Jump to content

Koju konfiguraciju uzeti?


Slađan

Recommended Posts

Ovo što je Shale napisao potpuno se slažem. Zato se i stavi budžet odmah :) Što se malih ploča tiče mislim da su svi proizvođači odustali da prave full ATX ploče u B segmentu, to možeš da dobiješ samo u X. S druge strane ja evo već neku godinu šljakam sa B450 pločom, ako nećeš da overklokuješ ili da bodeš neke dodatne kartice, što realno i nećeš, nema nikakvih problema. Meni je recimo bitno da ploča ima 4 slota za memoriju, da možeš da proširiš, što ova što je predložio i ima, ali je realno i to pitanje da li će ti trebati. 

Edit: A što se tiče Ryzen 5 kasnije upgrade - prosto ćeš vrlo verovatno zaključiti da ti ne treba :) U smislu bi ti trebalo ako hoćeš neku varijantu sa jačom grafom pa da cepaš AAA igre u većoj rezoluciji od Full HD. Za sve ostalo će ti i ovaj R3 završiti posao. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lucky said:

Meni je počeo mega da usporeno radi komp, ali se tripujem da je do windowsa, pa sve razmišljam o reinstalaciji jednog lepog dana 🙂 možda sad za praznike.

ali ne bih se usudio da mislim o upgradeu sa ovim cenama i dostupnosti proizvoda, ima da guram sve igre low 640 rezolucija dok se ne sredi stanje :))

To mislim da smo nešto slično imali već diskusije, ali da okratim maksimalno - "reinstalacija WIn jer je usporio" je soo 2005. fix, možda i malo kasnije do omasovljenja SSD.

Sa modernim hardverom, SSD-om i Win10 mislim da je mnogo bitnije utvrditi što je usporio - nepotrebni startni programi, problematičan Win10 update, virus/malware scan, proveriti stanje SSD-a, količinu i ispravnost rama, i KORISNIKOVE NAVIKE :), inače rizikuješ cimanje oko reinstalacije nakon koje se isti problem najčešće vrati 1-3 dana po reinstalaciji :D

 

Edited by millanče

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, millanče said:

To mislim da smo nešto slično imali već diskusije, ali da okratim maksimalno - "reinstalacija WIn jer je usporio" je soo 2005. fix, možda i malo kasnije do omasovljenja SSD.

Sa modernim hardverom, SSD-om i Win10 mislim da je mnogo bitnije utvrditi što je usporio - nepotrebni startni programi, problematičan Win10 update, virus/malware scan, proveriti stanje SSD-a, količinu i ispravnost rama, i KORISNIKOVE NAVIKE :), inače rizikuješ cimanje oko reinstalacije nakon koje se isti problem najčešće vrati 1-3 dana po reinstalaciji 😄

 

ma sve si u pravu ali ono, lakši mi je nuklear option nego da prčkam jer sa današnjim programima sve je manje više "u oblaku" - jedino što posle reinstalacije zapravo moram da uradim je da prebacim bazu mailova u thunderbird. Ovo drugo je sve browser based manje više + office i to mu dođe to.

ali u pravu si, možda bi pre toga trebalo da odvojim jedno popodne i pobrišem šta mi ne treba i tako to.

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

uvek sam zagovornik da se kupi jaci komp, kao sad npr za 200 evra vise (ryzen 5 ili intel neki pandan opusteno) ako mozes da namaknes lovu

meni ako nesto ne pije vodu to su ta razmisljanja kupi sada nesto malo bolje pa za godinu dana vidi opet kupi nesto malo bolje (da bi tada opet usao u krug da za godinu dana opet nesto malo bolje treba da kupis)

Pruzi se koliko si dug i kupi najjacu masinu koju mozes i bices miran, u najgorem slucaju uzivaces u prekomernoj snazi masine (sto se desilo nikada)🙂

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sad trenutno merkam neki 3070 u formi laptopa, da mi ga donesu iz inozemstva me izađe 200 evra više ceo laptop nego samo 3070 grafa ovde :) Aj ok, ima on neki thermal throttling pa nisu to baš te performanse ali je realno negde 80-85% a imam ceo komp, sa sve ekranom [:D]

