Jump to content

Najavljen referendum


Referendum o buducnosti  

131 members have voted

  1. 1. EU ili Kosmet?

    • EU
      31
    • Kosovo i Metohija
      75
    • Necu glasati
      25


Recommended Posts

Ne znamo jos kako bi tacno izgledalo referendumsko pitanje, a ne bi smeo da nas iznenadi ni pokusaj da kroz formu pitanja bude pokusano da se utice na povoljniji rezultat "evropske" opcije, tako da sam se ja odlucio na zanemarivanje forme u celosti i postavljanje sustinskog pitanja.

Jel biste na potencijalnom referendumu, koji vise nije toliko potencijalan , glasali za put u EU, sa svim sto to podrazumeva (prihvatanje nemackih i ne samo nemackih uslova, priznavanje "Kosova", spremanje na nove separatisticke etape u drugim delovima drzave, utapanje u jedan ogroman, bezlicni sistem evorpske birokratije, gde bismo realno imali jos manji uticaj i moc nego sto ga imamo i ovako jadni a nezavisni, samo sa manje mogucnosti i poluga da takvo stanje promenimo, generalno pristajanje na prepustanje celog suvereniteta i u svim oblicima i prebacivanje istog na Nemacku, ili eventualno nadnacionalnu federalisticku prestonicu u Briselu, prihvatanje jedinstvene spoljne politike EU i svega sto to podrazumeva, revizija nase istorije, identiteta i kulturne matrice, koja je sasvim sigurno izvesna u ovom scenariju jer nam je nekoliko ptua stavljeno do znanja da smo porazeni i da takvi imamo da platimo cenu, plus na zapadu to gledaju kao osigurac koji bi garantovao da nikada nece imati slican problem sa nama, itd),

ili

biste mozda glasali za put suvereniteta, sa svim sto to podrazumeva (nastavak borbe sa Kosmet, pocetni period velikih pritisaka i pretnji izolacijom, izgledni finansijski kolaps, podizanje tenzija u trenutno mirnim delovima drzave, nastavak pokusaja satanizacije, mozda i neki vid politickih sakncija za funkcionere drzave, ukidanje "belog sengena", itd)?

Glasajte po sopstvenoj savesti.

Link to comment
Share on other sites

Ne znamo jos kako bi tacno izgledalo referendumsko pitanje, a ne bi smeo da nas iznenadi ni pokusaj da kroz formu pitanja bude pokusano da se utice na povoljniji rezultat "evropske" opcije, tako da sam se ja odlucio na zanemarivanje forme u celosti i postavljanje sustinskog pitanja.

Jel biste na potencijalnom referendumu, koji vise nije toliko potencijalan, glasali za put u EU, sa svim sto to podrazumeva (prihvatanje nemackih i ne samo nemackih uslova, priznavanje "Kosova", spremanje na nove separatisticke etape u drugim delovima drzave, utapanje u jedan ogroman, bezlicni sistem evorpske birokratije, gde bismo realno imali jos manji uticaj i moc nego sto ga imamo i ovako jadni a nezavisni, samo sa manje mogucnosti i poluga da takvo stanje promenimo, generalno pristajanje na prepustanje celog suvereniteta i u svim oblicima i prebacivanje istog na Nemacku, ili eventualno nadnacionalnu federalisticku prestonicu u Briselu, prihvatanje jedinstvene spoljne politike EU i svega sto to podrazumeva, revizija nase istorije, identiteta i kulturne matrice, koja je sasvim sigurno izvesna u ovom scenariju jer nam je nekoliko ptua stavljeno do znanja da smo porazeni i da takvi imamo da platimo cenu, plus na zapadu to gledaju kao osigurac koji bi garantovao da nikada nece imati slican problem sa nama, itd),

ili

biste mozda glasali za put suvereniteta, sa svim sto to podrazumeva (nastavak borbe sa Kosmet, pocetni period velikih pritisaka i pretnji izolacijom, izgledni finansijski kolaps, podizanje tenzija u trenutno mirnim delovima drzave, nastavak pokusaja satanizacije, mozda i neki vid politickih sakncija za funkcionere drzave, ukidanje "belog sengena", itd)?

Glasajte po sopstvenoj savesti.

