Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Dobro, znao sam da sam u pravu :)

 

moje pitanje je, ponovicu:

 

Sa kojim Vizantijskim plemicem/vojskovodjom je Dusan prvi put krenuo u pohod na Vizantiju? :)

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

Solidno tesko pitanje, ali skoro sam citao Corovica:). U pitanju je bio vizantijski vojskovodja Sirgijan koji je prebegao Dusanu posto su ga prethodno nepravedno optuzili za izdaju. Kada je stvarno izdao Vizantiju Dusan ga je postavio za jednog od svojih komandanata i uz njegovu pomoc osvojio solidan deo vizantijske teritorije na Balkanu. Sirgijan je uspeo da opsadom slomi i legendarnu tvrdjavu Kostur koja je bila jedna od najvaznijih strateskih tacaka i smatrana skoro neosvojivom. Kasnije su Vizantinci na prevaru na pregovorima uspeli da rane Sirgijana koji je ubrzo umro.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se, imao sam problem sa netom - jeste, Sirgijan Paleolog (valjda Paleolog, ali nije bio u srodstvu sa tadasnjim vasilevsom) :)

 

Pucaj, brate Dusane ! :D

ubij jednog - ubica si;

ubij hiljadu - vojskovodja si;

ubij milion - drzavnik si.

A single death is tragedy, million is a statistic. - I.V.Stalin

It's nice to be important, but it's more important to be nice.

NN 4ever

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aj da protresem kavez ovom topiku malo. :)

 

 

Znamo da je Italija izgubila kolonijalnu Libiju kad je ratna sreća okrenula leđa Afrika Korpsu u WW2. Kada i kako je Italija stekla kontrolu nad Libijom (Iliti Tripolijem, kako se teritorija inicijalno zvala)?

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

Pošto nema tejkera, a iskreno ne znam ni šta bih hintovo - evo odgovora.

 

Italijani su izrazili pretenzije za afričkim kolonijama u poslednjoj četvrtini 19. veka, kada su Englezi i Francuzi ugrabili severnoafričke posede. Tajnim dogovorima i paktovima su uspeli da izdejstvuju da se zapadnjaci ne mešaju u njihovo zaposedanje Tripolija, ali su se tek 1911 odvažili da objave rat Turskoj (pod izgovorom da se u Tripoliju loše postupa sa italijanskim državljanima) i krenu u osvajanje. Za nešto preko godinu dana su uspeli da potuku Turke i zauzmu teritoriju koja je tada nazvana Libija.

 

Događaj je indirektno vezan za našu istoriju, jer je Balkanska liga iskoristila političku situaciju - rat u Libiji i nesklonost velikih sila Turskoj (dobro, osim austrijanaca, ali njih nisu ni pitali [:)] ), pokrenula i dobila Prvi balkanski rat.

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aj da malo aktuelizujemo, danas je 70 godina od Saveznicke invazije na Normandiju, posle koje je tokom 1944. godine veci deo Francuske oslobodjen. Ipak, tri mala dela Francuske teritorije su ostala pod Nemackom kontrolom do 8. maja 1945, tj do konacne kapitulacije, zasto?

 

Bonus pitanje ako neko zna i koji su. 

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Ja se secam da je Bordo ostao po nemackom okupacijom do samog kraja i verovatno je sa Pragom jedan od najkasnije oslobodjenih gradova. Saveznike je bolelo uvo da se cimaju jer su bili strateski i takticki nebitni, a mislim da su Francuzima dali omaz da oslobode grad sami i da se usetaju kao pobednici. Isto kao sto su prvo francuske trupe usle u Pariz iako su ucestvovali mizerno u odnosu na Amere i Britance.

Link to comment
Share on other sites

Tek sam sad skotao da nisam odgovorio :)

 

 

Korzika?

 

Ne. Korziku su oslobodili Francuzi iz Severne Afrike jos 1943. dok su ostali napadali Italiju. 

 

Ja se secam da je Bordo ostao po nemackom okupacijom do samog kraja i verovatno je sa Pragom jedan od najkasnije oslobodjenih gradova. Saveznike je bolelo uvo da se cimaju jer su bili strateski i takticki nebitni, a mislim da su Francuzima dali omaz da oslobode grad sami i da se usetaju kao pobednici. Isto kao sto su prvo francuske trupe usle u Pariz iako su ucestvovali mizerno u odnosu na Amere i Britance.

 

Da kazemo da si blizu :) Malo je nejasno kad je oslobodjen Bordo, tj nisam nasao bas tacan podatak, odnosno nasao sam dva - u ovom jednom tekstu se pominje direktno 17. septembar 1944. dok se u drugom pominje maj 1945. i operacija Venerable kojom je oslobodjen. Ali je on ipak oslobodjen nisu ovi ostali tu do kapitulacije. 

