Jump to content

Ustav



Recommended Posts

  • Replies 563
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

U ustavu Srbije treba da stoji da je SRBIJA MATICNA DRZAVA SRPSKOG NARODA a ne bunjevaca, koreanaca, filipinaca, albanaca... Kao i da sluzbeni jezik moze da bude samo SRPSKI. To ne znachi da manjine nece imati svoja prava.

Gledano realno, kod nas manjine ne samo da imaju dovoljna prava nego imaju i privilegije. Chim im neshto nije po volji odmah kukaju. Pun mi je qurac toga. Na tv ns imash 10 dnevnika na 10 razlichitih jezika. Ne verujem da tako neshto postoji josh negde u svetu.(inache to je drzavna televizija) Imash bre madjare koji ne znaju srpski! Idi ti da zivish u neku normalnu evropsku zemlju, bez da znash jezik, da ti deca idu u shkolu na srpskom koju placa drzava a ti da gledash dnevnik na srpskom na nacionalnoj televiziji te zemlje. Sve to moze ali da sam platish. Isto je i za sve ostale manjine po tim zemljama. Hocete skole na svom jeziku? Platite, pa neka vam idu deca posle obavezne nastave na nemackom, shvedskom...

Ovo nema nikakve veze sa nacionalizmom. To je samo uobichajena praksa svih zemalja u Evropi.

hehe... to je ona zajebana logika... prepisacemo americki ustav (koliko god je to moguce) :) pa da vidimo sta ce onda da nam prikenjaju :)))))

Link to comment
Share on other sites

Ovo nema nikakve veze sa nacionalizmom. To je samo uobichajena praksa svih zemalja u Evropi.

u pravu si za ovo prvo, pre je obična tupoglavost u pitanju, i nije izolovan slučaj. gomila ljudi razmišlja po tom "tako je u EU/SAD, mora da je dobro" modelu.

ako imamo nešto što je uređeno BOLJE nego na zapadu, u čemu je problem? sledeće što ćeš mi reći je da treba da batalimo paradajz sa pijace i jedemo GM voće i da zatvorimo duff jer svi treba da idu u mek..

Link to comment
Share on other sites

Srbija je hiljadugodisnja drzava srpskog naroda, Srbi su je stvorili i cuvali kroz vekove, ona je deo naseg identiteta. posteno je jedino da se to prizna makar jednim clanom Ustava.

osim tog naglasavanja, cisto izjavnog, prvi clan se po svojoj sustini ne razlikuje NI U CEMU od clana koji bi glasio: "Srbija je zemlja svih gradjana koji zive u njoj".

najveca zamena teza je prdenje u prazno. jeste, manjine ce imati i dalje sva prava koja su imali i do sad i koja bi imali i sa drugom formulacijom, ali nam se ne svidja formulacija. jeste, javna rasprava ne bi dovela ni do jedne sustinske promene, ali necemo da glasamo za Ustav jer nije bilo te rasprave. jeste, Vojvodina je dobila 10x vise love, i dobili smo te nase novce, ali nismo dobili drzavu u drzavi. jeste, ovaj Ustav je neuporedivo bolji od prethodnog, ali je odraz jednoumlja. jeste, to je jednoumlje a ne kompromis. jeste, to je zavera klerofasista, a ne strpljivo postignut konsenzus svih parlamentarnih stranaka...

.............................................. <--- hejt koji nisam bacio.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Taj sistem uredjenja koji ti nazivash 'BOLJI' je nishta vishe nego 'bratstvo i jedinstvo' i totalni je promashaj. (shto se i pokazalo zadnjih godina) Jednostavno kako u svemu, tako i u ovome kasnimo za Evropom.

ako to dovoljno puta ponoviš možda će nekom zazvučati kao istina

@drale: word

Link to comment
Share on other sites

U ustavu Srbije treba da stoji da je SRBIJA MATICNA DRZAVA SRPSKOG NARODA a ne bunjevaca, koreanaca, filipinaca, albanaca... Kao i da sluzbeni jezik moze da bude samo SRPSKI.

A šta je sa ostalim narodima Srbije, da li onda Srbija nije njihova država i treba otcepljivanjem da stvaraju nove ili da se priključuju maticama? Meni lično bi najbolja formulacija bila: SRBIJA JE DRŽAVA SVIH NJENIH GRAĐANA KOJU JE OSNOVAO SRPSKI NAROD. Ali i ovako kako je, nije loše i ne vidim mesta tumačenjima toga napisanog da je Srbija država "Srba i ostalih" jer je to zlonamerna interpretacija.

