomenula da je duzan sve da mu popravi a da taj njen samo cuti i da je do sada on radio ostale popravke... mislim, nerealno mi je da se tako nesto ocekuje... jer znajuci podstanare i bol u penisu za odrzavanje i cuvanje inventara svaki dan bi mogli da uniste nesto i da traze od gazde da popravi sta god im padne na pamet. kad ste vec iskomentarisali rekoh da pitam koje je vase misljenje

Razumem ovo iz perspektive nekog ko izdaje stan, ali ovako:

Kada iznajmljuješ automobil, da li ti snosiš troškove ako se pokvari nešto ili rent-a-car firma?
Kada iznajmiš sobu u hotelu (zamisli dugoročno, tipa živiš godinu dana u hotelu) i pokvari se TV, ko kupuje novi?

Naravno, druga priča je uništavanje, u mom primeru gore nije isto ako crke TV ili ja se napijem u sobi i razbijem ga stolicom... ne možeš gledati takve ekstremne primere jbg.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

U razumnoj ceni nema :) E sad glavno je pitanje šta ti zapravo treba, ako je baš samo uslov da tera Dotu 2 onda bih ja recimo našao na oglasima neku polovnu Radeon R9 270X (ili 370), sa nekim solidnim procesorom će to raditi na med-high podešavanjima u oko 80-100 fps, a na oglasima je možeš naći za 80-100 evra. Jedini bedak je što je relativno stara kartica pa niko ne može da ti garantuje koliko će da poživi. Mislim da imam čak i ja jednu u radnom stanju gajbi, ako hoćeš možemo da se dogovorimo :) Problem je što je sve preko toga bukvalno katastrofa - GTX 1050Ti se u oglasima prodaje za 170-200 eur, a samo je malo jača i novija, imaš tipa Radeon RX 570 koji je kao "ok" rešenje za neko full hd igranje, ali je to uglavnom 250+ evra. A sve vreme naravno pričamo o polovnim karticama :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Longleyy said:

Riknula mi graficka i posto nisam gledao cene hardvera nekih 5+ godina malo je reci da sam se iznenadio kd sam skontao da graficke sada kostaju kao polovni reno klio. Jel ima neko nesto da preporuci dal novo dal polovno u nekoj razumnoj ceni. Requirements: da tera dotu 2. Hvala

pa jel si bio u komi ne daj bože pa preskočio ceo kripto voz? 🙂

22 hours ago, Zwerko said:

U razumnoj ceni nema 🙂 E sad glavno je pitanje šta ti zapravo treba, ako je baš samo uslov da tera Dotu 2 onda bih ja recimo našao na oglasima neku polovnu Radeon R9 270X (ili 370), sa nekim solidnim procesorom će to raditi na med-high podešavanjima u oko 80-100 fps, a na oglasima je možeš naći za 80-100 evra. Jedini bedak je što je relativno stara kartica pa niko ne može da ti garantuje koliko će da poživi. Mislim da imam čak i ja jednu u radnom stanju gajbi, ako hoćeš možemo da se dogovorimo 🙂 Problem je što je sve preko toga bukvalno katastrofa - GTX 1050Ti se u oglasima prodaje za 170-200 eur, a samo je malo jača i novija, imaš tipa Radeon RX 570 koji je kao "ok" rešenje za neko full hd igranje, ali je to uglavnom 250+ evra. A sve vreme naravno pričamo o polovnim karticama 🙂

bukvalno skoro da se više isplati da kupiš laptop sa nekom grafikom za igranje :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Živ je Pekar umro nije, samo nije više pekar. Nekoliko pitanja.

1. Prvo moja stara mašina jel može neki upgrade za nju da tera jos neku godinu ili da se finansira nova.

H97M-PLUS

i5 4690

2x4GB Kingston DD3 1600MHz

GTX 960

Chieftec SS 600w

Jel može neka 1650 i jos memorije i da tera neko vreme ili nova mašina?

 

2. Jel može uparivanje starije 2x8 HyperX Predator sa 2x8 HyperX Fury kavijat jedna je 3000 a druga 3200? Ili da se gleda ista negde?

 

3, Treba mi konfiguracija. Mašina za povremenog gejmera koji prvenstveno radi PS, grafički dizajn i slično. Mašina za posao koja može da posluži i za razonodu. Fond skromnih 1000-1500 eura. 

 

  • Like +1 1

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pekarman said:

Živ je Pekar umro nije, samo nije više pekar. Nekoliko pitanja.

 

kako bre ovo dođeš, dropuješ ovu bombu i ne elaboriraš!

1 hour ago, Pekarman said:

Živ je Pekar umro nije, samo nije više pekar. Nekoliko pitanja.

