Jump to content

EV i Plug-in automobili - pričajte


dovlagsi

Recommended Posts

18 minutes ago, manson said:

Električni automobil po ceni električnog bicikla FOTO - B92

baš se pitam kakva je sigurnost ovog automobila? 🙂

na ovim slikama iznutra ni ne izgleda toliko krš kao što inače izgledaju ti kinezi 🙂

imaš ovo i kod nas već neko vreme samo ne baš ovaj brend, vozi ga i pošta čak :))

sigurnost je verovatno nula.

Link to comment
Share on other sites

joj

On 11/11/2021 at 11:15 PM, Lucky said:

parking.PNG

 

visegradska.PNG

 

IMG_7151.JPG

 

IMG_7155.JPG

 

1636668760562.jpg

blablabla bla bla bla

11084244_367919670073750_811196407037897

============

pitanje jedno, i dalje ne kapiram bas :

Ako uzmem plug-in hibrid, recimo e300 de, da li se elektromotor puni kad radi samo dizel motor?
Ima li uopste taj feature ili bas mora da se puni na kabl?

 

 

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Sve zavisi šta hoćeš da radiš s njime - kad ga voziš na dizel on svakako puni baterije jer ima regenerativno kočenje od elektromotora i slično. Međutim tada on gleda da optimizuje potrošnju tako što istovremeno rade i dizel i elektromotor, pa dobiješ zapravo samo manju potrošnju, slično kao što radi Toyota Prius standardna ili drugi Toyota hibridi. S druge strane kada ga puniš na utičnicu imaš baterije koje možeš da koristiš za electric only vožnju i da se voziš bez da čađaviš uopšte svojim traktorskim motorom iz Mečke kao pravi gastarbajter. Koliko sam ja shvatio tvoje pitanje je suštnski da li možeš da ga voziš na dizel, on napuni baterije i onda voziš samo na struju? Mislim da da, ali je to kontraproduktivno jer ćeš u zbiru potrošiti više goriva nego da ga voziš samo u hibridnom modu. 

Inače izgleda da je Laki ipak našao Smarta!

wjcInXm.jpg

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zwerko said:

Sve zavisi šta hoćeš da radiš s njime - kad ga voziš na dizel on svakako puni baterije jer ima regenerativno kočenje od elektromotora i slično. Međutim tada on gleda da optimizuje potrošnju tako što istovremeno rade i dizel i elektromotor, pa dobiješ zapravo samo manju potrošnju, slično kao što radi Toyota Prius standardna ili drugi Toyota hibridi. S druge strane kada ga puniš na utičnicu imaš baterije koje možeš da koristiš za electric only vožnju i da se voziš bez da čađaviš uopšte svojim traktorskim motorom iz Mečke kao pravi gastarbajter. Koliko sam ja shvatio tvoje pitanje je suštnski da li možeš da ga voziš na dizel, on napuni baterije i onda voziš samo na struju? Mislim da da, ali je to kontraproduktivno jer ćeš u zbiru potrošiti više goriva nego da ga voziš samo u hibridnom modu. 

Inače izgleda da je Laki ipak našao Smarta!

 

i dalje ne kapiram. Jel mogu ja ovo da vozim kao traktor bez da ga ikad ne metnem na uticnicu?

Pitam jer uskoro menjam auto. Ja bi ofc uzeo full electric (ionako ne idem u srbiju kolima) ali ne mogu jer nemam kucu gde mogu da mi izvuku posevban prikljucak za struju za kola (realna prica, glupa ali realna - firma placa gorivo, pa trazi odvojeno brojilo  da placa struju potrosenu prema ocitavanju sa tog brojila)
Hibrid ne bih uzimao, bmk, ali su tolko poostrili zahteve za smanjenom emisijjom da svi u sustini prave hibride da bi prosli "tender".

A oko dizel mecke, sa njenom potrosnjom na 100km i svime, mislim da manje zagadjuje tokom zivonog ciklusa nego tesla sa svojim baterijama jednog dana
 

Edited by f4ts0

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zwerko said:

Inače izgleda da je Laki ipak našao Smarta!

