Jump to content

Zemljotres


brue

Recommended Posts

In Japanese disaster films they like heroes who sacrifice everything for the greater good - stoic, determined, refusing to back down in the face of adversity or even certain death.These are the qualities the country admires.

Now the newspapers here have a new band of heroes to lionise - the workers, emergency services personnel and the scientists battling to save the Fukushima nuclear plant, their fellow citizens and themselves.We know little about them, except for the few whose relatives have spoken to the Japanese media.

One woman told the papers her father, who had worked for an electric company for 40 years, had volunteered to help.

He was due to retire in September.

http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-12779510

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Treba imati u vidu da mnogi sada spekulišu i nagađaju šta se tamo dešava, a bez pravih informacija. Najbitnije je da se taj reaktor tamo zatvori sa što minimalnijim posledicama po radnike i po okolinu. Pritom je neozbiljno uporedjivati ove nivoe radijacije sa nivoima u Černobilu i sa posledicama toga. Nijedan od izveštaja nije pominjao cifru od preko 300 mikro siverta, dok je najdalje postrojenje od reaktora u Černobilu, odnosno fabrika gde su mešali beton za zatvaranje sakofaga, imalo radijaciju od 0,1 Siverta, odnosno ugrubo 1000 puta veću količinu zračenja. Nivoi oko samog reaktora su išli i do 300 siverta, odnosno milion puta više od ovoga o čemu pričamo danas.

U tom smislu svakako treba odati poštovanje ljudima koji se žrtvuju tamo oko reaktora, ali ih ne treba ni otpisati prerano. Interesantan u tom smislu je i podatak o nuklearnom incidentu na ruskoj podmornici K-19, čak postoji i film o tome, gde Harison Ford glumi kapetana. Naime njima je isto riknuo sistem za hlađenje i došlo je do topljenja reaktora, kapetan je odredio 8 mornara da naprave alternativni sistem hlađenja i s obzirom da su do reaktora išli u odelima sa hemijskom zaštitom, a ne radiološkom naravno svi oni su umrli u roku od nekoliko dana najviše. Ipak jedan veliki deo mornara je preživeo i pored toga što su radioaktivne čestice dospele u sistem ventilacije podmornice. Kasnije su ih lečili presađivanjem koštane srži, transplantacijom krvi i sl, jedan broj njih je i dan danas živ (incident se dogodio 1961. godine). Čisto ne treba ljude otpisati prerano, ali svakako sav respect za to što rade tamo.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Japanska agencija za nuklearnu bezbednost podigla sa četvrtog na peti stepen opasnost od incidenta u nuklearnoj centrali "Fukušima 1".

Skala ima ukupno 7 stupnjeva. Četvrti definiše da incident ima lokalne posledice, a peti stepen znači da bi eventualna nuklearna katastrofa u "Fukušimi" imala dalekosežnije posledice.

Jel sam se ja istripovao, il su oni idioti na Foxu/Prvoj juče non stop ubacivali zvuk gajgerovog brojača u pozadinu?

Link to comment
Share on other sites

Kazu da su uspeli da ohladili elektranu.

Najveci respekt dobrovoljcima!

A sto se cele price tice mislim da cemo tek kasnije saznati tacno koliko je opasno, da li ce biti posledica itd...

U tom smislu svakako treba odati poštovanje ljudima koji se žrtvuju tamo oko reaktora, ali ih ne treba ni otpisati prerano. Interesantan u tom smislu je i podatak o nuklearnom incidentu na ruskoj podmornici K-19, čak postoji i film o tome, gde Harison Ford glumi kapetana. Naime njima je isto riknuo sistem za hlađenje i došlo je do topljenja reaktora, kapetan je odredio 8 mornara da naprave alternativni sistem hlađenja i s obzirom da su do reaktora išli u odelima sa hemijskom zaštitom, a ne radiološkom naravno svi oni su umrli u roku od nekoliko dana najviše. Ipak jedan veliki deo mornara je preživeo i pored toga što su radioaktivne čestice dospele u sistem ventilacije podmornice. Kasnije su ih lečili presađivanjem koštane srži, transplantacijom krvi i sl, jedan broj njih je i dan danas živ (incident se dogodio 1961. godine). Čisto ne treba ljude otpisati prerano, ali svakako sav respect za to što rade tamo.

