Jump to content

Saobraćajci i selektivna primena zakona


ПУТИН

Recommended Posts

Ponašanje u saobraćaju je odraz kombinacije proseka kulture i mentalnog stanja ljudi u zemlji. Dakle - ne znaju kako je ispravno, ne žele da nauče, bik, matori su mnogo i bik još više, nemaju vremena/volje da se ponašaju civilizovano.

 

To sve jeste tužno i strašno, ali ako neko sebe smatra "normalnim" učesnikom u saobraćaju, treba da da sve od sebe da izbegne nesrećne slučajeve vodeći obzira o tome da se većina drugih ponaša neispravno. Da li tako treba? Ne, to je loše, ali bolje zaštititi sebe i članove svoje familije nego posle da negde piše: " Ovde leži Džo koji je imao prednost."

 

Meni su najbolja kategorija "pogrešnouličnoprelazećih" baba one koje idu van pešačkog, ispred autobusa u brzini, a gledaju ISKLJUČIVO 1 metar ispred sebe u patos...znači ni levo, ni desno, ni dal je na drugoj strani ulice aligator sa motornom testerom. Te osobe su mi neobjašnjivi fenomen i svaki put kad ih vidim krajnje sam fasciniran.

 

Also, ono što me vredja kao osobu koja 90% vremena ide peške/busom je ovo genijalno novo pravilo za kažnjavanje ljudi za prelaz preko pešačkog sa sluškama na ušima (sto pre svega smatram da je udaranje po sirotinji zarad legalizovanog skupljanja sredstava koja neće biti korišćena da se ta policija popravi/modernizuje(jer oni koji najčešće krše zakon u vozilima su bahate osobe sa vezama i nije red da se uzimaju pare od njih nego ajd malo od ovih sto moraju peške i gsp-om)).

Srećom, posto nisam osoba pogubljena u vremenu i prostoru da mi zvuk iz slušalica oduzima 200% pažnje, uredno ću da prekidam slušanje kad prelazim ulicu ako im je toliko bitno da sam ja obazriviji od onog ko upravlja tonom pokretnog metala.

 

Inače, ko što reče Luka, vrhunski je kulturološki šok koji doživiš u Nemačkoj kad se približiš prelazu preko ulice na biciklu ili peške. Kompleksna raskrsnica, nema semafora nigde, a staju SVI da pešak prođe, čak i kad je njima zeleno a pešaku crveno - taj nivo društvene svesti ovde da zavlada ne znam šta treba da se desi.

 

tldr - sistem je loš, masa ljudi krši propise, čuvajte se sami da ne ubiju vas i vaše najmilije ili da ne zaglavite zatvor zbog tuđe gluposti.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

Kako misliš šta ti vredi? Pešak je zakon u saobraćaju. Meni nije jasno kako bilo koji vozač može da misli drugačije. Ne kažem ja da pešak ne treba da bude obazriv, baš suprotno, mora inače bi poginuo iz čista mira, a ne zato što regularno prelazi ulicu. Pešak ima najmanje šanse u saobraćaju i zato je on mora da bude najvažniji u saboraćaju. Mnogo mi je teško što vozači moraju čak i na pešački da stanu da neki nonšalantni pešak pređe, moš misliti, i još da požuri preko pešačkog i da se pokloni vozaču zato što ga je pustio...

 

Ja se secam da smo mi u osnovnoj skoli imali obuku kako pesak treba da se ponasa u saobracaju i fazon 80% pesaka nista od toga ne postuje ...

 

Tu je bilo izmedju ostalog ako se dobro secam da se pesacki prelaz prelazi najkracom mogucom putanjom i sto brze, a vecina pesaka hvata dijagonalu 2 metra pre pesackog ka 2 metra posle pesackog, nogu pred nogu gledajuci u telefon itd.

 

BTW neko je prokomentarisao da pesaci prelaze pesacki 2 metra van pesackog, to je koliko ja znam ok tj do 2 metra od pesackog mu se racuna i ako ga udaris u tih 2 m isto se hvata kao na pesackom.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

slazem se sa vecinom recenog na topiku a da dodam neshto shto me u poslednje vreme zestoko nervira u saobracaju je da vozaci ne znaju osnove i nabadaju kocnicu pre  davanja migavca pri skretanju.. ne znam dal' je bilo ranije tako al' sam u poslednje vreme pocheo to bash da primecujem, i to fazon 3-4x u toku voznje od 15 minuta po gradu

Link to comment
Share on other sites

 

Kao vozača me nerviraju pešaci koji "NADRKANO" kroče na pešački i kažu svojim govorom tela "STANITE JA PROLAZIM OVO JE MOJE PROSTRANSTVO" bez obzira na sve, 

Ja to radim cesto (jednom nogom, eventualno uz samo ivicu, pa nije frka i ako ne stane), da bih stavio do znanja vozacu da sam tu, da obrati paznju na mene, i da mu je OBAVEZA da stane . Ovako ako stojis lepo i cekas, vecina ce biti u fazonu "aha, odlucio si da cekas, pa cekaj, valjda ce neko da te propusti". 

