Jump to content

Kamera za kola - dash cam


AlexG

Recommended Posts

On 1/19/2022 at 9:55 AM, killYg0r said:

Presretaci sigurno nemaju kamere sa 30FPS-a!


Sad tek vidim ovaj topic..... Nakon sto sam kod Alvirovica video i cuo goste njegove - predstavnike osiguravajucih kuca, pravnika i sudiju nekog gde su SVI potvrdili da se snimak ITEKAKO priznaje u osiguranju / na sudu, resio sam da odmah cim uzmem drugi auto u isti ubacim dashcam.  Stavio sam VIOFO A129 DUO PRO, ultra-zadovoljan, s tim da sam radio posebno instalaciju do razvodne table auta da je ne napajam preko upaljacha i da se ne vide kablovi po kabini nigde, odlican majstor po preporuci mi to odradio..... takodje, kada je direkt na razvodnoj tabli kamerica moze da radi i u onom "pasivnom" modu, zavisi kako isti podesis - moze da se aktivira na senzor pokreta i usnimi npr 90sec ako neko prodje ispred ili iza auta tj ako ga uhvati neka od te dve kamerice..... ili podesis sistem da reaguje na udarac u auto, ako ga neko jace gurne ili ako se nesto zakuca u isti da odmah uradi isto 90sec snimak..... odlicna varjanta u slucaju "hit-n-run" situacije......

Prednja kamera je 4K, zadnja 1080p, sasvim dovoljno za sve situacije....... I naravno, pazi ako putujes u zemlje u kojima su dashkamerice zabranje, valjda Makedonija, Kipar, Austrija itd.... ta lista se menja cesto jbg, valja proveriti pred put uvek...

https://www.amazon.com/VIOFO-Buffered-G-Sensor-Detection-Recording/dp/B07RXQJ148

 

Edited by fatboy

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fatboy said:


Sad tek vidim ovaj topic..... Nakon sto sam kod Alvirovica video i cuo goste njegove - predstavnike osiguravajucih kuca, pravnika i sudiju nekog gde su SVI potvrdili da se snimak ITEKAKO priznaje u osiguranju / na sudu, resio sam da odmah cim uzmem drugi auto u isti ubacim dashcam.  Stavio sam VIOFO A129 DUO PRO, ultra-zadovoljan, s tim da sam radio posebno instalaciju do razvodne table auta da je ne napajam preko upaljacha i da se ne vide kablovi po kabini nigde, odlican majstor po preporuci mi to odradio..... takodje, kada je direkt na razvodnoj tabli kamerica moze da radi i u onom "pasivnom" modu, zavisi kako isti podesis - moze da se aktivira na senzor pokreta i usnimi npr 90sec ako neko prodje ispred ili iza auta tj ako ga uhvati neka od te dve kamerice..... ili podesis sistem da reaguje na udarac u auto, ako ga neko jace gurne ili ako se nesto zakuca u isti da odmah uradi isto 90sec snimak..... odlicna varjanta u slucaju "hit-n-run" situacije......

Prednja kamera je 4K, zadnja 1080p, sasvim dovoljno za sve situacije....... I naravno, pazi ako putujes u zemlje u kojima su dashkamerice zabranje, valjda Makedonija, Kipar, Austrija itd.... ta lista se menja cesto jbg, valja proveriti pred put uvek...

https://www.amazon.com/VIOFO-Buffered-G-Sensor-Detection-Recording/dp/B07RXQJ148

 

pa kako si preko amazona us kod nas dovukao?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam na kraju uzeo 70mai Dash Cam 4K i generalno je i zabavno a i super za bezbednost ako zatreba.

Jedini minus je sto su klipovi 1, 2 ili 3 minuta i ultra je zahtevno da se snimak spoji.
Ako neko ima ideju kako da odradim to lako, recite pls.
Probao sam vec na 2 laptopa da spojim klip od 1h i trajalo je po tipa 9 sati i na kraju samo pukne, kapiram da treba bas brda prostora slobodnog i neka cepacina graficka.

Link to comment
Share on other sites

On 6/24/2022 at 4:58 PM, killYg0r said:

Ja sam na kraju uzeo 70mai Dash Cam 4K i generalno je i zabavno a i super za bezbednost ako zatreba.

Jedini minus je sto su klipovi 1, 2 ili 3 minuta i ultra je zahtevno da se snimak spoji.
Ako neko ima ideju kako da odradim to lako, recite pls.
Probao sam vec na 2 laptopa da spojim klip od 1h i trajalo je po tipa 9 sati i na kraju samo pukne, kapiram da treba bas brda prostora slobodnog i neka cepacina graficka.

Pa sta ce ti DEVET sati snimak, ne snimas kako jebes na haubi.......   
😁

Anyway, Premiere 2021, importujes sve klipove u radni prostor, CRTL+A i prevuces ih na timeline, on ih slozi sam odma sve u jednu traku, oznacis OD - DO deo, setujes vieo parametre - export preko nvidia karte, par minuta....