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2022 at 5:47 AM, Shale said:

samo taj dogodine-rajzen-5 ti dodje ~300e

evo mog budget predloga

CPU: AMD Ryzen 3 3100
https://www.monitor.rs/procesori/AMD-Ryzen-3-3100
18.185 RSD

MOBO: Asus PRIME B450M-A II
https://www.monitor.rs/maticne-ploce/Asus-PRIME-B450M-A-II
8.285 RSD

RAM: 16GB DDR4 3200MHz G.SKILL F4-3200C16S-16GIS
https://www.monitor.rs/ram-memorija/16GB-DDR4-3200MHz-G.SKILL-F4-3200C16S-16GIS
7.710 RSD

Sve ukupno
34.180 RSD =~290e

Ovo je imajuci u vidu zelju za daljim prosirenjem u ryzen smeru i diglo bi ti performanse jedno 3-10x puta s obzirom da imas CPU od pre 12 godina i plocu od pre 10 godina 🙂
U svakom slucaju kad gledas ploce za Ryzen socket koji treba da trazis je 'AM4' i trenutno imas dve varijante chipseta koje su relevantne za gaming potrebe - B (tipa B450/B550/itd) i X (skuplja, fensi, varijanta. High end). A chipseti su low-end. Ova ploca sto sam linkovao je M varijanta, skracena, iz nepoznatog razloga skoro sve u monitoru su M modeli :d

edit: naravno sve ovo moze da se kupi preko kupujemprodajem svercera za 10-25% manje, ako te ne mrzi da se cimas

Код овх може на кар(т)ицу, до јаја. Узећу, ово још је ова плоча mATX (и има ПС/2 wtf? )  таман може тамо некад и још рама и процесор. 

On 2/10/2022 at 12:48 PM, G!!! said:

uvek sam zagovornik da se kupi jaci komp, kao sad npr za 200 evra vise (ryzen 5 ili intel neki pandan opusteno) ako mozes da namaknes lovu

meni ako nesto ne pije vodu to su ta razmisljanja kupi sada nesto malo bolje pa za godinu dana vidi opet kupi nesto malo bolje (da bi tada opet usao u krug da za godinu dana opet nesto malo bolje treba da kupis)

Pruzi se koliko si dug i kupi najjacu masinu koju mozes i bices miran, u najgorem slucaju uzivaces u prekomernoj snazi masine (sto se desilo nikada)🙂

Ово ми улеће у буџет за картицу (на рате) притом, више нисам (у годинама да будем) гејмер тако да можда некад налети неки Р5 половни евентуално и тоето. 
За тих 200е ћу узети собни бајс да одржавам кондицију зими нпр. тако да ето.

Хвала, кад се наканим да одем по тојављам утиске. 

Олимпијске игре на РУРу

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pitam jedno a onda uskočim u zečiju rupu i krenem da kopam na šta da bacim pare još.

Sve je počelo jednim raspalim MS kućištem koje drnda jer nema nikakve antivibration pads. [:D]

Ženi sam pre n godina sastavio hackintosh sa i5-4440 i 16gb rama, koji je za njene potrebe grafičkog dizajna prilično dovoljan. Al' pošto je počeo da se trese krenuo sam da gledam da sebi olakšam život i menadžment i njoj uzmem Mac mini 2018 za nekih 1k (m1 modeli ne dolazi u obzir zbog softvera).

Povremeno koristim virtualizaciju za učenje pa mi 16gb koje imam nisu uvek dovoljni, a i ovih dana radim vrlo ozbiljno prostorno planiranje u Anno 1800 (koja je izgleda najneoptimizovanija igra ikada napravljena) pa sam počeo da razmatram upgrade.

E sad, da li kupiti ženi Mac mini i bataliti moj komp ili dati pare na nove mb+cpu i zameniti moj 8700K a njega proslediti ženi i sastaviti joj opet hackintosh (al' u normalnom kućištu ovog puta).

Jel' može neko da mi kaže da se ne glupiram?

