Jump to content

Vesti iz sveta automobilizma


VELIKI KURAC

Recommended Posts

  • Replies 5.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Da je 600 din onda ne bi imalo vrednost, odnosno bilo bi "ah, to je garant neko sranje". A ovako pošto je 6.000 din onda je već "možda je to neki zajeban proces čim toliko košta?", što sam i ja prvom momentu pomislio. Ali čisto sumnjam da to može da se uradi, ne znam, a voleo bih da saznam :)

Link to comment
Share on other sites

Takav uređaj ne postoji. 

tako sam i ja mislio, deluje da je nerealno.

Evo iskopao sam tekst:

Nema više vraćanja kilometraže

U Srbiju je stigao uređaj "taho špijun", koji precizno određuje pređenu kilometražu automobila, jednu od najvećih nepoznanica prilikom kupovine polovnjaka.

Uređaj "taho špijun" je patentiran pre 15 godina u Sjedinjenim Američkim Državama, a već deset godina se koristi i u Evropi.

Radi se o visokosofisticiranoj tehnologiji koja koristi ultrazvuk i specijalni softver na osnovu koga ispitivač može da ustanovi, ne samo koliko je automobil stvarno prešao kilometara, već i u kakvom su stanju pojedini delovi, da li su menjani i da li se radi o prvoj ugradnji i slično, pa čak i da otkrije da li šoferšajbna ima falinku.

Uređaj ispituje sve, od brojeva šasije, motora, delova, stanja u kom se nalaze pojedini delovi motora, menjača, procenjuje "klokovanje" motora, a onda sve te podatke operater ukuca u program koji je priključen na veliku bazu podataka u Nemačkoj, za sve zemlje EU, i vrlo jednostavno se postavi "dijagnoza."

"Složićete se da je 6.000 dinara minimalno"

Odstupanja od stvarne kilometraže su plus-minus deset odsto pa tako više niko neće moći da vam proda automobil koji je prevalio pola miliona i više kilometara sa "original kilometražom od 50.000", kaže za Novosti Petar Janjušević koji je ovlašćen za upotrebu ovog uređaja u Srbiji i zemljama regiona.

Zabluda je da u Nemačkoj niko ne vara i ne šteluje kilometar-satove. I tamo je to masovna pojava. Po nekim podacima, svakom trećem polovnjaku je vraćena kilometraža.

Trenutno, firma Petra Janjuševića radi u Novom Sadu, ali dolazi po pozivu i u druge gradove Srbije. Uskoro će početi obuka za operatere širom naše zemlje pa će, vrlo lako, moći da se proveri da li su podaci koje prodavac nudi o vozilu tačni.

Cena je 6.000 dinara, i to je, priznaćete, minimalan trošak za nekoga ko kupuje polovni auto, da sazna da li pazari ili ne mačku u džaku, tvrdi Janjušević.

Od 2017. godine svi proizvođači automobila u Evropi će morati da šalju sve podatke o svakom proizvedenom vozilu u centralnu bazu podataka. Tu obavezu imaće i svi serviseri pa će vrlo lako moći da se utvrdi, u svakom trenutku u kakvom je stanju automobil, koliko je prešao, koji su mu delovi menjani, da li je udaran, farban, dorađivan...

Link to comment
Share on other sites

to bi bilo ovo verovatno

http://www.tacho-spion.de/en/der-tacho-spion

tldr: snima kako radi motor i na osnovu "njihovih prethodnih testova i velike baze vec testiranih mdoela" ti kaze po zvuku koliko je auto presao.. ja vecu glupost odavno nisam video

i ista je stvar ko magneti na dovodu goriva za bolje performanse, kojekakve turbine na usisu i sve ostale kvazi-naucne gluposti.

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

nisam znao da su na novijim automobilima sproveli foru da ne pasuju bilo koje metlice brisača nego moraju da se kupuju posebne koje su 4-5 puta skuplje, ali sad kad znam me ne čudi posebno.

4200 dinara za par brisača, majku vam jebem 4200 puta da vam jebem

Link to comment
Share on other sites

nisam znao da su na novijim automobilima sproveli foru da ne pasuju bilo koje metlice brisača nego moraju da se kupuju posebne koje su 4-5 puta skuplje, ali sad kad znam me ne čudi posebno.

4200 dinara za par brisača, majku vam jebem 4200 puta da vam jebem

ne znam da li mi je to gore, ili to što u mom slučaju zvanični servis nema na stanju dva meseca metlice za jedan od svih najprodavanijih modela - "imamo levu al' nemamo desnu". na kraju sam bio kupio samo levu jer je veća i pokriva deo za vozača, desnu sam iskulirao.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...