AHAHAHAHah, ne verujem Rami brate. Sa jedne strane upozoravaš na moguće manipulacije zarad povoljnog rezultata evropske opcije, a onda daješ obrazloženje koje samo što ne kaže ne glasajte za ovo, glasajte za ovo, i to vrlo otvoreno i neupakovano sa gomilom prejudiciranja i subjektivnih ocena. Bar se potrudi da u prvom postu budeš objektivan.

Ovim ne zauzimam stav oko ovog ekstremno glupog pitanja koje bi se postavilo gradjanima Srbije, već ti kažem da radiš upravo ono čega se plašiš da može da dodje u rl referemndumu.

Na referendumu naravno ne bi glasao ako bude ovakvo pitanje, iz više razloga, a u osnovi jer se mešaju babe i žabe. Zarad pitanja učlanjenja u EU ne treba se olako odricati KiM, i obrnuto, ne treba se za vjek vjekova odreći istorijskog progresa ka kome ide Evropa ukoliko se ne postigne odmah rešenje za Kosmet. Evropska Unija mora i treba da bude kranji put dokle god je EU, isto kao što je i pitanje najboljeg rešenja za Kosovo i Metohiju za državu Srbiju i srpski narod od primarnog nacionalnog značaja.

Ti si beše Rami hteo da upišeš istoriju ili si i dalje tamo? Onda znaš da je istorijski proces, pogotovo u ovakvim stvarima, nešto što se rešava decenijama, a ovkvo referendumsko pitanje postavlja jedno nerezonsko dvoumljenje koje ostavlja permanente i konačne posledice.

Edited by Савовски
  • Upvote (+1) 3
  • Downvote (-1) 3

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, nije da nisam ocekivao da ce neko kritikovati i ova moja pitanja. Znas sta, ja sam se trudio da budem fer. To sto ti smetaju pitanja je mozda znak da sam fejlovao, a mozda i znak da ti nisi skroz objektivan.

Kada sam napisao EU opciju i implikacije takve odluke, pobrojao sam stvari koje na prvi pogled mogu da deluju ljudima kao neka visoka politika koju ne razumeju i koja im stoga i ne smeta preterano. Mislim, za tebe kao studenta istorije, i kao akademski obrazovanog gradjanina in general, mozda nesto i znaci podatak da bismo morali da se odreknemo suvereniteta i da imamo jedinstveno spoljnu politiku sa ostatkom EU, a u interesu Nemacke recimo. Ali ja racunam da vecini to ne znaci nista, da im je to toliko daleko da tako nesto uospte ne uzimaju u obzir pri odluci.

Sa druge strane, kad sam pisao KiM opciju, nabrojao sam malte ne sve stvari od kojih vec postoji indukovan strah i kod obicnog coveka jer mu se svaki dan o tome prica i time se plasi. Otvoreno sam napisao da je izgledan finansijski kolaps, izolacija, satanizacija, jednom recju, uz tu opciju nudim zrtve. Slozices se da one nisu bas privlacan koncept modernog coveka, posebno ne modernog Srbina. Ovo je, stoga, ujedno i test karaktera ali i inteligencije.

Sto se tice tvojih preferenci, one su bas to, tvoje preference. Ne treba se za vjek vjekova odricati istorijskog progresa ka kome ide Evropa? Jesi ti ozbiljan? Mislim ovo kao da je sa nekog kursa doslo a ne od naucenjaka. Koji istorijski progres i ko tacno ka njemu ide? Evropa kao kontinent sigurno ne ide ni u kakav progres. Pojedini delovi EU mozda, vecina sigurno ne. Mada, ono sto mene najvise buni u ovom tvom je sto ti pretpostavljas da ce se neko za vjeki vjekova odreci bilo kakve saradnje sa ostatakom Evrope ako odluci da u ovom trenutku ne pristane na uslove EU i time zaustavi proces sopstvenog prikljucenja. EU mora i treba da bude krajnji cilj Srbije dok god postoji? Je-bo-te...

Ako hoces ozbiljno da govorimo o EU, sjajno, razbacivacemo se argumentima nedeljama, verujem konstruktivno. Ako mislis da se razbacujes ideoloskim polufabrikatima, promasio si topik, a mozda i forum.

