Jump to content

pričajte


Guest

Recommended Posts

@ porez za gastose

Zar nije tldr verzija priče sledeća (čitao sam tekst pre par dana ali me mrzi da ga tražim opet) da će porez plaćati samo oni koji rade u državama u kojima je poreska stopa manja nego u Srbiji, i to samo razliku. Što znači da imamo sledeće varijante:

  1. U Nemačkoj je porez veći nego u Srbiji = Dule ne mora da plati ništa
  2. U Slovačkoj je porez 30% dok je u Srbiji 40%* = Astora mora da plati Srbiji ovu razliku od 10%
  3. Ako je porez isti, ne plaća se ništa Srbiji

Moguće da sam pogrešno razumeo, molim ispravite.
*lupao sam procente čisto radi primera.

Link to comment
Share on other sites

To ako je poreski rezident ovde, tipa živi više od pola godine u Srbiji.
Pitanje je dakle kako se definise poreski rezident, na osnovu podataka iz pasosa gde je i koliko neko boravio ili na osnovu prebivalista? Moze drzava da kaze, pa niste odjavili prebuvaliste, ko vas jebe, za nas ste 365 dana godisnje u Srbiji heh

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Dule_smor said:
1 hour ago, manson said:
To ako je poreski rezident ovde, tipa živi više od pola godine u Srbiji.

 Moze drzava da kaze, pa niste odjavili prebuvaliste, ko vas jebe, za nas ste 365 dana godisnje u Srbiji heh

tačno tako.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

ček, sad ne razumem, zašto bi odjavljivao prebivalište ako ti je u interesu da ostaneš (poreski) rezident u Srbiji?

Nema logike, ali možda grešim što stavljam znak jednakosti između pojmova "rezidet" i "poreski rezident"?

Sa druge strane, još više mi nema logike da neko ODJAVI prebivalište u Srbiji i na taj način postane poreski rezident u Srbiji? 😄

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dule_smor said:

Pitanje je dakle kako se definise poreski rezident, na osnovu podataka iz pasosa gde je i koliko neko boravio ili na osnovu prebivalista? Moze drzava da kaze, pa niste odjavili prebuvaliste, ko vas jebe, za nas ste 365 dana godisnje u Srbiji heh

@togFU btk, kucas iz igraone :tf:

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Debeli said:

tačno tako.

ako i dodje do te nebuloze, to se veoma lako dokazuje pasošem i prevodom potvrde od firme napolju da si tamo stalno zaposlen i da dolaziš na posao. Konsultovao sam se advokatom, koji se inače bavi sličnim sprovima (porezom kod ljudi koji imaju dvostruka državljanstva, ili su npr profesionalni sportisti u inostranstvu sa radnim dozvolama koje se menjaju iz godine u godinu, zbog različitih država gde npr igraju fudbal ili basket) i država tu ne može ništa gastosima sa radnim dozvolama, jer ne postoji nikakva pravna osnova da će naplatiti porez osobi koja nije odjavljena, ali ovde jednostavno ne provodi vreme i nema bruto prihode.

I da završimo ovu nebulozu, juriće par miliona ljudi koji se nisu odjavili, a otišli su u inostranstvo zadnih 30 godina? I sve to 500 poreskih inspektora koliko ih ima u državi? I od koga će da dobiju podatke, od stranih država? Srbija ima pravo da traži podatke o svom državljaninu od strane zemlje samo ako je u pitanju ozbiljno krivično delo, tipa terorizam, i da postoji interpolova poternica, medjunarodna poternica, kako već, a ne Dule iz Nemačke kome hoće da uzmu 10% razlike u porezima

Neverovatno mi je da se toliko prašine podiglo o tako nebuloznoj temi koju su izmislili neki retardi iz levog udruženja frilensera kako bi podigli još veću prašinu oko te priče sa prilivom deviza iz inostranstva.

  • Upvote (+1) 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, digrejzo said:

@togFU btk, kucas iz igraone :tf:

Da, ali mi i dalje nije jasno gde grešim? 😄 Ozbiljno pitam, samo sam logički razmišljao, bez da sam kao Highly iznad se malo raspitao, plus nešto slabije spavam ovih dana pa ono... možda ne kontam neku očiglednu stvar

Znači ovako, objasniću opet na Duletovom primeru, kako sam ja skapirao samo iz postova ovde - Da bi Dule platio porez u Srbiji potrebno je da ispuni OBA uslova:

1. Da je i dalje rezident Srbije (da nije odjavio adresu u Srbiji).

2. Da je zaposlen u državi u kojoj je poreska stopa manja nego u Srbiji.

 

Pošto je Dule zaposlen u GER, ne ispunjava drugi uslov jer je porez u Nemačkoj veći nego u Srbiji, tako da ga 1. uslov zapravo ne zanima i ne mora da se cima da odjavljuje prebivalište. Gde grešim?