 

bukvalno znam ovog lika koji vozi ovog smarta, jer sam ga sa'vatao na ulici kad se parkirao u kraju :))

prolazi smart i ja rek'o moram jednom da pitam nekoga ko vozi za utiske kad lik stao ulicu dalje parkirao se.

doduše, nije bio od koristi jer je neki bosanac. a vozi i njegova žena ponekad 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 11/16/2021 at 7:19 PM, manson said:

skroz mi je gotivan, ima i neki cyberpunk vibe, verovatno ga neće napraviti, ali opet 🙂

Jes, al jos bolje mi je ovo, naleteh na ovo juce, kakvo sabijanje

 

13 minutes ago, Lucky said:

doduše, nije bio od koristi jer je neki bosanac.

Jezicka barijera dr Kasprdilov?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, f4ts0 said:

i dalje ne kapiram. Jel mogu ja ovo da vozim kao traktor bez da ga ikad ne metnem na uticnicu?

Pitam jer uskoro menjam auto. Ja bi ofc uzeo full electric (ionako ne idem u srbiju kolima) ali ne mogu jer nemam kucu gde mogu da mi izvuku posevban prikljucak za struju za kola (realna prica, glupa ali realna - firma placa gorivo, pa trazi odvojeno brojilo  da placa struju potrosenu prema ocitavanju sa tog brojila)
Hibrid ne bih uzimao, bmk, ali su tolko poostrili zahteve za smanjenom emisijjom da svi u sustini prave hibride da bi prosli "tender".

A oko dizel mecke, sa njenom potrosnjom na 100km i svime, mislim da manje zagadjuje tokom zivonog ciklusa nego tesla sa svojim baterijama jednog dana
 

Da, da, naravno, možeš da ga voziš kao normalan dizel koliko hoćeš bez da ga ikada puniš na struju, u tom smislu će ti baterije i elektromotor samo služiti kao dopuna kako bi imao manju potrošnju (mada je to diskutabilno zbog veće mase). A jel ne možeš da firmi tražiš da u ofisu ubaci neki elektro punjač? Realno je to dobro za imidž 🙂 pa onda da imaš obrnuto, puniš ga na poslu da bi išao kući na struju. Jer plug-in hibrid ipak ima najviše smisla ako ga dosta voziš na struju, tad je najisplativiji, u suprotnom ti je verovatno bolji običan hibrid (koji mislim da Mečka i nema) ili prosto dizel. Naravno ne uzimajući u obzir druge benefite koji se odnose na "tender" kako kažeš. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ima na poslu, ali ne daju da uzmeš full ev ako nemaš mogućnost zasebnih brojila. A jos nemaju ni ugovor sa pumpama za ev

takodje zabole me i za isplativost firma placa gorivo. Da ja placam, vozio bi noge, litra dizloa 1.75 eur....

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, f4ts0 said:

Ima na poslu, ali ne daju da uzmeš full ev ako nemaš mogućnost zasebnih brojila. A jos nemaju ni ugovor sa pumpama za ev

 takodje zabole me i za isplativost firma placa gorivo. Da ja placam, vozio bi noge, litra dizloa 1.75 eur....

Ali je tvoje pitanje ovde onda potpuno besmisleno pošto je cela priča kako pomiriti ekološke aspekte i isplativost hibrid i EV vozila!!! Mada opet nisam siguran da se razumemo - ti ne smeš da uzmeš full EV vozilo jer fali te administracije, ali imaš punjače na poslu. Samim tim ti je plug-ih hibrid super rešenje, puniš ga na poslu i voziš na struju, zaobišao si administrativne prepreke pošto nemaš full EV a opet si ekološki svestan i ne zagađuješ vazduh! Takoreći imaš najbolje od oba sveta, jedino ne znam da li će da ti dozvole pristup punjaču na office parkingu pošto nisi full EV, njima ipak kanda više treba :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

zapravo moje pitanje je bilo cisto tehnicke prirode - da li dizel moze da "puni" ev tokom voznje (moze) i da li ako imam hibrid moram nekad da ga punim na struju (ne moram), tako da je sve jasno, hvala.

