Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Pošto kažeš "diskutabilno", ja ću da tipujem na osvajanje Singapura. Nije bash tank+plane po nemačkom modelu, ali ideja je bila tu.

Diskutabilno je zato sto svako moze imati svoje vidjenje toga, nije nesto sto stoji kao striktna istorijska cinjenica. Sto se Singapura tice svakako jeste ta ideja, iako su koristili bicikle umesto tenkova, ali sam mislio na nesto klasicniji munjeviti rat :)

a ovo za najbolju blickrieg operaciju ww2, jel se misli na neku konkretnu kratku akciju koja je trajala par dana ili na neku veliku operaciju od par meseci, suvise je siroko pitanje:)

Velika operacija, ogromna teritorija zauzeta, ali nije previse dugo trajala sto i jeste poenta munjevitog rata :)

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

pa i operacija bagration jeste bila velika, ogromna teritorija je zauzeta, ali je trajala par meseci, jel to dugo za blickrig:)...a i nemci su u prvih par nedelja barbarose zauzeli ogromnu teritoriju...ne znam stvarno, previse mi je operacija iz ww2 u glavi da bi sad mogao da izdvojim neku kao najbolju:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ovo nasta ja mislim je operacija u kojoj je zauzeta mnogo veca teritorija i za krace vreme nego Bagration, kao i naneti veci gubici neprijatelju, ali je zbog drugih dogadjaja ostala poprilicno nezapazena. Ne mislim na Barbarosu jer je to predug vremenski period da bi se nazvalo samo jednom operacijom.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

sad kad si rekao da je zbog drugih dogadjaja ostala nezapazena jasno mi je na sta si mislio:)...operacija sovjetske vojske protiv japanske kwantung armije u mandzuriji i koreji od 8. avgusta 1945. do kraja rata...zauzeta je cela mandzurija i severna koreja za par nedelja, a japan je izgubio skoro milion vojnika, vecinom kao zarobljenike

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pa bio je veliki hint :) Rusi su toliko masterovali tu taktiku do kraja rata da su Japanci, koji zbog konfiguracije terena i svega ostalog nisu bili naviknuti na takav vid ratovanja, prosli mnogo gore od Francuske 1940. Rusi su se pojavili iz neocekivanog pravca, imali odlicnu kombinaciju dobrih tenkova, artiljerije i avijacije, zaobilazili su utvrdjene polozaje, a na kraju su izveli i amfibijske napade na Sahalin, Kurilska ostrva i sever Koreje. Zaista masterpiece of warfare...

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...