Imam osecaj da vozaci obracaju paznje na pesacki samo ako postoji brda ljudi okolo i gde se konstantno neko zaustavlja. Ne secam se kad me je neko propustio na pesackem gde nema zive duse.

U svakom slucaju, kljuc je ono sto je neko napomenuo: postavis se tako da je svaki ucesnik retardiran i da ce nesto da zasere i bice bezbednije i po tebe i po sve ostale

I jos jedna iritantna kategorija: Oni koji krenu naglo da koce 10 metara pred pesacki i jos se drkaju zato sto nisi krenuo odma da prelazis ulicu. Ako moram da cekam dok mi ne pridjes da bih znao da ces da stanes onda mozes i da produzis, isti mi je kurac

edit: I da, eye contact je majka i otklanja maltene sve potencijalno rizicne pesak-vozac situacije

Edited by Shoocky
Link to comment
Share on other sites

Ne secam se kad me je neko propustio na pesackem gde nema zive duse.

 

 

"Recimo ja kad idem peške i vidim da automobil ide brzo ili skreće i seče neke trake, a ja sam na korak od pešačkog, lakše za celokupnu planetu i njen sveukupni mir je svakako da ja stanem jednu jebenu sekundu i pokažem mu da prođe, nego da on koči i zaustavi kolonu iza sebe, prepreči suprotne trake ili me u krajnjem slučaju usmrti. Isto tako mi nije teško da dva koraka pretrčim na pešačkom, ako procenim da će to pomoći nekom OPŠTEM dobru."

 

Upravo zbog ovoga

 

U praznoj ulici gde prolazi jedan auto, nema nikakve potrebe da se zaustavlja jer je potrebno da sacekas 2 sekunde ili pratis situaciju malo u napred pa i nastavis da ides u tom smeru i ne izgubis ni toliko.

 

Takodje bi se nadovezao na ovo sto Dragance kaze. Ljudi daju migavce tek kada su vec poceli da skrecu i to je katastrofa ali opet minorno u odnosu na to sta se desava ovako...

 

A ova tema je za psiholosko profilisanje opstih narodnih masa, jer oni u sastavljaju sve te ljude koje pominjemo ovde a to je prosto propalo kroz previse rupa tokom vremena da bi se videla i sansa za poboljsanje u nekoj blizoj buducnosti

Edited by killYg0r
Link to comment
Share on other sites

 

Ne secam se kad me je neko propustio na pesackem gde nema zive duse.

 

 

Recimo ja kad idem peške i vidim da automobil ide brzo ili skreće i seče neke trake, a ja sam na korak od pešačkog, lakše za celokupnu planetu i njen sveukupni mir je svakako da ja stanem jednu jebenu sekundu i pokažem mu da prođe, nego da on koči i zaustavi kolonu iza sebe, prepreči suprotne trake ili me u krajnjem slučaju usmrti. Isto tako mi nije teško da dva koraka pretrčim na pešačkom, ako procenim da će to pomoći nekom OPŠTEM dobru.

 

 

ovako je trebalo dizgleda quote

Link to comment
Share on other sites

"Recimo ja kad idem peške i vidim da automobil ide brzo ili skreće i seče neke trake, a ja sam na korak od pešačkog, lakše za celokupnu planetu i njen sveukupni mir je svakako da ja stanem jednu jebenu sekundu i pokažem mu da prođe, nego da on koči i zaustavi kolonu iza sebe"

 

Ovo ne ide jedno uz drugo. Naravno da je i meni lakse da stanem ako je u pitanju jedan/dva/tri automobila, niti bih ikad ocekivao da jedan/dva/tri automobila staje samo da bih ja presao ulicu. To sto sam rekao se odnosilo na ulice pune vozila gde je promet pesaka zanemarljiv.

Poenta pesackog i jeste da se zaustavi kolona vozila da pesak ne bi morao doveka da ceka.

Link to comment
Share on other sites

 

Poenta pesackog i jeste da se zaustavi kolona vozila da pesak ne bi morao doveka da ceka.

gresis. bez obzira na to koliko ima vozila, ako se priblizavas pesackom na kojem ima pa makar i samo 1 osoba... duznost ti je da sagledas situaciju kao "situaciju povecanog rizika", usporis i das pesaku prednost.. to isto vazi i za situacije van pesackog, samo kod nas ne postoji ta kultura/edukacija.

