Jump to content

Šta sa devizama i/ili štednjom, u svetlu propasti evra?


Recommended Posts

opcija 1: znaš nekoga ko ima menjačnicu (komšija, prijatelj, nebitno), i zamoliš ga da ti ostavi nešto od tih valuta svaki put kad mu prođe kroz menjačnicu.

opcija 2: otvoriš račun za štednju u toj valuti u banci, i na njega možeš da položiš bilo koju valutu uz lihvarsku proviziju prilikom konverzije.

proverio sam na brzinu sajt komercijalne banke, avista štednja je moguća u EUR, AUD, CAD, DKK, JPY, NOK, SEK, CHF, GBP i USD. ako hoćeš da oročiš, nema nijedne od ovih stabilnih, samo evro, funte i us dolari.

Link to comment
Share on other sites

Ok, a za štek para koje se neće trošiti sledeće 2-3 godine, štednja VAN BANKE, da li je bolji USD ili AUD? Po podacima ODAVDE, fluktuacija dolara je ogromna, ali se u proseku drži nekako

Ok wajzgajz. U koju menjacnicu ja mogu da usetam i tek tako kupim par hiljada kruna svajcaraca i AUDa bez da me gledaju belo? Ili to mora u banci?

Ortak hvali OVU

Link to comment
Share on other sites

Samo jedan crv sumnje. Ako Evro skroz padne sigunro će povući za sobom i dolar. Što će celu svetsku ekonomiju ubaciti u krizu spram koje je 1929. mačiji kašalj. Da li u tim okolnostima ima šanse da minorne valute minornih zemalja kao NOK i AUD zadrže ikakvu vrednost i relevantnost.

Link to comment
Share on other sites

Ne zna se shta ce biti ako padne evro, ali ako padne dolar, pada ceo sistem - svi rade za dolare - i Kinezi i Rusi i Evropa i Azija. Dolar pada, ode sve u kurac.

Zato svi sada prichaju o novoj svetskoj valuti, ali nema shanse da Ameri (ili oni koji povlache konce) to dozvole.

Zlato ne moze da bude valuta, previshe ga malo ima. A ova spirala potroshachke ekonomije je malte ne doshla do svog logichnog kraja. 2012 ce izgleda zaista biti godina armagedona, jer kada se finansijski sistem totalno srushi, ko zna shta ce dalje biti.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Nesto ne vidim da ce dolar da pukne u narednih 10 godina.

то што ти нешто не видиш не значи да га нема.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ne zna se shta ce biti ako padne evro, ali ako padne dolar, pada ceo sistem - svi rade za dolare - i Kinezi i Rusi i Evropa i Azija. Dolar pada, ode sve u kurac.

Zato svi sada prichaju o novoj svetskoj valuti, ali nema shanse da Ameri (ili oni koji povlache konce) to dozvole.

Zlato ne moze da bude valuta, previshe ga malo ima. A ova spirala potroshachke ekonomije je malte ne doshla do svog logichnog kraja. 2012 ce izgleda zaista biti godina armagedona, jer kada se finansijski sistem totalno srushi, ko zna shta ce dalje biti.

Kad blokiram deo mozga koji je 101% skeptičan na sve teorije zavere ovo boldovano mi deluje kao jedino logično objašnjenje cele ove pizdarije.

Čuli smo da je Vatikan pričeo o novoj svetskoj centralnoj banci koja bi trebala da spreči ovakve ekonomske krize. Već duže se priča da bi one zemlje koje ostanu u evrozoni trebale da se integrišu daleko više i brže nego ranije planirano radi ekonomske bezbednosti.

Sve stvarno deluje kao da se panika lažno pravi i sve gura na ivicu katastrofe da bi mogli da proguraju do juče neprihvatljive vanredne mere.

Potpuno analogno onome što je 911 doveo do PATRIOTa i Homeland Security Agencya.

Back to practical world. Bem mu majku onaj AUD je baš mnogo lomata gore dole, kruna je nešto bolja ali... Ko je u maju kupovao USD ili GBP dobro je prošao... sada ako uložiš u njih a ovo prođe bez katastrofe izgubiće se dosta novca ako se evro oporavi. Menjačke provizoje izgleda da ponegde mogu da se svedu na oko 2% ili tako nešto tako da to nije strašno. Kupovati dolar po 80 kad je bio 68 pre koliko malo vremena je strašno.

