Jump to content

Koji auto da kupim


Neptune

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

ajd da pitam ovde, možda najviše ima smisla...

jel imao neko kod nas iskustva sa realizovanjem garancije za kupljen polovan auto? obično ili ne daju takvu garanciju ili daju garanciju mesec dana na motor i tako te gluposti, iako bi po zakonu trebalo da bude minimum godinu dana. npr:

https://otkup-automobila.com/blog/garancija-na-polovne-automobile

i

https://biznis.telegraf.rs/info-biz/3323189-prodavci-polovnih-automobila-duzni-da-daju-garanciju-ako-u-ugovoru-nije-naznaceno-vazi-dve-godine

ja sam kupio x nekih polovnih vozila kroz godine ali ajde da kažem nije bilo problema pa nisam ni došao u situaciju da ovo ispitam, ali me zanima ako je neko imao probleme i-ili probao da se pozove na zakon u tom slučaju.

naravno kao što piše u članku, mislim isključivo na kad se kupi od pravnih lica tj. ovih placeva za prodaju itd.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dovlagsi said:

Ja sam imao sa kombijem u firmi. Sve isprva bilo ok, a kad su skapirali da treba da se radi skup servis dizni i egr-a, onda je bilo aaaa pa nema garancije prike! Na kraju smo se našli na pola sume... Ugl to je divljina vrv svuda. 

hm... ok, i to je odgovor, samo me zanima šta bi bilo da si pozvao inspekciju itd, pod uslovom da su neki normalni prodavci a ne neki rendomaši. oni ne bi ni smeli u ugovor o kupoprodaji da stave da je manje od godinu dana, a ako ne stave ništa važi dve god. a ako krene nešto da zateže pozoveš inspekciju. naravno to je sve u teoriji zato me zanima praksa, mada i ovo je ok feedback da praksa donekle radi 🙂

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, dovlagsi said:

Nisam siguran da važe te zakonske 2 god garancije na nešto polovno? 

pa ako pogledaš gornja dva linka videćeš da važi 🙂  tj. ako prodavac ne naglasi da je godinu dana garancija na polovno vozilo u ugovoru itd, onda se važi 2 godine. Ali ne sme biti manje od tih godinu dana.

To važi ako kupuješ od pravnog lica, od fizičkog ne, ali i sami članci kažu da ljudi najčešće ne znaju za svoja prava pa ni ne pokušavaju da ih realizuju kasnije, a naravno prodavci ni ne pomenu.

Link to comment
Share on other sites

A sad glupo pitanje, bezveze mi izašao neki oglas sa polovnih automobila od nekog placa i sad stoji ovako:

Quote

- GARANCIJA:

- Garancija na motor 12 meseci ili 10.000km.
- Pismena garancija na kilometražu.
- Garancija na tehničku ispravnost.
- Garancija na legalnost u zemlji i inostranstvu.
- Garancija da vozilo nije bilo havarisano.

Kao aj moraju da daju godinu dana garanciju, i logično mi je da bude i neki limit na kilometražu, ali 10.000 deluje baš mnogo malo za godinu dana i plus se odnosi samo na motor? Mislim jel postoji uopšte neki uslov za to? Ono kao mogu da napišu godinu dana i 2.000 km i da se odnosi samo na levi cilindar u jednom ventilu?

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Zwerko said:

A sad glupo pitanje, bezveze mi izašao neki oglas sa polovnih automobila od nekog placa i sad stoji ovako:

Kao aj moraju da daju godinu dana garanciju, i logično mi je da bude i neki limit na kilometražu, ali 10.000 deluje baš mnogo malo za godinu dana i plus se odnosi samo na motor? Mislim jel postoji uopšte neki uslov za to? Ono kao mogu da napišu godinu dana i 2.000 km i da se odnosi samo na levi cilindar u jednom ventilu?

Ovo je već pitanje za nekog pravnika tipa @absolute 🙂 ali mislim da oni mogu da pišu šta god žele, kao i da je garancija samo na levi migavac, ali da to nema nikakvu pravnu važnost kao zakon koji god sad to reguliše - o trgovini, obligacionim odnosima, čemu već nemam pojma. U TEORIJI ako napišu da je godinu dana garancija to i imaš kao garanciju a ako ne napišu onda je dve godine i sve mimo toga je van zakona. Imajući u vidu da kilometražu navode i za nova vozila (ono 4 godine ili 120.000 km itd) ne bi me čudilo da tu postoji neki poseban deo zakona gde zapravo mogu da propišu koliko km možeš da pređeš godišnje, ali opet i tu onda treba proveriti da li je to tih 10.000km ili je više.