 

ono sto zameram pesacima jeste njihova neodgovornost! (bio sam pesak 26g te mogu da dam misljenje iz te perspektive) kad god prelazim kolovoz oci su mi usmerene ka pravcu iz kojeg mogu da mi dodju vozila, i bez obzira na to da li ima ili nema saobracaja obavezno bacim pogled bar 2 puta... jerbo kad ga neko zalaufa 100+ distanca izmedju njegovih prednjih branika i mojih kolena se smanjuje stotinkama! 

 

ono sto bi pesaci isto tako trebali da znaju jeste da, ne mogu da znaju ko je za volanom! ovo ne mogu da naglasim dovoljno! mozda je izvrsio ubistvo, pljacku, mozda se samo nadrogirao i istripovao da ga chardzuju zmajevi, mozda je isto tako pijan ili mu ju moc rasudjivanja oslabila, opet mozda ima i kvar na vozliu te ne moze ili ne zeli da se zaustavi.. to ne opravdava vozaca svakako, ali kao da su opravdanja bitna kad se nesereca vec dogodi... matematika je jednostavna, ~70kg krhke materije naspram ~1tone hrpe gvozdja.. ne budite tvrdoglavi ni kao pesaci ni kao vozaci.. bolje 15minuta kasnije nego 30g ranije..

prevelik ti avatar m8

Link to comment
Share on other sites

ovde su pesaci i pogotovo biciklisti (poz fatty) blizu statusu samoubica sto se mene tice.. toliko su zasticeni ko beli medvedi da uopste ne gleda ni zbog sebe kad prelaze ulicu... u prvih par meseci dok se nisam navikao sam barem 5-6 puta bio jako blizu toga da lupim nekog na bajsu kad imam uslovno desno.. ja sam navikao da pogledam trotoar na samom posackom.. biciklisti su navikli da mogu sa 50km/h da prodju ako im je zeleno i uopste ne pomislja da pogleda a kamoli stane/uspori.. tako da sad moram 100m nazad na ogledalo pre nego sto krenem.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

mislim da je zapravo sin momira bulatovića umro pre jedno 6-7 godina ... nije da je najvažniji detalj za ovaj thread svakako, a sama vest je rofl.

 

možda stija može da da pravnički ugao, čisto da vidimo koji je ovo nivo lola.

Link to comment
Share on other sites

Cek Stijo, ali zasto uopste taj pokusaj pravdanja kolega? :) Mislim evo ti slucaj onaj matori sto je pobio sve sa svadbe, na kraju ga je koknuo neki mladin teca koji ce se ispostaviti da je francuski drzavljanin i lepo ga doveli u stanicu, doveli sluzbenog prevodioca, tuzioc, sve kul, uzeta izjava. Pritom za ocekivati je da bude oslobodjen od optuzbi jer ako to nije ubistvo u samoodbrani onda stvarno treba nas pravosudni sistem spaliti.

 

I sad tuzilac u Kanjizi sve to zna a tuzilac nadlezan za Novi Beograd ne zna? :) Samim tim je tvoje pojasnjenje kako se postupa sa strancima malo izlisno s obzirom da je evidentno sta se ovde desilo :)

  • Downvote (-1) 4

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Hteo sam reci da je postupak ophodjenja prema strancima u ovom slucaju potpuno nebitan, pa samim tim nema potrebe da ga obrazlaze jer ne postoji zemlja u kojoj kao stranac mozes da napravis to sto su oni napravili i da ne budes optuzen kad te je vec neko priveo i ima brda svedoka da si kriv. Ovde je ocigledno da je za njih neko urgirao da se puste (kao i za druge s ove teme), nadjeno je samo najgluplje moguce obrazlozenje - da su maloletni i stranci. Za sve te situacije naravno postoji procedura i niko nema imunitet od toga, zato sam i zakljucio da je njegovo obrazlaganje procedure zapravo neki uvijeni pokusaj polu-pravdanja kolega. Ne sporim kolegijalnost, samo sam hteo malo da ga podjebavam, hence the smajli na kraju, jer je ovde ocigledna situacija koja s pravom i pravdom veze nema.

  • Downvote (-1) 4

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ja sam razumeo Stijin post baš suprotno od pravdanja, da budem iskren :)

 

A pre svega mi je pojasnio baš ono što me je interesovalo, tako da hvala na tome :) jedino je glupo što da se nije oglasio "sindikat policije" ili šta god da je, ništa od ovoga ne bi ni dospelo u vesti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...