Imash bre madjare koji ne znaju srpski! Idi ti da zivish u neku normalnu evropsku zemlju, bez da znash jezik, da ti deca idu u shkolu na srpskom koju placa drzava a ti da gledash dnevnik na srpskom na nacionalnoj televiziji te zemlje. Sve to moze ali da sam platish. Isto je i za sve ostale manjine po tim zemljama. Hocete skole na svom jeziku? Platite, pa neka vam idu deca posle obavezne nastave na nemackom, shvedskom...

To za Mađare je tačno, oni su najbezobraznija manjina posle Šiptara, i što je najgore nisu takvi samo kod nas, imaju oni otvorene separatističke tendencije i npr. u Rumuniji i Slovačkoj, ali to je druga tema.

Nije ti palo na pamet da ti ljudi već plaćaju kroz poreze za to obrazovanje, pa kada već plaćaju zašto ne bi imali školu na svom jeziku, učenje srpskog kao obaveznog predmeta se podrazumeva, ali ne vidim zašto sve ostale predmete ne bi imali na svom jeziku? Sve drugačije vodi asimilaciji.

Zbog loših iskustava iz prošlosti i desetogodišnjeg ispiranja mozga putem RTSa ljudi su prosto naterani da posmatraju manjine kao nešto opasno i loše (a Mađari i Šiptari i daju povoda za tako nešto), ja lično tu etničku i kulturnu raznolikost posmatram kao veliko bogatstvo Srbije i njenu komparativnu prednost. Ne zaboravite da su najlepše kuturne tekovine nicale upravo na civilizacijskim razmeđima, srpska kuhinja je najbolji primer toga. Evropeizacija i kulturna emancipacija će jednom umiriti i te nemirne "manjine" i zato mislim (evo da se vratim na ustav) da unošenje Kosova u ustav ima smisla jer kad - tad Šiptarke će odbiti da budu rasplodne ljudske ženke, a mladi Šiptari će hteti na civilno služenje vojnog roka, ima će i neke plate i standard, a ni Ujka Samujilova neće goreti do zore...

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

^ Aha, mrmot, jeste, i onda...

De1 jel ti stvarno mislish da ljudi ovde pamte dok ti ne obrijesh dupe?

Stormfront? Swastika u avataru? Ili je to bilo pre terapije?

Jbg kao sto se vi zezate imam i ja prava, zezam se na ono na sta su ljudi najosetljiviji, ja nikada nisam bio alergican ni na kakve stvari a ne razumem zasto su i ovde ljudi na takve stvari alergicni, veca sranja su nam napravili "saveznici" nego Nemacka u to vreme, glavno da svi prate globalan "trend" i osudjuju te stvari a to sto su nas Englezi i Amerikanci vise izbombardovali i unistili nego ti Nemci za to niko ne ferma ni 2%, a sto nije zabranjeno da se u avatar stavi Americka ili Engleska zastava?

Pa da zato sto je to globalno OK a ovo je globalno lose iako smo mnogo veca stradanja pretrpeli od Amerikanaca koji su nas isto tako bombardovali bez ikakvog prava(za nase dobro), jbg ucili ste pogresnu istoriju.

Da napomenem samo da je nas gradjanski zakonik bio preradjeni austrijski, da su se svi nasi velikani skolovali u Austriji i da nam je Austrija oduvek bila bliza nego Engleska i Amerika od kojih nismo nikada dobili nista, verujem da ima perverznih mazohista po ovom pitanju koji bi prodali sve za pare i kola ali znate kako, ko se rodi siroma umre siroma.

Edited by De1Rekt0n
SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

' date='Oct 7 2006, 12:32' post='876524']

Ja sam i inace protiv demokratije. Nijedan covek od pamtiveka nije jednak drugome, i sta tu moze vise da se ucini. Demokratski princip ugnjetava prava onih koji su pametniji, talentovaniji, marljiviji, dovodi ih u zavisan polozaj od tupave volje glupih, nenadarenih i lenjih, zato sto su takvi u drustvu uvek u vecini.