Ali ne bi trebalo da se odnosi samo na motor već na celo vozilo.

Link to comment
Share on other sites

Meni je to sa garancijom za automobile generalno sve "nategnuto" i nejasno, mislim imali smo i onog lika što je lepio nalepnice "BMW JE NAJVEĆE GOVNO" jer mu nisu uvažili garanciju valjda, čak mislim da je odgovor auto kućio bio da je on koristio automobil "previše agresivno", odnosno ako pričamo o drugim proizvodama to bio odgovor tipa "korisnik nije koristio proizvod u skladu sa uputima iz uputstva za upotrebu". E sad, to je tek komplikovano kada su kola u pitanju, aj' ti dokaži da je batica kupio novog BMW i lomio ga u max. obrtajima, driftovao, sjebavao kvačilo itd...

 

edit: a poseban lol je ovo "PISMENA GARANCIJA NA KILOMETRAŽU" - šta to tačno znači? Ako ja nekako dokažem da nije prava kilometraža, šta se u tom slučaju dešava? vrate mi deo novca? vrate mi km sat na pravu kilometražu o svom trošku? 😄

Edited by togFU
Link to comment
Share on other sites

Dobro, pazi to max obrtaje, kvačilo i ostalo danas verovatno može vrlo lako da se dokaže na osnovu podataka iz board kompa. Veći je problem rekao bih tu ono što je "fizičko oštećenje", tipa zabo si rupu i polomila ti se osovina pa ti oni ne uvaže garanciju, to mi deluje pipaviji teren. A i to ako na novo vozilo ima fazon garancija 5 godina ili 150.000 km, to mi je isto ok, jer je zakonski tipa 2 godine, onda je njihova dobra volja da je to više vremenski ali ga ograniče kilometražom. Doduše tu je pitanje da li mi važi garancija ako sam ja posle godinu ipo dana prešao 200.000 km? Mislim ne znam da li je to fizički moguće i verujem da se neće desiti nikad ali opet je interesantno videti da li zakon kilometražu uopšte poznaje kao ograničenje garancije. 

Vidim da ovi tamo pominju da se garancija odnosi na to ukoliko potrošač ne može u roku od godinu dana da koristi vozilo kao što je normalno... E sad opet je tu diskutabilno šta to tačno znači - tipa crkne ti sijalica u faru voziš ovima da ti zamene? Ili zabodeš ekser pa ti se ispumpa guma pa isto tako? Mislim deluje poprilično nejasno definisano, verovatno baš zbog toga da bi ovi pravno mogli da se izvuku kad god im treba za neki ozbiljan kvar. Doduše možda postoje i neke precizne definicije ali ja nisam uspeo da nađem u nekoj kraćoj pretrazi. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, togFU said:

Meni je to sa garancijom za automobile generalno sve "nategnuto" i nejasno, mislim imali smo i onog lika što je lepio nalepnice "BMW JE NAJVEĆE GOVNO" jer mu nisu uvažili garanciju valjda, čak mislim da je odgovor auto kućio bio da je on koristio automobil "previše agresivno", odnosno ako pričamo o drugim proizvodama to bio odgovor tipa "korisnik nije koristio proizvod u skladu sa uputima iz uputstva za upotrebu". E sad, to je tek komplikovano kada su kola u pitanju, aj' ti dokaži da je batica kupio novog BMW i lomio ga u max. obrtajima, driftovao, sjebavao kvačilo itd...

Naravno da je nategnuto, ali često ljudi ni ne probaju sa inspekcijama, advokatima itd već krenu samostalno u obračune. 

Bio je i onaj lik što mu se Insignia zapalila (čak ga poznaje lično i jedan forumaš) pa je dobio odgovor tipa "to ne podleže garanciji" a ono auto sam od sebe izgoreo. 

