Jump to content

SOKOJ/OFPS


Recommended Posts

Ja i moja pekara smo na meti SOKOJ-a i OFPS-a tj. Organizacije Fonetskih Proizvodjaca Srbije. Prvi put cujete za ove druge? Takodje.

Slucaj.

U mojoj pekari kao i u drugim pekarama, kaficima itd., racunam, stoji muzicki stub. Ja na njemu sam do pre nekoliko meseci pustao radio stanice cisto da se nesto cuje kad nema nikog od musterija. Pustao sam ga tiho da cisto zabavi radnike, mogao je musterija da cuje muziku sto je pusta radio stanica ali da neko kaze da je moja pekara sluzila za pustanje muzike sa radija u svrhe razonode je cista glupost. Kod mene se jede i ide. Mozes da sednes i popijes casu vode ili limunade kad su vruci dani ali da sedis i da blejis ne, jer mesta nema. Pre nekoliko meseci udju meni u lokal "inspektori" OFPS-a trazeci novcanu nadoknadu u iznosu od 8.000 dinara mesecno na kontu autoskih prava. Ja nisam bio tu, otac koji je i gazda je sklonio radio i rekao im da nece da plati.

Danas sam dobio presudu Trgovinskog Suda po kojem sam obavezan da platim 20.600din + 5.800 sudski troskovi. Ja da platim njima sto radio stanica pusta muzicki program. Potrazim ja malo po internetu, nadjem jedan clanak Glasa Javnosti gde je SOKOJ trazio od vlasnika kafica u tamo nekoj zabiti da plati godisnje 50.000 dinara. Posle mu dosli i ovi iz OFPS-a posle cega je i on sklonio sve muzicke uredjaje iz kafica.

Moje pitanje? Jel smo dotle dosli da ovako blatantne prevare i iznudjivanja mogu da prodju? Ko je njima dao pravo da na ovaj nacin potrazuju nadoknade za autorska prava? Jel to znaci da je sledeci korak da moram da platim i za muziku u kolima kad se vozim, kad komsija pojaca radio u dvoristu? Jel to znaci da moja ideja o sacmari koja visi sa jedne kuke u pekari za ovakve slucajeve nije mokar san vec suva java?

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja sam se iznervirao sad kad sam procitao ovo, mogu da zamislim kako je tebi tek... ok razumem ja taj zakon kao ako koristis muziku u komercijalne svrhe moras da platis autorska prava, sto bi u tvom slucaju bilo to da si ti uz pomoc te muzike prodao vise kifli/bureka/sta god lol, to je bar njihovo tumacenje. Ta prica bi i mogla da im prodje da si ti pustao neku svoju muziku sa kompa, ali posto je u pitanju radio stanica meni tu smrdi nesto jako, verujem da ce neko objasniti razliku posto i mene zanima.

Link to comment
Share on other sites

To mi zvuci kao slucaj koji sam cuo od poznanika koji je imao privatnu firmu:

Ako imas lokal u koji ti dolaze musterije/kupci i ako u njemu nemas DRZAC za odlaganje KISOBRANA kazna tipa NEKOLIKO HILJADA dinara!!!

To je bila samo jedna stavka, kad su krenuli dalje... pa neodgovarajuce osvetljenje... ovo ono... zavili bi coveka u crno da ih nije "podmazao" debelom kintom.

Ti poreznici su lesinari i nista vise. Postoje neke zackoljice u zakonima preko kojih mogu da te drkaju samo tako, i to najcesce ako smetas nekom, eto npr konkurentu.

Sto je najgore, covek je imao servis za racunare.

Privatni biznis u Srbiji je krvav 'leba.

Andjeo smrti spusti buktinju i s' njom ugasi se jadno bice moje.

Link to comment
Share on other sites

ah, to je klasika, al' nisam znao da dotle idu. meni na firmu uredno stize 350 dinara TV pretplate. placam da ne bude nekog drkanja, ali jbt, tv pretplata za veleprodajnu firmu. lol.