Link to comment
Share on other sites

Zar nije fora da sad kupiš švajcarce dok su zakačeni na ovaj 1.2 odnos, a onda imperija zlohudna implodira i u novoj renesansi švajcarac vredi milijardu evra tj. rezurektovanih maraka?

Lyesmith kept his orange-blond hair pretty much shaved. You could see the lines of his skull. "Tell you what, though. This country started going to bell when they stopped hanging folks. No gallows dirt. No gallows deals."

Link to comment
Share on other sites

Pa brate i 500 evra da propadne, šteta je, znaš ti koja su to odricanja...

Zar nije fora da sad kupiš švajcarce dok su zakačeni na ovaj 1.2 odnos, a onda imperija zlohudna implodira i u novoj renesansi švajcarac vredi milijardu evra tj. rezurektovanih maraka?

Koliko je ovo izvesno, jel može da potvrdi neko s diplomom? :)

Mislim ako je neko u položaju da se što bezbolnije otkači od evra, onda je to Švajcarska, ne mogu reći "ne" Švajcarskoj kad im je toliko tozla tamo :D

Link to comment
Share on other sites

Швајцарска неће откачињати евро током његовог пропадања да не би угрозила реалну привреду. у једној тачки ће свакако да одлуче да се откаче од евра, до тада ће да наштампају и пусте у оптицај брдо франака, као што бих и ја урадио. која је то тачка, не можемо са сигурношћу утврдити. вероватно када процене да извоз у еврозону ионако не може да се стимулише монетарним мерама, тј. слабим франком, односно када се ситуација промени на начин да им је исплативије јачање франка.

мора се имати у виду да ни једна нормална земља, која одговорно води своју монетарну политику, не јача своју валуту тек тако.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

у АУД.

колико пута да поновим, папир је ГО КУРАЦ УВЕК БИО И ОСТАО, мења се УВЕК у:

1. злато

2. земља

3. некретнине.

можеш да купиш хектар земље, или неко инвестиционо злато у Швици Аустрији или Немачкој. ако немаш те могућности, купи АУД. или ЦАД. швајцарац је пегован и њега не бих препоручио јер је неизвесно колико ће изгубити на вредности док се не откачи од евра. можеш и у УСД, али и он је на стакленим ногама у наредних пар година.

све валуте ГУБЕ вредност НОН СТОП. никад не заборавите. то што некад јача нека у односу на другу је ИЛУЗИЈА. све спирално тону заједно.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Zemlju da kupim? Šta će mi? Da mi obijaju vikednicu i pomoćne objekte i po dva puta godišnje? Da mogu da sve to lepo prodam za 2x manju cenu od one po kojoj je kupljeno i 10x manju od onoga što je uloženo? Neka hvala, zemlja možda nešto u pomoravlju ili mačvi ako živiš tamo ili naravno "blizu Beograda", ostatak je go kurac i gubljenje para i živaca.

Nekretnine. Jebi ga bratori, moji su samo bili inženjeri i doktori nauka, nemam je te pare. Mislim da ne bih mogao ni da kupim garažu negde u okolini BG kad bih sve skupio na gomilu. A kao i zemlja nekretnine tek ne vrede go kurac ako nisu u Bg i okolini.

Jedino tozla ostaje. Za koje moram da platim banku da mi ga čuva u sefu (svaka budala može da preskoči terasu ili da obije vrata od stana. 1000 evra za nova ojačana vrata i prozore da čuvak 3000 evra u zlatu, tako pametna investicija :P) što može da bude dosta jeura mesečno zavisnosti od banke i sefa. Što znači da sam u najboljem slučaju posle jedno 4,5 max 10 godina ostao bez dinara.

Ali ajde kao zainteresovan sam u teoriji. Ajde kaži koja sigurna banka od propadanja ima minimalnu cenu otvaranja i čuvanja sefa i gde u Bg mogu legalno da kupim ne-juvelirsko zlato?

Link to comment
Share on other sites

U pičku metarinu priča se da nema nijedne bitne valute više da se kupi, kao "biće" za neko vreme. A meni danas ili tek sutra izlazi prva tura sa oročenja a druga tek za 15 dana.

Plus za dobro jutro vidim ovo:

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2011&mm=11&dd=29&nav_id=561773 (ne čitak domaću politiku a ni stranu na B92 tako da mogu da ga koristim jer je sajt i preglednost RTSa i Politike užasna, plus je B92 uvek najažurniji sa vestima)

Edited by grdja
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...