Jump to content

Šta sa devizama i/ili štednjom, u svetlu propasti evra?


Recommended Posts

Kad smo bili u Srbiji zadnji put, u banci su mislili da je NZD novac iz Monopola [xx(]

Zalio sam se vise na vestacki kurs u Srbiji, gde bi minimalno trebali da dobiju 200-300 din za 1 evro. Da neko otvori crnu berzu hrane, pica i ostalih potrepstina u Srbiji , da se placa u evrima obogatio bi se preko noci. Jebo dinare.

"A forgotten virtue like honesty is worth at least twenty credits." -JC Denton

Link to comment
Share on other sites

Izvoz = priliv stranog kapitala = priliv deviza = vise deviza, jeftinija deviza = jeftinija deviza, jaci dinar

Ok, cartoon network logika ali tako ja to vidim, naravno smislili ste vi neradnici ekonomisti jos 200 stvari samo da bi imali sta da radite jer vam zanat bio mrzak a niste bili za nauke :D

ма добра ти је та логика, моје негодовање је да је циљ задржавања валуте да буде ојачана. циљ имања валуте је монетарна сувереност и имање полуге у борби за развој.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

procitah juce u vremenu da smo prodali milijardu e iz deviznih rezervi od pocetka godine. drago mi je sto je ta informacija takodje bila dostupna i na svim drugim medijima

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

da, kao i referentna kamatna stopa nbs pa tu javnu informaciju neces nigde procitati, obrazlozenu cinjenicom da je najvisa u evropi

* na domacim medijima

Edited by dvnitycker

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

па не пратиш, јебига. курс, стање девизних резерви и каматна стопа су најчешће (можда чак и једино) навођени подаци из економије у српским медијима. то је тек трагедија.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

у АУД.

колико пута да поновим, папир је ГО КУРАЦ УВЕК БИО И ОСТАО, мења се УВЕК у:

1. злато

2. земља

3. некретнине.

можеш да купиш хектар земље, или неко инвестиционо злато у Швици Аустрији или Немачкој. ако немаш те могућности, купи АУД. или ЦАД. швајцарац је пегован и њега не бих препоручио јер је неизвесно колико ће изгубити на вредности док се не откачи од евра. можеш и у УСД, али и он је на стакленим ногама у наредних пар година.

све валуте ГУБЕ вредност НОН СТОП. никад не заборавите. то што некад јача нека у односу на другу је ИЛУЗИЈА. све спирално тону заједно.

malo sam iscitao celu temu sada. i slazem da se da je zemlja verovatno najbolji izbor. mislim i bolji od nekretnine(posebno jer za nekretnine treba dosta para)..

ali me zanima kako se uopste dolazi do zemlje koju neko prodaje? oglasa nema mnogo i cenu su uglavnom nerealne. Naravno govorimo o varijanti pola -1 -2 hektara...ne ono kao miskovic 5000hektara:)

pomalo se razmisljam da sitnu ustedjevinu prebacim u sitnu zemlju.nesto mi se ne cuva u banci :) jel imate savete?

edit> ili i dalje orocena stednja:)

Edited by qwert00

C programmers never die. They are just cast into void.

C# programmers don't die either. They get garbage collected

Link to comment
Share on other sites

имаш по Војводини читава имања са позамашном земљом и до 10к евра. Овде код нас иде од 30так до 60так евра по ару (не рачунам грађевинско земљиште унутар градске зоне или нпр туристичке зоне попут Златибора, где ар иде по пар стотина или хиљада евра), али је овде скупље у односу на Војводину.

Link to comment
Share on other sites

lol kako moze najplodnija zemlja iz vojvodine da bude jeftinija od bilo cega iz centralne srbije ? to su mozda napustena domacinstva jeftina, kao i svuda po srbiji

fazon evo u macvi je hektar oko 6-7k prve/druge klase, dok je hektar u okolini valjeva 2-3k

moj predlog ti je da i ako kupujes zemlju ne kupujes iz manjih parcela vec jednu veliku

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Да, обавезно неки масивнији комад земље, макар морао да надоместиш неким краћим динарским кредитом, и по могућству да има:

- приступ води (поток, река, бунар тј подземне воде)

- приступ инфарструктури (струја, водоводна мрежа)

- мешане класе земљишта (ораница, воћњак, шума)

У сваком случају, није ти лоша идеја, тј мора тако - седи у кола и обилази. Огласи и нису толико информативни.

Ја и даље тражим овде у мом крају, па ако нађем нешто супер повољно а огромно, за шта можда не бих сам имао средстава, постоваћу овде, па ко воли, добро дошао.

Е да, веома битна ствар још, мада ће се можда неко смејати:

- никако узимати земљу чије је власнике погодила нека несрећа, тј имају неку несрећну историју смрти. баксуз

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Pozdrav

O ovome se dosta diskutovalo, interesuje me da li se nesto promenilo u medjuvremenu... Naime, planiram da u narednih par meseci izvrsim konverziju nekih 250k-300k dinara u neku valutu a zatim to orocim na dve godine, jer ce mi taj novac biti potreban tek krajem 2015. / pocetkom 2016.

Sta preporucujete CHF, AUD ili konverziju u nesto trece? Ili mozda cak stednju u dinarima, da li se to isplati orocavati na 24 meseca?

Edited by eclctc
Link to comment
Share on other sites

kamatne stope na evro su pale na ispod 3%, a kad umanjiš i za porez, praktično nema kamate.

 

i dalje je najbolje štediti u CHF ili AUD, ali možda da razmisliš i o državnim dinarskim obveznicama, s obzirom na to da znaš kad želiš da ti dospe štednja i da je to samo 2 godine.


napomena: nisam siguran da možeš da staviš AUD u depozit.


evo, drashko ce da ti objasni....
;)

koliko si mogao da kupiš za 100 evra pre 10 godina i koliko možeš danas?

 

:)

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ahahahahah

 

onda je koka danas džabalesku.

 

:D


pre 10 godina, 100 evra je još smrdelo na 200 maraka. a danas je to 11.500 dinara. cena infostana za stan od 80tak kvm sa daljinskim grejanjem u miloj nam prestonici.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

kamatne stope na evro su pale na ispod 3%, a kad umanjiš i za porez, praktično nema kamate.

 

i dalje je najbolje štediti u CHF ili AUD, ali možda da razmisliš i o državnim dinarskim obveznicama, s obzirom na to da znaš kad želiš da ti dospe štednja i da je to samo 2 godine.

napomena: nisam siguran da možeš da staviš AUD u depozit

Srpska banka daje EKS 3,4 % na 12 meseci evro stednje :)  Kad pogledam da je prosle godine kamata bila preko 5 %, skoci vena posred cela.

Edited by Æ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...