 

On 6/24/2022 at 4:33 PM, Lucky said:

pa kako si preko amazona us kod nas dovukao?

napisao sam u napomeni "Ovde stari crnja, salji preko one mafije bez carine...."
jbt Laki, stavio sam PLASTICAN PRIMER paketa kamerice da ljudi znaju tacno o kom modelu je rec, to mi prvo izaslo u pretrazi...  😄 

Edited by fatboy
  • Like +1 1

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, fatboy said:

jbt Laki, stavio sam PLASTICAN PRIMER paketa kamerice da ljudi znaju tacno o kom modelu je rec, to mi prvo izaslo u pretrazi...  😄 

ne misliš da je možda bolja opcija ako si već nahvalio konkretan model da napišeš gde ima da se nabavi kod nas? 🙂

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Jose Jimenez said:

Ima li poente 4K za slučaj nezgode? Poslednji put kad sam gledao, pristojne kamere su sasvim jasno hvatale tablice na 1080p

a ako slučajno snimiš neku komičnu situaciju zarad povećane monetizacije uvek je bolje 4k!

  • Haha (+1) 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Jose Jimenez said:

Ima li poente 4K za slučaj nezgode? Poslednji put kad sam gledao, pristojne kamere su sasvim jasno hvatale tablice na 1080p

Ja neke kamere koje sam gledao su i u 4K imale poprilično muljave tablice 🙂 što samo govori o tome da je daleko od toga da je rezolucija baš sve. Suština je da ako može dobro da uhvati tablice na desetak metara razdaljine u brzini je poprilično nebitno koja je rezolucija, čak se s ovim manjim rezolucijama lakše manipuliše ako zatreba. 

  • Upvote (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ovaj kinez sto sam uzeo ni sa 4K ponekad nema bistru sliku ali vise para ne bih svakako davao sem ako neko nece da pravi pare od snimaka.

On 6/27/2022 at 12:51 PM, fatboy said:

Pa sta ce ti DEVET sati snimak, ne snimas kako jebes na haubi

Sat-dva kroz alpe da mogu da gledam u penziji gde sam bio!

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

Najveći problem je struja - takva kamera bi morala da radi isključivo na bateriju (koju većina zapravo i ima) ali baterija traje max nekoliko sati pre nego što moraš da je punis, to je mnogo veliko cimanje. Suština je najčešće da izvedeš neki usb kabl do kamere (bolje ovako sakriveno kao što Niger kaže ali i skuplje) i zaboraviš da je imaš uopšte u kolima dok ne daj Bože zatreba da skineš snimak.

Razlika kod ENP taga je sto on zapravo i ne troši bateriju, on funkcioniše po NFC principu gde naplatna rampa njega "upuca" signalom na koji njegov pasivni čip samo odgovori brojem taga, dakle on ne troši struju.

  • Like +1 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Hvala zwerko na objašnjenju kako radi ENP, ali ENP iskoristio samo kao primer šta hoću kada je "kačenje" u pitanju, mogao sam napisati i recimo "kao gumena igračka ona što se zalepi" - je l' bi mi i tada objašnjavao da gumena igračka nema bateriju?

 

da, svestan sam da treba struja, zato sam i pitao "postoje li SAD wireless kamere", u smislu da li je SAD tehnologija uznapredovala... i odgovor je da nije još uvek, to je to, hvala.

 

  • Like +1 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Zwerko said:

Ako si svestan toga onda je zapravo bilo pitanje jel postoji sad wireless prenos struje? 🙂

ovo što Lea kaže,  mada svakako nisam mislio bukvalno na struju nego upravo na bateriju, koja bi držala recimo bar 10ak sati, pa onda otkačiš kameru, odneseš u stan i napuniš preko noći fazon... ovo da ima, onda bih razmišljao o kupovini kamere

Link to comment
Share on other sites

hm, 10 sati da traje baterija na kameri je baš dosta, možda nije nemoguće ali kao nešto poredim sa gopro recimo (koji može da se koristi i kao kamera za kola) mislim da tu više od npr 3h ne bi mogao da izvučeš _snimanja_. u nekoj nižoj rezoluciji. fullhd verujem ne preko 2h. e sad, ima gopro a verujem i ostali onu detekciju pokreta i tako to, pa npr ako si parkiran u garaži ona nije aktivna, nego tek kad se pokrene slika ispred kamere, ali i to je nategnuto koliko bi moglo da izvuče. 

Link to comment
Share on other sites

GoPro 10 u 1080p je deklarisan na oko 120 minuta snimanja. 10 sati snimanja na kameri je ono fazon 10 dana da ti traje baterija na telefonu, baš dosta. Pritom u smislu dash cam uređaja ja bih rekao da koliko god da traje baterija to može biti zez jer ti se može desiti da je nisi napunio baš kada ti treba. Ovo što je @fatboy uradio mislim da je najbolje rešenje - platiš majstoru da ti izvede instalaciju. U većini automobila su sada retrovizori solidno veliki, od njih se može izvesti kabl do kamerice i direktno na razvodnu kutiju, estetski je zahtev minimalan a prednost odlična zato što ćeš uvek imati snimak. Jer za razliku od GoPro koji je projektovan da snima bez struje dash cam može sasvim lepo da se osloni na jednu ogromnu bateriju u automobilu, tj akumulator 🙂

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ma dobro, naravno da je fetijeva opcija najbolja, nego ovako razmišljam naglas da li i kakva opcija može da prođe što se tiče baterije.

i ja bih išao na verziju sa kačenjem na struju kola, upravo zbog toga da se ne zeznem i istekne mi baterija baš kad je najpotrebnija.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dovlagsi said:

Nek ti električar izvuče struju gore od krovnog svetla, stavi balast da ne prijavljuje grešku u sistemu, zakačiš se na kameru i bog da te vidi. 

prvi korak - nađi električara u današnje vreme

the end :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...