.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, jasamnepismen said:

Ženi sam pre n godina sastavio hackintosh sa i5-4440 i 16gb rama, koji je za njene potrebe grafičkog dizajna prilično dovoljan. Al' pošto je počeo da se trese krenuo sam da gledam da sebi olakšam život i menadžment i njoj uzmem Mac mini 2018 za nekih 1k (m1 modeli ne dolazi u obzir zbog softvera).

šta ovo znači? pitam ozbiljno.

ako radi u ovim standardnim dizajn alatima sve to šljaka na M1.

A uz rizik da me ovi što ne vole mek hejtuju, mac mini sa M1 šuri koliko dobro radi, tj. zapravo cela gama. Ne vidim potrebu da imaš Pro i Max za bilo šta što ti treba ako je tako usko gađano šta koristiš tj. žena.

Ja imam Air M1 i za sad nisam naišao ni na jedan problem zbog softvera.

Link to comment
Share on other sites

Radi sa još bar dve osobe redovno u istim Photoshop, InDesign i Illustrator fajlovima. Ne bih da u 5 različitih kompova i verzija svih tih programa ubacim još jednu promenljivu i da onda gledam u pasulj zašto neki fajl neće da se otvori. Ili nekad apple/adobe u nekom trenutku odluče da nešto više ne supportuju jer jebiga...

Ispratio sam neke M1 revieweove i video sam da ga hvale.

.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, jasamnepismen said:

Radi sa još bar dve osobe redovno u istim Photoshop, InDesign i Illustrator fajlovima. Ne bih da u 5 različitih kompova i verzija svih tih programa ubacim još jednu promenljivu i da onda gledam u pasulj zašto neki fajl neće da se otvori. Ili nekad apple/adobe u nekom trenutku odluče da nešto više ne supportuju jer jebiga...

Ispratio sam neke M1 revieweove i video sam da ga hvale.

ok, za prvi deo ne znam, mada ne vidim logiku da fajl koji snimiš u jednom PS na M1 neko na Intel PS-u ne može da otvori, ali kompovi su to, svašta sam video 🙂 Sa druge strane, da Adobe odustane od podrške za Apple laptop je scenario u fazonu odmah mogu ključ u bravu da stave 🙂 Ne'am pojma. Ja bih ozbiljno razmišljao o tom scenariju posebno što posle te ne boli glava oko toga kako šljaka.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

CPU deluje da je ok, a za grafu zavisi koliko možeš da izdvojiš pa samim tim da bude malo "future proof", u smislu sve igre sada će ti raditi u ~60fps ili više uz eventualno neko minimalno podešavanje detalja koje nećeš ni primetiti realno. Ako hoćeš da budeš kao malo miran gledaj 3070/3070Ti, prosto šta god da se uklapa u budžet, po nekim poslednjim cenama koje sam dobio pre nedelju-dve skokovi između 3060Ti/3070/3070Ti su oko 120 eur. 

I naravno ovo sve podrazumeva da ćeš u 144Hz igrati samo eSports i slične igre, ako hoćeš neki AAA da igraš u tom frejmrejtu ti treba dosta više para. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

 

On 2/28/2022 at 7:48 PM, Lucky said:

ok, za prvi deo ne znam, mada ne vidim logiku da fajl koji snimiš u jednom PS na M1 neko na Intel PS-u ne može da otvori, ali kompovi su to, svašta sam video 🙂 Sa druge strane, da Adobe odustane od podrške za Apple laptop je scenario u fazonu odmah mogu ključ u bravu da stave 🙂 Ne'am pojma. Ja bih ozbiljno razmišljao o tom scenariju posebno što posle te ne boli glava oko toga kako šljaka.

meni se ovo desilo lol, al sa izguglao i kolko se secam samo pokrenuo adobe u tom m1 modu 😄 ali definitivno treba uzeti m1, iz mog iskustva svaka polunormalna firma ce uglavnom kupiti mac svom dizajneeru, i to novi tj m1, tako da na duge staze nema smisla izbegavati m1.. a i ovo sto kazes za apple i adobe

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, reki said:

 

meni se ovo desilo lol, al sa izguglao i kolko se secam samo pokrenuo adobe u tom m1 modu 😄 ali definitivno treba uzeti m1, iz mog iskustva svaka polunormalna firma ce uglavnom kupiti mac svom dizajneeru, i to novi tj m1, tako da na duge staze nema smisla izbegavati m1.. a i ovo sto kazes za apple i adobe

aha, ima ipak neka kvaka, nisam znao, ali ako je samo pitanje moda, onda se lako rešava a i deluje mi kao neki workaround dok ne ubace ful podršku.

