Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Да не развлачимо онда. Командир 102. ескадриле, капетан Милош Жунић. Једна улица на Миријеву носи његово име. Коста Лекић, Франц , Бергинец, и други колико ја знам немају улицу у БГ.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

AE BRE!

 

Kotor je skoro 300 godina bio u sastavu Mletacke republike. Ali skoro do 17. veka je komandant kotorske mornarice kao pozdrav pri dizanju zastave uzvikivao "ziveo car, ziveo papa, ziveo duzd" upravo tim redom sve dok Mlecani to nisu zabranili. Na kog cara se odnosio ovaj pozdrav?

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tako je Bole care!

 

Kad je mletacki duz pocetkom 17. veka bio u poseti Kotoru upitao je kog to cara pominje kotorski admiral pri podizanju zastave. Kada su mu rekli da je u pitanju vec preko 2 veka mrtvi srpski car Dusan zacudio se i zabranio taj pozdrav. Naime za vreme cara Dusana Kotor je imao poseban status u srpskoj drzavi i jako je prosperirao zbog toga. Carev glavni finansijski savetnik je bio Nikola Butja iz cuvene kotorske trgovacke porodice. Kotorani su to dobro zapamtili i posle toliko vremena odavali pocast mrtvom caru.

 

Ae Bole!

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Znam da je muzička istorija, ali šta sad!

 

U 19. veku, i nikada pre toga, nije izvođač klasične muzike bio toliko popularan (a verovatno ni do danas)? Toliko je bio popularan da je skoro sigurno bio najpoznatija ličnost u Evropi i na Bliskom istoku. U rangu histerije koja je pratila Bitlse. Žene su vrištale, bacale nakit na njega, onesvešćivale se. Čak i muškarci nisu bili imuni, plakali su i pisali takve zabeleške u svojim dnevnicima da su se neverovatno poklapale međusobno iako su ti muškarci bili razdvojeni hiljadama kilometara. Bio je pijanista.

 

Kao bonus pitanje. Koga je taj pijanista gledao da bi shvatio šta znači pojava i način na koji izvođač treba da izvodi? U pitanju je violinista koji je isto tako živeo u 19. veku i o kome su kružile glasine da je sam đavo pošto ljudi koji ga pre toga nisu čuli kako svira smatrali da njegove kompozcije je nemoguće odsvirati na violini.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Samo da se nadovezem, Luizijanu su kupili od Napoleona Bonaparte, a gospodin koji je pregovarao u ime Amerike je hteo da Francuzima da planove za prve oklopnjace kojima bi Francuzi prilicno nagazili Engleze - ali je Napoleon odustao od toga jer su ga ubedili tako njegovi admirali.

u jednom danu su Napoleonu ponuđena 3 plana sa 3 različite strane kako da dobije Engleze. sva tri plana je odbio.

 

pored oklopnjače, ponuđene su mu i prva verzija podmornice i ideja da se uruši britanska privreda lažnim funtama. danas znamo da bi bilo koji od tri ponuđena plana bio dovoljan da se pobedi Britanija, ali tada su sva tri plana delovala kao buncanja avanturista, ludaka i lopova.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

jos ju je galileo je video nekim od svojih teleksopa?

Ovo sam i ja pomislio , ali mislim da nije. Nije mogao bas toliko da vidi.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

pedalali bi do engleske u onim podmornicama u kojima su se gushili posle pola sata i potopili im flotu, nigga pls

ponuđeni (tadašnji) koncept je podrazumevao da podmornica nije potpuno ispiod površine vode, i osnovna prednost u odnosu na tadašnje brodove je bila neuporedivo manja silueta, tj. de fakto nevidljivost na većim udaljenostima (i dalje u dometu artiljerije).

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Ma nije niko od njih. Lično ja nikad nisam čuo za tog čoveka/astronoma. Mislim da je pitanje dosta teško. A teleskopi su bili kerov kurac dok Njutn nije objasnio neke stvari.

 

da, izguglah i ja sad, neki nepoznati svapski astronom...mada kaze da ju je opisao jos kasini koji je bio galileov i keplerov savremenik

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...