Eno i jedan minus, nisam danas glasao ni za koga pa greota da se baci. ;)

Edited by Ramirez
Link to comment
Share on other sites

Rami, kada jednog trenutka u procesu priključenja EU zvaničan uslov Brisela bude ovo o čemu pričaju novine ovih dana, onda se svim gradjanima treba omogućiti jasan i dokumetovan uvid u nekom zvaničnom obilku (dakle ne novinarske priče i čavrljanje političara) šta sve EU očekuje od Srbije da bi se prešlo na sledeći korak, a zatim da se nakon višemesečne javne debate organizuje referendum sa pitanjem ''Da li ste za nastavak pregovora sa EU po datim uslovima'' s tim da se svakom glasaču uputi zajedno sa pozivom na glasanje i papir sa konkretnim zahtevima EU.

Nakon što bi svaki gradjanin proučio zahteve, video gledišta političara, ekonomista, intelektualaca i ostalih u višemesečnoj debati, mogao bi na miru da izadje na biralište i iznese svoj stav, na kome bi i ja prvi bio za trenutni prekid pregovora ukoliko bude bilo ultimatuma i uslovljanja koja nisu u interesu zemlje, odnosno zahteva koji nisu proizašli iz dogovora svih zainteresovanih strana.

Edited by Савовски

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

Ja se slazem ovde sa Savovskim drugom.

Iako sam glasao za kosovo (mada mi je njega muka vise), napisao si odprilike:

- Jel zelite da pojedete full govno ili zelite da pojedete pljeskavicu u kojoj ima malo govnjive prashine?

komša pojasnio. Lakše je da ništa nisi pisao, ostavio link do članka i "Šta biste izabrali?"

A gladan narod, koga će biti sve više kako vreme bude odmicalo, će Kosovo lako da rasproda kad prazan stomak bude krčao pet dana za redom, živi bili pa videli

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Bez obzira na stav realno je dilema besmislena, jer takve opcije ne postoje u realnosti. U slucaju da se opredelimo za "Kosovo" ovi ce reci e jeb'te se, tretirati Kosovo kao potpuno nezavisnu drzavu i to je to, nece ga priznati Rusija i Kina, ali mi od toga nista necemo imati kao sto nemamo ni danas. Ono sto je najbitnije od toga nikakve koristi nece imati gradjani srpske nacionalnosti koji zive na Kosovu. Ako se opredeli za "EU" oni ce reci dobro, imate jos ovih 20 uslova koje kad ispunite cete uci u EU za 20 godina. Nista ne resava nase trenutne probleme.

Kad se malo bolje pogleda zapravo bi takav referendum najslicniji bio prethodnom referendumu o Kosovu kada je postavljeno besmisleno pitanje, Srbi se ujedinili sa 95% podrske jednoj opciji (sto samo po sebi govori da nije bila normalna situacija) i sest meseci kasnije se desila apsolutno druga opcija. Ali eto sluzio je kao alibi vlasti da ne mora da presece u nezgodnom trenutku. A pa da, isti ti ljudi i danas sede u vlasti...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Sprdnja je praviti političku platformu na osnovu koje se osnuje vladajuća struktura, ta politika krene da se sprovodi, a čim se zapne o ozbiljniju prepreku odgovornost se prebacuje na narod.

I šta sad? Narod kaže hoćemo u EU - biznis po starom. Narod kaže hoćemo na Kosovo - posao će i dalje ići po starom samo što će da se digne tenzija u odnosima sa zapadnim strukturama. Jedina neoboriva činjenica je da novca nema, i novac za preživljavanje ove vlade mora doći spolja. Rusi nisu spremni da daju pare bez debelih koncesija, Kinezi imaju još manje interesa za nas. Ostaju evropski i MMF novac bez koga neće izdržati ceo mandat, što se već vidi u polumerama koje se sprovode.

Link to comment
Share on other sites

"На хумкама у туђини,

неће српско цвеће нићи;

поручите нашој деци

нећемо им никад стићи.

Поздравите отаџбину,

пољубите српску груду!

Спомен борбе за слободу

нека ове хумке буду."

Link to comment
Share on other sites

važno da je sad pun stomak narodu. Pero ako već ulaziš u ove priče, izmesti se iz svoje perspektive jebote

nisi me skapirao, sad jeste loše, ali još uvek nismo dotakli pravo dno. A to će tek uslediti za godinu-dve-tri, još uvek ima prilika za zaduživanje i šta još da se proda

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

+ за Гузу брата побратима Србина!

тачно тако ЕУ или Србија.