 

Tri grada na koje sam ja mislio su La Rochelle, Saint-Nazaire i Royan (koji je na ulazu u zaliv koji ide ka Bordou, pa je otud verovatno zabuna). Ovo su u sustini bile luke za nemacke podmornice i dobro utvrdjeni gradovi, saveznici su ih u startu samo "preskocili", da bi kasnije neke (La Rochelle i Royan) i pokusavali da zauzmu, ali bezuspesno. Cak je u Saveznickom bombardovanju Royana 15. Aprila 1945 poginulo 1.000 civila i samo 23 nemacka vojnika, da bi dan kasnije u bombardovanju poginulo jos preko 1.700 civila i grad unisten napalmom, sve vreme govorimo o manje od mesec dana pred kraj rata u Evropi :(

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Evo da ne dam da trune ovaj topic celu godinu. :)

 

Poznato je da je južnoamerički kontinent bio generalno uzdržan po pitanju biranja strana u WW2. Ipak jedna država jeste aktivno učestvovala. Uključila se relativno kasno i u prilično ograničenom obimu doduše, ali je učestvovala sa sva tri roda vojske.

 

Koja država i u kojim regionima?

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

Tako je. Brazilska mornarica je bila angažovana u toku bitke za Atlantik, a kopnena vojska i avijacija u Italiji.

 

 

Inače imaš li link ili nešto o angažmanu drugih južnoameričkih država? Ja sam na ovaj podatak o Brazilu naleteo slučajno, bio sam ubeđen da je ceo kontinent bio formalno neutralan.

... ukusi su razlichiti... reche djavo i sede u trnje...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da skoro nijedna latinoamericka zemlja nije bila formalno neutralna u WW2, ukljucujuci tipa Argentinu koja je objavila rat Nemackoj tipa krajem marta 1945.  [roflmao]

 

Juzna Amerika je poprilicno bila ekonomski zavisna od SAD, kada su SAD napadnute krenule su ubrzano da se spremaju za rat, a za to su im trebali resursi koji su postojali u Juznoj i Centralnoj Americi. Zato su pomagali latinoamericke zemlje ekonomski (lend-lease program, nama poznatiji zbog pomoci SSSR-u i V. Britaniji) i ekonomski ih razvijali, ali su zato trazili da se ovi otvoreno konfrontiraju silama Osovine. Vecina drzava je objavlia rat Nemackoj na samitu predsednika latinoamerickih drzava 1942. godine.  Naravno, to su tek bile mlade drzave, ne bas ekonomski jake koje nisu sad slale neke velike vojske bilo kuda, ali je ekonomska pomoc SAD bila itekako znacajna. Bilo je izuzetaka, tipa Meksiko, koji je do tada tradicionalno bio u neprijateljskim odnosima sa SAD se aktivno ukljucio u rat, kako ekonomski, tako i s trupama koje su obucavane u SAD, pa je tako jedna eskadrila njihovih lovaca bombardera uzela ucesca u borbama na Filipinima pocetkom 1945. godine. Plus sto se spekulise o ciframa od nekoliko desetina do nekoliko stotina hiljada meksickih gradjana koji su uzeli ucesca direktno u vojsci SAD jer je ucestvovanje u ratu direktno donosilo americko drzavljanstvo :) 

 

Onda imas na primer Panamu koja je zbog kanala bila ekstremno bitna jer su SAD vecinu borbi vodile na Pacifiku, a naravno tu je i Kuba zbog strateski bitnog polozaja, njihova mornarica je uzela velikog ucesca u borbi protiv podmornica, jednu su cak i potopili! Dosta drzava se ukljucilo i bas zato sto su Nemacke podmornice posle deklaracije rata, sto je bilo i logicno, napadale njihove trgovacke brodove koji su vozili robu za SAD. Interesantno je napomenuti i da je prva velika pomorska bitka u Drugom svetskom ratu prakticno vodjenja u Juznoj Americi, oko 400 nautickih milja zapadno od Montevidea, gde je britanska mornarica napala nemacku krstaricu Graf Spee. Iako je nemacka krstarica nanela dosta stete britanskim brodovima, na njoj je ostecen sistem dovoda goriva i morali su da pristanu u tad jos uvek neutralni Montevideo u Urugvaju (to je decembar 1939. nije jos bilo govora o ulasku SAD u rat). U Montevideu su dobili informaciju da mogu ostati 72 sata, ali je kapetan procenio da za to vreme ne mogu popraviti brod, a znao je da ga na pucini cekaju britanci i potpio ga je sam. 

 

Imas ovaj clanak na wikipediji pa trazi dalje odatle (pored onoga za Meksiko) http://en.wikipedia.org/wiki/Latin_America_during_World_War_II

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

u ovoj bici, 22 utvrdjena ratnika su uspela da se odbrane od pet bataljona od 1200 ljudi i nakon 19 dana napuste utvrdjenje uz samo 3 izgubljena coveka, dok se protivnicka vojska skoro prepolovila zbog zime i bolesti. 

o kojoj bici je reci, i ko su bile zaracene strane?

Born in trust sentenced to dust born in sin come on in

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...