 1. Prvo moja stara mašina jel može neki upgrade za nju da tera jos neku godinu ili da se finansira nova.

H97M-PLUS

i5 4690

2x4GB Kingston DD3 1600MHz

GTX 960

Chieftec SS 600w

Jel može neka 1650 i jos memorije i da tera neko vreme ili nova mašina?

 

2. Jel može uparivanje starije 2x8 HyperX Predator sa 2x8 HyperX Fury kavijat jedna je 3000 a druga 3200? Ili da se gleda ista negde?

 

3, Treba mi konfiguracija. Mašina za povremenog gejmera koji prvenstveno radi PS, grafički dizajn i slično. Mašina za posao koja može da posluži i za razonodu. Fond skromnih 1000-1500 eura. 

  

našao si najgore vreme da kupuješ komp rln 🙂 

obavezno ubaci 16GB ram mislim da ti je to sad baš minimum za neki funkcionalni komp. 

20 minutes ago, Pekarman said:

Nije kao alkohol, nije bolje kako godine prolaze. Propala pekara, ja nezaposlen i tako. Pojma nemam šta da radim sa sobom i u kom pravcu da se zaletim jer tik tik. Nije kao da mogu da protraćim 17 godina opet. Jel sve ok sa svima, ovaj forum je kao škola u koju sam nekad išao ili naselje u kom sam gluvario pa se odselio. 

e jbg, sećam se tvojih postova da ti nisi forneti i tako to, šteta da ne radiš to više 😞

 

Link to comment
Share on other sites

Ko zna zašto je to sve dobro i koje sve prilike donosi!

Quote

1. Prvo moja stara mašina jel može neki upgrade za nju da tera jos neku godinu ili da se finansira nova.

H97M-PLUS

i5 4690

2x4GB Kingston DD3 1600MHz

GTX 960

Chieftec SS 600w

Jel može neka 1650 i jos memorije i da tera neko vreme ili nova mašina?

Sve je pitanje zašta ti mašina treba? Meni nešto burazer bio tu pa mu trebao moj komp da radi, a ja sam uzeo svoj stari koji je otprilike to - i5 2400, 8GB, GTX 960. I šta znam, mislim radi to i dalje ok 🙂 E sad svakako nemoj kupovati za tu mašinu GTX 1650, ona je fazon 20-25% brža od te postojeće a platićeš je 300 evra sada (i to ako nađeš po toj ceni!). To baš nema smisla. Pritom to nije toliko loš komp, on bi mogao da tera opušteno i neku 1660 Super za 1080p igranje ti je to odlično, ali se prosto ne isplati to sada uzimati. Još memorije može, opet ako ti treba, ne znam šta tačno planiraš da radiš. SSD možeš da uzmeš ako već nema, to će ga sigurno ubrzati makar prividno. Svakako su grafičke kartice sada baš baš u problemu i nikako ne savetujem uzimanje ako baš ne mora. 

Quote

2. Jel može uparivanje starije 2x8 HyperX Predator sa 2x8 HyperX Fury kavijat jedna je 3000 a druga 3200? Ili da se gleda ista negde?

Može, ali će obe da rade na 3000, tj na setovanju najsporije. Bolje je naravno ako možeš da ubodeš dve iste ali nije neophodno. Drugo je pitanje šta će ti 32GB rama za ovaj komp ako je to upgrade ovog trenutnog?

Quote

3, Treba mi konfiguracija. Mašina za povremenog gejmera koji prvenstveno radi PS, grafički dizajn i slično. Mašina za posao koja može da posluži i za razonodu. Fond skromnih 1000-1500 eura. 

Kao što rekoh grafičke su sada baš problem, tako da je kupovina grafičke za povremeni gejming ono bukvalno trenutno ekvivalent pušenju dolarskih novčanica 🙂 Dakle ili uzeti sa nečim osnovnim pa da se posle nadogradi ili da se uzme skroz i bez grafike, neće imati GPU akceleraciju u Photoshopu ali ti to realno nije toliko bitno, da hoćeš da radiš neku video obradu pa i da kaže čovek da ti treba grafika. 

Recimo (Gigatron je najlakše naći, samo kao referenca otprilike, sigurno može jeftinije):

https://gigatron.rs/gigatron-racunari/gigatron-aurora-pro-elevate-445280   Ovo je ideja skroz bez grafike, možeš da igraš WoT, Dotu i CS:GO, sa idejom da čeka neka bolja vremena za grafičke. 

https://gigatron.rs/gigatron-racunari/gigatron-prime-lider-thread-441819   Ovo je neka bejzik ideja sa 1650 grafikom a da radi ok. S tim da bi ipak prilikom sastavljanja sopstvene konfiguracije ipak išao na bar 11. seriju Intela, ako se ne pojavi i 12. u međuvremenu kod nas. 

https://gigatron.rs/gigatron-racunari/gigatron-prime-core-lifestyle-436782 ovo im je zaostao neki komp slučajno, ako ovo zapravo ima na stanju treba da ode i odmah da se uzme (tj poruči preko neta pošto piše da je u Leskovac) Edit: Ovaj čak ima i FSP napajanje što bi trebalo da je vrlo ok, tj ne mora se menjati. 