Pitanja su posledica cinjenice da kako mi se cini, necu moci da uzmem cist SUS-based auto

Imam jos par tehnickih pitanja oko prve stavke, al to cu da guglam 😄

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Mild hibrid - MHEV prakticno samo smanjuje malo potrosnju i zagadjenje ali sustinski postoji da bi proslo testove.

Obicni hibrid sam regenerise bateriju tokom voznje kada usporavas/kocis i moze da se vozi na delom na struju.

A plug in hibride punis i mogu da se voze na struju dok imaju bateriju za pokretanje i do odredjene brzine.
Naravno da rade i bez baterije ali su dosta skuplji u startu, pa nema puno poente uzimati ih ako neces da se vozis na struju.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da nema poente uzimati ako nećeš da puniš na struju, ali mislim da su tu njemu opet dva dodatna problema - firma plaća je jedan pa mu upada u neki tier koji mu treba, a drugo verovatno firma plaća još i više ako uzima neki ekološki auto koji će on da vozi kao regularan traktor :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, togFU said:

Jezicka barijera dr Kasprdilov?

Pa zapravo

  • - E, izvini, vidim voziš električni smart
  • - Da, da
  • - E pa samo da te pitam, kako si rešio pitanje garancije za bateriju pošto Mercedes ovde ne radi servis baterije?
  • - Ma nemam ti ja pojma, ja ga kupio pre dve nedelje i evo vozim, ne znam ništa za garanciju, kakva garancija, kakva baterija.
  • - ok, hvala

🙂

 

21 hours ago, togFU said:

Nije, ali je restomod i jedan od najlepsih automobila koje sam "otkrio" ove godine!

pa šta će onda ovde!

 

8 hours ago, dovlagsi said:

КИ EV9 koncept

 

preteče me fatso htedoh reći jel ovo screenshot iz GTA remastera :)))

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2021 at 8:36 AM, Lucky said:

ja stvarno ne znam što bi me bio blam da vozim smarta 🙂 najiskrenije. možda bih pre imao blam da vozim fiću, doduše retko sam viđao muškarca koji vozi fiću ali kapiram postoje 🙂

posebno me nije blam dok ga metnem 'de 'oću da izvinete što se tiče parkinga, što je zapravo i njegova poenta. 

Nije me blam ni Smart a ni Ficu da vozim, jednostavno volim mala kola, za parkiranje bilo gde dusu dalo. Smart EQ fortwo i Smart EQ forfour. Fortwo ima i cabrio verziju. A Tesla mi se najvise svidja zbog autopilota i self driving-a. 

There is nothing either good or bad, thinking make it so.

Drndara.thumb.png.e387ee50467198aff9c89a

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/20/2021 at 4:08 PM, manson said:

samo jedna od prvih stvari koje će krenuti po zlu kad sve pređe na cloud. Nije toliki problem kad kola stoje pa ne možeš da uđeš u njih, samo zamišljam sve te scenarije koji mogu da se dese dok su kola u pokretu. A očigledno je sistem ranjiv kao i drugi jelda.

On 11/20/2021 at 8:03 PM, drndara said:

Nije me blam ni Smart a ni Ficu da vozim, jednostavno volim mala kola, za parkiranje bilo gde dusu dalo. Smart EQ fortwo i Smart EQ forfour. Fortwo ima i cabrio verziju. A Tesla mi se najvise svidja zbog autopilota i self driving-a. 

ja forfour doduše ne kapiram ... to jednostavno nije smart. mogao sam da skapiram roadster jer kao probali su da naprave smart veličinu za kao sportski mali auto, zezanje ludilo, ali forfour je i prvi a i sad drugi jednostavno bio standardni auto. ne znam šta bi mu bila komparativna prednost u odnosu na druge tih dimenzija, posebno kad to više nije ni "mercedes" nego je reno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...