Gledala sam taj film K-19 the widowmaker

oO

 

Link to comment
Share on other sites

Ujak moje zene je radio u toj cementari na Chernobilu (ima chovek i medalju za to!), josh uvek je ziv i zdrav i ima manje problema sa zdravljem od mog caleta, naprimer, koji je uz to josh i mladji od njega. Pri tom chovek pricha da ih nishta specijalno nisu chistili - samo kupanje i pijenje joda, a i posle Chernobila nije bio u bolnicama osim odmah posle gde su ih drzali na proveri. S druge strane, mnogi ljudi koji su sa njim tamo bili, nisu doziveli 55 godina. Tako da je sve to jedna velika nepoznanica.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

zverko, mislim da su u pitanju milisiverti, a ne mikro, tako da je situacija veoma ozbiljna, nek im je bog u pomoci...a za k-19 sam citao, nikako da skinem film da pogledam

Pazi, neki izvori jesu naveli radijaciju od 100 do 400 milisiverta, ali to nije nijednom potvrđeno zvanično, nažalost meni deluje da ima previše senzacionalističkog novinarstva u celoj ovoj priči. Najviši zvanično potvrđeni nivo radijacije je bio 1015 mikrosiverta, odnosno oko 1 milisivert nakon eksplozije u reaktoru 1. Tada su povukli radnike, tako da verujem da su brojke u milisivertima u stvari po meni senzacionalističke, s obzirom da svi zvanični podaci govore u mikrosivertima, kapiram da to baš ne bi mogli lako da sakriju 1000 puta veću radijaciju.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ovaj drugi brue-ov video je bash uznemirujuc. Pogotovo kad skontash da zgrada na kojoj je stajao covek vishe ne postoji na kraju snimka.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Nemački dopisnik optužuje

ARD: "Heroji Fukušime" su beskućnici i strani radnici

Njihova imena su tajna, njihova sudbina je neizvesna. Već danima nema novosti o ”50 iz Fukušime”, 50 radnika koji se navodno dobrovoljno bore protiv nuklearne katastrofe u elektrani Fukušima. Za svet, oni su heroji, ali istina je možda i sasvim drugačija.

Ugledni dopisnik ARD iz Azije Robert Hetkemper (61) izneo je u emisiji nemačke televizije WDR “Aktuelni čas” ozbiljnu optužbu da su radnici u elektranama, iz čijih redova su regrutovani i sadašnji heroji, često beskućnici, ali da među njima ima i puno stranih radnika, među kojima navodno čak i maloletnih, koje u elektranama godinama privremeno zapošljavaju, a onda, kada su već dugo tamo radili i napola su ozračeni, otpuštaju.

- U Japanu ih zovu "radnici za jednokratnu upotrebu". Razgovarao sam sa jednim lekarom koji već dugo prati ovu situaciju i on tvrdi da je u pitanju eksploatacija beskućnika, ljudi koji inače ne mogu da nađu nikakav posao - tvrdi Hetkemper.

Kada je reč o sudbini “50 iz Fukušime” nuklearni fizičar iz postrojenja kod Karlsruea dr Horst Elgering, takođe u emisiji “Aktuelni čas”, zaključuje da “za te radnike nema puno nade. Prema onome što se može videti, nameće se zaključak da su im izgledi da prežive iz časa u čas sve manji”.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/242781/ARD-Heroji-Fukusime-su-beskucnici-i-strani-radnici

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

sada ispada da ih je neko puškom terao na posao. Jeste zajebana situacija, ali da sam beskućnik i da znam da elektrane "godinama privremeno zapošljavaju ljude", otišao bih opet da radim tamo bolje nego na ulici da umrem od zapalenja pluća. Ne mislim konrektno sada na poslednje 2 nedelje, nego inače, jer ovaj "ugledni dopisnik" priča o godinama prakse zapošljavanja po elektranama

A ovo za maloletnu decu ako je tačno onda je to stvarno tragično, mada više nikom ne verujem a najmanje novinarima.

Edited by trooper
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...