Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Aj da ozivimo temu, koje je najvece artiljerijsko orudje ikada upotrebljeno u borbi?

neki tomahavk top, Serbia vs ROW, 1999?

pf, bolje da sam cutao

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Da. (mislim na Gustav top)

Gledao sam dokumentarac o bitci za Sevastopol i em sam se nalozio sto nisam puno znao o tome ranije, em na pominjanje ovog topa. E sad, interesantno je da je ovo ruski dokumentarac i da se u njemu pominje da je ucestvovao top Dora, koji je zapravo bio identican kao Gustav, dok se svuda ostalo na netu pominje samo Gustav, ali svakako u pitanju je jedan od ta dva topa, dok je drugi sve vreme blejao u Nemackoj. U svakom slucaju bitka za Sevastopol je jedina u kojoj je potvrdjeno da je ucestvovao ovaj top kalibra cevi 800mm. Prema izvorima koje sam ja pratio ispalio je samo 48 granata. Imao je caure koje su bile vece od 2 metra i teske preko 2 tone. Stalna postavka posade topa je bila 500 ljudi (artiljeriski bataljon). Ipak da bi se top postavio za pucanje trebalo je preko 1000 ljudi da radi na tome, a to je trajalo najmanje 6 nedelja. Ukupno je u borbi proveo 13 dana i ima samo jedan nezavisno potvrdjen pogodak - unistio je rusko skladiste municije koje se nalazilo 27 metara ispod zemlje.

Kasnije je prebacen na Lenjingradski front, ali nije tamo pucao zato sto nisu uspeli na vreme da ga postave. Na netu postoje price da je koriscen protiv Poljaka u Varsavskom ustanku, ali to najverovatnije nije tacno jer ne bi uspeli da ga nameste na vreme.

Interensantno je da Gustav/Dora nije najvece artiljerijsko orudje ikada napravljeno, ali je najvece koje je ikada korisceno. Englesi su za vreme Krimskog rata napravili minobacac od 914mm ali ga nisu upotrebili, dok su Amerikanci napravili isto minobacac od 914mm u Drugom svetskom ratu, ali su ga koristili samo za testiranje avio bombi.

Edit: slika

retyeryetrer.jpg

Daki postavljaj.

Edited by Zwerko

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Uzgred ono sto je interesantno kod doticnog je da mu se cepao vrh cevi svaki put kad opali, pa se top efektivno skracivao u duzini :)

Milanski edikt = hriscanstvo zvanicna religija Istocnog rimskog carstva afaik. Donesen 313. godine (1700 godina proslava pocela u Nisu gde sam trenutno) od strane cara Konstantina.

Link to comment
Share on other sites

i ja mislim da je tako

schwerer gustav otac, pisao sam vec ranije o njemu, krupp car:)...inace, zanimljiva je prica o gustavu i dori...postojao je obicaj da krupp uvek prvi komad nekog novog oruzja isporuci besplatno...to je bio slucaj i sa gustavom iako je kostao preko 7 miliona rajhsmaraka:)...a dobar je i ovaj karl-gerat, rheinmetall zakon:)

http://en.wikipedia....wiki/Karl-Gerät

inace, pozdrav sa devetog mesta liste od tupe 94 naval gun, banzai! :D

http://en.wikipedia....nnon_by_caliber

edit, ahaha, ipak je najjace ovo sranje, ludi rusi:)

http://en.wikipedia.org/wiki/2B1_Oka

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Naš Viki kaže:

Милански едикт је законски акт који су донели цареви Константин Велики и Лициније, а којим је проглашена верска равноправност и престанак прогона хришћана које је трајало три стотине година. Проглашен је у Медиолану (данашњи Милано) 313. године. Њиме хришћанство није постало државна религија, нити је било привилеговано, али им је дозвољено да могу јавно да исповедају своју веру а да за то не сносе никакве последице.

Kada je Gaj Julije Cezar postao prokonzul Galije počeo je agresivnu kampanju koja će se završiti potpunim pokoravanjem galskih plemena od Alpa do Engleskog kanala. Cezar je bio svestan dugog, krvavog i skupog zadatka pred njim. Trebalo je zavaditi galska plemena, obezbediti novac za podizanje novih legija (pored četiri koje mu je Senat dodelio zajedno sa prokonzulskom pozicijom) i napraviti mape varvarske divljine gde rimska noga još nije kročila.

Kojim je potezom Cezar rešio sva tri problema?

Link to comment
Share on other sites

IN VINO VERITAS!

Gali, za razliku od Rimljana, nisu imali naviku da piju vino. Oni ga ne bi razblaživali vodom, već bi ga pili čisto. Alkoholizam je planuo kao šumski požar galskim plemenima, uz svesrdnu pomoć Cezara koji ne samo da je zgrnuo bogatsvo prodajom vina, već je uposlio trgovce vinom da mapiraju teritorije za predstojeću invaziju.

Ostaje samo pitanje kako je to Cezar oslabio Gale.

Jednom kad je nestalo robe za trgovinu, Gali su se okrenuli ka obnovljivom resursu koji su Rimljani veoma cenili. Galska plemena su počela da napadaju susede i prodaju zarobljenike Rimljanima u ropstvo. Gem set meč.

Link to comment
Share on other sites

1973. posada Skylab 4 je prekinula komunikaciju sa Zemljom i uzela slobodan dan.

Astronauti koji su učestvovali u misiji se nisu najbolje snašli u radnim uslovima i radili su sporije od njihovih prethodnika. Zemaljska kontrola je rešila da nadoknadi gubitak ukidanjem pauza za ručak i slobodnih dana. Zbog toga su članovi posade rešili da demonstrativno uzmu slobodan dan u odmoru i fotografisanju Zemlje.

Svemirski štrajk je rezultovao smanjenjem obima posla i protiv astronauta nije nikada pokrenut disciplinski postupak, ali nijedan od njih više nije poleteo u svemir.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...