što se m1 tiče, imajući u vidu m1 pro, max i promax i verovatno m2 uskoro sve više će se na to prebacivati.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, manson said:

Drugari, koji bi CPU i GPU kombo bio optimalan za 1440p gejming? 144hz ako je bitno i osvežavanje.
Nešto tipa i5 12600k i 3060ti? Jača grafika a isti ili slabiji CPU možda?

Igrom slučaja saznao sam neke deal-breakere što kažu na linkedinu, u vezi sa 12-tom generacijom Intela:

1. Za modele koji imaju asimetričnu konfiguraciju jezgara (tj klasična jezgra koja se sad kategorišu kao "performance", i "efficient" low-power jezgra za everyday desktop upotrebu i kad kompjuter ne radi ništa pametno), potreban je Windows 11 zarad optimalne upotrebe jer Windows 10 CPU scheduler ne hendluje lepo takvu konfiguraciju. Da doda na konfuziju, Intel je slično označene modele različito konfigurisao, pa tako i5-12600 ima klasičnu 6/12 konfiguraciju (šest performance jezgara, 12 threadova iz njih) i radi OK na Win10, dok i5-12600K ima 6/12 konfiguraciju plus četiri "efficient" jezgra čisto da zajebavaju narod pošto kupiš K procesor sa otključanim množiocem da overklokuješ, a istovremeno štediš struju preko efficient jezgara.

2. Situacija sa pločama je još gora, pa za isti čipset imaš ceo opseg modela koji ne rade slično u smislu brzine koju dozvoljavaju procesoru i isto tako se greju:

https://www.techspot.com/review/2432-intel-b660-motherboards-midrange/

Skoči na "One Graph, 18 Intel B660 Motherboards"

 

Ja bih izbegao svu tu zajebanciju i uzeo što jači i5 11th gen i bilo kakvu mid-range ploču, ili Ryzen 3700X.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jasamnepismen said:

@Reki

Moj slucaj su frilenseri koji sami sebi kupuju sta im treba. Ne mogu da predjem preko toga da platim 2k za desktop koji ima limitiran upgrade potencijal vs hackintosha za 1k koji cu moci da upgrejdujem kako mi volja.

vise sam mislio na izbor izmedju maca i maca m1, desktop je master race svakako! mada ja da imam desktop ne bi furao osx na njemu 😄 ali to je stvar ukusa!

Link to comment
Share on other sites

Thnx Vudu, baciću pogled.
Mada sam mislio da svakako predjem na win11 ako uzmem novu mašinu.
A generalno mi ideja bila, uzmem sada taj 12gen i5k, i neku z690 ddr4 ploču. Za jedno dve godine uzmem 13gen (Raptor lake), biće isto lga1700, reče Intel da će raditi na 6x pločama i podržavaće i ddr4 memoriju.
A z690 (MSI z690a-pro) sam hteo zato što ima 4x m2 slot, pa mislio da idem na raid0 m2 ssd. Jedino što još nisam 100% siguran da li da idem na ddr4 ili 5. I posle tokom korisćenja menjam CPU, grafiku, dodam memoriju, diskove. Sada tako vozi 4gen Intela, koliko je to 7 godina? Ali je prevazidjen ipak. Mada opet uglavnom igram wot i wows, tu verovatno ni neću primetiti razliku :)

Link to comment
Share on other sites

Ja se ježim od tih sitnih nadogradnji, nikad više 😄

Kupi što jače sad, koristi 3-4 godine, prodaj/pokloni, kupi tad šta bude novo i lepo usklađeno, i tako u krug.

Proveri za taj M.2 raid koliko PCIe linija ukupno troši i od čega ih skida, da ne bi imao problem s ostalim periferijama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...