Jump to content

BusPlus


Recommended Posts

??

Pomoć je i da priđeš i kažeš nešto tipa "ne smete da primenjujete silu", zar ne? Prilično sam siguran i da bi samo to bilo dovoljno da ova prestane.

Malo sam karikirao s nabodom u glavu. Ali ocekivati da neko ko primenjuje fizicku silu a zna da to ne sme odgreaguje na "ne smete to da radite" je nerealno. Taj neko ce odreagovati samo na fizicku silu ili makar pretnju istom. U najboljem slucaju moras da pridjes s stavom "a kako bi voleli da ja vama tako zavrnem ruku" pa ce ona da iskulira jer si musko i jaci. Ali to je opet pretnja, da dodju panduri u tom momentu opusteno ti pisu prijavu. A u novinama je sutra "jos jedan napad na kontrolorku".

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa to, realno ne mozemo da znamo sta bi se tacno desilo, ali kazem ovde imam malo razumevanja za ljude sa strane jer je ocigledno da je situacija "incidentna" pa se ne zna kako se moze razviti, moze da ne bude nista, a moze da bude i incident :)

 

Edit: A sustina je da je ovo drzava kako valja bi ta putnica tuzila poslodavca kontrolorke i uzela velike pare, a ova momentalno dobila otkaz, ako ne i neku kaznu.

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Edit: A sustina je da je ovo drzava kako valja bi ta putnica tuzila poslodavca kontrolorke i uzela velike pare, a ova momentalno dobila otkaz, ako ne i neku kaznu.

Pa da, a sad dolazimo do pitanja zašto država ne valja? Da li je to zato što su neki sistemski radili na uništavanju iste, da li je to zato što se još uvek nismo odrekli nasleđa devedesetih, ili pak nešto treće? To je, poštovani, glavno pitanje danas, a i sutra!

 

 

disklejmer: ovo gore je troll, napisan sa namerom da prenese tvoje (verovatno nesvesno) ponašanje na forumu kada su neke teme u pitanju. bukvalno si me podsetio na ovo: http://www.youtube.com/watch?v=FwGAOK0-WNw :)))

Link to comment
Share on other sites

Edit: A sustina je da je ovo drzava kako valja bi ta putnica tuzila poslodavca kontrolorke i uzela velike pare, a ova momentalno dobila otkaz, ako ne i neku kaznu.

 

a možda da je ovo država kako valja bi sistem naplate bio u rukama gsp-a, i profit bio ulivan u održavanje prezaduženog preduzeća, umesto što 12 đilasa raznih čupka harač.

možda bi onda ljudi kupovali karte, a provera karata bila opravdana, i cela ova situacija izbegnuta.

 

da malo razmišljamo u tom smeru, a?

Edited by prota_
  • Upvote (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

Pazi ja uopste ne sporim da je BusPlus unazadio sistem naplata karta u gradskom prevozu u Beogradu nekoliko decenija, to sam jos i ranije ovde pricao.

 

Ali postoje dva problema u ovoj tvojoj postavci - prvo to sto bi sistem naplate bio u rukama gsp-a ne znaci po automatizmu da bi to bilo na korist gradjana jer se i tamo krade. U krajnjoj instanci i ova kontrolorka u konkretnom slucaju verovatno zaposlena u istom tom gsp-u da naplacuje karte za profit privatnog preduzeca. Dakle sustina problema nije da li je sistem naplate u privatnim ili drzavnim rukama, problem je sto se krade. 