Pa je onda i on dalje išao sa tim da je opel najgori auto. možda bih i mogao naći negde profil na IG jer je redovno to kačio. haha, probao  sam da izguglam, izašao mi ovaj genijalni oglas - https://www.polovniautomobili.com/auto-oglasi/19539070/opel-insignia-garrancija-po-zelji garancija po želji :)))

Evo i ja sam imao sličan slučaj sa Renegadom. Posle otprilike godinu dana od kupovine, ja da zatvorim šiber, neće, krene i zaglavi se. Nekako ga ja zatvorim jer provalim u uputstvu da ima neka komanda za "servisno zatvaranje" ili šta god gde on dal jače krene da zatvara ili šta, tek zatvori se nekako. Odem na servis, dolazi nakon servisa baja i kao "Znate, auto je imao puno prašine i lišća, cvetova od drveća i biljaka, to inače na pokriva garancija (!?). Mi smo to sve očistili ali da znate, za sledeći put neće moći!" Ja pitam lika izvini a kako to ne pokriva garancija, on kao "pa kao ako ste išli kolima negde gde je kao suviše prašnjavo (da podsetim, vozim manji SUV koji ima pola reklamnih fotki kako ide po pustinjama i planinama) i tako to ne potpada pod garanciju. Rek'o bajo, nisam izvezao auto iz grada godinu dana plus je pola vremena u garaži. Da ne pričam što se zimi šiber nije ni otvarao jelda.

Verujem da u slučaju da mi odbiju ja bih onda išao sa varijantom inspekcija-advokat pa bismo videli.

1 hour ago, togFU said:

edit: a poseban lol je ovo "PISMENA GARANCIJA NA KILOMETRAŽU" - šta to tačno znači? Ako ja nekako dokažem da nije prava kilometraža, šta se u tom slučaju dešava? vrate mi deo novca? vrate mi km sat na pravu kilometražu o svom trošku? 😄

u teoriji bi trebalo da ti vrate sve pare jer su ti prodali sa lažnom informacijom.

47 minutes ago, Zwerko said:

Vidim da ovi tamo pominju da se garancija odnosi na to ukoliko potrošač ne može u roku od godinu dana da koristi vozilo kao što je normalno... E sad opet je tu diskutabilno šta to tačno znači - tipa crkne ti sijalica u faru voziš ovima da ti zamene?

ovo je zanimljivo pitanje, ali mislim da to naravno ne pokriva garancija - ograde se oni da farovi, svetla, gume itd nisu pod garancijom.

evo baš ovo što pričate obojica:

Quote

Grantni rok ne podrazumeva zamenu potrošnih materijala. Pod potrošnim materijalom na prvom mestu se smatraju filteri, ulje, odnosno svi oni delovi koji se menjaju na obaveznim servisu. Za potrošni materijal se smatraju i kočione obloge i kočioni diskovi. To su elementi čiji vek trajanja umnogome zavisi od stila vožnje. Naravno, ukoliko se proceni da neki od elemenata kočionog sistema otkzao kao posledica fabričkog propusta on će biti zamenjen u okviru garancije. Ali, ako se utvrdi da su kočione pločice ili diskovi stradalu zbog neadekvatnog stila vožnje, zamena ovih delova će biti naplaćena.

nije baš neki tekst ali makar ponešto pojasni - https://krov.rs/sta-podrazumeva-garancija-novog-automobila-a-sta-ne/

Link to comment
Share on other sites

Nova Fabia stigla na srpske puteve, u ponudi samo benzinci - B92

Quote

Kao što je i najavljeno prilikom premijere, nova Fabia startuje ispod 14.000 evra. Najjeftinija verzija 1.0 MPI sa 65 "konja" u Active paketu opreme kod nas košta 13.992 evra.

Najskuplja varijanta u Srbiji je opremljena 1.0 TSI turbo-benzincem sa 110 KS, DSG menjačem i paketom Style. Za ovu verziju treba izdvojiti 18.588 evra.

jebem ti život

Link to comment
Share on other sites

I dalje imam sacuvan email u kome sam iz smrdljivog auto cacka dobio ponudu za Fabiju DSG u Ambition paketu za 19, 230 e

Tako da je cena za lager ili jos veca od te pomenute, pod obrazlozenjem da su dodali jos dodatne opreme.

