Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Улцињ?

чини ми се да се ради о избеглицама са Иберијског полуострва после реконквисте, Јудејцима и Маварима, који су тад дошли на Балкан, а део их се бавио гусарењем по Медитерану.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Јесте Улцињ.

Oko Ulcinja su vođene žestoke borbe i 1421. godine osvojili su ga Mlečani, a 1571. Turci koji su ga za svoj pomorski rat protiv Mletaka naselili alžirskim gusarima. Zbog velike pijace robova i gusarenja, grad je bio skoro 300 godina na lošem glasu. U oslobodilačkom ratu protiv Turaka (1876.-78.) Crnogorci su zadobili Ulcinj, ali su ga se, prema konvencijama Berlinskog kongresa, morali opet odreći. Tek 1880. Ulcinj konačno pripada Crnoj Gori.

http://www.ulcinjska-rivijera.com/me/index.php?akcija=61

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

израз "пета колона" је први формулисао ко и када?

To je lako, Debeli.

General Franko, vodja nacionalista u gradjanskom ratu Spanije: "Cetiri kolone vojske su krenule ka Madridu, ali se ja najvise uzdam u petu kolonu", pri tome misleci na podrsku nacionalista u samom gradu. Od tad izraz "peta kolona" simbolizuje izdajnicke snage. :)

Link to comment
Share on other sites

Nemoj biti tuzan Debeli - bilo je to pametno pitanje :)

Ajde jedno od mene onako, cudno.

Kako su (tj. iz kojih razloga) nastali obicaji rukovanja, kucanja casama, vojnickog salutiranja?

Bonus pitanje - zasto se u UK vozi levom stranom?

Bonus pitanje 2 - zasto je po bon tonu da muskarac ide sa desne strane u odnosu na zenu?

:D

Edited by BarcaS take 2
Link to comment
Share on other sites

Znam odgovor na bonus :)

Fora je valjda iz doba kada su se kočije koristile masovno, pa su onda ovi vozači imali bičeve za konje i velika većina je udarala desnom rukom, pa je bilo lakše da vozač sedi na desnoj strani da ne bi zabadao putnike ili teret pozadi. Takođe zato što je vozio levom stranom postojala je manja šansa da udari bičem pešake koji su išli pored puta. To je bar priča koje se ja sećam s časova engleskog :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

ja sam za kucanje čašama čuo onu priču da se to radi da bi i čulo sluha uživalo u vinu, pošto sva ostala već uživaju, ali mi to više liči na proseravanje likova koji od cirkanja prave nauku nego na nešto što ima veze sa životom.

Link to comment
Share on other sites

Za kucanje: u vreme bahatnog trovanja po dvorovima, kucali su se snazno (metalnim) casama da se izmesaju tekucine, kao dokaz da otrova nema u tvom picu.

Za salutiranje, to je valjda bilo dizanje vizira kod vitezova da pretpostavljeni vidi o kome je tu rec ispod oklopa!

Link to comment
Share on other sites

Za origin voznje levom stranom znam za prichu da su u to vreme machevi nosheni preko levog kuka (da bi mogli iz korica da se izvlache, jelte, desnom), I onda kad jahach nosi mach tako i ide desnom stranom dzade onda taj mach mlati po glavi peshake ili clashuje sa machevima jahacha iz suprotnog smera. Zato je propisano da se jashe levom stranom puta. Ne setjam se sad tachno dal je taj propis doneo neki kralj, ili je bio lokalnog karaktera pa se rashirio po celoj Engleskoj.

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

Za voznju - pogodio Zwerko, za rukovanje - Dule, za kucanje casama i salutiranje - Daki, a Dreadnought-e ti si "pogodio" nesto vezano za hodanje sa desne strane od cure. Naime, muskarci su tako imali slobodnu desnu ruku (jer su jelte levo drzali damu) da isuku mac i odbrane daminu cast, ako je neko uvredi (kako romanticno?) Mada iskreno, isli su s desne strane da bi lakse isukali oruzje bez obzira na povod.

Link to comment
Share on other sites

Jedna zanimljiva unija je postojala izmedju jedne Africke i jedne Azijske zemlje. Trajala je od 1958-1971. Koje su dve zemlje u pitnju.

Ja znam za ovaj podatak, ali ne bih znao nista da kazem o uzrocima unije, tako da ako neko zna neka lepo objasni, verujem da je zanimljivo.

Link to comment
Share on other sites

револуција појела своју децу, радило се о учвршћивању власти тада главнокомандујућег Краља Александра. наводно му је Апис рекао раније нешто у стилу "убио сам већ једног краља, неће ми бити проблем да то поново урадим", што му је потписало смртну пресуду. иначе је постојала нетрпељивост дела официра према Црној руци, заборавих име његовог највећег такмаца, док их је огромна већина војске сматрала јунацима. а престолонаследник је сматрао Аписа главном претњом уједињењу, јер нису хтели да уједине исте ствари.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

револуција појела своју децу, радило се о учвршћивању власти тада главнокомандујућег Краља Александра. наводно му је Апис рекао раније нешто у стилу "убио сам већ једног краља, неће ми бити проблем да то поново урадим", што му је потписало смртну пресуду. иначе је постојала нетрпељивост дела официра према Црној руци, заборавих име његовог највећег такмаца, док их је огромна већина војске сматрала јунацима. а престолонаследник је сматрао Аписа главном претњом уједињењу, јер нису хтели да уједине исте ствари.

To je otprilike to.

Proces je pokrenut da se eliminiše struja koja se zalagala za agresivnije ujedinjenje Srba u jednu državu. Što je možda najvažnije razlikovali su se u izboru saveznika, jer je Apis ostvarenje ciljeva video kroz savez sa Nemačkom. Sam proces je bio namontiran, ali se smatra da je atentat na Aleksandra zaista pokušan 1916. kod Ostrova od strane Muhameda Mehmedbašića.

1951. komunisti su rehabilitovali sve učesnike, proglasivši atentat plodom mašte, kako bi diskreditovali monarhiju.

Link to comment
Share on other sites

један амерички председник је потписао указ о врађању емисионе функције Министарству финансија, али од тога није било ништа. о ком се председнику ради и зашто ништа од тога није било?

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...