али, власт просто не може без легитимизације да направи такав заокрет.направиће им српско пролеће, на челу са ових 12 одавде којима је ЕУ преча од дедовине, иако о ЕУ знају колико су и осетили да је то кул и ин. али, ако се добро припреми терен, заокрет је могућ. последице тог референдума могу да буду далекосежне, а ту пре свега мислим на уређење домаћих прилика.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

али, власт просто не може без легитимизације да направи такав заокрет.направиће им српско пролеће, на челу са ових 12 одавде којима је ЕУ преча од дедовине, иако о ЕУ знају колико су и осетили да је то кул и ин. али, ако се добро припреми терен, заокрет је могућ. последице тог референдума могу да буду далекосежне, а ту пре свега мислим на уређење домаћих прилика.

Samo da ti javim da ja jos nisam glasao, cekam poslednji trenutak da preokrenem situaciju [:I]

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Превише је царева на форуму да 2 плуса задовоље дневне потребе, повећајте следовање на барем 5 комада. Управо сам био ускраћен да частим једног.

Игор тата.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kosovo nemamo niti cemo ga vratiti, u EU nikada necemo uci. Glasao sam za Srbiju, al to je isto kao kada bi bio referendum jel vise volimo torte il kolace, toliko ce imati uticaja na nas gradjane. Al aj, svaka prilika da se Briselu gurne prst u oko je dojaja. Da smo dosli do referenduma da li smo za ulazak u EU, da smo ispunili sve uslove i sutra oce da nas prime onda bi to imalo nekog istorijskog znacaja za nas.

Link to comment
Share on other sites

Zarad pitanja učlanjenja u EU ne treba se olako odricati KiM, i obrnuto, ne treba se za vjek vjekova odreći istorijskog progresa ka kome ide Evropa ukoliko se ne postigne odmah rešenje za Kosmet.

па некима је било давно јасно да није тачно да су "ЕУ и КиМ два одвојена колосека". сад је свима јасно. и није да је Србија инсистирала на хитним решењима, просто смо стављени пред избор. нема врдања. Рајх је јасан у својим захтевима, а 12 година гледамо како нам се ЕУ удаљава све брже што се више упињемо да испунимо све услове којих је све више и више из дана у дан.

даље, кажеш да се КиМ не треба "олако" одрећи, да ли то значи да има начина да се одрекнемо, а да не буде олако. друго, зашто мислиш да је одрицање од ЕУ на "вјек вјекова" ако одбијемо да уђемо у ЕУ без КиМ. треће, да ли постоји решење за ову твоју загонетку? мени се чини да су ствари јасне: или-или. и коначно, четврто, који историјски прогрес? Европа иде ка јако неизвесном и мрачном периоду, то само слепац не види.

иначе мислим да је референдум нелегитиман, те да је власт дужна да одустане од ЕУ по слову Устава. јер, све и да народ изгласа ЕУ, морао би да се мења устав, а за то је потребан још један референдум.

Rami, kada jednog trenutka u procesu priključenja EU zvaničan uslov Brisela bude ovo o čemu pričaju novine ovih dana, onda se svim gradjanima treba omogućiti jasan i dokumetovan uvid u nekom zvaničnom obilku (dakle ne novinarske priče i čavrljanje političara) šta sve EU očekuje od Srbije da bi se prešlo na sledeći korak, a zatim da se nakon višemesečne javne debate organizuje referendum sa pitanjem ''Da li ste za nastavak pregovora sa EU po datim uslovima'' s tim da se svakom glasaču uputi zajedno sa pozivom na glasanje i papir sa konkretnim zahtevima EU.

Nakon što bi svaki gradjanin proučio zahteve, video gledišta političara, ekonomista, intelektualaca i ostalih u višemesečnoj debati, mogao bi na miru da izadje na biralište i iznese svoj stav, na kome bi i ja prvi bio za trenutni prekid pregovora ukoliko bude bilo ultimatuma i uslovljanja koja nisu u interesu zemlje, odnosno zahteva koji nisu proizašli iz dogovora svih zainteresovanih strana.

лол, званичнан услов.

ахахахахахахахахах...

па ти као да си из Центра за евро-атлантске студије.

све што иначе причају, значи, по теби, неће се преточити у коначан захтев? или чекаш да се жаба још докува? ех очаја...

[roflmao]

такође, мислим, уосталом, да сви они који хоће у ЕУ, имају сад могућности да то и ураде и без тога да Србију утерују тамо.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...