Jump to content

Kamera za kola - dash cam


AlexG

Recommended Posts

I ja planiram kupovinu :) Ali tražim nešto neupadljivo, odnosno nešto ne vrisšti "ja sam dashcam". Koliko sam gledao po review-ima, ako hoćeš nešto što pravi FHD snimke, a da su uportebljivi i danju i noću, cifra je oko 90€ - min.

Edit:

 

 

Edited by Santa

Svakoga dana u svakom pogledu, sve više napredujem

Link to comment
Share on other sites

ne priznaje u smislu kao da NE POSTOJI :D znači izleti ti lik, ti ga udariš, i ako ti je taj snimak jedini dokaz - izduvao si.

ponavljam, nisam 100% siguran u ovo, istraživao sam malo ovu temu kad su nam nudili da prodajemo ove kamere :) i znam da smo konsultovali i pravnika al se ne sećam svega jer je to bilo pre par godina...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, togFU said:

ne priznaje u smislu kao da NE POSTOJI :D znači izleti ti lik, ti ga udariš, i ako ti je taj snimak jedini dokaz - izduvao si.

ponavljam, nisam 100% siguran u ovo, istraživao sam malo ovu temu kad su nam nudili da prodajemo ove kamere :) i znam da smo konsultovali i pravnika al se ne sećam svega jer je to bilo pre par godina...

E moj rodjo, znas li ti gde je bilo zakonodavstvo i sudstvo pre par godina a gde je danas? Oh wait :D

There are 2 rules in a successful life: 1. Don't tell people everything you know

zolaeveo3reqjl4_zps6bce0689.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, togFU said:

ne priznaje u smislu kao da NE POSTOJI :D znači izleti ti lik, ti ga udariš, i ako ti je taj snimak jedini dokaz - izduvao si.

ponavljam, nisam 100% siguran u ovo, istraživao sam malo ovu temu kad su nam nudili da prodajemo ove kamere :) i znam da smo konsultovali i pravnika al se ne sećam svega jer je to bilo pre par godina...

Objasni mi šta to znači "jedini dokaz".

Svakoga dana u svakom pogledu, sve više napredujem

Link to comment
Share on other sites

možda i @absolute zna nešto o tome!

ovde - http://www.autoportal.rs/tekstovi/snimak-iz-automobila-kao-dokaz-na-sudu_435.html kažu da mora još nešto uz snimak.

a ima i ovo:

–U Srbiji je sudska praksa u prekršajnim sudovima takva da se video-zapisi zabeleženi auto-kamerom priznaju kao validan dokaz u slučaju saobraćajnog prekršaja. Međutim, to nije dovoljan dokaz za dokazivanje krivice u sudu, kako iz razloga što na snimcima često ne može da se utvrdi mesto izvršenja prekršaja, što je značajno za određivanje mesne nadležnosti prekršajnog suda, tako i zbog poštovanja jednog od osnovnih ljudskih prava – prava na odbranu koje pripada svakom licu koje je okrivljeno za neko kažnjivo delo pa i za prekršaj – odgovor je Marinovića. 

Kako bi to pojasnili obratili smo se i Damiru Okanoviću, advokatu i direktoru Komiteta za bezbednost saobraćaja, koji nam je potvrdio da snimak zabeležen auto-kamerom iz unutrašnjosti vozila može predstavljati dokaz na sudu. 

– Većina naših vozača ne koristi kamere, pa nema previše primera iz sudske prakse. Ipak, to ne znači da se snimci ne koriste u sudskom postupku. Naravno, da li će neki dokaz biti uvršten ili ne, zavisi od sudije – navodi Okanović. 

 

Link to comment
Share on other sites

Članak se odnosi na situaciju gde ja snimim nekog kako čini prekršaj, pa to odnesem u MUP radi pokretanja postupka. Ne odnosi se na siutaciju ja vozim, budala proleće kroz crveno i udara me. U tom slučaju će MUP sigurno uvažiti moj snimak kao dokaz, da sam ušao u raskrsnicu kada mi je to bilo dozvoljeno. 

20 minutes ago, Lucky said:

 kako iz razloga što na snimcima često ne može da se utvrdi mesto izvršenja prekršaja, što je značajno za određivanje mesne nadležnosti prekršajnog suda, tako i zbog poštovanja jednog od osnovnih ljudskih prava – prava na odbranu koje pripada svakom licu koje je okrivljeno za neko kažnjivo delo pa i za prekršaj – odgovor je Marinovića. 

 

I za ovo ima leka, kod kamera sa GPS-om.

 

Edit: I za kraj, nigde u našim zakonima nisam našao da je zabranjeno da koristim dashcam tokom vožnje. Ako neđšto nije zabranjeno, onda je:

Edited by Santa

Svakoga dana u svakom pogledu, sve više napredujem

Link to comment
Share on other sites

mislim da je zakon promenjen i da je ranije bio izricit da se na sudu video snimak ne moze koristiti kao dokaz i da su se apdejtovali malo pre par godina

ako neko od rur pravnika ne odgovori provericu sa zenom kasnije u toku dana

al u svakom slucaju bolje imati nego nemati

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Zakon o prekrsajima ne navodi eksplicitno kako se postupa u takvim situacijama. Navodi se samo da se foto/video materijal moze priloziti ali na kraju sudija odlucuje koliko ce takav snimak uticati na odluku.
Nesto vise o video materijalu postoji u Zakonu o krivicnom postupku ali to je vec neka druga tema. Bottom line je da nedostaje regulativa. Ukoliko bi se to radilo verovatno bi drzava trebala da radi neki "atest" za takve uredjaje i da postoji striktna regulativa kako se materijal sa tih uredjaja pribavlja i koristi u postupku. Naravno to se nece desiti u narednih 5 godina ali svakako bolje imati snimak nego nemati :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...