To mu dodje komunizam, u demokratiji to vazhi samo za jednakost glasa ... a uredjenje u kojem tje covek biti cenjen po pameti, trudu, talentu je utopija posto svako ima svoju viziju tih ljudskih osobina i ne postoji jedna apsolutna istina tako da je uredjenje tipa "ja tebi dam dva puta dva dinara i ti meni das cetiri" trenutno najefikasnije. I ne vidim chemu poenta tolkog razglabanja vise o demokratiji kad niko od vas ne zna da definise sta bi u stvari zeleli zato sto svi zhele neki savrsheni komunizam koji je u praxi dokazan da ne funkcionise ali vi ipak zhelite tu josh neshto. Evo formirajte drustveno uredjenje bolje od nekog modela social demokratskih uredjenja pa ga podlegnite javnom sudu i kritikama i to ce vam mozda izbiti te iluzije iz glave

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ma cela ova prica je farsa, EU ce za koju godinu da pukne, ona Ivana Dulic bezi iz zemlje kada padne vlada, to vam garantujem, u narednih 10 godina Kina, Rusija, Indija ce biti na tronu a Amerika ce biti regionalna sila, eto vam prognoza, zapamtite pa cemo videti sta ce biti za koju godinu.

Evo jos jedne prognoze, Mladic nece videti Hag ni preko razglednice to isto mogu da garantujem.

Edited by De1Rekt0n
SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Gledano realno, kod nas manjine ne samo da imaju dovoljna prava nego imaju i privilegije. Chim im neshto nije po volji odmah kukaju. Pun mi je qurac toga. Na tv ns imash 10 dnevnika na 10 razlichitih jezika. Ne verujem da tako neshto postoji josh negde u svetu.(inache to je drzavna televizija) Imash bre madjare koji ne znaju srpski! Idi ti da zivish u neku normalnu evropsku zemlju, bez da znash jezik, da ti deca idu u shkolu na srpskom koju placa drzava a ti da gledash dnevnik na srpskom na nacionalnoj televiziji te zemlje. Sve to moze ali da sam platish. Isto je i za sve ostale manjine po tim zemljama. Hocete skole na svom jeziku? Platite, pa neka vam idu deca posle obavezne nastave na nemackom, shvedskom...

Ovo nema nikakve veze sa nacionalizmom. To je samo uobichajena praksa svih zemalja u Evropi.

Ovo je nacionalizam. Kao prvo, ti ljudi isto placaju porez kao i ostali. Zato nije pitanje da li stariji koji su menjali drzhave (uslovno recheno), treba da se menjaju (u smislu jezika) ili jednostavno npr. policajac, koji se placa i tim novcem, treba da nauchi jezik sredine. To je svakodnevni problem, veoma slozhen, koji sam mnogo puta video i chuo i nije nimalo prijatan. Kao drugo, ti ljudi su isto ishli i borili se za ovu zemlju. I to ne zato shto moraju, vec zato shto je ova zemlja njima dom. To je mesto gde oni zhive.

Ti cesh videti u Peshti da u, nazovi nashim, shkolama ljudi imaju odredjeno shta se mora od strane ministarstva, a ostalo uredjuju sami. Znachi, koliko ce sati provesti uz drugi jezik ili predmete odredjuje shkola i nisu ni na koji nachin, po tom pitanju, ogranicheni.

Mozhesh svakodnevno videti i kod njih emisije, predstave i raznih vrsta deshavanja na jezicima manjina. I kao shto kazhe Klinac, to je u cilju ochuvanja nacionalnog identiteta jednog naroda.

Lichno mislim da nemash iskustva u zhivotu ili bar ne ovog dela. Reagujesh impulsivno shto je obichno odraz neiskustva i godina.

A
Link to comment
Share on other sites

U poslednje vreme popushtash. Sve vishe bezobzirnosti. Ne znam da li poznajesh upshte slozhenost koja stoji iza "tendencija" prema Erdelju, Slovachkoj ili Vojvodini. Prvo, te teritorije su deo nekadashnje Madjarske. Problem se javlja, primer Erdelja, nepromishljenim i uplashenim postavljanjem ljudi na znachajna mesta koji nisu deo tog entiteta. I tako prave kontra efekat. Ljudi koji su na tim znachajnijim mestima, zajedno sa svojim porodicama, stho je veliki plus u odnosu na nekog pojedinca, nemaju nishta zajednichko sa okolinom. Njihova deca se asimiliraju ili bivaju izolovana kao i oni sami. Ne mogu da komuniciraju ukoliko ne znaju jezik. Ukoliko su samci, ostaje jedino da se potpuno asimiliraju kroz brak ili pomere sa tog mesta.

