Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

  • 4 months later...

le bumpe

 

znamo da je u novijoj istoriji najdugotrajniji mir na području zapadnog balkana bio za vreme tita/jugoslavije, nekih 45 godina. kada je poslednji put pre toga mir vladao više od 40-45 godina na ovim prostorima?

Link to comment
Share on other sites

le bumpe

 

znamo da je u novijoj istoriji najdugotrajniji mir na području zapadnog balkana bio za vreme tita/jugoslavije, nekih 45 godina. kada je poslednji put pre toga mir vladao više od 40-45 godina na ovim prostorima?

18ti vek?

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

nema sansi, mora da bude pre toga - jer je pre prvog srpskog ustanka bio neki Austrijsko-Turski rat ako me secanje dobro sluzi (gde je Black Dzordz sluzio u Austrijskoj vojsci) :)

 

uh... komplikovano je za razmatranje jer treba uzeti u obzir i Bugare, Rumune, Grke, sve ove bivse "nase", Arbanase...

 

hajde podrzacu Debelog i reci da je negde u 18. veku, samo sto nemam pojma kada tacno, ali nagadjam da je bilo posto su Turci izgubili Madjarsku, bese Karlovacki mir? :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

btw tek sam sada skontao da sam zaboravio da napisem u prosloj poruci - zar nije Onoda preminuo u cetvrtak? Elem, u svakom slucaju, slava mu, sluzio je verno Cara i otadzbinu !

 

nego, on topic:

 

hmmm... mislio sam da pitas za ceo Helm, nisam skontao da pitas za nase divne prostore :D

 

pa, ako krenemo ovom logikom da trazimo mir od 40ak godina, onda eliminisemo prvo 20. vek, pa 19., pa 18. (mada mislim da je period mira tada izmedju Austrije i Turske posle Karlovackog mira koji pomenih gore bio mozda nekih 30ak godina, sto je zacudjujuce mnogo, realno :D ), 17. otpada zbog raznih lepota, onda nema nista ni od 16. zbog Suljinih osvajanja, pa otpada 15. jer tada casno zaginusmo i predadosmo delove nase zemlje Curanima (Turkey :P), pa naravno nema nista ni od 14. zbog Stefana Urosa II, III, IV i V, pa i Stefana Lazara, pa tom logikom (da ne smaram preterano) mogu verovatno da doguram do perioda pre pada Zapadnog Rima, tj. cak i do perioda pre Konstantina :) dakle, neka moj odgovor bude u vreme Rimljana, odnosno u vreme (recimo) Marka Aurelija :)

Edited by tzarinho

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

pazi kada ne verujem da sam pogodio :) pao mi je na pamet Pax Romana, ali nisam bio siguran da je moguce da je pre narednika Joske toliko dugacak mir bio pre skoro 1.8k godina :) Uzas zivi.

 

Inace, mislim da smo mi starosedeoci ovde, ali za to postoji vec druga tema, pa necu ovde da pisem :D

 

nego, kada smo se vec dotakli pokojnog Hira Onode, lako pitanje (ako nista znace Dule), koji je bio njegov cin u Carskoj Japanskoj Armiji ? :D

 

p.s. jeeeej zivnuo topic :D

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Питањце за Ивана. Где си нашао податак о миру на нашим просторима? Има ли неки чланак на ту тему, или је твој закључак? Не доводим у питање, само питам.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pa jel sam smederevac ili nisam! Inb4 bezte slepci idu smederevci! :D

 

enriko dandolo, mletacki duzd koji je ziveo skoro 100 godina je u svojoj 95 godini slep predvodio vojni pohod u kome je osvojen jedan grad sto je imalo velike posledice u celoj evropi pa i na balkanu...koji je pohod i grad u pitanju

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Да није Цариград? Он би требало да је сахрањен тамо, а и коње који красе дуждеву палату је он донео, ако књига не лаже :)

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ајде да пробам нешто што сам као ја сам истражио. Ако сам погрешио, исправите ме. Ипак ја нисам историчар.

Дакле, 6 априла 1941, 6. ловачки пук је узлетео да брани небо изнад Београда. Данас, име само једног од њих носи нека улица у главном граду, који су бранили. Остали су некако заборављени. О коме се ради?

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...