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

još jedan slučaj gde naša legislativa iz prvog sveta dolazi u sukob sa ekonomijom iz trećeg sveta. najnormalnije je da se plaćaju autorska prava za javno emitovanje muzike (televizije, filmova...), al to u civilizovanim zemljama ne znači da ćeš bankrotirati ako uključiš radio u pekari. s druge strane, napolju uopšte nije standardno da u svim lokalima nešto svira, a o FTV-u i fudbalu u svakom kafiću da ni ne govorim.

inače, od par frizera (lol) sam čuo za ove slučajeve kad dođu i smaraju što svira radio, pa gazda kaže da nije znao za propis, pa oni napišu neku mandatnu kaznu (reda veličine par hiljada) i kažu mu da skloni. nisam čuo da je nekoga sud osudio da plati kaznu, što verovatno znači da je neko potegao vezu u inspekciji da te sjebe.

mislim da ti je u datoj situaciji najbolje da platiš tu kaznu i pokušaš da saznaš ko hoće da te sjebe i zašto, pa onda preduzmeš odgovarajuće korake (cigla kroz izlog, zastrašivanje dece, kontrainspekcija, kuliranje, šta god). ne verujem da ćeš naći ni troje ljudi koji će lažno svedočiti za džabe, kontam da bi te čašćavanje svedoka izašlo skuplje nego cela kazna..

Link to comment
Share on other sites

Kod mene bili u radnji, ali su bili korektni i nisu nista pisali vec rekli da ako nam ne treba radio bolje da ga sklonimo, jer se placa mesecno. Onako u neverici smo rekli okeeeej, vaaaazi.... i sutradan smo opet ukljucivali radio. To je bilo pre jedno 8-9 meseci, i pre jedno mesec-dva ulazi neka gospodja u radnju i kao "ja sam predstavnica sokoja blablabal... dosla sam u kontrolu" lol. Radio je naravno radio, ali je ona bila u fazonu "aa, vi ste prodajni salon za keramiku i farbara, vama ne treba muzika, ok dovidjenja!". Naravno, radio je svirao. Tako da - na koga naletis, tako ti je!

facebook.com/speed.rs

Link to comment
Share on other sites

Realno, sačuvaj neki baget par dana, pa kad ti opet nalete, rokni ih u glavu :D

Šalu na stranu, stvarno su retardirani, meni su dolazili u radnju gde su se pored hardvera prodavale i igrice i glupača nije htela da poveruje da to nisu NOSAČI ZVUKA već diskovi za PC računare. Posle ubeđivanja, rekla je da će dovesti STRUČNJAKE da oni to provere, pošto mi hoćemo da je PREVARIMO. Nikad se nije pojavila više.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam misljenja da je to teska prevara i blef. I necu da im platim u inat a sad u ponedeljak sam na kratko vreme u BG-u pa ako treba cu da odem i do njihovog zastupnika. Za 20+ hiljada ima da mu slomim nogu po izboru ako insistira da mu platim. Da i ja imam neku korist :D

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

realno inatom nista neces resiti, iako te potpunosti razumem... ali znam po svom iskustvu... kada dodje do takvih situacija najbitniji je sam odmos izmedju tebe i tih inspektora... jbg da si bio tu 100% bi drugacije bilo... stash tako je to kad nas... zakoni su flexibilna stvar i srbiji

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

I dalje ne mogu da poverujem kako glabaju mali i srednji biznis, dok veliki rade sta hoce.

Jedna gradjevinska firma u N.S.-u je uzela ljudima pare za zgradu pre par godina, sagradila do pola i nista. Ljudi placu, kunu, tuze za svoje pare i stanove ali drzavu boli kurac. On je svoje milione razdelio sa vlasti. Ali glabaj male, standardica.

Link to comment
Share on other sites

Meni su dosli 2001 kad smo otvorili deus.

Bio sam totalno zbunjen, sta oce ova brkata budala???

Objasnio sam mu da slusamo mp3, i stranu muziku samo al on rece da je SOKOJ zastupnik i za stane izvodjace. Na moja pitanja dal moze da me upozna onda sa shakirom, ostao je nepokolbljiv u smaranju, mada je trebalo da mu bude jasno da su sanse da mu platimo iste kao i da...ne znam sta sad.

I tako smo se mi preganjali, onda je navratio Staljin nas drugar i uz glasne i socne psovke isterao morona napolje (tj moron je pobegao).

Stizalo nam je par meseci nesto od njih da platimo/kazne, ai mi smo se grohotom smijali i cepali to.

Bottom line, zaboravi na to neces nikad platiti nista, sem ako se bas kola ne slome na tebi (a nece).

I nema to veze sa konkurencijom, oni idu tako od lokala do lokala pa ko se upece, upeca.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...