 

Druga stvar je da ne verujem da kada bi sistem i bio fer bi to bez adekvatne kontrole nateralo ljude da zaista i placaju kartu. Najveci fejl tog BusPlus sistema nije u tome sto ne radi i sto se krade, najveci fejl, a koji ce se tek odraziti u narednim decenijama je sto je postalo potpuno ok ne placati kartu. A to u praksi samo znaci da je platis kroz porez u gradu, a ne na kiosku gde kupujes kartu. Jer benzin i autobusi nisu za dzabe. I time sistem postaje sve vise podlozan kradji jer te iste pare prolaze kroz 10 razlicitih kanala gde svako "cupne" po malo sto si rekao. U tom smislu je bolje reci "prevoz je besplatan, karta se ne placa", a onda nadoknaditi troskove kroz poreze. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pazi ja uopste ne sporim da je BusPlus unazadio sistem naplata karta u gradskom prevozu u Beogradu nekoliko decenija, to sam jos i ranije ovde pricao.

 

U tom smislu je bolje reci "prevoz je besplatan, karta se ne placa", a onda nadoknaditi troskove kroz poreze. 

 

A zar nije jednostavnije pohapsiti par lopova za početak pa za primer streljati ih  [:p]  (40 godina robije) i oduzeti im svu porodičnu imovinu.

 

To što ti predlažeš je  legalizacija krađe kroz poreze.

 

Dokle god se političari samo smenjuju (sa gorima od sebe) nema napretka.

Link to comment
Share on other sites

Najveci fejl je sto gomila moroncina i 'strucnjaka' misle da je ok da mesecna karta kosta 30 jura u zemlji u kojoj dobar deo ljudi radi za ~20k. Da su cene karata pristupacne, veruj mi, svako bi ih kupio.

 

Pa to ti je sve relativno, tebe prevoz kosta pa kosta, pitanje je samo odakle ga placas. Na primer uporedimo Srbiju i Nemacku - cena dizela skoro ista, cena autobusa priblizno ista, cena delova, guma i sl opet slicna. Ono sto se razlikuje jesu plate zaposlenih u javnom prevozu i druga bitna stvar kod nas gubici - pocev od majstora koji dizel sipa u svoja kola pa do direktora gsp-a i gradonacelnika koji uzimaju milione evra. Sa druge strane je prosecna plata u Nemackoj 2800 evra, a kod nas 280. Ajde da oduzmemo taj deo oko kradje jer ga ne mozes uzimati u ekonomsku racunicu, dodjes da su troskovi javnog prevoza kod nas tipa 20-30% manji nego u Nemackoj, a razlika u prosecnoj plati 10 puta. Dakle to nije nesto sto mozes nadoknaditi normalno i onda grad iz budzeta (tj od poreza) dotira javni prevoz pa prave neku racunicu da karta ispadne toliko. Ja samo kazem da tu ima i jos dva ekstrema - jedan da je cena karte ekonomska, sto kapiram da bi bilo puta 3 nego danas i drugi da je prevoz besplatan pa da se sve placa od poreza. Ili da se utvrdi neki tacan iznos koliko se svake godine placa od poreza za javni prevoz. Ovako sve presipaju iz supljeg u prazno, a u svakom presipanju ostane malo kod onog prethodnog i izrade nas jos vise. 

 

 

A zar nije jednostavnije pohapsiti par lopova za početak pa za primer streljati ih  [:p]  (40 godina robije) i oduzeti im svu porodičnu imovinu.

 

To što ti predlažeš je  legalizacija krađe kroz poreze.

 

Ta kradja vec tako funkcionise sada, ja samo kazem da je onda bolje makar uvesti taj sistem do kraja. Problem je u kradji, ne u sistemu, postoje gradovi koji su nedavno uveli sistem besplatnog javnog prevoza i funkcionise sasvim ok. S tim da se prevoz placa iz budzeta naravno. S jedna strane to diskriminise one koji ne koriste prevoz, ali po pravilu su to oni koji imaju vise para pa idu kolima, tako da uopste nije nepravedan. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Generalno su ljudi postali da ih boli k za bilo sta oko njih. Ali je ovo jos pipavija situacija, posto su svi negde svesni da je putnica "u prekrsaju" pa kao sta sad da joj pomazu. A i realno jedini oblik pomoci tu je da pritrcis i zabodes kontrolorku u glavu, pa si sutra ti u novinama s naslovom "ovo je covek koji je tukao zenu kontrolora". 