Da nema flotnih prodaja propali bi lagano, sto bih im svima pozeleo

Link to comment
Share on other sites

ljudovi moji ja sam resio da ipak kupim auto neracionalnim putem, tj posto ionako ne vozim puno, a dizajner sam, kupicu auto koji mi je lep :tf:

a onda se izbor sveo na

drumrolls pls

honda civic "svemirac" - jeste stariji auto, ali mi se svidja i spolja i iznutra, mislim da nije lepsi auto napravljen nikad 😄

jel imao neko direktnog iskustva sa civicem (to je ta generacija oko 2007god), ja sam cuo dobre stvari i za benz motore

ako ovo propadne onda verovatno punto evo 😄

Edited by beba isus
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, beba isus said:

ljudovi moji ja sam resio da ipak kupim auto neracionalnim putem, tj posto ionako ne vozim puno, a dizajner sam, kupicu auto koji mi je lep :tf:

a onda se izbor sveo na

drumrolls pls

honda civic "svemirac" - jeste stariji auto, ali mi se svidja i spolja i iznutra, mislim da nije lepsi auto napravljen nikad 😄

jel imao neko direktnog iskustva sa civicem (to je ta generacija oko 2007god), ja sam cuo dobre stvari i za benz motore

ako ovo propadne onda verovatno punto evo 😄

Samo napred Reki!

Koliko moje ograničeno poznavanje automobila kaže, mislim da Civic i Accord ne dele iste motore kao benzinci u toj generaciji, iz koje je i moj Accord (2008 - 2.0, 155ks) ali hajde da pretpostavimo da dele sličnu osnovu po pitanju i toga kao i kvaliteta izrade ostatka automobila itd. U tom smislu najtoplija preporuka, prvo Accord iznutra iako je 2008 deluje bolje (po kvalitetu materijala) od najvećeg broja novih automobila koje možeš da nađeš, a drugo i-vtec bi trebalo da je dosta dobar motor generalno pa kapiram da je i taj 1.8 ili šta već ide u civica sličan kao ovaj 2.0. Servis je i u hondi zvaničnoj bio uvek generalno korektne cene (dok je bio u garanciji išao sam redovno tamo bio je 15k din) nema kaiš nego ima lanac i šta god već pa nema ni veliki servis i tako to. Nisam do sad imao nikakvih problema, da ja mogu da se setim.

Ako ti nešto znači, ja sam sa akordom oko 8l na 100 u proseku po gradu, ako se "opustiš" bude 9, ali opet, nije isti motor pa ne znam kakvo je stanje sa civicom.

Zvali su me iz Delte da mi zamene airbag suvozačev (ja mislim, ili beše vozačev) kao deo globalnog recalla od strane Honde i ono što mi jeste bio problem je akumulator jer je mali, valjda je to standard za japance i onda kad duže ne voziš posebno zimi hoće da rikne. Desilo mi se čak mislim dva puta. Ali to je više moj propust. Znam da je generalno kod te generacije problem bio servo na gomili modela, pa bih ti to savetovao da proveriš recimo nešto bolje prilikom odabira.

2 hours ago, beba isus said:

mislim da nije lepsi auto napravljen nikad

meni je ovo stav za accorda, nekako je malo "ozbiljniji" dok mi je taj civic uvek bio nešto više kao neka "formula" nemam pojma 🙂 Ali je u smislu "revolucije" svakako ispred accorda, prosto doneo je nešto novo i spolja i iznutra.

Link to comment
Share on other sites

ima ortak Civica 2012, 1.8 140ks benzinac, zadovoljan je, nije imao nikakve probleme, ali kao i većina benzinaca, troši ulje, tako da uvek moraš da imaš kanticu u gepeku i da budeš spreman da dospeš

  • Like +1 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites



meni je ovo stav za accorda, nekako je malo "ozbiljniji" dok mi je taj civic uvek bio nešto više kao neka "formula" nemam pojma  Ali je u smislu "revolucije" svakako ispred accorda, prosto doneo je nešto novo i spolja i iznutra.


Koliko si ti uopšte prešao sa tim Accordom? :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Highl1 said:

ima ortak Civica 2012, 1.8 140ks benzinac, zadovoljan je, nije imao nikakve probleme, ali kao i većina benzinaca, troši ulje, tako da uvek moraš da imaš kanticu u gepeku i da budeš spreman da dospeš

osim ako nije neki trol nikad nisam imao ove probleme a redovno proveravam ulje 🙂

17 minutes ago, Zwerko said:

Koliko si ti uopšte prešao sa tim Accordom? 🙂

ja mislim trenutno 75.000! 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...