Jump to content

Istorijske pitalice :) take 2


BarcaS take 2

Recommended Posts

Ja se secam da nam je prof. Istorije u osvnovnoj (inb4 nastavnica) kako smo mi Srbi idioti jer smo slusali Pasica i njegovu struju koja je bila za ujedinjenje sa ostalim juznim Slovenima, dok je ta druga bila za veliku Srbiju. 45 minuta je ona o tome pricala, ali se ne secam detalja...

Link to comment
Share on other sites

с једне стране велике силе и тајна друштва су намамиле део дворске елите на челу са Александром у Југу (идењем на сујету - владар велике државе, бенефицијама, уважавањем, парама, као и данас уосталом), с друге стране си имао југословенски покрет (више међу Хрватима и Словенцима, него међу Србима, али је постојао део културно-научне елите који је подржавао југословенство), док је насупрот томе остала већина српског народа, апарата, културно-политичке елите. Пашић је играо игру "реалности" (проценио је да ће југословенска елита да надвлада српске интересе, и на то је играо, као прави политикант).

постоји занимљива преписка Александра са румунским краљем, у којем се један другом жале "у шта су се увалили и како се плаше за своје животе".

едит:

такође, велике силе нису биле за Велику Србију. циљ великих сила је био да зауставе јачање Србије, која је претендовала на огромна пространства иза АУ монархије и Турске, за шта се као најефикаснија показала Југославија.

такође, Србија, на таласу ослобођења, није још стизала политички да уобличи своје становиште, услед огромних жртава и разарања. Пашић није донео одлуку о уједињењу, већ Карађорђевићи. он их је подржао. Мишић није.

Edited by Debeli

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

misic otac, valjda je i rekao kralju aleksandru kad se vratio iz slovenije/hrvatske na kraju ww1 da tamosnje stanovnistvo nece tako lako prihvatiti ujedinjenje

drale, da nije gerald ford, ne znam zasto mi je on u glavi:)...znam samo da je fed osnovan 1913. valjda i da su ga cinile najvece banke koje su naravno bile u vlasnistvu rotshilda, rokfelera, morgana itd...i da posle toga dolar vise nije morao da ima pokrice u zlatu za svaku odstampanu novcanicu

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

један амерички председник је потписао указ о врађању емисионе функције Министарству финансија, али од тога није било ништа. о ком се председнику ради и зашто ништа од тога није било?

Kenedi?

Link to comment
Share on other sites

Кенеди.

Executive order 11110

Даријан има реч.

Mislim da su i Linkoln i Kenedi imali problem sa bankarima i izdavanjem novca bez pokrica. Koja slujnost da su na obojicu izvrsili atentate! :D

заборавио сам који је онај који је избегао атентат и стварно задржао монетарну сувереност. типа друга половина 19тог века, последње 2 деценије можда.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Heh, ja sam gledao onaj tridesetominutni crtani o FEDu, i setio se tog Executive ordera 11110, ali ne mogu da se setim detalja. Kad dodjem kuci okacicu video, mislim da svi treba da vide jer je objasnjen us economy for dummies.

E sad, moje pitanje glasi

Ko je prebacio glavni grad Osmanlijskog carstva u Carigrad, i koji je grad imao funkciju glavnog pre prebacivanja?

Link to comment
Share on other sites

Kako volim da shotdown-ujem pitanja posle 4 minuta :P

Pre toga je bio Jedrene iliti Adrianopolj gde su Turci pomerili svoju prestonicu iz Male Azije. (Trivia: To je uradio Sultan Murat koga smo ubili na Kosovom Polju)

A pomeren je 1453. U Konstatinopolj od strane osvajaca istog, Sultana Mehmeda II.

Pitanje: Za potrebe kog vladara je izmisljen margarin (i za sta mu je bio potreban)?

Link to comment
Share on other sites

Pre nekog vremena sam trazio odgovor na ovo pitanje, i nasao sam cak tri razlicita, ali nista se ne uklapa u tvoju postavku, tako da me bas interesuje odgovor.

Da kazem ipak ova tri:

1. Nastao za vreme Napoleona, maslac u zalihama se kvario, pa su izmislili margarin.

2. Nastao kao dodatak hrani za curke, radi brzeg tovljenja.

3. Nastao 1800 i neke, kao jeftiniji maslac, biljna ulja koja se koriste za pravljenje su jeftina.

Nevezano za ovo, evo i filma koji Ducky spominje:

Malo je zatupast, pravljen je za siru americku javnost, ali opet ima dosta zanimljivih informacija... Edited by zuzilinjo
How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Pre nekog vremena sam trazio odgovor na ovo pitanje, i nasao sam cak tri razlicita, ali nista se ne uklapa u tvoju postavku, tako da me bas interesuje odgovor.

Da kazem ipak ova tri:

1. Nastao za vreme Napoleona, maslac u zalihama se kvario, pa su izmislili margarin.

2. Nastao kao dodatak hrani za curke, radi brzeg tovljenja.

3. Nastao 1800 i neke, kao jeftiniji maslac, biljna ulja koja se koriste za pravljenje su jeftina.

Napoleon se uklapa vrlo u moju postavku. ;)

Bio je vladar (namerno nisam napisao vojskovodja ;) ), a margarin je upravo izmisljen na njegovu inicijativu kao odgovor na kvarenje maslaca pri duzim putovanjima - a svi znamo da je Napoleon bio najpoznatiji po svojim pohodima sirom Evrope (a pomalo i Afrike) ;)

Link to comment
Share on other sites

To mi je i bio nekako najsmisleniji odgovor...

Evo da ostanemo uz Napoleona, koja je poslednja bitka Napoleonovih ratova?

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Ja sam ciljao na bitku kod Vavra. Iako se desavala u skoro isto vreme kao i Vaterlo, bila je gotova sledeceg jutra, pa se racuna kao poslednja. Francuzi su pobedili, ali jedan od glavnih ciljeva Prusa je bio da ih tu zadrze, u cemu su uspeli...

Iskreno za bitku kod Isija nisam cuo, ali sigurno je posle ove, tako da teraj dalje...

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Tu bitku je takticki izgubilo ali strateski dobilo duplo manje Prusa nego Francuza, posto su uspeli da zadrze oko 30tak hiljada istih da ne pomognu Napoleonu kod Vaterloa.

Ali kod isija se desava poslednja bitka Napoleonovih ratova, kad je 117k Francuza probalo da zaustavi 116k Engleza/Prusa (izjednacene snage), i verovatno bi uspeli da nije nastalo vec politicko sranje koje je rasulo Francuze i tako okonaclo bitku u Koalicionu korist.

Trivia: Postojalo je sedam koalicija protiv Napoleona. Prebio je prvih pet ali je izgubio od poslednje dve.

Pad jednog velikog carstva je oznacio pocetak, a pad drugog carstva kraj ovog doba. Koje je to doba? (i sve relevantno - koja carstva i kojih godina)

Link to comment
Share on other sites

да, Дуле, учили смо откриће Америке као крај средњег века, а то ми, са новим светом и колонијализмом, негде и иима логике.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...