 

 

Link to comment
Share on other sites

da, po ovome što je izjavilo ministarstvo pre par dana, doprinosi se ne plaćaju, samo se plaća razlika u porezima. Ali mislim da to nikako ne bi moglo da se utvrdi

Kako to funkcioniše u praksi (kako su meni objasnile i knjigovodje i advokati, ako negde omanem, a neko ovo iz te dve struke čita, nek me ispravi):
Ako nisi plaćao porez, npr ko frilenseri, država uzme uvid u tvoje devizne račune u Srbiji, pogleda ti te devizne uplate iz inostranstva, i prema tome pošto si za odredjeni broj uplata probio zakonski rok od 30 dana za samooprezivanje (te papire nisi predao poreskoj), poreska ti sve to računa, pošalje ti poziv da dodješ kod poreskog inspektora, i on ti kad se vidite, dostavi rešenje koliko si i zašto dužan, sa zakonskim rokom od 15 dana da to platiš. I žalba ne odlaže izvršenje. E sad, na osnovu čega, kojih uplata, iznosa će država da zove Duleta i da mu traži da dodje da mu daju rešenje da plati nešto, kad te uplate se nisu desile u Srbiji i nemaju uvid? Kako će to da urade, otkud oni znaju koliko Dule zarađuje u inostranstvu, i gde tačno radi, pa će na osnovu toga da mu dostave neko rešenje koje su izračunali? Tu je taj deo koji je nemoguće da se desi, a to je, kako država zna da li je Dule stvarno u Nemačkoj ili nije (ne mogu da zovu Duletovov poslodavca u Srbiji, pa da im oni kažu "e u Nemačkoj je, dali smo mu naplaćeno", pa ga oni zapišu u neku knjigu), nego mora stvarno da postoji ceo tok koji će ustanoviti gde je, koliko zarađuje i koliko poreza je platio u Nemačkoj, legalnim putem od naših službi ka nemačkim. A sve to je pa da i poreska duplira kapacitete 100x i imaju 500k inspektora, je nemoguće, jer ko će im dati te podatke? Nemački zavod za zapošljavanje i poreska sigurno neće, jer se jednostavno ne bave time, osim ako ne postoji ozbiljan krivični postupak protiv tog istog Duleta.

Da, zakon kaže da treba da se odjaviš, čak propisuje i neke kazne ako se nisi odjavio, ali stvarno ne vidim kojim mehanizmima bi to dokazali i naterali ljude da dolaze i donose pasoše na uvid, računaju dane koliko si bio ili nisi bio u zemlji, a onda dodju do podataka od tvojih poslodavaca u inostranstvu i tvojih bruto primanja, i onda računaju plaćeni porez i da li duguješ Srbiji ili ne (jer npr Nemačka ima poreske kategorije, pa je moguće ako nisi u 1 kategoriji da možda imaš i niži porez od tih 10%). Čak i da doneseš pasoš i utvrde da nisi u zemlji, ne mogu da te nateraju da im doneseš poreske izveštaje koje dobijaš na kraju godine u Nemačkoj kako bi proverili tvoju stopu poreza

<edit> sad sam pogledao jer me je zanimalo, visina poreza u Nemačkoj po kategorijama

1 - single - porez na platu je negde ispod 20%, 989 evra na mesečnih bruto 5k
2 - samohrani roditelj - 928 evra na bruto 5k
3 - u braku, žena ne radi ili sa dosta manjom platom (pogledati kategoriju pet), 602 od 5k
4 - u braku, oboje rade i imaju slična primanja (postoji neka granica), isto 989 evra kao klasa 1 na 5k
5 - u braku, oboje rade, ali postoji razlika u platama (obično se kombinuje da ko ima veću platu, deklariše se kao 3, a drugi sa manjim primanjima kao 5, ne znam koji tačno odnos mora da se ispoštuje), 1438 evra od 5k
6 - osobe sa više poslova, 1474e salary tax na 5k bruto

Znači, porez ide od najmanjih 12% otprilike u klasi 3, pa do najvećih skoro 30% samo poreza na platu u klasama 5 i 6, a čak i ako ste u 3, tih 12% je opet više nego 10% na platu koje se plaća u Srbiji. A Nemačka nije najgora što se tiče poreskih nameta u Evropi, jer se uglavnom ta stopa kreće negde oko 20%

ko hoće da overi - poreske klase u Nemačkoj https://shieldgeo.com/tax-classes-in-germany-steuerklassen/
bruto u neto kalkulator https://www.brutto-netto-rechner.info/gehalt/gross_net_calculator_germany.php (church tax nemojte računati, i od 2021 se skoro pa ukida solidarity tax za istočnu Nemačku)
</edit>

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites





Znači ovako, objasniću opet na Duletovom primeru, kako sam ja skapirao samo iz postova ovde - Da bi Dule platio porez u Srbiji potrebno je da ispuni OBA uslova:
1. Da je i dalje rezident Srbije (da nije odjavio adresu u Srbiji).
2. Da je zaposlen u državi u kojoj je poreska stopa manja nego u Srbiji.
 