Naravno u svim ovim je napajanje bulja, to bi definitivno trebalo promeniti, neka kućišta deluju ok, neka i ne baš. Ostalo deluje vrlo razumno, R5 ili i5 procesor, 16GB memorije, m.2 SSD, to bi sve trebalo vrlo dobro da ispunjava uslove koje si naveo. Pritom stvarno što kaže Laki si izabrao najgori momenat za kupovinu računara 🙂

  • Like +1 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Moja greška nisam pojasnio. Ovo za memoriju je druga mašina, nije ta. Ne prima ta stara ploča dalje od dd3. Ovo su dd4. A trece je računar za drugara koje nikad imao svoj nego stalno radio posao u firmi pa sad gad je malo pri parama rešio da radi nešto sa strane ili od kuće da ubrza jerbo ceo dan je u firmi ovako. I da treba ipak grafika u njegovu mašinu jer radi video edit. Nema sad ništa bez reklame a ako se ne mrda klinci i ne vide. Znači posao koji radi 90% mora da radi i video za istu stvar. Ova treća mašina za početak njemu taman, jedan eksterni da nosi sa sobom da ne siluje mrežu jer su fajlovi bruka veliki i da leti. Hvala. A ako ne kupim sad i neću a ako nisam do sad i ne treba 😄 Kako je globalno krenulo ima da se vratimo na abaskus.

 Šta je bilo sa pekarom? Preuzeo od oca, radio 2 godine a 2 jeo govna i na kraju zatvorio. Nema posla ako nisi voljan da ga menjaš iz korena a ako si i voljan nisi u mogućnosti a realno niko na kraju dana neće da ti kaže hvala niti ćeš ti da budeš srećan ili makar da ne mrziš što dišeš. Svi mi se deru na uvo da udjem u IT sa onim standardnim "pametan si ti ćeš provališ" ili "ako je mogao onaj debil ti ćeš da ubiješ" dok unutršnji monotonim glasom "ti da nisi debil bi bio već u ITu kad si mogao, koji ćeš sad tamo, sedi i čekaj da umreš". 

  • Like +1 1

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Pekarman said:

Šta je bilo sa pekarom? Preuzeo od oca, radio 2 godine a 2 jeo govna i na kraju zatvorio. Nema posla ako nisi voljan da ga menjaš iz korena a ako si i voljan nisi u mogućnosti a realno niko na kraju dana neće da ti kaže hvala niti ćeš ti da budeš srećan ili makar da ne mrziš što dišeš. Svi mi se deru na uvo da udjem u IT sa onim standardnim "pametan si ti ćeš provališ" ili "ako je mogao onaj debil ti ćeš da ubiješ" dok unutršnji monotonim glasom "ti da nisi debil bi bio već u ITu kad si mogao, koji ćeš sad tamo, sedi i čekaj da umreš". 

eh, dobro, to je sad već neka šira priča šta ti osećaš i šta bi radio, ali evo i ovde na forumu imamo primere ljudi koji nisu bili u IT-ju pa su odlučili u jednom trenutku da se oprobaju i sad su tu 🙂 O platama nećemo, za to imamo onaj drugi topic 🙂 ali ono što hoću da kažem je da IT pokriva širok spektar stvari, kao što smo već tamo pričali, nije to sad samo programer, može da bude svašta, i prosto ima pozicija koje se mogu popuniti čak i onima bez IT iskustva (ali koji znaju makar tu osnovu kompjutera i tako toga i kapiraju).

Šteta za pekaru, možda je trebalo da probaš nešto drugo, tipa noir gotik pekara i onda dočekuješ ljude tako kao sa avatara, a za sve proizvode dodaješ crno mastilo ono što pice prave od takvog testa!

Link to comment
Share on other sites

Vi begeovci sa vasim ludim idejama koji samo pale u prestonici 😄 Ovo je KG, prestonica data centra pored fakulteta gde si mogao da kupis diplomu koji je pored novog suda koji gleda na zatvor :D. Imas pravac koji mozes da pratis, 😄 

Nesto mi bilo cudno pa sam proverio, nije 1600 nego 1866 memorija. Pojma nemam sto sam kupio brzu memoriju nego sto ploca podrzava.

Edited by Pekarman
  • Like +1 1

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...