Slovaci, "imaju" istorijski problem sa Madjarskom. Donekle shvatljivo ali ne i za opravdanje. No, chuo sam dosta po tom pitanju i od samih Slovaka. Vojvodina je Vojvodina. Bila meshovita i ostala. Srbi, Slovaci, Nemci i sl. su dovedeni zbog profesija u cilju stvaranja necheg produktivnog od tadashnje mochvare. E sad shto je vremenom menjana granica, neki narodi proterivani, to ne menja navike stanovnika. Dobar je primer Sarajeva.

Naravno da poznajem složenost koja stoji iza, sve teritorije na koje pretenduju Mađari nikada nisu bile deo države Mađarske već Austrougarske imperije koja je pod sobom držala čak 11 nacija. To je isto kao kada bi mi pretendovali na teritorije iz Dušanovog carstva. Istina je da je pod talasom osolobađanja porobljenih teritorija od strane Rumunije, Srbije i Čehoslovačke priličan broj Mađara ostao van matice, ali šta da se radi, ni nama niko nije kriv što nam je isto tako popriličan broj Srba ostao van Srbije pa čak i posle I sv. rata i u toj Mađarskoj. Kad se neko kod nas zalaže za Karlovac-Karlobag-Ogulin-Viroviticu zna se kako se to zove... A u Mađarskim udžbenicima i istorijskim čitankama koju sam imao prilike da vidim na faksu, postoji sledeća rečenica: ...Rumunija je okupirala Transilvaniju i istočnu Mađarsku, Čehoslovačka gornju Mađarsku, a udružene srpsko-francuske snage južnu Mađarsku. A kod njih nisu radikali na vlasti? Da li im neko iz EU sere, preti sankcijama, itd?

Sve u svemu, Francuzi i Mađari su najveći nacionalisti Evrope.

Ne znam što odlutasmo od ustava... [:D]

P.S. Naravno da je Ivan u pravu!

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

izjasnicu se protiv.

zasto?

zato sto kad imate 15" monitor od pre 100 godina, ne treba da kupite polovan 17" CRT nego da dodate jos 200 evra i kupite LCD

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

To su one price, nesposoban sam da u ovoj zemlji stvorim nesto pa mi smeta zemlja u kojoj zivim da bih opravdao moju nesposobnost.

Da se razumemo ljudi, u svakoj zemlji mozete da uspete ako to stvarno zelite, e sad vecina vas zeli leba bez motike i praksu lezi hlebe da te jedem, ako vi stvarno zelite da uspete onda cete i uspeti...

Svima je zemlja kriva sto nemaju pare ili bolji standard, pa znate kako, sta ste vi radili na tome da vam bude bolje? Svaki put kad prodjem fakultetom vidim milion stipendija i raznih pogodnosti za one koji stvarno zele da rade na sebi, mozete da putujete, da ucite, da stvarate, da dobijete i pare da se usavrsavate samo ako to zelite, al problem je sto su svi navikli da ne rade nista i da sto manje rade a sto vise para da imaju...

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

To su one price, nesposoban sam da u ovoj zemlji stvorim nesto pa mi smeta zemlja u kojoj zivim da bih opravdao moju nesposobnost.

Da se razumemo ljudi, u svakoj zemlji mozete da uspete ako to stvarno zelite, e sad vecina vas zeli leba bez motike i praksu lezi hlebe da te jedem, ako vi stvarno zelite da uspete onda cete i uspeti...

Omash ti je drugi koliko i prvi. U fazonu sve ce ti se samo kasti samo zagrebi. Nije dechko direktno mislio na to nemam para za monitor. Mnogi, I assume, josh uzimaju harach od staratelja tako da to pada u vodu. Ali i chinjenica da vide da je njihovim staraocima svakodnevno teshko, dovoljno je da skontaju da neshto nije ok. Shto opet nema veze sa ustavom al' nema veze. Bun je bun :)

Link to comment
Share on other sites

^

m? :)

mis'im, kapiram sustinu (cini mi se) ali gde je tu sukob sa ustavom?

u tome sto kad se ovaj ustav donese, novi nece biti narednih 5 godina, *minimum*. a novi ustav je supalj i moze da bude bolji, nadam se da se slazete samnom, nije bilo javne rasprave kao prvo? i sto se njima drma vlada i kosovo i sve pa bi da rese to na brzinu, da se koliko toliko pokriju kad se kosovo odvoji

A ako nema

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Ustav Nemacke je donet isto tako preko noci 1949 pa ga nisu menjali do dana danas, da ne pricamo o Amerikancima koji su isto doneli ustav za jedan dan, nije problem kako je donet vec sta u njemu pise.