Pošto je Dule zaposlen u GER, ne ispunjava drugi uslov jer je porez u Nemačkoj veći nego u Srbiji, tako da ga 1. uslov zapravo ne zanima i ne mora da se cima da odjavljuje prebivalište. Gde grešim?
 
 


Cini mi se da na sajtu ministarstva pise ili, a ne i za ova dva uslova, znaci ne moraju oba, dovoljan je jedan ako sam dobro razumeo. Ali cak i da jeste tako, vrlo je neverovatno da Srbija uopste moze da dodje do tih podataka, cak i da ima kapacitete da proverava milione gastosa, kao sto Pera rece gore.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Highl1 said:

Ako nisi plaćao porez, npr ko frilenseri, država uzme uvid u tvoje devizne račune u Srbiji, pogleda ti te devizne uplate iz inostranstva,

Ovo je sad mala digresija ali mislim da se prelako prelazi preko ovoga - država, tj Poreska uprava ne bi trebalo da može da ima tako lako uvid u bankovne račune fizičkih lica, praktično bi oni morali da dobiju sudsku odluku da izvrše uvid u nečiji račun. Praktično isto kao što policija ne sme da ti izvrši pretres stana bez sudskog naloga. Svakako je utaja poreza sasvim validan osnov za tako nešto, ali se prelako prelazi preko činjenice da se procedura ne poštuje i kod nas Poreska uprava pošalje dopis bankama i na osnovu toga dobije podatke o na primer 100.000 građana i njihove izvode po računima. 

Na isti način, uz valjanu sumnji na utaju poreza, bi sigurno naši organi mogli da dobiju informacije i od stranih država, procedurom preko suda, ali naravno to zahteva mnogo veći administrativni kapacitet nego što oni poseduju i sigurno se ne bi svelo na "aj nam dostavite podatke za ovih 500.000 građana Srbije koji žive u Nemačkoj". Na neki način ispada da su naši građani zaštićeniji od sopstvene države u inostranstvu nego u toj istoj državi 🙂 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ovde je to default, da poreska ima uvid u sve što prođe sa tvojim imenom. Čak je obaveza banke da prijavi da si otvorio račun kod njih, na moje iznenadjenje kad sam prvi put dobio neki report.

I koliko znam isto važi za celu EU, za N26 sam morao negde da čekiram da razumem da moraju moje podatke da pošalju matičnoj državi za potrebe poreza itd itd, iako su sa sedištem u nemačkoj.

@gastoz porez .. mislim da je mišljeno za ljude koji šljakaju po mesec - dva preko pa od toga žive par nazad i slično. Ako si stalno prijavljen drugde i plaćaš tamo porez, nema na osnovu čega da ti išta potražuje, sve i da nije banana republika.

Link to comment
Share on other sites

@Junkie je u pravu, u EU je to skroz normalno Zverko. Takodje, to što ti kažeš, da postoji osnovana sumnja da si utajio porez, nije dovoljno za razmenu podataka (taj dao sam baš pitao advokata da proveri), osim ako cifra nije neka basnoslovna (desetine miliona) ili je protok novca povezan sa terorizmom. 

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Da, u pravu ste, pogrešio sam. Sad sam pogledao zakon, Poreska zapravo ima diskreciono pravo uvida u bankovne račune kako im se ćefne. Valjda sam se nadao da nije tako jer je to meni kao da mogu panduri da ti banu na gajbu kad god im se ćefne. Mislim meni je logično da to mora da postoji, ali mi je logično i da postoji neka malo formalnija procedura, koja eto ne postoji... 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Dobro, ovi mlađi se ne sećaju kakav je dripac bio u periodu '95-00, naročito ono dok je imao emisiju na Pinku gde je dovodio slične bitange pa su se u prajm tajmu hvalili ko ima bolji pištolj i slično.

Aj to i nekako, nego što napraviše od njega legendu kao da je bio kantautor crtica ulični filozof, a ne izvođač radova na osnovu materijala Marine i Fute.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, voodoo_ said:

Dobro, ovi mlađi se ne sećaju kakav je dripac bio u periodu '95-00, naročito ono dok je imao emisiju na Pinku gde je dovodio slične bitange pa su se u prajm tajmu hvalili ko ima bolji pištolj i slično.

Aj to i nekako, nego što napraviše od njega legendu kao da je bio kantautor crtica ulični filozof, a ne izvođač radova na osnovu materijala Marine i Fute.

ja se ne sećam te emisije, sećam se da je redovno bio kod minimaksa i pričao o šibicarenju i šta god kao i kad je otvorio onaj svoj "klub" pa nije smelo da se ulazi u patikama nego samo u cipelama :)))) pa kao "wow ne sme u patikama" :)))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...