necu ja zbog jedne babe koja nema kartu i ne priznaje zakone takozvane organizacije za naplatu karata da rizikujem moj odlazak na lan party i potencijalni sukob sa pripadnicima medjunarodnih organizacija supa/mupa/frpa...

nisam ovo odgledao do sada, ali je vrh skinula ova riba :) nije loš ni čeda, al' ova "olja" je sabila :)

 

što se bus plusa tiče - ko će da se meša kad se šibaju dve žene, šta je sa vama! :)

ni ja nisam video cedu... i zadovoljan sam izvedbom... ali olja KIDA... 

Jer svaka kazna mora ima represivno i vaspitno dejstvo na druge.

AMIN...

ukoliko jedan od potencijalnih sto lopova odustane od svoje namere zato sto je video obesenog "kolegu" na terazijama, makijaveli>humanizam...

Link to comment
Share on other sites

Samo da napomenem da sam ja skroz za da treba da budu kaznjeni odgovorni za celu BusPlus papazjaniju, a zna se u sustini ko je najodgovorniji. Jer bez toga necemo nikada imati normalan sistem, ali se plasim da ista nece doci u skorijem periodu. 

 

Edit: Ovo ostalo je vise bilo uopsteno filozofiranje na temu kako treba organizovati isplativ javni prevoz. 

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Samo da napomenem da sam ja skroz za da treba da budu kaznjeni odgovorni za celu BusPlus papazjaniju, a zna se u sustini ko je najodgovorniji. Jer bez toga necemo nikada imati normalan sistem, ali se plasim da ista nece doci u skorijem periodu. 

 

Edit: Ovo ostalo je vise bilo uopsteno filozofiranje na temu kako treba organizovati isplativ javni prevoz. 

 

Ubaci samo zw sledeći put filoSofiranje umesto filoZofiranje i imamo celu stvar :))

 

btw, u protekla dva dana sam išao iznova GSP-om, tramvajem 14 i autobusom 83 (onaj novi) i nije bilo kontrole, ja sam razumeo da sad postoji kontrola u svakom prevozu?

Link to comment
Share on other sites

meni je pre neki dan neki matorac ridžovan rekao da može da se desi da izbace busplus iz priče posle nove godine. naravno, ne verujem u to, ali eto.

takođe mi je potvrdio ona nagađanja da njemu ide 500 kinti od kazne koja je 1000 kinti.

 

ispričasmo se lepo nas dvojica, moglo bi se reći!

Novi forum smrdi

3do1AEy.pngyxHzIOp.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ja imam teoriju da i parking servis po perifernim ulicama prodje jednom dvaput dnevno. Pa realno ako se parkiras na sat, dva, moze da se dogodi da ih ne zakacis. Prosto, kosta te prasinar, smanjis broj ljudi, pa obilaze manje. Tako je verovatno i ovde, puca tikva

Ovdashnji

 

P.S> nickwoode, zasto se ne "log_out"-ujes kad si na forumu sa mog kompa? DovlaGSI

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ja imam teoriju da i parking servis po perifernim ulicama prodje jednom dvaput dnevno. Pa realno ako se parkiras na sat, dva, moze da se dogodi da ih ne zakacis. Prosto, kosta te prasinar, smanjis broj ljudi, pa obilaze manje. Tako je verovatno i ovde, puca tikva

 

To sa parking servisom je zasigurno tako. Evo primera radi, verovatno sam već pominjao, ova treća zona kod trećeg suda (sada valjda prvog) i kod suda za prekršaje itd - tu posle 14h nema niti jednog automobila a zona se plaća do 21h radnim danima. Ja nikad posle tih 14h ne vidim ove što naplaćuju parking, tako da je parkiranje u 90% slučajeva free, osim ako ne pošalju nekog "guštera" da vežba šetanje :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...