Ako je supalj reci sta je trebalo da se stavi, a ako ima nekih nepravilnost quotujte pa da vidimo.

Po meni losa stvar je da kod zaposljavanja treba da se vodi socijalni dijalog sa poslodavcem dok se drzava totalno iskljucila iz cele te price, znaci nalazenje posla je na tebi a drzava nema veze stim...

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

u tome sto kad se ovaj ustav donese, novi nece biti narednih 5 godina, *minimum*. a novi ustav je supalj i moze da bude bolji, nadam se da se slazete samnom, nije bilo javne rasprave kao prvo? i sto se njima drma vlada i kosovo i sve pa bi da rese to na brzinu, da se koliko toliko pokriju kad se kosovo odvoji

e to je ono, ako izbori budu posle odvajanja kosova, ku*ac ce da pobede

Čekaj, pa ne bi valjda želeo da radikali dođu na vlast, pa još i da vladaju po Miloševićevom Ustavu? Što se tiče rasprave, ustav je već 6 godina na javnoj rasptravi, pogledajte samo po arhivama novina i televizija koliko HILJADA članaka ima o raznoraznim predlozima i rešenjima ustava.

Nekoliko ljudi je tražilo dajdžest, ja sam se potrudio i napravio, čini mi se kratko i svima razumljivo, mislim da će doprineti kvalitetu dalje rasprave.

Glasajte za novi ustav zato što:

-ukida društvenu svojinu

-štiti privatnu svojunu

-otklanja ključnu dosadašnju kočnicu za investicije (pruža mogućnost vlasništva nad građevinskim zemljištem)

-pruža autonomiju univerzitetu

-štiti prirodu

-stvara uslove za ponovni izbor svih sudija (čime će konačno biti odstranjene nesposobne i starorežimske sudije)

-uvodi instituciju Zaštitnika građana

-reguliše i štiti nezavisnost sudstva putem institucije Visokog saveta sudstva

-olakšava proceduru za eventualne buduće promene ustava

-štiti bolje i čvršće tvoja prava

-garantuje pravo na prigovor savesti

-garantuje pravo na abortus

-garantuje pravo na istinitu i potpunu obaveštenost

-garantuje slobodu medija

-garantuje da nećeš biti kloniran(а)
[:D]

-je pitanje da li će, i kada biti druge prilike za drugi ustav

-nije idealan ali je najbolji oko koga je mogla da se složi većina koja je neophodna po proceduri za promenu

-jer je u skladu sa svim evropskim i demokratskim standardima

-se i oni koji su protiv ustava slažu da je mnogo bolji i savremeniji od prethodnog

-je krajnje vreme da sahranimo poslednji deo Miloševića

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

meni su od pricha o Ustavu, koji je za mene samo jedno teoretsko slovo na papiru dok se vlada uredbama i zakonima, koji nisu uvek u skladu sa najvishim pravnim aktom - mnogo interesantnije priche o neizbeznim opstim izborima ubrzo nakon referenduma o ustavu, pogotovo sto nijedna stranka sigurno nece imati ni pribliznu vecinu a za neke poput spo, sps pa i g17+ postoji sansa da ne predju cenzus...

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

meni su od pricha o Ustavu, koji je za mene samo jedno teoretsko slovo na papiru dok se vlada uredbama i zakonima, koji nisu uvek u skladu sa najvishim pravnim aktom - mnogo interesantnije priche o neizbeznim opstim izborima ubrzo nakon referenduma o ustavu,

Tako je, to je još jedna od pozitivnih stvari, ako se donese ustav slede izbori. Ali nis baš u pravu što se tiče "teoretskog slova na papiru". Sve te uredbe i zakoni moraju da budu u skladu sa ustavom, ili barem da se nategne neka skladnost, do sada je i bilo moguće natezati i široko interpretirati jer je sloba namerno tako i napisao sadašnji ustav.

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...